Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Cambodjana

Cambodjana

Warszawa, Polska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5370 PLN z 55000 PLN

50 Wspierający

25 dni do zakończenia

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 09.12.2018 22:10

'Cambodjana' - film o polskich weteranach i pomoc dzieciom w Kambodży

This project is also available in english version. Click here to change language

O projekcie

 

Świąteczna zbiórka na szkołę im. Polskich Żołnierzy!

 

 

Tylko kilka kliknięć dzieli Was od zostania producentem filmowym! Sprawdździe sami! "Cambodjana" to film o zapomnianej misji UNTAC, podczas której Żołnierze Wojska Polskiego stoczyli pierwszą bitwę po II Wojnie Światowej. Ale robimy nie tylko film. "Cambodjana" to też akcja pomocy dla najbiedniejszych. Zbieramy na szkołę w kambodżańskiej prowincji Takeo - im. Polskich Żołnierzy! Zyski z filmu przekażemy na utrzymanie i rozbudowę naszej szkoły! Każda złotówka się liczy. Dzięki Wam możemy wysłać prezenty na Święta Bożego Narodzenia dla najbardziej potrzebującch dzieci w Kambodży! Razem możemy pomóc nie tylko Weteranom misji ONZ, ale przede wszystkim dzieciakom!

 

Poniżej prezentujemy teaser naszego filmu:

Cambodjana- film dokumentalny 

 


Kiedy ostatni żołnierze rosyjscy opuszczali tereny naszego kraju Wojsko Polskie było w zawieszeniu. 
Dopiero rozpadł się Układ Warszawski, a na NATO przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Polska przechodzi transformacje w trybie przyśpieszonym. Nic dziwnego, że kraj obarczony tyloma problemami nie jest w stanie poważnie traktować misji pokojowej ONZ w Kambodży. Jednak pomimo braku odpowiedniego przygotowania do misji- wysyłamy Polski Kontygent Wojskowy do oddalonego o 10,000 kilometrów kraju trzeciego świata położonego w najdzikszych rejonach Azji Południowo-Wschodniej. Kambodża spusztoszona jest głodem, wojną domową i ludobójstwem reżimu Pol Pota. W 35 stopniowym upale, w sercu dżungli- pełnej insektów, niebezpiecznych zwierząt, min lądowych i Czerwonych Khmerów przelewających krew nieprzerwanie od ponad 30 lat. To tam rozegra się pierwsza bitwa Polaków po II Wojnie Światowej.

Po co ten film?

Z naszych badań wynika, że niewielki procent Polaków zna historię Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kambodży. W Polsce nasi żołnierze zostali zapomniani. W Kambodży są bohaterami. W prowincji Takeo, w jednym z najbiedniejszych rejonów tego kraju, dzięki naszym Weteranom została wybudowana szkoła. Władze lokalne nadały jej imię "Polskich Żołnierzy - Weteranów misji UNTAC 1992/1993.

Naszym filmem chcemy opowiedzieć historię nieznaną. 


To opowieść o niesionej pomocy Kambodży - kraju zniszczonym długoletnią wojną i dotkniętym bestialskim ludobójstwem dokonanym przez reżim Czerwonych Khmerów.

Mamy także inny cel, w którego realizacji mamy nadzieje Państwo nam pomożecie.

Do dzisiaj Kambodża jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Pamiątki po wojnie zostawiają ślady nie tylko na świadomości społeczeństwa, ale również odbijają się fizycznie na obywatelach tego kraju. Na terenie Kambodży cały czas znajduje się 6 milionów min przeciwpiechotnych. Dzięki inicjatywie weteranów misji UNTAC udało nam się zbudować szkołę w prowincji Takeo, natomiast dalsze utrzymanie szkoły oczywiście wymaga środków. W Polsce za jednego dolara, możemy kupić puszkę Coli, w Kambodży to wyżywienie dla całej rodziny. Każda złotówka się liczy i to właśnie dzięki Twojemu dobremu sercu, jesteśmy w stanie nie tylko zrobić film o Weteranach, ale pomóc też najbardziej potrzebującym dzieciom w Kambodży. Wyrównać szanse i zapewnić edukację, której tak bardzo potrzebują.  

 

Budżet projektu

Z naszej "kieszeni" skończyliśmy zdjęcia do filmu oraz zbieranie materiałów archiwalnych, których mamy dziesiątki godzin. Teraz projekt jest w fazie postprodukcji, który jest bardzo kosztowny. Dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi udało nam się obniżyć koszt post-produkcji do 50 tysięcy złotych.

Przeznaczymy to na kolejny etap tworzenia naszej wizualnej historii:

  • Udźwiękowienie (przygotowanie jak najlepszej jakości dźwięku filmu i materiałów archwialnych)
  • Stworzenie muzyki do filmu
  • Color Grading (koloryzacja materiałów)
  • Fabularyzowanie archiwów z kamer VHS żołnierzy. Materiały archiwalne były nagrywane w latach 92/93 na amatorskich kamerach. Ich jakość musi zostać poprawiona aby osiągnąć obraz łatwy w przekazie. Taki rodzaj pracy na materiale został wykorzystany m.in w Watykańskich wspomnieniach o Papieżu Janie Pawle II oraz filmie "Powstanie Warszawskie"(2014)

Łączny koszt samego procesu post-produkcji to 50 tysięcy złotych.  Resztę środków przeznaczymy na szkołę im. Polskich Żołnierzy i nagrody dla Państwa.

POLSKA SZKOŁA W KAMBODŻY!

Nie robimy tego dla siebie. Dochód z filmu przeznaczymy na szkołę w Kambodży im. Polskich Żołnierzy. Jak wyżej napisaliśmy, Stowarzyszenie Weteranów UNTAC zbudowało szkołę od zera. Zaopatrzyliśmy ją w najpotrzebniejsze rzeczy i środki do edukacji. Musimy jednak stale wspomagać szkołę finansowo - opłacając media, zapewniając akcesoria oraz podstawowe zapotrzebowanie na wodę oraz prąd. Będą mieli Państwo nie tylko wpływ na opowodzenie tej nieznanej historii, ale przede wszystkim pomogą Państwo tym najbardziej potrzebującym - ponad 200 dzieciakom!

 

UWAGA AKCJA! ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM W KAMBODŻY W SZKOLE IM. POLSKICH ŻOŁNIERZY!

 

Wszyscy chętni proszeni są o kontakt przez naszą stronę "Cambodjana" na portalu Facebook. Dzieciaki na Was czekają! Oferujemy zakwaterowanie i wyżywienie w tradycyjnym Khmerskim stylu, a także certyfikat Wolontariusza szkoły językowej ASEAN im. Polskich Żołnierzy!

 

WSPIERAJĄ NAS: 

Antoni Królikowski - polski aktor, reżyser, scenarzysta i prezenter telewizyjny. Jest znany z wielu produkcji filmowych m.in. "Miasto 44", "Karbala" czy "Dywizjon 303", gdzie wcielił się w żołnierzy Wojska Polskiego. Zwyciężył w I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich, a także zdobył wyróżnienia za scenariusz i reżyserię etiudy filmowej Złote Pióro. Za swój debiutancki film "Noc Życia" wygrał Konkurs Filmów Polskich w 2011 roku. Występuje również w telewizji. Był kapitanem jednej z drużyn w programie telewizyjnym "Kocham Cię Polsko", uczestniczył w "Tańcu z Gwiazdami" i wygrał program "Agent". 

Krzysztof Trebunia-Tutka – polski muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”.  W 2003 roku odebrał z rąk Ministra Kultury odznakę “Zasłużony Działacz Kultury”, w 2013 – odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2014 r. Brązowy Medal – Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, w 2015 r. „Złoty Krzyż Małopolski”. W listopadzie 2008 roku otrzymał tytuł Honorowy Ambasador Polszczyzny (z zespołem Trebunie-Tutki) za teksty utworów pisane i wykonywane podhalańską gwarą, a w 2014 Nagrodę im. Oskara Kolberga (z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków).

 

Za specjalnym pozwoleniem Kim Wilde mamy zaszczyt zaprezentować Państwu teledysk wykonany dla Stowarzyszenia Weteranów UNTAC i przedstawiający w muzycznym skrócie tragiczną historię Kambodży.

 

Proces powstawania placówki edukacyjnej będą mogli Państwo śledzić na Facebooku:

- Cambodjana

Zabujani w Kambodży

Dlaczego crowdfunding ? 

Wszystko to robimy z własnych środków- zbudowaliśmy szkołę w Kambodży, nakręciliśmy film, zebraliśmy materiały archiwalne. Zabrakło nam jednak kapitału na proces post-produkcji oraz utrzymanie szkoły i pomoc dla dzieci. Byliśmy świadkami jak ta forma finansowania pozwoliła spełnić marzenia innych twórców.
Mamy nadzieję, że za pośrednictwem platformy polakpotrafi.pl oraz Waszej niezastąpionej pomocy - uda się zrealizować nasz szczytny projekt ! 

 

 

O nas 

Stowarzyszenie Weteranów Polskiego Kontyngentu Wojskowego Tymczasowej Administracji Organizacjii Narodów Zjednoczonych w Kambodży 1992-1993
"ZABUJANI W KAMBODŻY"

Stowarzyszenie dba o pamięć zrealizowanej operacji utrzymania pokoju w Kambodży oraz o dobre imię żołnierza polskiego realizującego zadania związane z utrzymaniem pokoju na świecie. Upowszechnia wiedzę o państwie, ludności i historii Kambodży w Polsce. Integruje środowiska weteranów Operacji Utrzymania Pokoju UNTAC i ich sympatyków. Wspiera i upowszechnia pokojowe rozwiązania sporów i konfliktów międzynarodowych.

 

Media o Twoim projekcie:

Powstaje film o weteranach misji w Kambodży można pomóc na PolakPotrafi.pl

audycje.tokfm.pl | 2018-10-31

Gościem Aleksandry Dziadykiewicz jest Michał Owerczuk, dziennikarz, podróżnik i reżyser filmu \"Cambodjana\", czyli produkcji, która opowiada o mało znanym epizodzie, czyli o pierwszej bitwie od II Wojny Światowej, jaką stoczyli polscy żołnierze.

Uroczyste otwarcie polskiej szkoły w Kambodży

www.tvp.info | 2018-10-23

Polscy żołnierze z misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy walczyli o wolność Kambodży, zostali uhonorowani przez jej mieszkańców nadaniem miejscowej szkole nazwy „Polskich żołnierzy, weteranów misji pokojowej UNTAC 1992-93”.

Polish UN military mission to have a documentary

polandinenglish.info | 2018-10-22

Plans are underway to release a documentary “Cambodjana” showing Polish soldiers’ experiences during Poland’s long-forgotten peacekeeping operation in Cambodia.

Polscy weterani pomagają zbudować szkołę w Kambodży. Są tam bohaterami

wiadomosci.wp.pl | 2018-10-22

W Polsce nie pamięta o nich prawie nikt. Ale w Kambodży do dziś są bohaterami. Imię polskich żołnierzy z misji ONZ będzie tam nosić nowa szkoła. Szkoła, którą sami pomagają budować.