Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Michał Chojecki

Michał Chojecki

Warszawa

Jestem artysta sztuk wizualnych, pracuję jako asystent w pracowni malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuję się przede wszystkim hodowlą idei, które realizują się w postaci projektów w różnych mediach: wideo, malarstwo, książki, grafika.
W ciągu ostatnich lat odbyłem kilka wielomiesięcznych podróży na Kaukaz, Syberię, do Azji Środkowej, Indii. Są one źródłem wielkiej inspiracji w pracy artystycznej.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6839 PLN z 6500 PLN

117 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.07.2013.

Chatka w Himalajach

O projekcie

Cześć, nazywam się Michał Chojecki i chciałbym zaoferować Ci współudział w budowie Chatki w Himalajach.

Pomysł jest prosty: chciałbym zbudować kryjówkę, w której każdy z nas może się schować, gdy uzna, że współczesny świat mu nie pasuje. Chodzi o stworzenie sytuacji, w której żaden z nas nie będzie mógł powiedzieć, że nie miał wyboru. Teraz wybór już jest: można uciec w Himalaje, mityczne miejsce odosobnienia, kryjówkę w skali globalnej.

Realizacja tego przedsięwzięcia nie jest skomplikowana technicznie, wiąże się natomiast z długim czasem spędzonym w podróży, wielkim wysiłkiem organizacyjnym i żmudną pracą własnymi rękoma.

Miejsce:
Himalaje - najwyższe góry świata, mityczne miejsce odosobnienia.
Prowincja Ladakh, najdalej na zachód wysunięta część wyżyny tybetańskiej. Terytorium Indii.

Przedmiot:
Chata, górski dom z kamienia, wykonany w tradycyjnej ladakhisjkiej metodzie, najprostszymi i najbardziej prymitywnymi metodami. Prosta ascetyczna budowla spełniająca jednocześnie wszystkie wymogi miejsca, w którym można przetrwać bez potrzeby kontaktu ze światem.

Finanse:
Pieniądze potrzebne do realizacji tego projektu to w pierwszej kolejności:
- koszty dotarcia do celu oraz pobytu dla budowniczych
- podstawowe wyposażenie chaty: piec, narzędzia, naczynia

Wnioskowana przeze mnie kwota jest szacunkowym kosztem dotarcia do celu oraz miesięcznej pracy dla dwóch osób (minimum). Każda kwota ponad minimum pozwoli nam lepiej przygotować Chatę i wyposażyć ją, aby możliwe było przebywanie w niej cały rok i/lub na stałę.

Co się stanie, gdy przybędę na miejsce a Chatkę już ktoś zamieszkuje?

Najważniejszym pytaniem stawianym przy okazji tego projektu jest, czy chcę zostać tu gdzie żyję i wziąć odpowiedzialność za świat, w którym uczestniczę - czy chcę od niego uciec, uznać że mi nie odpowiada? Podejmując decyzję o negacji tego naszego świata, musimy pozbyć się wszystkiego, co ten świat nam oferuje, również korzyści.

Chatka w Himalajach jest przede wszystkim miejscem ucieczki od pewnej uciążliwej formy cywilizacyjnej, niekoniecznie musi się wiązać z alienacją od ludzi. Zamieszkanie w Chatce więcej niż jednej osoby może wiązać się po prostu z zalążkiem nowej, oczyszczonej przez góry społeczności.

Każdy wspierający staje się automatycznie współwłaścicielem Chatki, otrzymuje prawo pobytu w niej w dowolnym wymiarze czasowym.

Nagrody:

O mnie:
Jestem artysta sztuk wizualnych, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się przede wszystkim hodowlą idei, które realizują się w postaci projektów w różnych mediach: wideo, malarstwo, książki, grafika. W ciągu ostatnich lat odbyłem kilka wielomiesięcznych podróży na Kaukaz, Syberię, do Azji Środkowej, Indii. Są one źródłem wielkiej inspiracji w pracy artystycznej.
www.michalchojecki.com

Doświadczenie:
Nie jest to mój pierwszy projekt tego typu. W czasie podróży na Syberię wraz z Wawrzyńscem Skoczylasem zrealizowaliśmy pracę z miejscową ludnością pod tytułem WROTA. Praca ta stała się inspiracją do książki "What was, what is and what will happen", która sfinansowała podróż do Ameryki.

 

Geneza:

Co sprowokowało mnie do realizacji projektu? Wiąże się to z diagnozą, którą postawiłem w filmie o tym samym tytule:

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.07.2013 00:12