Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Pasieka Miodowy Ogród

Pasieka Miodowy Ogród

Olkusz, Polska

Witam Cię! Mam na imię Witek. Razem z rodziną prowadzę niedużą "Pasiekę Miodowy Ogród". Pszczelarstwo jest naszą pasją. Dzień rozpoczynamy i kończymy w pasiece. Naszą pasją staramy się zarażać innych. Uwrażliwiamy dorosłych i dzieci, odwiedzające naszą pasiekę, na znaczenie pszczół i owoców ich pracy dla naszego zdrowia i środowiska.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1106 PLN z 9500 PLN

20 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

11%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.01.2019.

Edukacyjny pszczeli domek dla smakoszy miodu

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Witam Was!

Mam na imię Witek. Razem z moją rodziną prowadzę pasiekę "Miodowy Ogród". Pasieka jest raczej nieduża, ale małymi kroczkami, systematycznie ją powiększamy. Usytuowana jest w ogrodzie na obrzeżach Olkusza.  W ukwieconej pasiece pozyskujemy bardzo smaczny i zdrowy miód. Naszą pasiekę odwiedza wiele osób. Każdemu staramy się poświęcić czas, opowiadając o życiu i zwyczajach pszczół, walorach zdrowotnych miodu i ważnej roli pszczół dla otaczającego nas środowiska.

 

W czasach, gdy co drugi słoik miodu w Polsce pochodzi z Ukrainy i Chin, budowanie świadomości wśród smakoszy miodu nabiera szczególnego znaczenia. Uważamy, że edukację należy prowadzić już na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

 Celem naszego projektu jest budowa niewielkiego, drewnianego "domku" do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz stosowania tzw. api-inhalacji. Domek zostanie postawiony w pasiece, na terenie naszego ogrodu.

 

Tego typu api-domki cieszą się dużym zainteresowaniem w takich krajach jak Słowenia, Rosja czy Niemcy. W Polsce niestety są jeszcze rzadkością, a ich dostępność jest bardzo mała...

 

A tutaj dwa dobre, zagraniczne przykłady wykonania i wykorzystania domków:

Api-domek 1

Api-domek 2

 

Głównymi cechami planowanego api-domku będą:

 

* ule z pszczołami znajdujące się wewnątrz domku. Ule będą przykryte siatkami, dzięki czemu pszczoły nie będą miały możliwości dostania się do wewnątrz. Za to cały domek wypełniony będzie wspaniałym aromatem ula. Wylotki uli, przez które pszczoły będą opuszczać ule skierowane będą na zewnątrz.

 

* ławko-leżanki znajdujące się nad ulami. W domku będzie można siedzieć, słuchając prelekcji, wypoczywać pijąc pyszną herbatkę z miodem lub aromatyczną kawę, bądź po prostu leżeć i relaksować się.

 

* ekspozycja edukacyjna. W domku znajdować będzie się podstawowy sprzęt pszczelarski, w tym dłuto, zmiotełka, podkurzacz i ubranie pszczelarza. Na ścianach będą umieszczone również kolorowe zdjęcia i plakaty przedstawiające sekrety pszczół.

 

* przeszklony ul. Przez ściany tego ula będzie można obserwować pracę pszczół, bez zakłócania ich spokoju.

 

Wierzymy, że postawienie domku pozwoli na:

 

1. Jeszcze ciekawsze prowadzenie zajęć edukacyjnych dla przedszkolaków, uczniów szkół i gości naszej pasieki. Dzieci będą mogły obserwować pszczoły pracujące w ulach, poczuć ich zapach (czy wiedzieliście, że pszczoły pięknie pachną?) i usłyszeć ich brzęczenie. Zobaczą sprzęt potrzebny do prowadzenia pasieki i pozyskiwania miodu. Będą mogły ubrać kapelusz pszczelarski, puścić dym z podkurzacza. Posmakują różnych gatunków miodu, dowiedzą się czym jest pyłek kwiatowy, pieżga, mleczko pszczele, propolis.

 

2. Prowadzenie apiterapii. Przebywanie w pszczelim domku, gdzie powietrze przesączone jest aromatem miodu, wosku pszczelego, propolisu i samych pszczół ma wiele zdrowotnych właściwości. W badaniach naukowych udowodniono korzystny wpływ powietrza ulowego na wspomaganie leczenia przewlekłych chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto przebywanie kilka centymetrów nad rojem pszczół działa kojąco na nerwy, przywracając siłę i dając uczucie głębokiego relaksu.

 

3. Ratowanie pszczół. Pszczoły na świecie giną. Są najbardziej wrażliwym ogniwem ekosystemu. W ulach w naszym domku miejsce znajdzie blisko 250 tysięcy pszczół. Otoczymy je troskliwą opieką!

 

4. Obecność większej ilości odwiedzających doda nam jeszcze mocniejszej motywacji do dalszej ochrony pszczół i środowiska!

 

 

 

Realizacja projektu

 

Domek wraz z ulami zostanie zbudowany w marcu 2019 roku.

Złożony i pomalowany zostanie w kwietniu 2019 roku.

W maju ule w domku zostaną zasiedlone młodymi rodzinami pszczelimi.

Od tego momentu będziemy realizować założone cele, w tym prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, api-inhalacje i relaksację.

 

Kosztorys

 

Planowane wydatki:

Budowa domku pszczelego, wraz z ulami, malowaniem i opłatami - 8650 zł.

Zakup ula z przeszklonymi szybami do obserwacji pszczół - 200 zł.

Dwa materace i pokrowce - 550 zł.

Dwie rolki prześcieradeł jednorazowych na materace - 100 zł.

 

Jeżeli udałoby się zgromadzić większy budżet, przeznaczymy go na zakup kapeluszy pszczelarskich dla uczestników prelekcji, stworzenie zagonów  z roślinami miododajnymi oraz stworzenie innych, ciekawych ekspozycji przyrodniczych.

 

A teraz o NAGRODACH, w zależności od wybranej opcji:

 

Dajemy Ci zapewnienie, że poprzez okazane wsparcie tworzysz dom dla pszczół miodnych - gatunku przez wielu naukowców uważanego za zagrożony. Jednocześnie tworzysz warunki do edukacji dzieci i dorosłych oraz dajesz możliwość wspomagania leczenia chorób w ramach tzw. apiterapii dzięki prozdrowotnym właściwościom powietrza wypełniającego domek pszczeli.

 

Podziekowanie na naszym facebooku - jeżeli sobie tego życzysz podziękujemy Ci za wsparcie z imienia i nazwiska!

 

Nasiona roślin miododajnych - mieszanka roślin, z których pszczoły będą zbierały nektar i pyłek kwiatowy. Duża paczka 50 gramów, którą Wam podarujemy, pozwoli na obsianie nawet 50 metrów kwadratowych!

 

Artykuł "Właściwości i stosowaniu miodu" w formacie PDF- Nie wiesz jaki gatunek miodu będzie dla Ciebie najlepszy? Zastanawiasz się czy właściwości prozdrowotne miodu wynikają z poważnych badań naukowych czy z tradycji? Odpowiemy na te pytania w naszym autorskim artykule!

 

Artykuł "Jak pomagac pszczołom" w formacie PDF - Chcesz chronić środowisko? Nie wiesz w jaki sposób pomóc przetrwać pszczole miodnej i dzikim zapylaczom? Dowiesz się tego z naszego autorskiego artykułu!

 

Domowe pierniczki miodowe - paczka pierniczków wypieczonych na bazie naturalnego miodu. Pyszne i zdrowe, do tego elegancko zapakowane :)

 

Świeca z wosku pszczelego - spalanie wosku pszczelego pozytywnie jonizuje powietrze, redukując tzw. smog elektrostatyczny. Ponadto korzystnie wpływa na wzrok! Dostaniesz zrobioną przez nas świecę z węzy wykonanej z wosku pszczelego.

 

Wypoczynek w domku pszczelim - będziesz mógł się zrelaksować, poczuć niesamowity aromat zapachu ulowego. Nie zapominaj o udowodnionym, pozytywnym wpływie powietrza ulowego na organizm czlowieka! Nagroda przeznaczona dla Ciebie oraz osoby towarzyszącej. Czas pobytu w domku określony jest przy danej nagrodzie. Ze względu na temperaturę zewnętrzną nagroda do realizacji od czerwca do września 2019.

 

Zwiedzanie pasieki - zobacz jak pracują nasze pszczoły, jak wyglądają różne typy uli. Zwiedź nasz ogród i zobacz jak pszczoły uwijają się na kwiatach. Nagroda przeznaczona dla Ciebie oraz osoby towarzyszącej.

 

Prelekcja edukacyjna w domku pszczelim - pół godzinna prelekcja w naszym domku na tematy związane z biologią pszczół, ich znaczeniem dla środowiska naturalnego, pozyskiwaniem miodu i innych produktów pszczelich. Zobaczysz jak wygląda ul od środka i jak wygląda codzienna praca pszczelarza. Nagroda przeznaczona dla Ciebie oraz osoby towarzyszącej. Ze względu na temperaturę zewnętrzną nagroda do realizacji od czerwca do września 2019.

 

Żywa lekcja pszczelarstwa - 30 minutowy pokaz pracy w pasiece. Otworzymy przy Tobie ul, wyjmiemy ramkę z pszczołmi, miodem i pyłkiem. Przy odrobinie szczęścia będziesz mógł zobaczyć królową! Pamiętaj, jeżeli Ty lub osoba towarzysząca jesteście uczuleni na jad pszczeli ta propozycja nie jest dla Was. Dostaniesz do założenia strój pszczelarski, ale zawsze jest pewien procent szansy, że któraś z pszczół znajdzie jednak sposób na użądlenie :) Ze względu na temperaturę zewnętrzną nagroda do realizacji od czerwca do września 2019.

 

Zdjęcie w stroju pszczelarza w formacie elektronicznym - zrobimy Ci zdjęcie w naszej pasiece, w stroju pszczelarza, z podkurzaczem i dłutem pszczelarskim. Nagroda przeznaczona dla Ciebie oraz osoby towarzyszącej.

 

Aromatyczna kawa lub herbata z naszym miodem, podana w naszej pasiece. Siądź sobie w domku pszczelim lub na ławeczce w pasiece, zwolnij tempo i rozoszuj się dobrą kawą lub herbatą. Nagroda przeznaczona dla Ciebie oraz osoby towarzyszącej.

 

Degustacja miodów - spróbuj sam, jak smakują różne gatunki miodów, produkowane przez nasze pszczoły. Degustacja podczas pobytu w naszej pasiece. Nagroda przeznaczona dla Ciebie oraz osoby towarzyszącej.

 

Miód - zdrowy i naturalny miód pszczeli o wadze netto podanej w opisie nagrody. Gatunek miodu uzależniony będzie od aktualnej dostępności.

 

Logo Twojej firmy na naszym domku - umieścimy logo Twojej firmy w widocznym miejscu na tablicy na domku pszczelim. Logo umieszczone będzie na co najmniej 2 lata. Możemy wydrukować je sami lub prześlij je nam. Maksymalny format to A4. Zrobimy zdjęcie logo na api-domku i prześlemy Ci je w wersji elektronicznej. Pochwal się, że pomagasz pszczołom!

 

Realizacja nagród:

Zwiedzanie pasieki, relaksacja oraz prelekcja w pszczelim domku, degustacja miodów, kawka i herbatka oraz żywa lekcja pszczelarstwa będą realizowane od około połowy maja do końca września w naszej pasiece, w Olkuszu. Dokładny termin wizyty będziemy ustalać indywidualnie.

Miód będzie wysyłany zaraz po pierwszym zbiorze, pod koniec maja lub w drugiej połowie czerwca.

Nasiona roślin miododajnych oraz świece woskowe będziemy wysyłać pocztą niezwłocznie po rozpoczęciu realizacji projektu.

Artykuły w formacie pdf będą wysyłane niezwłocznie po rozpoczęciu realizacji projektu.

Podziękowanie na facebooku pojawi się niezwłocznie po rozpoczęciu realizacji projektu

 

 

Serdecznie prosimy o wsparcie naszego projektu. Z pieniążków będziemy rozliczać się przedstawiając rachunki. Prawdziwość oferty gwarantują zabezpieczenia portalu polakpotrafi.pl. Pasieka zarejestrowan jest w Powiatowym Insektoracie Weterynarii pod numerem 198, w wykazie pasiek legalnie oferujących miód pod numerem 12125626 https://pasze.wetgiw.gov.pl/spi/demosb/index.php

 

Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego, mailowego lub po prostu do odwiedzenia naszej pasieki !

Witek - tel. 508451924

email: WTLDS@WP.PL

 

Na koniec króciutki spacer po Miodowym Ogrodzie. Mamy nadzieję, że zachęcimy Cię do odwiedzenia nas...

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.01.2019 22:10