O projekcie
- Chcielibyśmy zaangażować Was do wspólnego dzieła. Dzieła jakim jest nagranie debiutnackiej płyty zespołu Królestwo Beskidu. Pragniemy w ten sposób wyrazić nasze dziedzictwo kulturowe które w dużej mierze wywodzi się ze źródeł beskidzkich. Inspiracje muzyczne siegać będą po historyczne „Austrowęgry”.
Wyjaśnienie tej nazwy wymaga dłuższego wstępu :)
Regionalizm terenów z których się wywodzimy rózni się aspektem m.in.
- muzyki
- obrzędowości
- strojów
- dialektu gwarowego
Żywiecczyzna jako region jest bardzo rozległa, a każda wieś na żywiecczyźnie czy gmina posiada swoją nieco odrębną tradycje muzykowania np. znane melodie góralskie w zależnosci od zakątku żywiecczyzny wykonywane są zawsze nieco inaczej. Podobnie jest z dialektem gwary. Co miejscowość to inny dialekt i inne naleciałości gwarowe. Ta odmienność - niby niewielka - bardzo nas fascynuje gdyż te szczegóły składają się na skarby Beskidów.
W zespole występują osoby pochodzące z Żywiecczyzny (Laliki) oraz sąsiedniej Trójwsi Beskidzkiej – (Jaworzynka). Co drugi mieszkaniec gminy Istebna to artysta, malarz, rzeźbiarz, cieśla czy muzyk. W Koniakowie tworzy się znane na całym świecie koronki a Laliki sąsiadując z Koniakowem są łącznikiem Śląska Cieszyńskigo z Żywiecczyzną. Bliska Kisuca na Słowacji i Orawa dodają naleciałości tak i muzycznych jak i gwarowych . Dlatego w Lalikach znajdziesz i koronki jak i będziesz świętować Żywieckie Gody a mieszkańcy "godajom" z akcentem przypominającym język słowacki :) Teren pogranicza Lalik i Koniakowa nazywamy wspólnie "Doliną Czernej Soły":) Reasumując –to wszystko składa się w jedną całość – całość wielkiego bogactwa Beskidów, które nasz zespół pragnie ująć w muzyce, wykonując ją w stylu wysublimowanym.
- Nasza muzyka ma służyć innym.
- Nasza twórczość jako muzyczny i mistyczny obraz Beskidów skierowany jest do osób pragnących odpocząć od codziennego zgiełku i pośpiechu.
- Chcemy zamknąć pierwszy etap działalności zespołu.
- Uprzejmość lokalnych mediów pozwoli nam rozsławić nasz zespół w szerszych kręgach, a płyta to dobry temat do rozmów.
- Każda płyta jest "kawałkiem siebie" dlatego po koncertach zawsze będziemy mogli zaoferować ją publiczności.
- Chcemy koncertować w Polsce i na całym świecie. Płyta zawsze jest pretekstem i łącznikiem, który nie potrzebuje słów.
Katarzyna Gacek-Duda
- Pomysłodwaczyni zespołu - pochodząca z Lalik na Żywiecczyźnie, multiinstrumentalistka a przede wszystkim flecistka i pasjonatka muzyki etnicznej. Ukończyła m.in. Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Przebywała na rocznym stypendium w Uniwersitaet Fuer Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, następnie ukończyła studia podyplomowe w klasie fletu prof. Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała w kraju i zagranicą. Bierze udział w projektach, które cechują przeróżne nurty i style muzyczne. Jej największą pasją od zawsze jest muzyka źródeł i flety - dlatego postanowiła stworzyć swój własny "mały świat": Królestwo Beskidu. Kasia jest autorką większości utworów oraz tekstów w programie KB. W zespole gra również na skrzypcach ...po swojemu:). Od najmłodszych lat zajmuje się propagowaniem muzyki tradycyjnej, a jej pasja do fletów rozszerza się o instrumentarium fletowe z różnych zakątków świata. "Beskid... tam jestem zawsze, niezależnie od mego fizycznego położenia. Tam jest i będzie mój dom...w Beskidzie jest moje źródło inspiracji muzycznej, a Laliki to miejsce mistyczne".
Beniamin Wałach
- Student Uniwersytetu Śląskiego - filia w Cieszynie. Również propagator beskidzkiej kultury. Beniamin śpiewa, gra skrzypcach oraz altówce. Ma najtrudniejszą rolę w zespole: rolę sekundzisty, która wymaga nielada precyzji rytmicznej. Wraz z zespołami ludowymi przemierzył już kawał świata. Jest osobą, która w odróżnieniu od innych członków zespołu, żyje nieco ...ponad ziemią:) Współpracuje z wieloma zespołami związanymi z Uniwersytetetm Śląskim. Jest członkiem rodzinnego zespołu "Jetelinka", który prawie 20 lat temu założyli jego rodzice Monika oraz Rafał Wałachowie. Wraz z rodzicami oraz artystyami z Istebnej i Jaworzynki ma na swoim koncie wiele nagrań fonograficznych w których znajduje się esencja Beskidu Śląskiego.
Martin Wałach
- kontrabasista i basista. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego -filii w Cieszynie. Propagator kultury beskidzkiej. Wraz z mamą i bratem tworzą wspomniany już zespół "Jatelinka". W rodzinie Martina wszyscy grają i śpiewają, gdyż taki sposób spędzania wolnego czasu kochają najbardziej. Martin jest muzykiem, który udziela się w licznych zespołach estradowych. Podobnie jak brat ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe w kraju i zagranicą współpracując z zespołami rozrywkowymi oraz ludowymi. Obecnie prowadzi zespoły ludowe w Trójwsi Beskidzkiej. Udziela się również w koncertach i działaniach mających na celu pomoc charytatywną. Martin bardzo sprawnie gra na instrumentach pasterskich: rogach, trombitach, fujarach oraz dudach. W zespole Królestwo Beskidu Martin odkrył swój talent do śpiewu :D...co słychać w utworze "Gróniciek", który z pewnością znajdzie się na naszej pierwszej płycie. Bracia są potomkami Jana Wałacha, artysty z Istebnej, twórcy drzeworytów, który jest znany i ceniony na całym świecie. Ich geny mówią same za siebie...dlatego Królestwo Beskidu wspiera dziedzictwo kulturowe nie tylko muzycznie...ale również kontynuuje tradycje i artyzm odziedziczony po swoich przodkach.
Marcin Sidor
absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 11 lat skrzypek Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO , członek kwartetu smyczkowego ACOUSTIC QUARTET. Jego przodkowie: ojciec i dziadek pochodząc z podkarpacia grywali na skrzypcach i akordeonie wykonując muzykę ludową -zatem... zamiłownie do muzyki etnicznej Marcin posiada w genach. Ponadto wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso" - współpracował ze wspaniałymi zespołami m.in . Vołochami i Kroke.
Joanna Piszczelok
pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach gdzie ukończyła również studia podyplomowe. Laureatka miedzynarodowych konkursów muzyki kameralnej. Pianistka od najmłodszych lat miała styczność z muzyką źródeł dzięki ojcu,ktory od ponad trzydziestu lat jest oboistą w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Joanna Piszczelok jest pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Z zespołem Królestwo Beskidu współpracuje od początku jego działalności.
- Skład powyżej to muzycy, którzy właśnie pracują nad naszym pierwszym debiutanckim albumem "HALA". Z pewnością na tym nie poprzestaniemy :)...ale bez Was nie damy rady tego zrobić...
- Niechaj ten album będzie naszym wspólnym dziełem.
- Podczas naszej niespełna dwuletniej działalności mieliśmy okazje współpracować z różnymi artystami. Osoby szczególnie związane z Królestwem Beskidu to m.in.
- Paulina Stateczna, pianistka, nagrała dla nas wiele pięknych dźwięków - zwłaszcza w utworze "Wysoki Beskidzie", który nieco odświeżony również pojawi się w naszym debiutanckim albumie "HALA"
- Józef Broda, polski folklorysta, mistyk, filozof
- Gabriela Gąsior, wokalistka, która "wyśpiewała" z nami "kolędy narodów" w następujących językach: węgierski, hiszpański, starogrecki, norweski, niemiecki.
- Paweł Wszołek, kontrabasista
- Patryk Zakrzewski, perkusjonalista
- Szymon Stateczny, skrzypek
- Agnieszka Michalska, góralska pieśniarka
- Małgorzata Filary, etnolog, altowiolistka
2014
- 1 STYCZEŃ 2014 - pierwszy koncert zespołu :)
- Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta Zgierza
- Koncerty Edukacyjne mające na celu przybliżyć muzykę tradycyjną w m.in. szkołach muzycznych na śląsku i podbeskidziu.
- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - wyróżnienie w projekcie "Dolina Czernej Soły"
- Koncerty Charytatywne.
- Koncert podczas "XXX Jublileuszowego Festiwalu - Babiogórska Jesień".
- Koncert Bożonarodzeniowy w Bazylice św. Antoniego, projekt zrealizowany na prośbę i zaproszenie ze strony Konsulatu Generalnego w Stambule.
2015
- Koncerty Noworoczne - Persenbeug, Wiedeń, Katowice
- Ogólnopolski Festiwal Muzyki Folklowej Nowa Tradycja -Nagrodę Specjalna Polskiego Radia 2 dla wyróżniającego się solisty instrumentalisty "Złote Gęśle" dla Katarzyna Gacek-Dudy
- Ogólnopolskie święto muzyki tradycyjnej - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych - I miejsce i nagroda pieniężna Polskiego Radia 2 dla Katarzyny Gacek-Dudy.
- DragonFolkFest 2015
- Ogólnopolski Turniej Muzyków Prawdziwych. Filharmonia Szczecińska - III miejsce i nagroda pieniężna dla Katarzyny Gacek-Dudy za niezwykle emocjonlaną grę na instrumentach tradycyjnych. (wrzesień 2015)
- Bez środków finansowych będzie nam cieżko zrealizowac wspólny cel - dlatego chcemy abyście dokładnie wiedzieli na co chcemy przeznaczyć zebraną kwotę. Poniżej przedstawiamy wstępny kosztorys działania.
Zapraszamy Was na nasz funpage
https://www.facebook.com/krolestwobeskidu/?ref=hl
- 3500zł - wynajem sali która będzie bardzo dobrze spełniać warunek nagrań "live". Wyżywienie dla całej ekipy(cały dzień nagrań), finanse związane z kosztami podróży muzyków uczestniczących w sesji nagraniowej. nagranie.
- 500zł - realizator dzwięku
- Za realizację nagrań mixy oraz mastering będzie odpowiadać Piotr Kominek, muzyk, pianista, właściciel studia nagraniowego EQ w Bielsku - Białej. Współpracował ze znanymi artystami muzyki estradowej m.in. Mietkiem Szcześniakiem, Beatą Bednarz, Moniką Kuszyńską, Budką Suflera itd. Jego doświadczenie oraz wspaniała atmosfera podczas pracy nad utworami to cenny i niespotykany dar.
- Dodatkowe środki przeznaczymy m.in. na - szatę graficzną w okładce płyty oraz (jeżeli się uda) nagranie teledysku podczas sesji nagraniowej.
- Na płycie znajdą się utwory autorskie inspirowane muzyką beskidzką, melodie z wpływami węgierskimi i słowackimi. Utwory będą wzbogacone o instrumenty pasterskie takie jak: piszczałki, fujary sałaskie, skrzypce etniczne, gęśle, fujary wielkopostne itd. Formy naszych utworów są odmienne od typowych muzycznych ustaleń. Lubimy łączyć różne gatunki muzyczne grając części składające się z krótkich motywów. Wykorzystujemy możliwości charakterystyczne dla duetu, trio itd. Jesteśmy pełni pasji i zapału do pracy.
- Chcemy połączyć brzmienie tradycji ze światem instrumentów klasycznych. Fortepian dodaje wiele szlachetności a flet poprzeczny to blask oraz niesamowita paleta barw, mikrotonów i przeróżnych ciekawych brzmień związanych bezspośrednio z techniką zadęcia. Ten zapewne ciekawy eksperyment może się udać dzięki naszej i Waszej determinacji.
Wywiad z zespołem Królestwo Beskidu
https://www.polskieradio.pl/8/3854/Artykul/1488651,Zrodla-13-sierpnia-godz-1202
film Tymoteusza Cieślara i Tomasza Wrzecionko
o Kasi i jej pasji...
http://nowaewangelizacja.org/kgduda-krolestwo-beskidu-muzyka-na-chwale-boga/
http://poloniawstambule.com/tag/krolestwo-beskidu/
- Kochani nagrody w naszym projekcie są niezwykłe. Niezwykłe ponieważ to w większości rękodzieła pochodzące z królestwa beskidu...prawie każde wsparcie naszej działalnosci wiąże się z czymś w zamian.
Ceramika z odbitą koronką Owieczka góralska
Koronki koniakowskie
film promocyjny: Mateusz Jachym
www.jachu.tv
oprawa graficzna: Magdalena Kozak
magdalena.aleksandra.kozak@gmail.com