Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

TOWARZYSTWO LEŚMIANOWSKIE

TOWARZYSTWO LEŚMIANOWSKIE

Zamość, Polska

Stowarzyszenie \"TOWARZYSTWO LEŚMIANOWSKIE\" zostało zarejestrowane w 2007 roku pod numerem KRS 0000274565.

Statutowym celem działalności stowarzyszenia jest propagowanie kultury wysokiej, propagowanie twórczości Bolesława Leśmiana, wspieranie inicjatyw społecznych o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, integracja społeczności zamojskiej, pielęgnowanie i popularyzacja tradycji regionu zamojskiego, popieranie działalności intelektualnej na rzecz regionu, ochrona zabytków kultury umysłowej i materialnej.

SŁAWOMIR BARTNIK - prezes stowarzyszenia, z wykształcenia chemik, przez 25 lat prowadził księgarnię im.B.Leśmiana.

ADAM W.KULIK jest polonistą, dziennikarzem, podróżnikiem, filmowcem który ma w dorobku ponad 350 filmów dokumentalnych, jest pisarzem, autorem między innymi książki \\\"Leśmian,Leśmian\\\"(Słowo/Obraz/Terytoria 2008).

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2046 PLN z 18000 PLN

15 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 01.12.2017 22:10

FILM O BOLESŁAWIE LEŚMIANIE

O projekcie

Serdecznie zachęcamy do wsparcia realizacji i wydania filmu dokumentalnego o roboczym tytule "FILM O LEŚMIANIE". Będzie to poetycki dokument o wartości artystycznej i edukacyjnej, czas trwania 50 minut. W filmie będą wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich.

 

Od 24 lat nie było filmu ani fabularnego, ani dokumentalnego, poświęconego osobie jednego z największych i najważniejszych polskich poetów, czyli Bolesława Leśmiana. Zamojskie "Towarzystwo Leśmianowskie" z waszą pomocą chce to zmienić. To będzie wspaniały film, bo robiony przez pasjonatów tematu.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM, firmą która zrealizowała ubiegłoroczną "Ostatnią rodzinę" Złote Lwy w Gdańsku z Andrzejem Sewerynem w roli Z.Beksińskiego. Montażystą i tym razem także producentem wykonawczym filmu jest Tadeusz Sosnowski.

 

W filmie wystąpią między innymi Adam W.Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w "Szkole Życia", kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w "malinowym chruśniaku". W filmie wystąpią również Mistrzowskie pary taneczne ze Szkoła Tańca M. & J. Myka, w filmie zagra również roztoczańska "ŁĄKA". Możemy również zdradzić że GŁOS LEŚMIANA PODŁOŻY ZNAKOMITY POLSKI AKTOR.

 

Ekipa Realizacyjna

Scenariusz i reżyseria - Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Zdjęcia - Tomasz Michałowski

Realizacja dźwięku - Włodzimierz Surdacki

Montaż - Tadeusz Sosnowski

 

We wrześniu zakończono etap kręcenia zdjęć do filmu.

 

W Zamościu, w latach 1922-1935 mieszkał z rodziną i pracował jako notariusz, genialny artysta, najwrażliwszy, najbardziej rozfilozofowany polski poeta. W polszczyźnie, która była jego "ojczyzną-polszczyzną", "nikt tak pięknie nie szeleścił" jak LEŚMIAN.

 

Sejm i Senat nie zdecydowały, aby ogłosić rok 2017 Rokiem Bolesława Leśmiana. Na taką uchwałę prawie jednogłośnie zdecydowała się jednak Rada Miasta Zamość i Władze Miasta.

 

Odwagi w podjęciu się realizacji filmu i inspiracją byli również organizatorzy niezwykłego Festiwalu "STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO" w pobliskim Szczebrzeszynie k/Zamościa, gdy na literackiego patrona w poprzednim roku 2016 wybrali BOLESŁAWA LEŚMIANA.

Władze Zamościa na powstanie filmu przyznały dotację. Powstanie SCENARIUSZA wsparło materialnie "Stowarzyszenie Autorów ZAiKS". Otrzymaliśmy już pomoc od kilku życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej. Zdjęcia do filmu zostały już zakończone. Autorzy filmu wykonali już sporo pracy, jednak dużo wciąż jest do zrobienia.

 

Chodzi o:

 • dokończenie montażu,
 • skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu,
 • korekcję dźwięku oraz udźwiękowienie filmu,
 • aktorską interpretację tekstów Bolesława Leśmiana (wiersze, pisma, listy),
 • kolorkorekcję całego filmu.

Dodatkowe środki przeznaczymy na:

 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,

Jeśli zbierzemy 29 000 zł przygotujemy animacje komputerowe które zostaną wykorzystane w filmie. Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania.

 • oprawę graficzną,
 • płytę CD z muzyką z filmu,

Chcielibyśmy, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę, a przede wszystkim, żeby odrzeć ją z banalnej ilustracji muzycznej w postaci muzyki ludowej lub klasycznej. Jeśli zbierzemy 36 000 zł przygotujemy płytę z muzyką, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 50 zł dostanie również płytę CD.

 • tłumaczenie filmu

Jeśli zbierzemy 46 000 zł przygotujemy wersje językowe, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 70 zł dostanie również płytę DVD z wersją językową.

Film ma wsparcie Miasta Zamość, ale brakuje nam pieniędzy na nagrania dźwiękowe i prace postprodukcyjne. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadziliśmy. Stąd w "Towarzystwie Lesmianowskim" decyzja by projekt zgłosić do platformy PolakPotrafi.pl.

 

Zależy nam by praca włożona w zdjęcia była poparta profesjonalną postprodukcją. Bez Waszego wsparcia nie będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie naszej wizji w pełni.

 

Wiemy jednocześnie, że ci, którzy wesprą nasz film, będą mu kibicować, a to bardzo mobilizuje do dalszej pracy.

 

 

 

Jeśli chcesz mieć swoją cegiełkę w powstającym filmie o Bolesławie Leśmianie wesprzyj ten projekt!

 

 

 • WPIS na płycie
 • WPIS w napisach końcowych filmu
 • ZESTAW pocztówek leśmianowskich
 • PŁYTA DVD z filmem
 • REPRINT "Ballad"
 • REPRINT "Łąki"
 • MONETA okolicznościowa z wizerunkiem Leśmiana
 • ODLEW z brązu z motywem "Łąki" Leśmiana w formie oprawionej w drewno plakiety (waga ok 3 kg)

 

 

 

Dziękujemy za Twoje wsparcie na PolakPotrafil.pl możesz również:

 

 • zostawić adres e-mail - powiadomimy Cię o postępach i przygotowaniach do tej produkcji filmowej - #subskrypcja

 • udostępnić informację o powstającym filmie - jak oznaczysz nas w poście @FilmOLesmianie dowiemy się o tym i też odostępnimy Twoją wiadomość

 

 

O pomyśle powstania filmu poinformował podczas otwarcia jednej z wystaw poświęconych Bolesławowi Leśmianowi prezes "Towarzystwa Leśmianowskiego", Sławomir Bartnik.

 

 

- Ostatni film dokumentalny o Leśmianie pochodzi z 1993 r., czyli z epoki analogowej, będzie to zatem film zrobiony nowocześnie w technologii cyfrowej.

 

Film ma pokazać Leśmiana w kontekście miedzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artystę mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości, jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych. W Zamościu i Iłży chodzimy po śladach Leśmiana.

 

Liczymy też, że znajdzie się stacja telewizyjna, która zechce ten film przedstawić szerokiej widowni w Polsce i być może za granicą - mówi o projekcie Sławomir Bartnik.

 

Media o Twoim projekcie:

Zamość: Grosz do grosza na Film o Leśmianie. Ruszyła zbiórka na polakpotrafi.pl

www.kronikatygodnia.pl | 2017-10-19

To ma być poetycki dokument poświęcony Bolesławowi Leśmianowi. Twórcy filmu już nad nim pracują, ale starają się też o dodatkowe fundusze m.in. na projekty animacji, które zostałyby wykorzystane w obrazie. Zbiórka pieniędzy trwa na portalu polakpotrafi.pl.

Powstaje Film o Leśmianie, można wesprzeć projekt

ezamosc.pl | 2017-10-15

Grażyna Lutosławska, Marian Polak-Chlabicz i Państwowy Instytut Wydawniczy zostali ambasadorami powstającego \"Filmu o Leśmianie\". Trwający ponad 50 minut dokument poświęcony będzie postaci Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który część swojego życia mieszkał w Zamościu.

Film o Leśmianie

lubiehrubie.pl | 2017-10-10

Grażyna Lutosławska, Marian Polak-Chlabicz i Państwowy Instytut Wydawniczy zostali ambasadorami powstającego \"Filmu o Leśmianie\".

Film o Leśmianie nabiera rozpędu. Zobacz na jakim etapie są twórcy

www.zamojska.pl | 2017-10-09

Grażyna Lutosławska, Marian Polak-Chlabicz i Państwowy Instytut wydawniczy zostali ambasadorami powstającego \"Filmu o Leśmianie\" Trwający ponad 50 minut dokument poświęcony będzie postaci Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który część swojego życia mieszkał w Zamościu.

Zamość: Ambasadorzy “Filmu o Leśmianie”

roztocze.net | 2017-10-09

Grażyna Lutosławska, Marian Polak-Chlabicz i Państwowy Instytut Wydawniczy zostali ambasadorami powstającego “Filmu o Leśmianie”. Trwający ponad 50 minut dokument poświęcony będzie postaci Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który część swojego życia mieszkał w Zamościu

Ambasadorzy projektu – filmu o Leśmianie

zyciezamoscia.pl | 2017-10-09

Grażyna Lutosławska, Marian Polak-Chlabicz i Państwowy Instytut Wydawniczy zostali ambasadorami powstającego „Filmu o Leśmianie”. Trwający ponad 50 minut dokument poświęcony będzie postaci Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który część swojego życia mieszkał w Zamościu.

24.09.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

radio.lublin.pl | 2017-09-24

„Ostatni film dokumentalny o Bolesławie Leśmianie pochodzi z 1993 r., czyli z epoki analogowej” – przypomina strona poświęcona filmowi o poecie. Obraz właśnie powstaje (http://filmolesmianie.pl/).

Film o Leśmianie - FOTO

lubiehrubie.pl | 2017-09-14

Właśnie zakończono etap kręcenia zdjęć do filmu dokumentalnego o roboczym tytule “Film o Leśmianie”. Dokument powstaje z inicjatywy działającego w Zamościu Towarzystwa Leśmianowskiego.

Powstaje film o Bolesławie Leśmianie

www.zamojska.pl | 2017-09-13

Film powstaje z inicjatywy działającego w Zamościu Towarzystwa Leśmianowskiego. Będzie to film dokumentalny. Właśnie zakończono etap kręcenia zdjęć do filmu dokumentalnego o roboczym tytule “Film o Leśmianie”.

Zamość: Powstaje “Film o Leśmianie”

roztocze.net | 2017-09-13

To na razie robocza nazwa filmu poświęconego jednemu z największych polskich poetów, który w swoim życiorysie ma związki z Zamościem i Hrubieszowem. Zdjęcia do filmu kręcono w Zamościu oraz w Iłży.

Powstaje film o Leśmianie. Zdjęcia skończone

ezamosc.pl | 2017-09-13

Powstaje film dokumentalny o Bolesławie Leśmianie. Właśnie zakończono nagrywanie zdjęć. Obraz o roboczym tytule \"Film o Leśmianie\" powstaje z inicjatywy działającego w Zamościu Towarzystwa Leśmianowskiego.

Nie dajmy zniknąć Leśmianowi

www.polityka.pl | 2017-08-23

POLITYKA rzuciła hasło: Zróbmy sobie własny Rok Leśmiana. Okazało się, że na podobny pomysł wpadły setki osób. I internet zaroił się od wierszy i pomysłów na alternatywne obchody. W Łodzi muzyk i kompozytor Michał Tabako razem z Bartoszem Turzyńskim, aktorem i reżyserem Teatru Nowego (gdzie Leśmian