O projekcie
- Końcówka II wojny światowej. Dwa wrogie obozy - oddziały Wojsk Radzieckich przeciwko Żołnierzom III Rzeszy, stacjonującym w forcie na terenie ówczesnego Breslau. Każda ze stron, wycieńczona wielomiesięcznymi zmaganiami walczy o przetrwanie. Niemcy, mając świadomość nieuchronnej zguby, podejmują coraz mniej racjonalne decyzje. Wieszają każdego swojego żołnierza na którego pada chociaż cień podejrzeń o kolaborację z wrogiem. Zaczyna się niebezpieczna gra, w której stawką jest życie. Często nawet bardzo młodych ludzi. - To skrócony opis naszej produkcji, pokazującej wojenne realia, a jednocześnie nie dotykające problemów tak dobrze nam wszystkim znanych. Ten film opowiada o tym, że każdy człowiek, niezależnie od tego po której stronie barykady postawi go los, będzie walczył o swoje życie i ideały do samego końca.
... własnymi środkami, udało się nam nakręcić 1/3 filmu. W projekt byli zaangażowani sami młodzi filmowcy z ogromną pasją do swojej pracy. Materiał powstał także dzięki współpracy i zaangażowaniu Grupy Rekonstrukcyjnej GRH 609 Division z Wrocławia. Spora część członków grupy zagrała w naszym filmie we własnym umundurowaniu i z prywatnym sprzętem. Rekonstruktorzy z własnych środków sprowadzili motocykl, udostępnili nam na cały dzień fort i usmażyli jajecznicę na ognisku :) Mimo wielu trudności, które nas spotkały - deszcz z nieba, błoto po pachy, to atmosfera pracy była bardzo wesoła. Zobaczcie sami jak wyglądał nasz 15-godzinny plan zdjęciowy:
Filmik ze zdjęć próbnych do naszego filmu:
Zdjęcia do filmu kręciliśmy przy znajdującym się na Polanowicach Forcie Piechoty nr 6 (niem. Infanterie Stutzpunkt 6). Wybudowany w 1891 roku fort był wielokrotnie wykorzystywany do działań wojskowych, między innymi podczas walk o Festung Breslau. Jego mury do dziś skrywają wiele opowieści z tamtych czasów. Fort nie został nigdy poważnie zniszczony. Po wojnie obiekt zajmowało Ludowe Wojsko Polskie. Obecnie jest on odwiedzany przez turystów, a jego utrzymaniem zajmuje się Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.
Wielu z nas może pamiętać dość głośną sprawę z 2014 roku, dotyczącą rozbiórki poniemieckiego Schronu Piechoty I.St.-13 przy ul. Grabiszyńskiej. Zamieszanie, które zaszło między magistratem a deweloperem, który w miejscu schronu miał postawić nowe osiedle mieszkaniowe, spowodowało, że to historyczne miejsce zostało zniszczone. Film "Fort" ma na celu zwrócenie uwagi na ten problem.
"Fort" po zakończeniu etapu postprodukcji zostanie zgłoszony na szereg festiwali w Polsce i za granicą. Następnie, w 2017 roku, chcemy udostępnić go szerszej publiczności przez kanały youtube i vimeo.
Nasz projekt jest trochę inny niż wszystkie, dlatego może zainteresować zarówno fanów tematyki wojennej, jak i każdego, kto lubi zobaczyć kawałek dobrego, sensacyjnego materiału.
Podjęliśmy próbę pokazania historii od innej strony. Chcemy w widowiskowy sposób, przybliżyć kawałek historii, którą nadal możemy zobaczyć na żywo zwiedzając istniejący we Wrocławiu Polanowicki Fort Piechoty nr 6.
Celem projektu jest zebranie funduszy na przeprowadzenie dwóch dni zdjęciowych oraz postprodukcji obrazu i dźwięku, tak, aby finalnie historia zamknęła się w około 15 minutowej etiudzie.
PIROTECHNIKA
Dzięki waszemu wsparciu, będziemy w stanie zakupić środki pirotechniczne i zatrudnić profesjonalnego pirotechnika, aby realnie odtworzyć sceny batalistyczne dbając o bezpieczeństwo ekipy oraz aktorów.
SPRZĘT FILMOWY
Musimy wynająć kamerę oraz kran filmowy do zrobienia ujęć totalnych z góry pokazując ogrom całej bitwy.
TRANSPORT I CATERING
Koszty związane z przetransportowaniem ekipy filmowej, kaskaderów i aktorów oraz pojazdów wojskowych. Oprócz tego ciepły posiłek dla każdej osoby pracującej na planie, żeby Pan Marek nie musiał zmywać naczyń i mógł zagrać u nas w filmie ;)
SCENOGRAFIA I REKWIZYTY
Chcemy wynająć pojazdy wojskowe oraz zbudować scenografię obozu wojsk radzieckich i okopy (np. worki z piaskiem, ostrokoły, namioty, kuchnie polową, skład broni).
OBSADA
Ponadto zależy nam na zatrudnieniu profesjonalnych aktorów, którzy podniosą wartość i rozpoznawalność produkcji. Mamy już pomysły i kontakt z aktorami, którzy wyrazili zainteresowanie projektem.
KASKADERZY
Ważnym aspektem jest również zatrudnienie licencjonowanych kaskaderów, którzy wykreują wiarygodną choreografię walk i upadków. Współpracujemy z wrocławską grupą Action Academy. Tutaj możecie zobaczyć trailer do ich niezależnej produkcji na temat działań cichociemnych podczas wojny.
CHARAKTERYZACJA
Będziemy potrzebowali środków na ładunki z profesjonalną sztuczną krwią, aby realnie oddać postrzały w scenenie batalistycznej oraz silikon, by móc stworzyć wiarygodną charakteryzację ran na ciele. Dla przykładu wstawiamy zdjęcie z naszej innej produkcji do gry "Dying Light":
Jeżeli udana nam się uzbierać 150% potrzebnej nam kwoty będziemy mogli stopniowo dodawać więcej elementów wpływających na realizm filmu, takich jak np. przejazd czołgu. Już mamy potwierdzone, że zostanie nam udostępniony czołg T-34
Mateusz Kowalski - reżyser i scenarzysta
Od 2012 roku studiował reżyserię w Szkole Filmowej MASTERSHOT we Wrocławiu. Jego pierwszy film krótkometrażowy pt. "Fraga" zrealizowany został wspólnie z kolegami z uczelni. W 2015 roku zadebiutował jako reżyser filmu "Mosty",który został zrealizowany na jeden z projektów w ramach przygotowań Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury. Film brał udział w konkursie "First shot" na festiwalu w Kołobrzegu w 2015 roku. W 2016 roku film zakwalifikował się na festiwal "13 Frames Film Festival" w Indiach, "Ammar Popular Film Festival" w Teheranie i "UK Screen One" w Wielkiej Brytanii. Jego czwarty film "Szarlotka" jest w trakcie produkcji.
Piotr Marcjasz - operator obrazu i montażysta
Absolwent Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot. W 2015r. zrealizował swój debiut operatorski na Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 - film krótkometrażowy "Mosty", który otrzymał nominację na festiwalu "First Shot" w Kołobrzegu. W jury tego festiwalu zasiadał Jerzy Stuhr. Współtworzył wiele reklam, teledysków etiud studenckich oraz krótkich metraży. W 2015r. dla firmy Techland zrobił reklamę (reżyseria, zdjęcia) do gry "Dying Light". Pracował w ATM group oraz ESKA TV. Obecnie prowadzi firmę "Flying Carpet Studio" zajmującą się realizacją ilmową. www.flyingcarpet.pl
Dorota Schleiss - kierownik produkcji
Absolwentka Wrocławskiej Szkoły Filmowej "Mastershot" . Doświadczenie zdobyła podczas pracy na planach dyplomów szkolnych, m.in. "Dawno temu na Śląsku" (kostiumy), "Fraga" (kierownictwo produkcj). W 2015 roku pracowała na planie filmu "Mosty", który został wyświetlony przed publicznością w kinie samochodowym na Stadionie Wrocław podczas Europejskiej Stolicy Kultury. Sporo doświadczenia zdobyła również, podczas pracy na planie krótkometrażowego filmu "Chryzantemy", gdzie operatorem zdjęć był Wojciech Todorow. Realizuje wiele projektów filmowych, współpracując z różnymi domami produkcyjnymi.
Rafał Osiński - scenograf i rekwizytor
Absolwent Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot oraz student Łódzkiej Szkoły Filmowej. Pierwsze doświadczenia zdobywał na planie filmu "Papusza" Krzysztofa i Joanny Krauze. Współtworzył sporo projektów reklam, teledysków, etiud i krótkich metraży. Ostatnio pracował przy "Moście Szpiegów" Stevena Spielberga.
Tomasz Woźnicki - Kompozytor, pianista, aranżer, producent
Laureat i zdobywca nagród wielu konkursów pianistycznych w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako kompozytor specjalizuje się w tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów, produkcją i synchronizacją efektów specjalnych i szeroko pojętym dźwiękiem w filmie. Skomponował muzykę do wielu etiud filmowych, realizując przy tym całe udźwiękowienie. Współpracował między innymi z takimi instytucjami i firmami jak: Adidas, TailorMade PR, Play, PwC, Shell,MOMU. Gastrobar, Podkowinsky Studio, Teatr Palladium, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
GRH 609 Division
Grupa rekonstrukcyjna zajmująca się odtwarzaniem 609 Dywizji Wehrmachtu do zadań specjalnych. Jako grupa pasjonatów starają się pielęgnować i zachować pamięć o wojennej i powojennej historii Wrocławia. Są również członkami Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, które dba o przywrócenie świetności Fortowi Piechoty Nr 6.
Oleśnickie Stowarzyszenie Żywej Historii „Arma”
GRH '39-'45
SH Feldgrau
W naszych działaniach wspierają nas takie firmy oraz instytucje:
Piszą o nas:
Artykuł: Powstaje wyjątkowy film o walkach w Festung Breslau.
Artykuł: Wojna o Breslau.