Dołącz do naszej społeczności!

"GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Kategoria - Wideo/film

122%

Postęp

20801 zł

Mamy już

Udane!

Status

O projekcie

 Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANYOpis  projektu

 Serdecznie zachęcam do wsparcia   realizacji i wydania  filmu animowanego pt: ”Gucio zaczarowany”. To będzie  wielka przygoda artystyczna i najpiękniejszy film świata, bo robiony przez grupę dzieci i młodzieży z Sejn (mam szczęście z nimi pracować) - twórców Filmowej Kolekcji Bajek i  Opowieści Pogranicza – 32 filmów opowiadających o sejneńskich Litwinach, Cyganach, Żydach, Rosjanach staroobrzędowcach i Polakach – czyli o sąsiedztwie. Do współpracy zaprosiłam  wspaniałą reżyserkę filmową- Darię Kopiec.

A ”Gucio zaczarowany” to ukochana lektura dzieciństwa Czesława Miłosza - bardzo ważnej postaci dla   Ośrodka i Fundacji  "Pogranicza",  w którym pracuję.

 

  Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY Trochę o młodych realizatorach filmu

Dzieci i młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich, od dwóch lat uczestniczą w przygodzie artystycznej i edukacyjnej Pogranicza. To 15 osób w wieku od 11 do 16 lat, które z jednej strony przygotowują  opowieść teatralną o tradycjach sąsiedzkich wielokulturowych Sejn pt:"Kroniki Sejneńskie", z drugiej zaś  przygotowują pierwszy film z cyklu "Misteria Dzieciństwa", będący właśnie opowieścią o ukochanej  lekturze dzieciństwa Czesława Miłosza, która fascynowała go nawet w wieku dojrzałym i o której nie umiał zapomnieć.

A na co dzień to grupa zaprzyjaźnionych sobie młodych  ludzi, którzy razem , przepytują swoich dziadków o  ich świat dzieciństwa, ogladają  najlepsze filmy fabularne i animowane, śpiewają razem pieśni z różnych tradycji muzycznych (litewskie, cygańskie, Rosjan staroobrzędowców, żydowskie, polskie), uczestniczą  w ciekawych  warsztatach. W takiej relacji pracować będziemy razem jeszcze trzy lata.

Często zabieram ich do MIŁOSZOWEJ KRASNOGRUDY  i tam przez trzy dni pracujemy nad spektaklem, tam przyjeżdżają dziadkowie młodych, z którym przeprowadzamy wywiady, razem gotujemy, czytamy sobie piękne książki, śpiewamy, czasem opowiadamy bajki i rozmawiamy o Miłoszu.

Daria Kopiec, która pracuje z grupą nad filmem, przyjeżdża z Warszawy co dwa tygodnie i pracuje z młodymi po kilkanaście godzin dziennie przez 3-4 dni.

Anmimacja jest wymagająca!!!!! A młodzi poswięcają każde piątkowe popołudnie, każdą sobotę i niedzielę na kolejne sekundy filmu!

Cieszą się z tego filmu i kochają to co robią!

 

 Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  Trochę o Guciu Zaczarowanym

 „Gucio zaczarowany” to fantastyczno-przyrodnicza powieść dla dzieci autorstwa Zofii Urbanowskiej wydana w 1884 roku. Jedna z najpopularniejszych książek od końca XIX wieku do wybuchu drugiej wojny światowej. Opisuje historię chłopca, który za swoje lenistwo został przez wróżkę ukarany przemianą w muchę. W tej postaci ogląda świat, poznając prawidła przyrody.To pierwsza ekologiczna ksiązka dla dzieci!

Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  Skąd się wziął Gucio Zaczarowany?

 

To ukochana lektura dzieciństwa  Czesława Miłosza (a także Jarosława Iwaszkiewicza, Aleksandra Wata). Miłosz zafascynowany książką, napisał przedmowę do pierwszego powojennego wydania powieści:


Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób?
Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.”

 

Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  Czesław Miłosz i Pogranicze

Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY
Czesław Miłosz z wizytą w Krasnogrudzie, przed rewitalizacją dworu. Foto:Małgorzata Sporek-Czyżewska

Dwór w Krasnogrudzie - dzisiejsza siedziba Fundacji  Pogranicze, to dom rodzinny matki Miłosza - Weroniki z Kunatów. To miejsce wielu  inicjacji dziecięcych i młodzieńczych poety, złożonych przysiąg,  miejsce które silnie wpłynęło na wrażliwość poety na świat, na  naturę.

Dziś przyjeżdża tu wielu młodych ludzi z Polski i ze świata, dla których bardzo często jest to miejsce, w którym stykają się z Miłoszem po raz pierwszy. Znowu to samo pytanie - jak opowiadać o Miłoszu?

 Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, dawny dwór należący do rodziny Czesława Miłosza (foto: Michał Moniuszko)

Kampania finansowania społecznościowego "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  O czym będzie nasz film?

”Gucio zaczarowany” to ukochana lektura dzieciństwa Czesława Miłosza - bardzo ważnej postaci dla   Ośrodka i Fundacji  "Pogranicza",  w którym pracuję, Nasz film ma być nie tylko piękną animacją, ale także próbą oswajania już najmłodszych z Czesławem Miłoszem! On przecież też był dzieckiem! I miał takie same fascynacje jak dzieci dzisiaj!

Od wielu lat współpracuję z nauczycielami z Polski  i Litwy, którzy nie mają "narzędzi" do opowiadania o Miłoszu. Często mówią - Miłosz jest za trudny! albo do Miłosza trzeba dorosnąć!. Pytanie jak uczyć o Miłoszu towarzyszy wielu naszym spotkaniom. 

Dzieci, nawet te przedszkolne,  można oswajać z Miłoszem!!!!.

Nasz film, o „Guciu Zaczarowanym”  będzie pierwszym spotkaniem z Czesławem Miłoszem. Będzie spotkaniem z jego fascynacjami dziecięcymi, ze światem jego lektury z dzieciństwa, zawartym w książce pod tym samym tytułem.

Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY   Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  Z kim robimy film? 

Do współpracy zaproszona została fantastyczna Daria Kopiec, która jest nie tylko  znakomitą reżyserką filmową, ale mając ciągle wrażliwość dziecka, pięknie pracuje z dziećmi!!!! .

Muzykę do trailera skomponował Mikołaj Trzaska. Hura!!!!

 Udźwiękawiać film będzie Agata Chodyra.

„Gucio zaczarowany” trwał będzie  20-25 min. Animatorami są  nasi młodzi,  którzy staną się twórcami filmu od początku do końca (zbieranie materiałów, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, scenografia, lalki, animacja filmu, muzyka). Oczywiście wszystko pod opieką dorosłych - Darii Kopiec i moją.

Mamy już pierwsze pare minut filmu!!!!!!

Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  Kampania finansowania społecznościowego "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

 Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY  Na co zbieramy?

 Lalki i scenografia - materiały plastyczne

Honoraria na udźwiękowienie, korekcję koloru i muzykę

Tłumaczenia na język litewski i angielski

Wydanie filmu w  nakładzie 1000 sztuk, aby móc dzielić się z : dziećmi i nauczycielami, wszystkimi znającymi i nieznającymi Miłosza, wszystkimi kochającymi animacje!!!!

 Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANYNiektóre nagrody

 

1. Piękny, niepowtarzalny magnes na lodówkę – namalowany na kamieniu dwór Miłosza w Krasnogrudzie- autorstwa artysty Wiesława Szumińskiego

Kampania finansowania społecznościowego "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

2. „Opowieści Krasnogrudzkie. Filmowa Kolekcja Bajek”. Pięknie wydane CD z 8 filmami animowanymi, historiami związanymi z Miłoszem i sąsiadami dworu Miłosza – Litwinami i Starowieram

Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

3. „Opowieści Pogranicza. Filmowa Kolekcja Bajek” - Pięknie wydane CD z 8 filmami animowanymi, historiami najstarszych mieszkańców Sejn, którzy wspominają swoich sąsiadów ( ostatnich 20 egzemplarzy)

Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

4. "Miłosz Dialog Pogranicze” – pięknie wydana książka - katalog o przyjaźni Pogranicza z Czesławem Miłoszem

Kampania finansowania społecznościowego "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

 

5. Komplet 4 wydawnictw płytowych z działań Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej oraz z projektu Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami

Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

 

6. Piękny, autorski plakat z mapą miasta pt: "Kroniki sejneńskie"  w formacie 43x64

Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

7. Mapa Dworu w Krasnogrudzie i siedziby Pogranicza w Sejnach – pięknie opracowana edytorsko przez wybitną artystkę Monikę Hanulak – mapa w bardzo dużym formacie (67,5 x 97,5)

Kampania crowdfundingowa "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

 

8. Plakaty Kolekcji Filmowych, format 59x84

Kampania finansowania społecznościowego "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANYProjekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Projekt "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Zbiórka "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

Kampania finansowania społecznościowego "GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANYJeśli uzbieramy sumę większą niz 17 tys. zł to:

1. Film będzie jeszcze lepszy, staranniej wydany, nawet poprawi się jego jakość.

2. Każda osoba, która wpłaci 70 zł lub więcej, otrzyma wyjątkowe dodatkowe nagrody: 

 

- gliniana miniaturka dworu w Krasnogrudzie