Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Maciej Janiszewski

Maciej Janiszewski

Warsaw, Poland

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1191 PLN z 40000 PLN

20 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.04.2018.

Film sensacyjno-dokumenalny 'Na północ od piekła'

O projekcie

Wstęp

Kłaniam się!

 

Nazywam się Maciej Janiszewski i z zawodu jestem montażystą filmowo - telewizyjnym. Z chęci rozwoju postanowiłem wejść w świat reżyserii filmów dokumentalnych. Na swoim koncie mam zmontowanych dziesiątki programów telewizyjnych, reklam, widowisk, teledysków itd. Prywatnie jestem kolekcjonerem porcelany oraz miłośnikiem historii. W wolnej chwili tworzę Wikipedie oraz portal porcelana.info. Kronikarstwo i szukanie starych dokumentów oraz antyki to chyba największa pasja, którą posiadam i która chce Państwu przekazać poprzez tworzenie filmów historyczno - sensacyjnych.

 

Podchodząc do tego filmu, chciałem to zrobić własnymi siłami, bez dofinansowania. Prace nad scenariuszem i badania trwały dwa lata, potem rozpocząłem zdjęcia. Skończyłem zdjęcia w 70% i trzeba to zaznaczyć, że całosć wykonanej pracy sfinansowałem sam.  Niestety spotkałem się ze ścianą kiedy zacząłem zdobywać prawa autorskie do zdjęć archiwalnych. Większość archiwów niemieckich, poslkich i amerykańskich żąda niebagatelnych pieniędzy za wykopiowania niezbędne do użycia w filmie. Oczywiście część zdjęć archiwalnych zdobyłem lub zakupiłem i tu pragnę podziękować NAC, Muzeum Legionowskiemu  i innym, którzy bezintersownie pomagają mi w przedsięwzięciu.  Poniżej przykład maila odnośnie wykupienia praw autorskich do filmu.

Dziękuję.

Autor filmu : Maciej Janiszewski

 

OPIS PROJEKTU:

Zbrodnie wojenne podczas okupacji na terenie Warszawy zostały opisane w setkach książek, artykułów i filmów dokumentalnych. Niewiele jednak wiemy o tym, co działo się podczas niemieckiej okupacji na północno-wschodnich terenach dzisiejszej Warszawy, które w latach II wojny światowej stanowiły odległe przedmieścia stolicy. Powszechnie uważa się, że na tych rolniczych dalekich przedmieściach Warszawy nie wydarzyło się nic ważnego ani niezwykłego. Tymczasem całkiem niedawna historia dzisiejszej Białołęki obfituje w dramatyczne i ważne wydarzenia. Większość przedwojennych mieszkańców zginęła, uciekła lub została wywieziona; niewielu wróciło z powrotem. Większość domów i fabryk została zniszczona. Postaci katów odpowiedzialnych za morderstwa, masowe egzekucje i inne formy prześladowania polskiej i żydowskiej społeczności pozostają anonimowe. Trzeba to głośno powiedzieć! Nie jest to historia lokalna a dowiedzenie ważnych faktów związanych z okupacją podczas II Wojny Światowej.

 

 

 

PRZEKAZ FILMU?

W filmie „Na północ od piekła” chcemy pokazać kawałek tej historii, zapomnianej, ukrytej. W oparciu o zeznania świadków do których udało nam się dotrzeć oraz fabularyzowane formy wywiadów z postaciami nieżyjącymi, których zapiski zostały uwieńczone w postaci pamiętników, zeznań, listów chcemy opowiedzieć historię i uwidocznić fakty, które wcześniej były przykryte kurzem. Niewątpliwie film jest wielkim wydarzeniem dla historii Polski, dzięki odnalezionym dokumentom reżyser przeprowadził śledztwo i dotarł do nowych sensacyjnych dowodów związanych z masowymi mordami na terenie dzisiejszej Białołęki.

Po za tym w filmie opowiemy o:

- kacie północnej strony, który nigdy nie stanął przed sądem mimo zbrodni, które popełnił

- szmuglu żywności do Getta

- zbrodniach popełnionych na terenie Tarchomina

- obozach pracy przy Wiśle

- partyzantach z ziem Północnych

- walkach powietrznych itd.

Film ma formę dokumentalno- sensacyjną i nawiązuje do formatów Discovery.

 

W filmie występują profesjonalni aktorzy, którzy odgrywają postacie z książek i pamiętników.

Wystąpią:Janusz Chabior, MichaŁ Mayer, Lidia Sadowa, Anna Sandowicz, Przemysław Wyszyński  

Dotarliśmy do świadków wydarzeń, którzy opowiedzą Państu niebywałe historie.

 

CO WYRÓŻNIA FILM?

Sposób przedstawienia wydarzeń obfitujący w liczne animacje olejne i akcje 3D tworzone przez wybitnych animatorów, wypowiedzi historyków jako specjalistów w tej dziedzinie, zeznania świadków oraz wywiady fabularyzowane powstałe z udziałem najwybitniejszych aktorów polskiego kina sprawią, że film będzie posiadał wysoki walor artystyczny. Chcemy również w atrakcyjny sposób przemówić do młodzieży, tak by pomimo wartości artystycznej film miał także walor edukacyjny i w pełni mógł zadomowić się w programie dzisiejszej oświaty.

 

DLACZEGO ZBIERAMY?

Mimo włożonego wkładu pracy i energii przed nami jeszcze długa droga polegająca na zakupie do projektu wymaganych fragmentów archiwalnych nagrań i zdjęć. Wykupienie praw autorskich operatorów do sfilmowania partii batalistycznych oraz postprodukcja (rendering) grafiki. Wiele udało nam się zrobić, ale jeszcze wiele przed nami by 50 min filmu miało wysoką wartość artystyczną i edukacyjną, a także stało się, żywym pomnikiem upamiętniającym losy ofiar, których ciała do dziś leżą w ziemi białołęckiej.

 

 Patroni medialni:

 

  

Media o Twoim projekcie:

Poranek rozgłośni Katolickich 7:09

siodma9.pl | 2018-02-14

Informacje o filmie od 5:42s

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.04.2018 22:10