Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Cambodjana

Cambodjana

Warszawa, Polska

Michał Jan Owerczuk - dziennikarz i reżyser filmowy

Napisz wiadomość do Projektodawcy

20378 PLN z 55000 PLN

153 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

37%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 09.12.2018.

'Cambodjana' - film o polskich weteranach i pomoc dzieciom w Kambodży

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

 

Świąteczna zbiórka na film i szkołę im. Polskich Żołnierzy!

 

 

Tylko kilka kliknięć dzieli Was od zostania producentem filmowym! Sprawdździe sami! "Cambodjana" to film o zapomnianej misji UNTAC. Ale robimy nie tylko film. "Cambodjana" to też akcja pomocy dla najbiedniejszych. Zbieramy na szkołę w kambodżańskiej prowincji Takeo - im. Polskich Żołnierzy! Zyski z filmu przekażemy na utrzymanie i rozbudowę naszej szkoły! Razem możemy pomóc nie tylko Weteranom misji ONZ, ale przede wszystkim dzieciakom!

 

Poniżej prezentujemy teaser naszego filmu:

Cambodjana- film dokumentalny 

 


Kiedy ostatni żołnierze rosyjscy opuszczali tereny naszego kraju Wojsko Polskie było w zawieszeniu. 
Dopiero rozpadł się Układ Warszawski, a na NATO przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Polska przechodzi transformacje w trybie przyśpieszonym. Nic dziwnego, że kraj obarczony tyloma problemami nie jest w stanie poważnie traktować misji pokojowej ONZ w Kambodży. Jednak pomimo braku odpowiedniego przygotowania do misji- wysyłamy Polski Kontygent Wojskowy do oddalonego o 9,000 kilometrów kraju trzeciego świata położonego w najdzikszych rejonach Azji Południowo-Wschodniej. Kambodża spusztoszona jest głodem, wojną domową i ludobójstwem reżimu Pol Pota. W 35 stopniowym upale, w sercu dżungli- pełnej insektów, niebezpiecznych zwierząt, min lądowych i Czerwonych Khmerów przelewających krew nieprzerwanie od ponad 30 lat. To tam rozegra się pierwsza bitwa Polaków po II Wojnie Światowej.


Z wielką przyjemnością informujemy, że narratorem filmu "Cambodjana" będzie Bartłomiej Topa, który wcieli się w rolę jednego z żołnierzy wyjeżdzających do Kambodży. Dziękujemy!

Po co ten film?

Z naszych badań wynika, że niewielki procent Polaków zna historię Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kambodży, dlatego chcemy opowiedzieć historię nieznaną. To opowieść o pomocy niesionej Kambodży - kraju zniszczonym długoletnią wojną i dotkniętym bestialskim ludobójstwem dokonanym przez reżim Czerwonych Khmerów. W okół misji pojawiło się wiele kontrowersji, ale nie do końca one są zgodne z prawdą. Czasem milczenie podsuwało domysły. Dlatego pierwszy raz my - oddajemy głos Weteranom, korespondentom, lekarzom i innym uczestnikom misji pokojowej UNTAC.

Mamy także inny cel, w którego realizacji mamy nadzieje Państwo nam pomożecie.

Do dzisiaj Kambodża jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Pamiątki po wojnie zostawiają ślady nie tylko na świadomości społeczeństwa, ale również odbijają się fizycznie na obywatelach tego kraju. Na terenie Kambodży cały czas znajduje się 6 milionów min przeciwpiechotnych. Dzięki inicjatywie weteranów misji UNTAC udało nam się zbudować szkołę w prowincji Takeo, natomiast dalsze utrzymanie szkoły oczywiście wymaga środków. W Polsce za jednego dolara, możemy kupić puszkę Coli, w Kambodży to wyżywienie dla całej rodziny. Każda złotówka się liczy i to właśnie dzięki Twojemu dobremu sercu, jesteśmy w stanie nie tylko zrobić film o Weteranach, ale pomóc też najbardziej potrzebującym dzieciom w Kambodży. Wyrównać szanse i zapewnić edukację, której tak bardzo potrzebują.  

 

Budżet projektu

Z naszej "kieszeni" skończyliśmy zdjęcia do filmu oraz zbieranie materiałów archiwalnych, których mamy dziesiątki godzin. Teraz projekt jest w fazie postprodukcji, który jest bardzo kosztowny. Dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi udało nam się obniżyć koszt post-produkcji do 50 tysięcy złotych.

Przeznaczymy to na kolejny etap tworzenia naszej wizualnej historii:

  • Profesjonalny montaż video
  • Udźwiękowienie (przygotowanie jak najlepszej jakości dźwięku filmu i materiałów archwialnych)
  • Stworzenie muzyki do filmu
  • Color Grading (koloryzacja materiałów)
  • Animacje
  • Fabularyzowanie archiwów z kamer VHS żołnierzy. Materiały archiwalne były nagrywane w latach 92/93 na amatorskich kamerach. Ich jakość musi zostać poprawiona aby osiągnąć obraz łatwy w przekazie. Taki rodzaj pracy na materiale został wykorzystany m.in w Watykańskich wspomnieniach o Papieżu Janie Pawle II oraz filmie "Powstanie Warszawskie"(2014)

Łączny koszt samego procesu post-produkcji to min. 50 tysięcy złotych.  Naszym celem jest sprawienie, aby ten obraz był atrakcyjny i zrozumiały dla wszystkich widzów.

POLSKA SZKOŁA W KAMBODŻY!

Nie robimy tego dla siebie. Dochód z filmu przeznaczymy na szkołę w Kambodży im. Polskich Żołnierzy. Jak wyżej napisaliśmy, Stowarzyszenie Weteranów UNTAC zbudowało szkołę od zera. Zaopatrzyliśmy ją w najpotrzebniejsze rzeczy i środki do edukacji. Musimy jednak stale wspomagać szkołę finansowo - opłacając media, zapewniając akcesoria oraz podstawowe zapotrzebowanie na wodę oraz prąd. Będą mieli Państwo nie tylko wpływ na opowodzenie tej nieznanej historii, ale przede wszystkim pomogą Państwo tym najbardziej potrzebującym - ponad 200 dzieciakom! Np. Marzeniem naszego reżsera jest wybudowanie boiska do piłki nożnej na terenie szkoły, dlatego swoje dochody przeznaczy właśnie na ten cel. 

Ty też możesz pomóc! Masz sprzęt? Firmę produkującą tornistry lub przybory szkolne? Może materiały budowlane? Chcesz pomóc szkole w Kambodży? Teraz masz szansę zostać bohaterem! Napisz do nas!

email: cambodjanamovie@gmail.com

 

UWAGA AKCJA! ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM W KAMBODŻY W SZKOLE IM. POLSKICH ŻOŁNIERZY!

 

Wszyscy chętni proszeni są o kontakt przez naszą stronę "Cambodjana" na portalu Facebook. Dzieciaki na Was czekają! Oferujemy zakwaterowanie i wyżywienie w tradycyjnym Khmerskim stylu, a także certyfikat Wolontariusza szkoły językowej ASEAN im. Polskich Żołnierzy!

 

WSPIERAJĄ NAS: 

Antoni Królikowski - polski aktor, reżyser, scenarzysta i prezenter telewizyjny. Jest znany z wielu produkcji filmowych m.in. "Miasto 44", "Karbala" czy "Dywizjon 303", gdzie wcielił się w żołnierzy Wojska Polskiego. Zwyciężył w I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich, a także zdobył wyróżnienia za scenariusz i reżyserię etiudy filmowej Złote Pióro. Za swój debiutancki film "Noc Życia" wygrał Konkurs Filmów Polskich w 2011 roku. Występuje również w telewizji. Był kapitanem jednej z drużyn w programie telewizyjnym "Kocham Cię Polsko", uczestniczył w "Tańcu z Gwiazdami" i wygrał program "Agent". 

Krzysztof Trebunia-Tutka – polski muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”.  W 2003 roku odebrał z rąk Ministra Kultury odznakę “Zasłużony Działacz Kultury”, w 2013 – odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2014 r. Brązowy Medal – Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, w 2015 r. „Złoty Krzyż Małopolski”. W listopadzie 2008 roku otrzymał tytuł Honorowy Ambasador Polszczyzny (z zespołem Trebunie-Tutki) za teksty utworów pisane i wykonywane podhalańską gwarą, a w 2014 Nagrodę im. Oskara Kolberga (z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków).

Konrad Marszałek - aktor teatralny i filmowy. Na codzień występuje w Teatrze Rampa, ale znany jest przede wszystkim ze swoich ról filmowych. Witold Borucki ps. "Drab" z filmu "Historia Roja", czy Gajewski z produkcji "Sęp" to tylko niektóre z jego ról. Fanom telewizji zapadł w pamięć jako starszy aspirant Jakub Zawilski w serialu "Komisariat". 

Filip Pławiak - Jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Znany z produkcji takich jak "303: Bitwa o Anglię" gdzie wcielił się w rolę polskiego pilota, "Wołyń", "Czerwony Pająk" i wielu, wielu innych. Możecie pamiętać go również jako "Rafała" z filmu "Listy do M.3". Obecnie gra jedną z głównych ról w megaprodukcji Canal+ "Nielegalni".

 

Bartek Sabela - reporter, fotograf i podróżnik. 🗺 Za swoją debiutancką książkę "Może (morze) wróci", w której opowiadał o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim został nagrodzony Bursztynowym Motylem i Nagrodą Magellana. Jego książki "Wszystkie ziarna piasku" o Saharze Zachodniej oraz "Afronauci. Z Zambii na księżyc" opowiadają nieznane historię z czarnego lądu. Obecnie pracuje nad reportażem o przemytnikach diamentów z Kongo. 

 A także: Martyna Wojciechowska, Piotr Kędzierski, Arkady Paweł Fiedler, Michał Oleszczyk i wielu wielu innych!

Za specjalnym pozwoleniem Kim Wilde mamy zaszczyt zaprezentować Państwu teledysk wykonany dla Stowarzyszenia Weteranów UNTAC i przedstawiający w muzycznym skrócie tragiczną historię Kambodży.

 

Proces powstawania placówki edukacyjnej będą mogli Państwo śledzić na Facebooku:

- Cambodjana

 

Dlaczego crowdfunding ? 

Wszystko to robimy z własnych środków - zbudowaliśmy szkołę w Kambodży, nakręciliśmy film, zebraliśmy materiały archiwalne. Zabrakło nam jednak kapitału na proces post-produkcji i chcemy realnie pomagać dzieciakom. Byliśmy świadkami jak ta forma finansowania pozwoliła spełnić marzenia innych twórców.
Mamy nadzieję, że za pośrednictwem platformy polakpotrafi.pl oraz Waszej niezastąpionej pomocy - uda się zrealizować nasz szczytny projekt! 

 

 

O nas:

Stowarzyszenie Weteranów Polskiego Kontyngentu Wojskowego Tymczasowej Administracji Organizacjii Narodów Zjednoczonych w Kambodży 1992-1993
"ZABUJANI W KAMBODŻY"

Stowarzyszenie dba o pamięć zrealizowanej operacji utrzymania pokoju w Kambodży oraz o dobre imię żołnierza polskiego realizującego zadania związane z utrzymaniem pokoju na świecie. Upowszechnia wiedzę o państwie, ludności i historii Kambodży w Polsce. Integruje środowiska weteranów Operacji Utrzymania Pokoju UNTAC i ich sympatyków. Wspiera i upowszechnia pokojowe rozwiązania sporów i konfliktów międzynarodowych.

Współpraca:





Patronat Medialny nad projektem:

 

 

Media o Twoim projekcie:

Poranek RDC: „Cambodjana”

www.rdc.pl | 2018-12-03

W audycji opowieść o zapomnianej misji UNTAC w Kambodży, podczas której Żołnierze Wojska Polskiego stoczyli pierwszą bitwę po II Wojnie Światowe. O tej nieznanej historii powstaje film, o którym opowiadał w „Poranku RDC” Michał Owerczuk – twórca filmu.

Powstaje film o weteranach misji w Kambodży można pomóc na PolakPotrafi.pl

audycje.tokfm.pl | 2018-10-31

Gościem Aleksandry Dziadykiewicz jest Michał Owerczuk, dziennikarz, podróżnik i reżyser filmu \"Cambodjana\", czyli produkcji, która opowiada o mało znanym epizodzie, czyli o pierwszej bitwie od II Wojny Światowej, jaką stoczyli polscy żołnierze.

Uroczyste otwarcie polskiej szkoły w Kambodży

www.tvp.info | 2018-10-23

Polscy żołnierze z misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy walczyli o wolność Kambodży, zostali uhonorowani przez jej mieszkańców nadaniem miejscowej szkole nazwy „Polskich żołnierzy, weteranów misji pokojowej UNTAC 1992-93”.

Polish UN military mission to have a documentary

polandinenglish.info | 2018-10-22

Plans are underway to release a documentary “Cambodjana” showing Polish soldiers’ experiences during Poland’s long-forgotten peacekeeping operation in Cambodia.

Polscy weterani pomagają zbudować szkołę w Kambodży. Są tam bohaterami

wiadomosci.wp.pl | 2018-10-22

W Polsce nie pamięta o nich prawie nikt. Ale w Kambodży do dziś są bohaterami. Imię polskich żołnierzy z misji ONZ będzie tam nosić nowa szkoła. Szkoła, którą sami pomagają budować.

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 09.12.2018 22:10