Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

blackhills

blackhills

Warszawa

Tomek jest instruktorem nurkowania, zajmuje się również Aikido i szkoleniami. Najbardziej inspirujących pomysłów dostarczały mu zawsze rozmowy z ludźmi postanowił więc pojeździć po świecie i sprawdzić co ludziom daje radość i sens.Spędził pół roku pracując jako przewodnik podwodny na półwyspie Synaj w Egipcie. W 2013 roku odbył samotną wyprawę na Alaskę. W 2014 roku odbył trzymiesięczną podróż przez Azję z Tajlandii na Syberię. Obecnie szykuje się do trzyosobowej, wyprawy na Yukon propagującej realizację marzeń i szukanie swojej własnej drogi życiowej.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

11830 PLN z 11200 PLN

60 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.05.2015.

Gold Rush 2015

O projekcie

Poszukiwani ludzie do ryzykownej wyprawy. Niska płaca, okrutne zimno, miesiące całkowitej, ciągłej ciemności, niebezpieczeństwo, bezpieczny powrót wątpliwy. Sława i honory w przypadku sukcesu.

sir Ernest Shackelton

Na tak sformułowane przez Ernesta Shackeltona ogłoszenie odpowiedziało w 1914 roku aż pięć tysięcy osób. Wierzymy, że dziś jest równie dużo takich ludzi, aczkolwiek przed realizacją marzeń powstrzymuje ich przywiązanie do utartych i łatwych ścieżek "cywilizowanego świata", które w ostatecznym rozrachunku za często prowadzą do pracowania dla pieniędzy wydawanych wyłącznie na konsumpcję.

Cel projektu:

Celem naszej wyprawy jest udowodnienie, że realizacja szalonych marzeń z dzieciństwa jest możliwa przy odpowiedniej ilości zapału i wytrwałości. Wystarczy zapytać osoby z najbliższego otoczenia czy kiedykolwiek marzyły o byciu żeglarzem, poszukiwaczem złota, bohaterem przemierzającym stepy konno czy zdobywcą szczytów lub jaskiń. Jesteśmy zdania, że większość z nich odpowie – tak. My chcemy im powiedzieć – zróbcie to!

Z takim przesłaniem chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy ludzi. Zrobimy to dzięki cyklowi opowiadań z wyprawy umieszczonemu na blogu, stronie na facebooku, a jak spotka się z zainteresowaniem, wydanemu w formie papierowej. Doskonałym środkiem do propagowania takiej postawy jest też sama promocja naszego projektu umieszczonego na PolakPotrafi.

Celem praktycznym naszej wyprawy jest opalikowanie 3 złotonośnych działek na Yukonie, w pobliżu legendarnych terenów złotonośnych, jednakże w rejonie jeszcze niewyeksploatowanym. Aby tego dokonać wyruszymy ze stolicy Yukonu - miasta Whitehorse i w canoe spłyniemy rzekami Big Salmon i Yukon startując z Quite Lake. Po miesiącu dotrzemy do miejscowości Carmacks, biorącej swą nazwę od odkrywcy złota z 1896 w legendarnym strumieniu Bonanza nieopodal Klondike. Po drodze dokonamy licznych testów strumieni wykazujących obecność skał kwarcowych, które są nieodłącznym elementem procesu tworzenia się złota. W miejscu najbardziej obiecującym „opalikujemy” trzy działki złotonośne, a następnie po rejestracji w lokalnym urzędzie rejestracyjnym wejdziemy w ich posiadanie na prawach dzierżawy z możliwością pozyskania złota z osadów takimi metodami jakie stosowane były sto lat temu. 

Kliknij na mapę powyżej aby zobaczyć dokładną trasę wyprawy.

Planujemy również dokonać drugiego spływu sąsiednią rzeką Teslin i tym razem dopłynąć do Dawson City, historycznego „miasta namiotów” i centrum ostatniej, wielkiej gorączki złota. W trakcie podróży z nurtem rzeki chcemy dokonywać wypadów badawczych w górę mijanych strumieni. 

O nas:

Członkowie wyprawy to Marta, Tomek i Paweł. Jesteśmy trójką młodych osób w wieku między 25 a 30 lat. Połączyła nas pasja do podróżowania i chęć odkrywania tego co nieznane. Stanowimy zgraną paczkę, a w zasadzie prawie rodzinę, bowiem Tomek i Paweł są braćmi, a Marta i Tomek to para. Ciekawym zbiegiem okoliczności trójkę historycznych odkrywców złota w Klondike, w strumieniu Rabit Creek (później przemianowanym na Bonanza Creek) łączyły podobne relacje.

Marta jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Warszawskiego. Ukończyła filozofię, kognitywistykę i bioetykę. Jej pasje to jazda konna, aikido oraz nauki kognitywne. Gorączką złota zaraziła się od Tomka, który od kilku lat skrupulatnie planuje wyprawę na Yukon. Marta zawsze marzyła aby przeżyć przygodę życia i sprawdzić się w dziczy, gdzie codziennie będzie walczyć o przetrwanie. Spartańskie warunki nie są jej obce, gdyż od lat bierze udział w wielodniowych rajdach konnych. Na wyprawie oprócz wykonywania wszystkich rutynowych czynności członka zespołu jak wiosłowanie, kopanie – będzie dbać o pisemną i fotograficzną dokumentację z wyprawy. Ponadto pragnie poddać próbie swoje polowe umiejętności kulinarne, gdyż na co dzień jest naprawdę świetnym kucharzem.

Paweł jest świeżo upieczonym absolwentem Politechniki Warszawskiej na wydziale fizyki. Jego pasją są podróże i lotnictwo, był pilotem szybowcowym. Praktyczne podejście, spokój oraz zdolności analityczne sprawiają, że w sposób naturalny jest najodpowiedniejszą osobą do zajmowania się stroną logistyczną wyprawy. Zamiłowanie do majsterkowania i szukania nowych rozwiązań napawają pozostałych członków wyprawy nadzieją na szczęśliwy powrót mimo ewentualnych trudności jak na przykład połamane wiosła czy dziura w dnie canoe.

Tomek jest instruktorem nurkowania i aikido choć przez ostatnie kilka lat szukał swojej drogi życiowej realizując się głównie poprzez podróże w różne części świata. Zafascynowany szczególnie strefą borealną odbył dwa lata temu samotną wyprawę na Alaskę i Yukon przechodząc szlak Chilkoot i spływając kajakiem rzeką Yukon. Wyprawa ta, głównie za sprawą spotkanych po drodze ludzi, pozwoliła mu dostrzec, że można żyć z pasją nie porzucając swoich ideałów dla zabezpieczenia aspektów materialnych. Pragnie promować taki styl życia. Zrozumiał także, że prawdziwie wartościowych rzeczy dokonuje się w towarzystwie osób bliskich i przyjaciół. 

Budżet:

Dysponujemy własnym sprzętem wyprawowym (plecaki, namioty, odzież, obuwie, śpiwory, etc.) oraz oszczędnościami na pokrycie kosztów podróży (bilety lotnicze, autobusy dalekobieżne) i formalności z tym związanych (wizy, pozwolenia, itd.). Potrzebujemy wsparcia na zakup niezbędnego sprzętu wykorzystywanego na miejscu.  

100% - 11 200 PLN – osiągnięcie tego poziomu pozwoli nam na zakup niezbędnego sprzętu i prowadzenie wyprawy przez miesiąc (na mapce patrz "Spływ nr 1").  

130% - 14 560 PLN – osiągnięcie tego poziomu pozwoli nam na przedłużenie wyprawy o kolejny miesiąc celem dalszego próbkowania i zbadania okolic sąsiedniej rzeki Teslin (na mapce patrz "Spływ nr 2").  

150% - 16 800 PLN - osiągnięcie tego poziomu pozwoli nam na przedłużenie wyprawy o kolejny miesiąc i zbadanie pasma gór Semenoff Hillls położonego między wcześniej wpomnianymi rzekami (na mapce patrz "Góry Semenoff Hills").  

Środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji wyprawy na miejscu (ceny przeliczone wg kursu CAD z dnia 15.03.):

  1. Używane Canoe McKenzie marki Clipper – 1 495 CAD (4 739 PLN);
  2. Kapok x 3 – 60 CAD (190 PLN);
  3. Wiosło x 4 – 204 CAD (646 PLN);
  4. Beczki na sprzęt i jedzenie (3szt.) – 39 CAD (123 PLN) ;
  5. Patelnie i sita do testów na obecność złota w osadach dennych – 49 CAD (155 PLN);
  6. Płucznia zasilana wodą strumienia – 63 CAD (199 PLN);
  7. Łopata x 2 – 108 CAD (342 PLN);
  8. Toporek - 19 CAD (60 PLN);
  9. Piła – 26 CAD (82 PLN);
  10. Mapy rzek Big Salmon, Teslin i Yukon – 25 CAD (79 PLN);
  11. Opłata rejestracyjna 3 działek – 30 CAD (95 PLN);
  12. Worek wodoodporny x 3 – 51 CAD (161 PLN);
  13. Bear spray x 3 – 132 CAD (418 PLN);
  14. Folia NRC – 2 CAD (6 PLN);
  15. Plandeka – 15 CAD (47 PLN);
  16. Lina – 56 CAD (177 PLN);
  17. Kuchenka multifuel - 70 CAD (221 PLN);
  18. Garnek, patelnia, miska, inne przybory kuchenne – 55 CAD (174 PLN);
  19. Kratka do gotowania – 41 CAD (129 PLN);
  20. Apteczka - 32 CAD (101 PLN);
  21. Telefon satelitarny – 640 CAD (2028 PLN).

 

Więcej o wyprawie:

Wyprawa została poprzedzona rekonesansem na miejscu, który odbył się dwa lata temu. Tomek pokonał wówczas szlak Chilkoot i spłynął rzeką Yukon z Whitehorse do Dawson City rozmawiając z ludźmi spotkanymi po drodze i badając możliwości oraz szanse powodzenia wyprawy po „złote runo”. Od pół roku intensywnie przygotowujemy się do wyprawy studiując rozmaite publikacje oraz mapy geologiczne i dokumenty prawne dotyczące rejestracji działek. 

Więcej o cyklu opowiadań:

Na podstawie naszych notatek powstaną opowiadania utrzymane w humorystycznej formule, których bohaterowie mimo znikomych środków finansowych przeżywają niezapomniane przygody, pomagają ludziom i takąż pomoc od nich otrzymują. Dzięki niezłomności i pogodzie ducha dopinają swego i docierają w miejsca nieznane lub niemalże zapomniane. Z naszych doświadczeń wynika, że każda wyprawa dostarcza nowych inspiracji, dowodów serdeczności, aktów dobrej woli, czy zabawnych zdarzeń wartych opisania i propagowania. Tomek podczas kilku swoich ostatnich wypraw prowadził już notatki w formie opowiadań, z niecierpliwością czeka na kolejne historie, które będzie mógł przelać na papier. Marta z racji swojego wykształcenia i zamiłowania do zgłębiania natury ludzkiej zajmie się nadaniem ostatecznego kształtu postaciom opowiadań.

Termin wyprawy:

Na wyprawę wyruszamy w lipcu, a jej zakończenie planujemy, w zależności od zgormadzonych środków, na koniec lipca, sierpnia lub września. Nagrody rzeczowe zostaną dostarczone wpłacającym po zakończeniu wyprawy.

Nagrody:

1. DZIĘKI, DZIĘKI! - 5 złotych
Mail z podziękowaniem za wsparcie.

2. SPONSORING :) - 15 złotych
Wpis na liście sponsorów na stronie wyprawy na facebooku, imienne podziękowanie na Twoim i naszym fejsie + nagroda za 5 złotych.

3. KAMIEŃ ZIELONY (ALBO I NIE) - 35 złotych
Kamień spoczywający na terenie Yukonu (być może od niepamiętnych lat ;) ) zabrany i wysłany specjalnie dla Ciebie + nagrody za 5 i 15 zł.

4. KOLEKCJONER POCZTÓWEK - 45 złotych
Pocztówka z Yukonu z pozdrowieniami od naszej trójki + nagrody za 5, 15, 35 zł.

5. KAMIENNE CACKA - 60 złotych
Ręcznie wykonany przez nas wisiorek z kamieniem z Yukonu + nagrody za 5, 15, 35 zł, 45 zł.

6. AMATOR FOTEK - 80 złotych
Album multimedialny zawierający zdjęcia z naszej wyprawy + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60 zł.

7. ZBIERACZ MAGNESÓW - 110 złotych
Magnes na lodówkę z Yukonu + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80 zł.

8. SPONSOR DALEKOSIĘŻNY - 170 złotych
Naklejka z logiem sponsora lub nickiem naklejona na canoe (ok. 20/20 cm) + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80, 110 zł.

9. KINOMAN - 250 złotych
Filmik z dedykacją specjalnie dla Ciebie, nagrany na terytorium Yukonu aby później zostać zamieszczonym na Twoim i naszym facebooku :) + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80, 110, 150 zł.

10. WIELBICIEL GRAFOMANI - 350 złotych
Kopia dziennika prowadzonego przez nas podczas wyprawy + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80, 110, 170, 250 zł.

11. SZAMAN - 500 złotych
Oryginalny indiański łapacz snów + nagrody za 10, 20, 35, 45, 60, 80, 110, 170, 200 zł.

12. KSIĄŻKOWY FANATYK - 750 złotych
Napisany w efekcie wyprawy cykl opowiadań + nagrody za 10, 20, 35, 45, 60, 80, 110, 170, 250, 350, 500 zł.

13. ZŁOTOLUB - 1000 złotych
Jeden gram złota (płatki lub złoty piasek) z Yukonu w szklanej probówce jako pamiątka + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80, 110, 170, 250, 400 zł.

14. ZŁOTOMAN - 2000 złotych
Dwa gramy złota (samorodek lub płatki lub złoty piasek) z Yukonu w szklanej probówce jako pamiątka + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80, 110, 170, 250, 400 zł.

15. FEAVERMAN - 5000 złotych
„Opalikowanie” działki, sąsiadującej z naszymi, na której nasze testy wykazały obecność złota. (Uzyskanie rocznego prawa do dzierżawy działki wymaga osobistego stawienia się w urzędzie rejestracyjnym w Whitehorse i dokonania czynności rejestracyjnych w terminie 10 dni od opalikowania + 1 dzień na każde 10 mil dzielących działkę od urzędu rejestracyjnego. Koszt biletów lotniczych pokrywa nagrodzony. Dopomożemy w dopełnieniu formalności i udostępnimy wszelkie informacje.) + nagrody za 5, 15, 35, 45, 60, 80, 110, 170, 250, 350, 500, 750, 1000 zł.

Dlaczego crowdfunding?

Zdecydowaliśmy się na umieszczenie naszego projektu na PolakPotrafi.pl. ponieważ zgromadzony własnymi siłami budżet jest niewystarczający na pokrycie wszystkich kosztów wyprawy. Poza tym wierzymy, że jeśli bylibyśmy w stanie zrealizować nasz cel samodzielnie znaczyłoby to zwyczajnie, że cel ten jest za mały. Postanowiliśmy prosić Was o wsparcie, a tym samym dać możliwość wzięcia wirtualnego udziału w naszej przygodzie i podzielić się z Wami wnioskami i doświadczeniami z niej płynącymi.

Bez Waszego wsparcia ta wyprawa nie dojdzie do skutku. Bardzo prosimy o pomoc!

https://www.facebook.com/goldrush2015polakpotrafi

Mapa wyprawy: 
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zApWhHskRnLM.kG1zfAzaBJxY&usp=sharing

 

Naszemu projektowi patronują: 

 

 

Mówią o nas: 

Program Czwarty Polskiego Radia: 
http://www.polskieradio.pl/10/3959/Artykul/1417770,Goraczka-zlota-poszukiwawcza-wyprawa-do-Kanady

Portal Media Elite: 
http://www.mediaelite.pl/aktualnosci/1343.html

Portal Elipsa.at:
http://www.elipsa.at/akcja-pomagamy-naszym-polskim-poszukiwaczom-zlota-pomozcie-i-wy-pozostalo-tylko-22-dni-bez-waszej-pomocy-ta-wyprawa-moze-sie-nie-odbyc/

 Fotowyprawy.com:
http://fotowyprawy.com/2015/04/22/gold-rush-2015/

Republika Podróży:
http://republikapodrozy.pl/wielka-goraczka-zlota/

Zdjęcia zamieszczone w opisie projektu są autorstwa Tomka i pochodzą z pierwszej wyprawy na Alaskę i Yukon. Zezwalamy na ich wykorzystanie na prawach Creative Commons, ale bardzo prosimy o powołanie się na źródło poprzez wstawienie linku do tego projektu.  

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.05.2015 18:06