Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Bożena Ronowska

Bożena Ronowska

Świecie, Polska

Jestem doktorantką historii, historii sztuki i archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, piszę dysertację na temat procesów o czary. Interesują mnie w szczególności Prusy Królewskie w XVII i w pierwszej połowie XVIII w. Swoją pracę opieram na zachowanych materiałach archiwalnych, przechowywanych w zbiorach Archiwów Państwowych. . Opublikowałam łącznie jedenaście artykułów naukowych z zakresu opracowywanego tematu. Otrzymałam cztery granty na badania własne, uczestniczę w międzynarodowym projekcie dotyczącym polskich procesów o czary.
Poza czarownicami mam też inne pasje, jestem uznaną poetką ludową, wydałam trzy tomiki wierszy. Zajmuję się również twórczością artystyczną, obecnie dużo maluję. Jestem dwukrotną stypendystką MKiDN.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Bogusław Wiktorowicz

Bogusław Wiktorowicz

Włochy, Warszawa, Poland

bloodhound

bloodhound


10191 PLN z 8000 PLN

117 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

127%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.12.2018.

Czarownice Himmlera - z kartoteki procesów o czary

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Czarownice kiedyś i dziś

W dzieciństwie niemal każdy z nas z zapartym tchem czytał lub słuchał opowieści, w których czarnym charakterem była zazwyczaj zgarbiona i szpetna, latająca na miotle staruszka ciesząca się towarzystwem czarnego kota. Właśnie taki obraz czarownicy utrwalił się w kulturze popularnej i niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pod odpychającą maską wiedźmy, ukryte jest prawdziwe cierpienie tysięcy ludzi dawno temu oskarżonych o czary. Za pośrednictwem naszego projektu, chcemy przybliżyć ich historię i choć w niewielkim stopniu "odczarować" wykrzywiony obraz czarownicy.

 

Zjawisko prześladowania ludzi za czary było powszechne w Europie na przestrzeni 1450-1750 r. W tym okresie torturowano i spalono na stosie wiele tysięcy ludzi - zarówno mężczyzn jak i kobiet. Dokładne dane dotyczące liczby ofiar nie są znane, gdyż wydarzenia te nie są jeszcze dostatecznie zbadane. Wokół problemu narosło wiele mitów i półprawd, które nasz projekt może obalić, dzięki czemu mamy szansę wspólnie przywrócić człowieczeństwo ofiarom tamtych niechlubnych wydarzeń.

Kartoteka procesów o czary

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zbiór akt odnoszących się do tysięcy osób oskarżonych o czary na przestrzeni kilku wieków. Kartotekę stanowi 3887 jednostek archiwalnych zgromadzonych w latach 1935-1944 z inicjatywy Heinricha Himmlera, który powołał do tego celu specjalną komórkę SS, tzw. H-Sonderkommando. Pełna nazwa tych archiwaliów brzmi: Zespół 53/975/0 - „Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy Sztafet Ochronnych Wydział Archiwalny - komórka do spraw badań procesów o czary”. Te unikatowe akta znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu i trafiły tam po wojnie, odnalezione przypadkowo w pałacu nad Jeziorem Sławskim w Sławie. Dokumenty skryte pod nazwą "Kartoteka procesów o czary" są niezaprzeczalnym "białym krukiem" na skalę światową i stanowią tylko 1/3 całości archiwaliów wytworzonych przez Niemców w latach 1935-1944.

Album „Czarownice Himmlera”

„Czarownice Himmlera - z niemieckiej kartoteki procesów o czary” to projekt naukowy, którego celem jest cyfryzacja i wydanie w formie albumu unikatowych rycin, odnalezionych w poznańskim archiwum. W centrum naszego zainteresowania jest seria „Ilustracje” w skład której wchodzi 11 jednostek archiwalnych, zawierających m.in. fotokopie rycin z XV-XIX w.

Priorytetem dla niemieckich uczonych z H-Sonderkommando były badania historyczne i archiwalne oraz gromadzenie wszelkich dokumentów i dowodów dotyczących procesów o czary oraz stosowanych kar i tortur na przestrzeni kilku wieków.

 

Poza rycinami stanowiącymi unikalne źródło historyczne album będzie wzbogacony o interesujący, naukowy komentarz oraz merytoryczną recenzję naukową.

 

Starannie wyselekcjonowane grafiki zostały skrupulatnie opisane i usystematyzowane w ramach logicznej całości. Obszerny komentarz naukowy oraz przypisane mu ryciny odsłaniają przed nami każdy z etapów w procesie oskarżenia czarownicy o kontakty z siłami nadprzyrodzonymi - od oskarżenia po śmierć. Wiele z grafik, które znajdują się w albumie powstało dokładnie w czasach prześladowań o czary co czyni tą publikację jeszcze bardziej wiarygodną i wstrząsającą.

Zależy nam aby poszerzać wiedzę na temat czarostwa oraz procesów o czary z jakimi borykał się świat na przestrzeni kilku wieków. Nie są to zjawiska dostatecznie zbadane a wiele faktów ich dotyczących zostało zakłamanych lub przesadnie zmitologizowanych. Wierzymy że nasza publikacja wniesie swój wkład do wielu zagadnień z zakresu historii nowożytnej Europy, dlatego zwracamy się do wszystkich o wsparcie naszego projektu.

 

Kim jestem?

Nazywam się Bożena Ronowska, jestem doktorantką historii, historii sztuki i archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie piszę rozprawę doktorską na temat procesów o czary. Problem procesów o czary zajmuje mnie od czterech lat, w tym czasie poczyniłam wielkie postępy w pisaniu swojej rozprawy. Jej nieodłącznym elementem są kwerendy archiwalne zachowanych dokumentów procesowych, pochodzących z XVII i z pierwszej połowy XVIII wieku. Podczas jednej z takich kwerend  natrafiłam na omawiane dokumenty, dotyczące badanej tematyki. Od tej pory nie przestaję myśleć o tym, by pokazać je światu.

 

W tej chwili całą swoją energię poświęcam na badanie akt procesowych domniemanych czarownic przechowywanych w zbiorach Archiwów Państwowych. Wiele tworzę, jeszcze więcej piszę i publikuję. Jestem autorką jedenastu recenzowanych artykułów naukowych na temat czarostwa, a także kilkudziesięciu felietonów popularnonaukowych o kulturze ludowej. Swoją siłę czerpię z radości życia, chętnie dzielę się swoją wiedzą z innymi podczas wykładów i spotkań autorskich.

 

Temat czarostwa znam bardzo dobrze, tutaj można przeczytać jeden z artykułów naukowych mojego autorstwa, który dotyczy "Kartoteki procesów o czary" pt. "Proces w Ceynowie według Himmlers Hexenkartothek"

 

Badania naukowe dotyczące czarów i czarownic opisuję na blogu procesyoczary.wordpress.com

 

Specyfikacja albumu

 • Nakład: 500 egz.
 • Format: 215x253 mm (pion);
 • Objętość: 220 str.;
 • Druk wnętrza książki: czarno-biały;
 • Papier na wnętrze: offset 130 g;
 • Okładka kolorowa, twarda (+ obwoluta)

 

Spis treści

 1. Recenzja
 2. Wstęp
 3. Rozdział 1. Wczesnonowożytna ikonografia dotycząca czarostwa
  • Starodruki - ważny głos w debacie publicznej o czarach
  • Ikonografia XIII-XVII w. w kontekście zarzutów stawianych czarownicom
 4. Rozdział 2. Cierpienie i śmierć zgodnie z wykładnią wczesnonowożytnego prawa
  • Przed wyrokiem
  • Rodzaje prób, kar i tortur stosowanych wobec osób oskarżonych o czary
  • Pozostałe rodzaje kar, prób i tortur
   • Kary hańbiące
   • Tortury wybrane z Theresiany
   • Pozostałe tortury
   • Pozostałe kary śmierci
 5. Rozdział 3. Wpływ ideologii okultystycznych na zmiany w pojmowaniu wczesnonowożytnych czarownic
 6. Bibliografia

 

Wydawca

 

Kosztorys

L.P KOSZT KWOTA FINANSOWANIE
1. Redakcja i korekty 2 000 zł    Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
2. Koszty wydania I 8 000 zł Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
3. Koszty wydania II 1 000 zł Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego
4. Koszty wydania III 900 zł Rada Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego
5. Koszty wydania IV 2 300 zł Kampania społeczna
6. Skład 3 000 zł Kampania społeczna
7. Nagrody + pozostałe opłaty 1 800 zł Kampania społeczna
8. 10% prowizja polakpotrafi.pl   800 zł Kampania społeczna

 

Koszt całkowity projektu: 19 800 zł

Kwota do zebrania w ramach kampanii:  8 000 zł

 

Co już zrobiono?

 

 • Digitalizacja i retusz graficzny rycin
 • Wstęp i komentarz do ilustracji
 • Projekt okładki i obwoluty
 • Makieta albumu
 • Recenzja

 

Co jest do zrobienia?

 • Redakcja tekstu
 • Korekta tekstu
 • Skład
 • Druk

 

Inne cele akcji

 

Jeśli zbierzemy więcej niż 100% zakładanej kwoty, nadwyżkę przeznaczymy na zwiększenie nakładu książki.

 

Sponsor główny

Sponsorzy

 

Patronat medialny

 

 

Współpraca

   

 

Dr hab. MICHAEL OSTLING

Konsultacja i recenzja naukowa

 

Uniwersytet w Queensland, Australia - Międzynarodowy autorytet w dziedzinie procesów o czary. Autor wielu publikacji naukowych omawiających także problem polskiego czarostwa.

 

BOGUSŁAW WIKTOROWICZ

Cyfryzacja rycin, produkcja filmu promocyjnego, koordynacja projektu

 

Realizator dźwięku, filmowiec, miłośnik kina. Od 12 lat zajmuje się realizacją dźwięku na planie filmowym, produkcją, postprodukcją dźwięku oraz sound designem. Zafascynowany historią czarostwa oraz procesami o czary.

 

www.dualtone.net

 

SIMEON GENEW

Projekt graficzny książki i skład tekstu

 

Grafik, ilustrator. Jako projektant publikacji, specjalizuje się w ilustrowanych wydawnictwach wielostronicowych o tematyce historycznej, kulturowej, książkach naukowych i popularno-naukowych oraz ekskluzywnych publikacji dla biznesu. Wykładowca klasycznego rysunku, grafiki ilustracyjnej i sztuki cyfrowej na Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

 

KAROL KOSAKOWSKI

Realizacja filmowa, współpraca reżyserska, efekty specjalne i kolor korekcja.

 

Człowiek o wielu zdolnościach. Trudno je opisać w jednym zdaniu. Nieoceniona pomoc na każdym etapie produkcji projektu.

 

OLEK LEYDO

Autor zdjęć do filmu promocyjnego.

 

Archeolog i socjolog z wykształcenia, z pasji podróżnik i poszukiwacz przygód. Zawodowo zajmuje się filmem - reżyser i operator.

 

www.leydofilm.pl

 

MAGDALENA KOWALSKA-CICHY

Współpraca historyczna

 

Kulturoznawca i historyk, bada historię procesów o czary w Lublinie i okolicach.

 

nietylkoczarownice.blogspot.com

 

 

Patronat


 

Wsparcie

Nagrody

 

Album "Czarownice Himmlera"

 

Zakładki do książek

 

Pamiątkowa pocztówka

 

Grafika A3 do oprawy (bez ramy, wysyłana w zabezpieczonej tubie)

 

Kiedy nagrody?

Nagrody zostaną rozdysponowane po zakończeniu kampanii. Upominki elektroniczne wyślemy po zakończeniu akcji. Nagrody rzeczowe wysyłane pocztą tradycyjną na wskazany adres, zostaną nadane po wydrukowaniu książki.

Nagrody przeznaczone do odbioru osobistego zostaną przekazane podczas spotkania z autorką książki.

 

Jak przekazać swoje wsparcie?

 • Wybierz nagrody i kliknij "WESPRZYJ PROJEKT"
 • Zaloguj lub zarejestruj się na stronie
 • Potwierdź swój wybór odnośnie nagród
 • Wybierz kanał płatniczy i kliknij "ZAPŁAĆ"

 

Kontakt

 

Media o Twoim projekcie:

Stara, zgarbiona i pomarszczona czarownica to mit

www.czasswiecia.pl | 2018-12-06

W XVII i XVIII wieku ludzie wierzyli w ucieleśnienie diabła. O czary mógł być oskarżony każdy. Po procesie, którego nierozłączną częścią były tortury, tysiące ludzi ginęło na stosie - również w naszej okolicy: w Grucznie, Nowem, Komorsku i Płochocinie.

Czarownice płonęły na stosie w majestacie prawa

plus.expressbydgoski.pl | 2018-12-01

Z kobietą wiąże się tajemnica narodzin. Ale z tym wiąże się nieczystość i seksualność. A skoro kobieta jest z natury słaba - tak uważano i wielu myśli tak do dziś - jest podatniejsza na to, by oddać się diabłu, choćby po to, by zaspokoić swoje żądze - mówi Bożena Ronowska, która naukowo zajmuje się

Czarownice Himmlera – z kartoteki procesów o czary / Himmler’s witches – from witchcraft process files

tropicielehistorii.pl | 2018-11-22

W dzieciństwie niemal każdy z nas z zapartym tchem czytał lub słuchał opowieści, w których czarnym charakterem była zazwyczaj zgarbiona i szpetna, latająca na miotle staruszka ciesząca się towarzystwem czarnego kota. Właśnie taki obraz czarownicy utrwalił się w kulturze popularnej i niewielu z nas z

Czarownica. Ofiara Gutenberga i prawa

www.wiestanczyispiewa.pl | 2018-11-19

Czarownica to nie tylko dom z piernika i wielgachny nochal. To przede wszystkim człowiek. Być może to Twoja sąsiadka. Albo listonoszka, która przynosi babci emeryturę (no, dobra, przesada. Na pewno wyczarowałaby więcej pieniędzy). Skąd się wziął lęk przed czarownicami? Co z tym wszystkim wspólnego m

Czarownice Himmlera

tvcsw.info | 2018-11-17

Zapomniane dokumenty pochodzących z czasów II wojny światowej skłoniły Bożenę Ronowską z Terespola do działania: chce wydać album \"Czarownice Himmlera\". Jak można pomóc i czego dotyczy cały projekt? Obejrzyj naszą rozmowę uzupełnioną o wyjątkowy film.

Czarownice to nie bajka

www.wiestanczyispiewa.pl | 2018-11-16

Dla nas żyjących w XXI w. świat jest o wiele prostszy do zrozumienia, wiemy o nim to, czego nie wiedzieli ludzie żyjący we wcześniejszych wiekach. Jedyna czarownica budząca grozę i przestrach to ta, obecna w bajkach, legendach, filmach i komiksach. Zwykle te obrazy są prześmiewcze i nadzwyczaj mocno

Projekt Czarownice Himmlera

www.poldoc.pl | 2018-11-08

Projekt \"Czarownice Himmlera\", którego Stowarzyszenie Rozwoju Karier Doktorantów i Doktorów PolDoc jest patronem, dobiega końca. Przez miniony rok zespół wykonał następujące prace: -Digitalizacja i retusz graficzny rycin -Wstęp i komentarz do ilustracji -Projekt okładki i obwoluty

Czarownice Himmlera

nietylkoczarownice.blogspot.com | 2018-11-08

Czego dotyczy projekt? Chodzi o cyfryzację i wydanie w formie albumu unikatowych rycin z XVI-XIX wieku, odnalezionych w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu (zespół: 53/975/0 - „Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy Sztafet Ochronnych Wydział Archiwalny - komórka do spraw badań procesów o czary”).

Wesprzyj projekt – „Czarownice Himmlera – z kartoteki procesów o czary”

historykon.pl | 2018-11-07

Nasz portal objął patronatem medialnym interesujący projekt naukowy, którego celem jest cyfryzacja i wydanie w formie albumu unikatowych rycin, odnalezionych w poznańskim archiwum pt.: „Czarownice Himmlera – z niemieckiej kartoteki procesów o czary”.

Czarownice Himmlera

www.dualtone.net | 2018-11-05

Film promujący zbiórkę publiczną na wydanie albumu zawierającego unikatowe grafiki pochodzące z tzw. niemieckiej kartoteki procesów o czary, która po II wojnie światowej została odnaleziona na terenie Polski. Kartoteka powstała w latach 1935-1944 na polecenie Heinricha Himmlera i stanowi zbiór akt o

Tajemnicza jednostka SS do spraw czarów. Czego Himmler szukał w dawnych aktach?

cozahistoria.pl | 2018-11-05

W 1935 roku prawa ręka wodza III Rzeszy, Heinrich Himmler, stworzył w Berlinie tajemnicze, ośmioosobowe H- Sonderkommando. Owocem pracy jednostki była obszerna kartoteka opisująca przypadki czarostwa praktycznie na całym świecie. W jakim celu Niemcy prowadzili tak obszerną dokumentację?

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.12.2018 22:10