Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Bożena Szroeder

Bożena Szroeder

Sejny

Animatoka kultury, reżyserka teatralna, pedagog, pracuje w Ośrodku „Pogranicze– sztuk, kultur, narodów”, w Sejnach. Współtwórczyni Fundacji Pogranicze. Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”. Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. prowadzi projekt filmowy pt: ”Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza”, który miał już cztery edycje: „Bajki i Legendy Pogranicza”, „Pieśni Pogranicza”, „Opowieści dziadków”, „Opowieści krasnogrudzkie”

Napisz wiadomość do Projektodawcy

20801 PLN z 17000 PLN

130 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

122%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.11.2014.

"GUCIO ZACZAROWANY" - FILM ANIMOWANY

O projekcie

  Opis  projektu

 Serdecznie zachęcam do wsparcia   realizacji i wydania  filmu animowanego pt: ”Gucio zaczarowany”. To będzie  wielka przygoda artystyczna i najpiękniejszy film świata, bo robiony przez grupę dzieci i młodzieży z Sejn (mam szczęście z nimi pracować) - twórców Filmowej Kolekcji Bajek i  Opowieści Pogranicza – 32 filmów opowiadających o sejneńskich Litwinach, Cyganach, Żydach, Rosjanach staroobrzędowcach i Polakach – czyli o sąsiedztwie. Do współpracy zaprosiłam  wspaniałą reżyserkę filmową- Darię Kopiec.

A ”Gucio zaczarowany” to ukochana lektura dzieciństwa Czesława Miłosza - bardzo ważnej postaci dla   Ośrodka i Fundacji  "Pogranicza",  w którym pracuję.

 

  Trochę o młodych realizatorach filmu

Dzieci i młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich, od dwóch lat uczestniczą w przygodzie artystycznej i edukacyjnej Pogranicza. To 15 osób w wieku od 11 do 16 lat, które z jednej strony przygotowują  opowieść teatralną o tradycjach sąsiedzkich wielokulturowych Sejn pt:"Kroniki Sejneńskie", z drugiej zaś  przygotowują pierwszy film z cyklu "Misteria Dzieciństwa", będący właśnie opowieścią o ukochanej  lekturze dzieciństwa Czesława Miłosza, która fascynowała go nawet w wieku dojrzałym i o której nie umiał zapomnieć.

A na co dzień to grupa zaprzyjaźnionych sobie młodych  ludzi, którzy razem , przepytują swoich dziadków o  ich świat dzieciństwa, ogladają  najlepsze filmy fabularne i animowane, śpiewają razem pieśni z różnych tradycji muzycznych (litewskie, cygańskie, Rosjan staroobrzędowców, żydowskie, polskie), uczestniczą  w ciekawych  warsztatach. W takiej relacji pracować będziemy razem jeszcze trzy lata.

Często zabieram ich do MIŁOSZOWEJ KRASNOGRUDY  i tam przez trzy dni pracujemy nad spektaklem, tam przyjeżdżają dziadkowie młodych, z którym przeprowadzamy wywiady, razem gotujemy, czytamy sobie piękne książki, śpiewamy, czasem opowiadamy bajki i rozmawiamy o Miłoszu.

Daria Kopiec, która pracuje z grupą nad filmem, przyjeżdża z Warszawy co dwa tygodnie i pracuje z młodymi po kilkanaście godzin dziennie przez 3-4 dni.

Anmimacja jest wymagająca!!!!! A młodzi poswięcają każde piątkowe popołudnie, każdą sobotę i niedzielę na kolejne sekundy filmu!

Cieszą się z tego filmu i kochają to co robią!

 

    Trochę o Guciu Zaczarowanym

 „Gucio zaczarowany” to fantastyczno-przyrodnicza powieść dla dzieci autorstwa Zofii Urbanowskiej wydana w 1884 roku. Jedna z najpopularniejszych książek od końca XIX wieku do wybuchu drugiej wojny światowej. Opisuje historię chłopca, który za swoje lenistwo został przez wróżkę ukarany przemianą w muchę. W tej postaci ogląda świat, poznając prawidła przyrody.To pierwsza ekologiczna ksiązka dla dzieci!

  Skąd się wziął Gucio Zaczarowany?

 

To ukochana lektura dzieciństwa  Czesława Miłosza (a także Jarosława Iwaszkiewicza, Aleksandra Wata). Miłosz zafascynowany książką, napisał przedmowę do pierwszego powojennego wydania powieści:


Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób?
Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.”

 

  Czesław Miłosz i Pogranicze


Czesław Miłosz z wizytą w Krasnogrudzie, przed rewitalizacją dworu. Foto:Małgorzata Sporek-Czyżewska

Dwór w Krasnogrudzie - dzisiejsza siedziba Fundacji  Pogranicze, to dom rodzinny matki Miłosza - Weroniki z Kunatów. To miejsce wielu  inicjacji dziecięcych i młodzieńczych poety, złożonych przysiąg,  miejsce które silnie wpłynęło na wrażliwość poety na świat, na  naturę.

Dziś przyjeżdża tu wielu młodych ludzi z Polski i ze świata, dla których bardzo często jest to miejsce, w którym stykają się z Miłoszem po raz pierwszy. Znowu to samo pytanie - jak opowiadać o Miłoszu?

 

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, dawny dwór należący do rodziny Czesława Miłosza (foto: Michał Moniuszko)

  O czym będzie nasz film?

”Gucio zaczarowany” to ukochana lektura dzieciństwa Czesława Miłosza - bardzo ważnej postaci dla   Ośrodka i Fundacji  "Pogranicza",  w którym pracuję, Nasz film ma być nie tylko piękną animacją, ale także próbą oswajania już najmłodszych z Czesławem Miłoszem! On przecież też był dzieckiem! I miał takie same fascynacje jak dzieci dzisiaj!

Od wielu lat współpracuję z nauczycielami z Polski  i Litwy, którzy nie mają "narzędzi" do opowiadania o Miłoszu. Często mówią - Miłosz jest za trudny! albo do Miłosza trzeba dorosnąć!. Pytanie jak uczyć o Miłoszu towarzyszy wielu naszym spotkaniom. 

Dzieci, nawet te przedszkolne,  można oswajać z Miłoszem!!!!.

Nasz film, o „Guciu Zaczarowanym”  będzie pierwszym spotkaniem z Czesławem Miłoszem. Będzie spotkaniem z jego fascynacjami dziecięcymi, ze światem jego lektury z dzieciństwa, zawartym w książce pod tym samym tytułem.

  

  Z kim robimy film? 

Do współpracy zaproszona została fantastyczna Daria Kopiec, która jest nie tylko  znakomitą reżyserką filmową, ale mając ciągle wrażliwość dziecka, pięknie pracuje z dziećmi!!!! .

Muzykę do trailera skomponował Mikołaj Trzaska. Hura!!!!

 Udźwiękawiać film będzie Agata Chodyra.

„Gucio zaczarowany” trwał będzie  20-25 min. Animatorami są  nasi młodzi,  którzy staną się twórcami filmu od początku do końca (zbieranie materiałów, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, scenografia, lalki, animacja filmu, muzyka). Oczywiście wszystko pod opieką dorosłych - Darii Kopiec i moją.

Mamy już pierwsze pare minut filmu!!!!!!

 

    Na co zbieramy?

 Lalki i scenografia - materiały plastyczne

Honoraria na udźwiękowienie, korekcję koloru i muzykę

Tłumaczenia na język litewski i angielski

Wydanie filmu w  nakładzie 1000 sztuk, aby móc dzielić się z : dziećmi i nauczycielami, wszystkimi znającymi i nieznającymi Miłosza, wszystkimi kochającymi animacje!!!!

  Niektóre nagrody

 

1. Piękny, niepowtarzalny magnes na lodówkę – namalowany na kamieniu dwór Miłosza w Krasnogrudzie- autorstwa artysty Wiesława Szumińskiego

2. „Opowieści Krasnogrudzkie. Filmowa Kolekcja Bajek”. Pięknie wydane CD z 8 filmami animowanymi, historiami związanymi z Miłoszem i sąsiadami dworu Miłosza – Litwinami i Starowieram

3. „Opowieści Pogranicza. Filmowa Kolekcja Bajek” - Pięknie wydane CD z 8 filmami animowanymi, historiami najstarszych mieszkańców Sejn, którzy wspominają swoich sąsiadów ( ostatnich 20 egzemplarzy)

4. "Miłosz Dialog Pogranicze” – pięknie wydana książka - katalog o przyjaźni Pogranicza z Czesławem Miłoszem

 

5. Komplet 4 wydawnictw płytowych z działań Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej oraz z projektu Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami

 

6. Piękny, autorski plakat z mapą miasta pt: "Kroniki sejneńskie"  w formacie 43x64

7. Mapa Dworu w Krasnogrudzie i siedziby Pogranicza w Sejnach – pięknie opracowana edytorsko przez wybitną artystkę Monikę Hanulak – mapa w bardzo dużym formacie (67,5 x 97,5)

 

8. Plakaty Kolekcji Filmowych, format 59x84

Jeśli uzbieramy sumę większą niz 17 tys. zł to:

1. Film będzie jeszcze lepszy, staranniej wydany, nawet poprawi się jego jakość.

2. Każda osoba, która wpłaci 70 zł lub więcej, otrzyma wyjątkowe dodatkowe nagrody: 

 

- gliniana miniaturka dworu w Krasnogrudzie