O projekcie
Serdecznie zachęcamy do wsparcia produkcji filmu poświęconego Zenkowi Borowskiemu, 13-letniemu białostockiemu harcerzowi, który zginął zastrzelony przez nazistów, próbując ratować polskie książki. Akcja filmu (dokument fabularyzowany) toczyć się będzie w czasie II wojny światowej na terenie Białegostoku.
Wierzymy, że film będzie nie tylko okazją, by upamiętnić postać Zenka Borowskiego, i uczcić przyszłoroczną rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także stanie się impulsem, który sprawi, że w Białymstoku powstanie pomnik młodego bohatera.
Jedną ze scen, którą pragniemy umieścić w filmie jest przedwojenny obrazek harcerskiego szkolenia Zenka, przez także... Białostoczanina: druha Ryszarda Kaczorowskiego, późniejszego prezydenta RP na uchodźstwie. Obie postacie są autentyczne I obaj chłopcy z racji swoich harcerskich pasji musieli się ze sobą spotkać!
Zebrane środki pozwolą na realizację filmu (aktorzy, sprzęt filmowy, oświetlenie, plan zdjęciowy, postprodukcja), ale także na nagrodzenie sponosorów oraz zorganizowanie pokazów filmowych. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. Romana Wasiluka - znanego i cenionego operatora filmowego, harcerzy z Białostockiej Chorągwi ZHP oraz osoby zajmujące się montażem i postprodukcją filmową.
Ekipa filmowa:
Roman Wasiluk - operator filmowy,
Tomasz Wiśniewski - dziennikarz, filmowiec,
harcmistrz Andrzej Bajkowski - z-ca Komendanta Chorągwi Białostockiej.
Jeśli chcesz, polub nasz fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/pomnikdlaZenka/
Tło historyczne:
Podczas niemieckiej okupacji polskie książki z białostockich bibliotek i księgarń zwieziono do opuszczonego żydowskiego teatru PALACE (fot. poniżej).
Zgromadzono tu książki zarówno z Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak również z żydowskiej Biblioteki im. Szolema Alejchema (książnice te funkcjonowały w okresie sowieckim). Skonfiskowane książki umieszczono w głównej sali teatru, z której usunięto krzesła. Składowano tam również książki z miejskich księgarń i skonfiskowane z domów prywatnych.
Zarówno Zenek Borowski jak i jego przyjaciel Jurek Koszewski (żyje do dziś, główny świadek wydarzeń) uczęszczali wspólnie na tajne komplety nauczania. Wszystkim uczniom jak i nauczycielom doskwierał brak polskich książek. Chłopcy wpadli na pomysł, aby włamać się do teatru PALACE i wynieść stamtąd najciekawszye tytuły. Udało się to kilka razy, do 17 kwietnia 1943 roku. Wówczas podczas kolejnej próby włamania do teatru, niemiecki wartownik strzegący magazynu paliw, znajdującego sie nieopodal - zastrzelił Zenka Borowskiego.
Świadek wydarzeń, p. Jerzy Koszewski, opowiadał, że w kostnicy przy zwłokach małego bohatera spotkali się rodzice Zenka oraz niemiecki strażnik (pochodzący ze Śląska), który zastrzelił chłopca. Łamaną polszczyzną przepraszał rodziców; tłumaczył, że strzelił, bo myślał, że to ktoś chce się włamać do składu paliw. Podkreślał, że też jest rodzicem i rozumie ból po stracie dziecka.
Dlaczego korzystamy z crowdfundingu?
Przed kilkoma laty środowiska harcerskie Białegostoku oraz jedyny świadek tamtych wydarzeń, Jerzy Koszewski apelowały do lokalnych władz, aby w mieście powstał pomnik Zenka Borowskiego. Tak się nie stało.
Przykro nam bardzo, że miasto Białystok pomimo trzykrotnych aplikacji o wsparcie dla filmu ZENEK odrzuciło projekt jego realizacji. Tym bardziej liczymy na Wasze wsparcie, aby opowieść o przywiązaniu młodzieży do polskiej literatury i pasji czytania książek w trudnych czasach okupacji hitlerowskiej stała się wartościową refleksą we wspołczesnych czasach.
Film postaramy się szeroko rozpowszechniać. Z uwagi na jego uniwersalne przesłanie planujemy rówież dodać angielskie tłumaczenie. Jesteśmy przekonani, że znajdziemy stacje telewizjne chętne do jego emisji. Ale planujemy intensywną promocję naszego porjektu w mediach społecznościowych oraz szkołach. Mamy nadzieję, że nasz filmowy projekt wywrze właściwą presję na lokalny samorząd i przyczyni się do powstania pomnika upamiętniającego Zenka, w miejscu, w którym zginął.
Już dziś dziękujemy za wsparcie. Śledźcie aktualizacje naszego projektu na polakpotrafi.pl oraz profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/pomnikdlaZenka.
Harmonogram prac nad filmem:
I. Styczeń / Luty 2018:
Dopracowanie scenariusza filmu o Zenku Borowskim (w zależności od skali pozyskanych środków) . Rozrysowanie scenopisu oraz wybranie lokalizacji.
Marzec:
II. Przygotowanie scenografii w lokalizacjach. Konsultacje z Teatrem Dramatycznym, Białostockim Teatrem Lalek i Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku w celu pozyskania niezbędnych rekwizytów, akcesoriów i strojów.
Kwiecień:
III. Casting wśród młodych aktorów. Wybór statystów należących do podlaskich drużyn harcerskich i nie tylko.
Maj:
IV. Zdjęcia.
Czerwiec / Lipiec:
V. Postprodukcja.
Sierpień / Wrzesień:
VI. Przygotowanie płyt DVD, plakatów na premierę filmu, listów z podziękowaniem dla darczyńców i sposonorów.
Wrzesień / Grudzień:
VII. Premiera filmu i prezentacje w szkołach i instytucjach kultury, emisja w telewizjach kablowych i stacjach telewizyjnych zainteresowanych historią Zenka Borowskiego.
Fot. Bolesław Augustis (zamieszczamy dzięki uprzejmości Grzegorza Dąbrowskiego). Więcej zdjęć związanych z białostockim harcerstwem: https://www.facebook.com/pomnikdlaZenka/
Media o Twoim projekcie:
Zenek, który ratował polskie książki. Powstanie film o białostockim harcerzu
Miał 13 lat, chude nogi w harcerskich spodenkach, cechy przywódcze, łobuzerski uśmiech. Kochał książki. I za książki oddał życie, zastrzelony przez hitlerowca.