O projekcie
C l o u d l e s s
Przedstawiamy Wam projekt Cloudless. Polski projekt którego celem jest wysłanie statku powietrznego w przestrzeń bliskiego kosmosu, czyli wyższych warstw stratosfery w których przez wiele dni i nocy będzie miał nieograniczone możliwości badawcze i obserwacyjne. Tak jak w przypadku satelitów kosmicznych - ale za ułamek ich kosztów. Jest to jedna z pierwszych takich realizacji na świecie.
Mamy już pierwszy sukces. Po ponad godzinie wznoszenia za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość 27 231 metrów dron Cloudless został odczepiony, rozpędził się do ponad 300 km/h przy ciśnieniu powietrza poniżej 20 hPa i temperaturze -56 stopni Celsjusza, następnie wykonał dwugodzinny lot szybowy i powrócił w zaplanowane miejsce lądowania. Założenia teoretyczne, obliczenia, algorytmy postępowania zostały potwierdzone. Rejestrator danych lotu zapisał dziesiątki tysięcy informacji, które są bezcenne w dalszych etapach projektu.
Jesteście świadkami ukończenia pierwszego etapu z trzech. Drugi etap (obecnie realizowany) ma na celu wykonanie długotrwałego, stabilnego lotu w stratosferze dzięki energii solarnej. Podczas lotu zostaną przeprowadzone pomiary energetyczne i zostanie zmierzona efektywność napędu elektrycznego zasilanego energią solarną.
Po co to wszystko? Dlaczego tak wysoko?
Cloudless przebywając w stratosferze znajduje się ponad prawie wszystkimi zjawiskami pogodowymi, co pozwala efektywnie wykorzystać energię słoneczną oraz omija wszelkie zagrożenia związane ze zmiennością warunków atmosferycznych. Chcemy, aby Polska mogła być w ścisłej czołówce eksploratorów bliskiego kosmosu. Długotrwałe loty w stratosferze naszej planety pozwolą wdrożyć innowacyjne rozwiązania z zakresu ekologii, obserwacji fauny i flory, alternatywnych platform komunikacji i wielu innych. Co ważne, lot stratosferyczny wykorzystuje niemal całkowicie energię odnawialną i nie potrzebuje do startu żadnych paliw kopalnych.
Kim jesteśmy?
Twórcą Cloudless jest Piotr Franczak, autor pracy naukowej dotyczącej zagadnień radiosondowania atmosfery Ziemi, inżynier, mechanik lotniczy i pilot. Do projektu dołączył Krzysztof Bujwid, inżynier mechanik, pilot, operator dronów, ekspert w zarządzaniu projektami oraz optymalizacji procesów produkcji przemysłowej.
Czego potrzebujemy?
Cloudless powstał z pasji do lotnictwa i inżynierii. Przez ostatnie dwa lata był finansowany domowymi oszczędnościami twórcy. Wystarczyło to do przeprowadzenia eksperymentalnego lotu, który potwierdził założenia teoretyczne i możliwość realizacji przedsięwzięcia. Nowe technologie nie lubią przestojów, dlatego musimy iść pewnym krokiem przed siebie, aby osiągać kolejne sukcesy. Potrzebne nam będą między innymi: lepsze wyposażenie badawcze, niezawodna awionika, wysokiej jakości włókna węglowe, przeprowadzenie badań wytrzymałościowych. Start naszego pojazdu o zasilaniu solarnym planujemy na przełomie lipca i sierpnia. Będzie to najbezpieczniejszy okres z uwagi na odpowiednie nasłonecznienie.
Z tego względu podjęliśmy decyzję o zbiórce środków finansowych i poszukiwaniu sponsorów. Liczymy na pomoc osób i instytucji, które fascynuje eksploracja nowych przestrzeni i chcą być częścią czegoś naprawdę innowacyjnego na skalę światową. Śledźcie nasz profil facebook i wspierajcie tutaj na PolakPotrafi.pl
Co oferujemy?
Naszymi nagrodami za pomoc w projekcie będą markowe, sygnowane gadżety, powierzchnia reklamowa (dla sponsorów) czy też możliwość uczestniczenia w starcie Cloudless. Wartość zbiórki została ustalona na poziomie bardzo realnego minimum, niezbędnego do realizacji startu przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i jakości. Każda większa kwota pozwoli nam przyspieszyć projekt, zastosować lepsze kamery, czy też umożliwi transmisję wideo na żywo zwiększając medialność wydarzenia.
Do zobaczenia w (bliskim) kosmosie!
Piotr Franczak i Krzysztof Bujwid
Media o Twoim projekcie:
Polacy wysłali drona na wysokość 27 km
Będzie potrafić niemal wszystko to, co satelity, kosztując przy tym zaledwie ułamek kwoty, jaką trzeba byłoby wydać na kosmiczną technologię. Cloudless chce stworzyć drona, który będzie mógł unosić się w stratosferze miesiącami, prowadząc obserwacje i badania.
Polak buduje kosmicznego drona. Wieczorami i w weekendy
Piotr Franczak, pilot i inżynier, buduje drona latającego na \"granicy kosmosu\" 25 km nad ziemią. Ma już za sobą pierwszy lot, a teraz zbiera na kolejny. Konstruktor twierdzi, że może go odbyć 2 miesiące po tym, jak uda się zebrać potrzebne środki finansowe.
Polak buduje kosmicznego drona. Wieczorami i w weekendy
Piotr Franczak, pilot i inżynier, buduje drona latającego na \"granicy kosmosu\" 25 km nad ziemią. Ma już za sobą pierwszy lot, a teraz zbiera na kolejny. Konstruktor twierdzi, że może go odbyć 2 miesiące po tym, jak uda się zebrać potrzebne środki finansowe.