Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Piotr Kościński

Piotr Kościński

Warszawa

Z wykształcenia dziennikarz, obecnie - analityk ds. międzynarodowych (specjalizacja - Europa Wschodnia). Autor dwóch książek sensacyjno-historycznych "Przez czerwoną granicę" i "Przez czerwony step"

Napisz wiadomość do Projektodawcy

15560 PLN z 15000 PLN

117 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

103%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.08.2014.

Film GRODNO 1939

O projekcie

     Image title   

GRODNO 1939

To jedna z najmniej znanych bitew Września 1939. Trzy dni, od 20 do 22 tego miesiąca, broniło się Grodno przed nacierającymi wojskami sowieckimi. Chcemy o tym nakręcić film fabularny, a ramach przygotowań - także dokumentalny, krótkometrażowy. Prosimy Was o pomoc przede wszystkim w nakręceniu 15-minutowego dokumentu oraz w przygotowaniach do filmu fabularnego.

Nad ranem 20 września 1939 r. sowiecki batalion rozpoznawczy podszedł pod Grodno od południa. Sowieci zdecydowali się zaatakować miasto przez most. Grupa została jednak na moście silnie ostrzelana przez polskich obrońców. Doprowadziło to do rozproszenia się czołgów, które dalej działały pojedynczo. W rezultacie polscy żołnierze rozpoczęli polowanie na nie, niszcząc wszystkie wozy bojowe.

Było kilka przypadków wykorzystania jako osłony cywilów przez czołgistów, w co najmniej jednym wypadku do pancerza czołgu zostało przywiązane dziecko (trzynastoletni Tadek Jasiński), które zginęło od kul. Obrońcy walczyli z sowieckimi napastnikami przy użyciu dwóch dział przeciwlotniczych, ustawionych do strzelania na wprost, a także karabinów maszynowych, granatów i butelek z benzyną.

Walki trwały do 22 września. Tego dnia z Grodna wydostali się przywódcy polskiej obrony, wraz z ostatnią częścią obrońców. Straty sowieckie są oficjalnie oceniane na 53 zabitych i 161 rannych oraz zniszczonych 19 czołgów i 3 samochody pancerne (niewykluczone, że były znacznie większe). Straty polskie są trudne do określenia, ponieważ Sowieci dokonywali mordów zbiorowych (w tym – młodzieży) – szacuje się je na co najmniej 300 zabitych.

Chcemy o nim nakręcić film dokumentalny, 30-minutowy, który powinien powstać do 17 września 2014 r., na 75. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń. Na kolejną rocznicę w 2015 r. – jeśli się uda, długometrażowy film fabularny (crowdfunding w przypadku fabuły niewiele pomoże... tu potrzebne są duże pieniądze). Zapraszamy na nasz fanpage: 

http://klubprzyjaciolfilmugrodno1939.wordpress.com/

W filmie dokumentalnym chodzi o pokazanie, jak wyglądała obrona - i o odpowiedź na kluczowe pytanie, dlaczego walczyło właśnie Grodno, jak doszło do tak dużego zaangażowania w obronę ludności cywilnej, czemu zadano Sowietom tak duże straty, jak udało się pokonać sowieckich dywersantów? 

Na co potrzebne są pieniądze?

Żeby zrobić film, potrzeba pieniędzy - i zrozumieliśmy to, kręcąc "Przez czerwoną granicę" (trailer na końcu opisu tego projektu). Musimy wynająć profesjonalny sprzęt, a to kosztuje. Trzeba przygotować sceny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a liczymy na obecność członków co najmniej kilku. Konieczne jest dysponowanie strzelającą - i całkiem legalną bronią. Mamy już zebraną część funduszy i obietnice wsparcia, ale jest tego wciąż za mało. Pieniądze uzyskane dzięki portalowi PolakPotrafi.pl pozwolą nam na spokojną realizację naszego projektu.

Kto tworzy ten film?

Pomysłodawcą i producentem jest Fundacja Joachima Lelewela
przy współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi
bieżące informacje o filmie można znaleźć na Facebooku: 
 
Prezes fundacji, Piotr Kościński, mówi do Was w naszym krótkim filmiku; obok niego występuje tam Paweł Kościński, również zaangażowany w działania fundacji. Reżyserem filmu jest Janusz Petelski, producentem Michał Passendorfer, a autorem scenariusza - Robert Miękus.
Patronat medialny nad naszym projektem objęły dwie redakcje: "Rzeczpospolitej" i "Historii Do Rzeczy".
 
Dostaliśmy wsparcie finansowe od Fundacji BZ WBK

Mamy już doświadczenie...
Fundacja (wspólnie z GRH Kalina Krasnaja) wyprodukowała już film o deportacji Polaków w 1936 r. z Ukrainy do Kazachstanu - "Przez czerwoną granicę". Półgodzinny dokument fabularyzowany powstał z praktycznie zerowym budżetem. Film na specjalnie organizowanych pokazach obejrzało kilka tysięcy osób. To właśnie po obejrzeniu go, nasi rodacy z Grodna zaproponowali stworzenie filmu o obronie ich miasta.
 

Media o Twoim projekcie:

Zbieramy pieniądze na film o obronie Grodna

www.rp.pl | 2014-08-04

Kończy się zbiórka pieniędzy na powstający pod patronatem „Rz” film o obronie Grodna we wrześniu 1939 r. Pieniądze zbierane są poprzez portal crowdfundingowy. Na wpłaty jest jeszcze czas do godziny 18.00 w piątek 8 sierpnia. Jak podkreślają organizatorzy projektu, zgodnie z zasadami funkcjonowania crowdfundingu, aby dostać pieniądze, trzeba zebrać całą kwotę, czyli 15 tys. zł. Do poniedziałkowego popołudnia 4 sierpnia zebrano już około 12 tys.

Grodno 1939 – początek zdjęć

www.rp.pl | 2014-07-28

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu o obronie Grodna w 1939 r. przed Sowietami, który powstaje pod patronatem „Rz" Realizatorzy gościli w samym Grodnie, gdzie rozmawiali ze znanym działaczem Związku Polaków na Białorusi, historykiem Józefem Porzeckim. – Nasze miasto było właściwie jedynym na Kresach, które broniło się przed sowiecką inwazją – mówił. – Być może wynikało to z patriotycznego wychowania młodzieży, a przecież obok żołnierzy kluczową rolę w obronie odegrała młodzież, walcząca z czołgami przy pomocy butelek z benzyną – dodaje.

Pomóż autorom filmu o obronie Grodna!

www.rmf24.pl | 2014-07-24

Dziesięciu tysięcy złotych brakuje grupie zapaleńców, która chce stworzyć film dokumentalny o obronie Grodna - jednej z najmniej znanych, ale i najciekawszych bitew września 1939 roku. Zbiórka prowadzona przez internet kończy się 8 sierpnia.

Pomóżmy zrobić film o obronie Grodna

wybranowski.dorzeczy.pl | 2014-07-24

Przez trzy dni żołnierze i cywile we wrześniu 1939 r w Grodnie stawiali opór nacierającej Armii Czerwonej. Piotr Kościński pracuje teraz nad dokumentalnym filmem o bohaterstwie obrońców miasta. Ale na realizację wciąż brakuje środków.

Zbiórka pieniędzy na „Grodno 1939”

www.rp.pl | 2014-06-30

Film o obronie Grodna w 1939 r. jest coraz bliższy realizacji. Trwa zbiórka pieniędzy na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl

Ruszyła zbiórka publiczna na film o obronie Grodna w 1939 roku!

kresy24.pl | 2014-06-26

Szanowni czytelnicy, warszawska Fundacja Joachima Lelewela, którą wspieramy w projekcie kręcenia filmu o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku, na stronie Klubu Przyjaciół Filmu GRODNO1939 rozpoczęła na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl zbieranie środków na film.

Zbiórka środków na film o obronie Grodna w 1939 r.

www.kresy.pl | 2014-06-26

Warszawska Fundacja Joachima Lelewela rozpoczęła na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl zbieranie środków na film o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.08.2014 18:06