Dołącz do naszej społeczności!

Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014

Kategoria - Podróże

143%

Postęp

17914 zł

Mamy już

Udany!

Status

O projekcie

"Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014" to wyprawa mająca na celu dokonanie zjazdu na nartach z szóstej, co do wysokości góry naszej planety Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Do tej pory nikt z Polaków tego nie dokonał. Będzie to również polski rekord wysokości zjazdu na nartach.

Projekt Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014         Cho Oyu - 8201 m n.p.m.

Górę chcę zdobyć drogą pierwszych zdobywców od strony tybetańskiej. Po zdobyciu szczytu rozpocznę zjazd na nartach drogą podejścia, który zakończę najniżej jak to będzie możliwe (okolice ABC – baza wysunięta, ok. 5600 m n.p.m.).

Użycie nart pozwoli mi na szybsze przemieszczanie się między obozami w kopnym śniegu podczas aklimatyzacji, jak również skróci czas przebywania na niebezpiecznej wysokości. 

Zbiórka Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014       Fot: Piotr Śnigórski - Trudny zjazd w Tatrach.

Początek ekspedycji planuję na koniec sierpnia, a zakończenie na połowę października.

Po przylocie do Katmandu (Nepal) i załatwieniu niezbędnych formalności, drogą lądową udam się do Tybetu do miejscowości Tingri. Po drodze powoli zdobywać będę niezbędną aklimatyzację. Następnie dotrę do tzw. bazy chińskiej (4700 m n.p.m.) skąd ruszę z karawaną jaków do bazy głównej (5600 m n.p.m.) pod Cho Oyu, gdzie powinienem dotrzeć po ok. 14 dniach od wylotu z Polski. 

Działalność górska zakłada założenie 3 obozów pośrednich i będzie trwała ok. 20 dni. Przez ten czas powinienem dostatecznie się zaaklimatyzować, co pozwoli mi myśleć o ataku szczytowym.

Jeśli uda mi się uzbierać poniższą kwotę pojadę w Himalaje i udowodnę, że Polak Potrafi! 

Na co się składasz:

Cały budżet wyprawy to ok 35 tys. zł. Największą składową tej sumy (20 tys. zł) to koszty agencyjne, czyli załatwienie niezbędnych pozwoleń na działalność górską, transport z Nepalu do Chin i karawana do bazy pod Cho Oyu. Pozostałe koszty to: bilet lotniczy, ubezpieczenie, żywność wysokogórska, dokupienie niezbędnego sprzętu itp. Na chwilę obecną mam ok 2/3 całego budżetu (wkład własny, zaprzyjaźnione firmy i dobrzy ludzie, pożyczone pieniądze). 

Jeśli uzbieram 100% kwoty na Polak Potrafi - pojadę w Himalaje na Cho Oyu.
Jeśli uzbieram więcej niż 100% kwoty na Polak Potrafi - pojadę w Himalaje i zmniejszę swoje długi zaciągnięte na cele związane z wyprawą.

Projekt Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014         Cho Oyu - 8201 m n.p.m.

O mnie: 

Mam 26 lat, pochodzę z Wetliny, małej miejscowości w Bieszczadach. Od 3 roku życia jeżdżę na nartach. Przez wiele lat byłem zawodnikiem, ścigałem się na zawodach rangi FIS w Polsce, Słowacji i w Czechach. Od zawsze jeżdżę poza trasą, a w ostatnich latach zajmuję się głównie narciarstwem wysokogórskim. Zdobywam szczyty, z których zjeżdżam na nartach często trudnymi drogami. Jestem ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków i instruktorem narciarstwa PZN. Narty i góry to całe moje życie.

Kampania finansowania społecznościowego Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014                         Po udanym zjeździe z Piku Lenina (7134 m n.p.m.) 2012.

Moje wcześniejsze wyprawy:

W 2012 samotnie zjechałem północną ścianą Piku Lenina (7134 m n.p.m.)Relacja z wyprawy na Pik Lenina

Kampania finansowania społecznościowego Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014                        Na szczycie Piku Lenina - 7134 m n.p.m. - 2012

Wiosną tego roku zorganizowałem wraz ze znajomymi wyprawę pod nazwą Volcanoes Ski Trip 2014. Odwiedziliśmy z nartami Gruzję, Armenię i Iran. Jako pierwsi Polacy zjechaliśmy SE ścianą Kazbeku!

 

 

 News z wspinanie.pl

 

Projekt Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014        Fot: Piotr Śnigórski - Zjazd z Kazbeku.

JEŚLI KOCHASZ GÓRY I NARTY TAK JAK JA, PROSZĘ WESPRZYJ MÓJ PROJEKT! 

DZIĘKI WIELKIE ZA WSPARCIE! 

Media o Twoim projekcie:

Na nartach z ośmiotysięcznika. Dwóch śmiałków, jedno marzenie

fakty.tvn24.pl | 2014-08-23


Dwie ekipy, podobny plan. Aleksander Ostrowski i Andrzej Bargiel chcą się wspiąć na szczyt ośmiotysięcznika i zjechać z niego na nartach. Pierwszy ze śmiałków chce zdobyć Czo Oju – szóstą najwyższą górę Ziemi. W to samo miejsce wybiera się również Andrzej Bargiel, który dodatkowo planuje jeszcze zjazd ze szczytu Manaslu. Jest szansa na nowy rekord.

Olek Ostrowski spróbuje jako pierwszy Polak zjechać na nartach z Cho Oyu

wspinanie.pl | 2014-08-20


Olek Ostrowski wyruszy na samotną wyprawę „Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014″. Zamierza jako pierwszy Polak zjechać na nartach z szóstej co do wysokości góry naszej planety Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Jeszcze do piątku możecie wesprzeć wyprawę Olka w serwisie Polak Potrafi.

Cho-Oyu nie zadziera nosa jak inne ośmiotysięczniki...

www.polskieradio.pl | 2014-08-20


Nie szydzi z alpinistów jak Mount Everest pewny swej wielkości i niedostępności. Nie kaprysi jak K2 , który nie wpuścił jeszcze nikogo zimą na swój szczyt. Cho-Oyu uznawana jest za jedną z najprostszych do zdobycia gór, które mają ponad osiem tysięcy metrów. A jak się z niej zjeżdża na nartach? Już wkrótce przekona się o tym Olek Ostrowski.

Samotnie rusza w Himalaje

www.redbull.com | 2014-08-12


W zeszłym roku mieliśmy pierwszy polski zjazd na nartach ze szczytu ośmiotysięcznika Shishapangma (8013 m n.p.m.), którego po samotnym ataku szczytowym w niesprzyjających warunkach dokonał Andrzej Bargiel. Olek zaatakuje Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Ratownik z Wetliny spróbuje pobić polski rekord wysokości zjazdu na nartach.

Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014 | Wspierajmy marzenia!

backwards.pl | 2014-08-04


"Cho Oyu 8201 - Ski Expedition 2014 to wyprawa mający na celu dokonanie zjazdu na nartach z szóstej, co do wysokości góry naszej planety Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Do tej pory nikt z Polaków tego nie dokonał. Będzie to również polski rekord wysokości zjazdu na nartach."

196

Wspierających

17914 zł

Z całkowitej kwoty 12500 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 23.08.2014

Wesprzyj projekt

Nielimitowana

Nagroda za 1 zł lub więcej!

Wsparcie bez nagrody

16 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 10 zł lub więcej!

Mailowe lub fejsbukowe podziękowanie.

15 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 15 zł lub więcej!

Mailowe lub fejsbukowe podziękowanie ze zdjęciem.

8 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 25 zł lub więcej!

Kartka z podziękowaniami.

24 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 35 zł lub więcej!

Kartka z podziękowaniami + naklejka z logo wyprawy

18 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 50 zł lub więcej!

Zdjęcie z podpisem + naklejka z logo wyprawy

39 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 75 zł lub więcej!

Zdjęcie z podpisem + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

5 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 100 zł lub więcej!

Pocztówka wysłana z Nepalu + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

40 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 150 zł lub więcej!

Nagroda niespodzianka z Nepalu + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

18 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 250 zł lub więcej!

Wspólny bieg lub wyjście na kawę/piwo w Krakowie + jedna z powyższych nagroda do wyboru + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

9 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 500 zł lub więcej!

Lekcja jazdy na nartach na stoku lub 1-dniowa wycieczka skiturowa + jedna z powyższych nagród do wyboru + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

7 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 750 zł lub więcej!

Kamień spod Cho Oyu + lekcja jazdy na nartach lub 1-dniowa wycieczka skiturowa + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

0 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 1000 zł lub więcej!

Prywatna prelekcja po wyprawie + lekcja jazdy na nartach na stoku lub 1-dniowa wycieczka skiturowa + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 1500 zł lub więcej!

Prywatna prelekcja po wyprawie + lekcja jazdy na nartach na stoku lub 1-dniowa wycieczka skiturowa + jedna z powyższych nagród do wyboru + certyfikat udziału w finansowaniu wyprawy + naklejka z logo wyprawy

0 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 2000 zł lub więcej!

Oficjalny sponsor wyprawy, zdjęcie z logo sponsora na szczycie lub z bazy, informacje o sponsoringu podczas prelekcji po wyprawie.

0 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 2500 zł lub więcej!

Oficjalny sponsor wyprawy, zdjęcie z logo sponsora na szczycie lub z bazy, informacje o sponsoringu podczas prelekcji po wyprawie + jedna z powyższych nagród do wyboru

0 Wspierających
Pozostało: 1 z 1

Nagroda za 5000 zł lub więcej!

Czekan używany podczas wyprawy + jedna z powyższych nagród do wyboru

0 Wspierających

O Projektodawcy

Olek Ostrowski

Olek Ostrowski

Wetlina

Olek Ostrowski
27 lat, pochodzi z Wetliny (Bieszczady). Od urodzenia związany z górami. Ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członek KW Kraków, instruktor narciarstwa PZN, zapalony skiturowiec, wspinacz i biegacz górski. W 2012 r. samotnie zjechał na nartach północną ścianą Piku Lenina (7134 m n.p.m.), w 2014 r. jako pierwszy Polak wraz z ekipą pokonał na nartach SE ścianę Kazbeku (5047 m n.p.m.) ma na swoim koncie wiele trudnych tatrzańskich zjazdów. W 2014 roku zorganizował jednoosobową wyprawę w Himalaje, podczas której samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu zdobył szczyt Cho Oyu (8201 m n.p.m.), a następnie jako pierwszy Polak zjechał z niego na nartach. Za to osiągnięcie otrzymał wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas "Kolosów" - Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników i Alpinistów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Chcesz sygnować projekt swoją marką lub nazwiskiem? Zgłoś się już teraz!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy: