O projekcie
Badania terenowe w Buriacji i dokumentacja festiwalu Ałtargana
W towarzystwie artystek z buriackiego zespołu folklorystycznego Ajanga podczas festiwalu Jordyn naadan
For English scroll down
cel projektu: dokumentacja festiwalu Ałtargana i badania terenowe
Celem mojej wyprawy do Buriacji w lipcu 2016 r. jest zapis buriackiej tradycji ustnej i folkloru podczas badań terenowych oraz dokumentacja konkursu poezji epickiej podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Buriackiego Ałtargana w Ułan-Ude, stolicy Republiki Buriackiej.
Buriacka tradycja ustna, niegdyś niezwykle bogata, poddawana przez dziesięciolecia negatywnej polityce kulturalnej ZSRR, zachowała się tylko częściowo, dlatego proces jej rejestracji wymaga natychmiastowych działań, również ze względu na starzejące się pokolenie ostatnich śpiewaków i współczesne procesy kulturowe.
Podczas badań terenowych zamierzam wrócić do znanych mi śpiewaków i zapisać kolejne utwory z ich repertuaru oraz nowe wersje nagranych wcześniej legend, podań i bajek (w latach 2009-2012 prowadziłam intensywne badania terenowe). Na festiwalu Ałtargana zamierzam zarejestrować występy śpiewaków podczas konkursu uligerszynów oraz występy zespołów folklorystycznych podczas konkursu Jeden dzień Buriata. Festiwal jest również doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów z buriackimi śpiewakami z innych rejonów, w tym Mongolii oraz Chin.
Zebrane nagrania oraz wywiady powiększą obecną kolekcję nagrań buriackich (powstałą na potrzeby pracy doktorskiej) oraz posłużą jako materiał na reportaż. W przyszłości planuję także wydanie buriackich legend i bajek w przekładzie na język polski.
Dzięki kampanii crowdfundingowej chcę zebrać brakujące fundusze w wysokości 8500 zł. Bez tego nie uda mi się wyjechać. Ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona w pierwszej kolejności na dodatkowe wynagrodzenie dla śpiewaków oraz ewentualnie zakup dodatkowego sprzętu (np. zapasowego mikrofonu, dyktafonu, dysku USB).
Wspierając projekt wspierasz dokumentację ginącego folkloru i tradycji ustnej, samych śpiewaków i lokalną buriacką społeczność. W ramach podziękowania za wsparcie otrzymasz upominki z Buriacji i cenne nagrody od Ambasadorów projektu, ode mnie oraz moich buriackich i polskich przyjaciół. Uzyskasz również dostęp do unikatowych materiałów z ekspedycji naukowej (zdjęć, nagrań i tekstów), a wkrótce będziesz mógł także posłuchać relacji z wyprawy i o niej poczytać. Każdy darczyńca będzie mógł śledzić ekspedycję na bieżąco nie tylko na oficjalnym fanpage'u i stronie projektu, ale również dzięki regularnie wysyłanemu Newsletterowi z najświeższymi wiadomościami i materiałami.
o festiwalu Buriaci są rdzennym ludem syberyjskim zamieszkującym południowe tereny Rosji. Stanowiąok. 30% ludności w Republice Buriacji i kilka procent w sąsiadującym Obwodzie Irkuckim i Kraju Zabajkalskim. Skolonizowani w XVI w. w czasach sowieckich poddawani byli politycznym represjom i kulturowej opresji. Po upadku ZSSR nastąpiło swoiste odrodzenie kultury buriackiej lub wyjście z ukrycia. Dążenie do rewitalizacji języka i kultury przyświeca również festiwalowi Ałtargana. |
Festiwal Ałtargana jest międzynarodowym świętem Buriatów przybywających tłumnie z Buriacji, ościennych terenów Irkucka i Kraju Zabajkalskiego oraz z odległych terenów Federacji Rosyjskiej, Mongolii i Chin.
Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1994 r. w Mongolii i jest on wędrującym festiwalem, organizowanym w różnych miastach. Misją festiwalu jest krzewienie buriackiej kultury we wszystkich jej przejawach oraz działanie na rzecz jej rewitalizacji i odrodzenia oraz działanie na rzecz jej nieustannego rozwoju. Trwający trzy dni i przyciągający tysiące widzów festiwal obfituje w wydarzenia i konkursy artystyczne oraz sportowe. Największą popularnością cieszą się zapasy w stylu mongolskim, konkurs strzelby z łuku, wyścigi konne oraz konkurs tradycyjnych pieśni. Niemałe emocje budzi również konkurs uligerszynów, tj. konkurs improwizowanej poezji epickiej.
konkurs uligerszynów
Konkurs uligerszynów, X Międzynarodowy Festiwal Buriacki Ałtargana w 2012 w Agińsku, Kraj Zabajkalski
Niewątpliwie jednym z najciekawszych punktów festiwalowego programu jest konkurs uligerszynów, śpiewaków tradycyjnych utworów epickich zwanych uligerami wykonywanych często przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów strunowych takich jak m.in. morin chuur i szubun chuur. Śpiewacy przyjeżdżają na festiwal z odległych terenów Buriacji, Mongolii i Chin (Mongolii Wewnętrznej) i konkurują o miano najlepszego barda (przyznawane są trzy nagrody). Improwizowane eposy o długości nawet kilkudziesięciu tysięcy wersów sławią buriackich bohaterów i wydarzenia. Zgromadzona publiczność śledzi występy z wypiekami na twarzy i dopinguje wykonawców reprezentujących różne pokolenia i różne tradycje epickie.
szczegółowy plan wyprawy
26 czerwca – wylot z Polski do Irkucka
28 czerwca – przejazd z Irkucka do Ułan-Ude
29-30 czerwca – konferencja Russia and the Mongol World: Vector of Rapproachment
1-3 lipca – festiwalu i dokumentacja konkursu uligerszynów, konkursu zespołów folklorystycznych Jeden dzień Buriata i konkursu pieśni buriackich
4-5 lipca – spotkania i wywiady ze śpiewakami, przedstawicielami buriackiego środowiska kulturalnego i naukowego
6-7, 14-15 lipca – kwerenda w archiwum Instytutu Mongolistyki, Buddologii i Tybetologii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Ułan-Ude (bogate kolekcje folklorystyczne)
8 lipca – uczestnictwo w churale Majdari w klasztorze w Iwołgińsku
11-13 lipca – uczestnictwo w festiwalu Naadam w Ułan-Ude
17-28 lipca – badania terenowe w obwodzie irkuckim (Jelancy, Anga, Nagałyk, Bajandaj, Charancy, Chużyr).
29 lipca – wylot do Polski
o mnie
Z buriackim folklorem i tradycją ustną zetknęłam się przez przypadek podczas podróży nad Bajkał. Spotkanie przerodziło się w fascynację kulturą buriacką i chęć zgłębienia jednej z najbogatszych tradycji ustnych świata. W 2015 ukończyłam studia doktoranckie w Katedrze Studiów Azjatyckich UAM. W trakcie studiów prowadziłam badania terenowe w Republice Buriacji, Obwodzie Irkuckim i Kraju Zabajkalskim (2009-2012), równocześnie ucząc się języka buriackiego. W latach 2011-2012 przebywałam jako stypendystka w Center for Studies in Oral Tradition na Uniwersytecie Missouri (USA).
Z Balbar Lamą podczas X Festiwalu Ałtargana w Agińsku |
ambasadorzy projektu
Jacek Hugo-Bader – dziennikarz, reportażysta i podróżnik, pasjonat Rosji i byłych republik radzieckich, przepłynął kajakiem przez Bajkał. Autor m.in. „W rajskiej dolinie wśród zielska” (2002), „Białej gorączki”(2009) zawierającej również reportaże z Buriacji i „Dzienników kołymskich” (2012). Aktualnie promuje najnowszą książkę „Skucha”
Fot. Radek Kołakowski (CC-BY-SA-3.0) |
Aleksander Doba – podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca, samotnie opłynął kajakiem Bajkał (2009) oraz dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki, zdobywca tytułu Podróżnika Roku 2015 w plebiscycie National Geographic. Aktualnie przygotowuje się do kolejnej wyprawy kajakiem przez Atlantyk.
Z Aleksandrem Dobą podczas gali CrowdUp w Poznaniu |
patronat honorowy
Zakład Turkologii, Mongolistyki i Koreanistyki Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu |
koszt wyprawy
3500 PLN – bilet lotniczy i kolejowy na trasie Warszawa-Irkuck-Ułan-Ude i z powrotem
500 PLN – wiza i ubezpieczenie
2000 PLN – dyktafon ZOOM H6 + mikrofon MM-BSM-9 (MMAudio)
2000 PLN – koszty noclegów
1500 PLN – transport między wioskami
3000 PLN – symboliczne wynagrodzenie i upominki dla śpiewaków, szamanów i pozostałych konsultantów (50 wywiadów po 60 zł każdy)
+ prowizja dla Polakpotrafi w wysokości 7,4% osiągniętej sumy
+ podatek od darowizn
Razem 15.000 PLN
dokumentacja projektu
http://theburiatologist.tumblr.com/
Facebook Fanpage: https://www.facebook.com/The-Buriatologist-1248493985179643/
materiały ze wcześniejszych badań
https://www.instagram.com/theburiatologist/
https://issot.org/features/Matkowska
https://amu.academia.edu/AgnieszkaMatkowska
NAGRODY / REWARDS
*Niektóre nagrody mogą się nieznacznie róznić od przedstawionych na zdjęciu lub nie zostały umieszczone na zdjęciach (zostaną dopiero zakupione). Po zakończeniu zbiórki wyślij proszę wiadomość w spr. nagrody. Postaram się, abyś otrzymał nagrodę w ulubionym kolorze. / Some rewards may slightly differ from those in the pictures or are not featured in the pictures (I will only purchase them in Buryatia). Please email about the specifics of your award when the fundraiser is over. I will make sure you get the reward in your favourite colour.
Fieldwork in Buryatia and Documentation of Altargana Festival
Project Aim: Documentation of the Altargana Festival and Fieldwork
The aim of my trip to Buryatia in July 2016 is to document Buriat oral tradition and folklore during fieldwork and to document the epic poetry contest at the XII World Buriat Festival Altargana held in Ulan-Ude, the capital of the Buriat Republic.
Once immensely rich, Buriat oral tradition has survived only partially, having been subject for years to the unfavorable cultural policy of the Soviet Union. This is why its documentation is urgent, also due to the aging of the last generation singers and to modern cultural processes.
During my fieldwork, I intend to approach previously encountered singers and record new pieces from their repertoire and new versions of previously recorded folktales and fairytales (during 2009–2012 I conducted fieldwork). At the Altargana festival, I intend to record performances of singers during the uligershin (bard) contest and performances of the folklore ensembles during the One day of the Buriat contest. The festival is also a unique opportunity to get to know new singers from other regions, including Mongolia and China.
Collected recordings and interviews will expand my existing collection of Buriat recordings (created for the purpose of my doctoral dissertation) and will also serve as material for a non-fiction book. In the future, I am planning to publish a collection of Buriat legends and fairy tales in Polish translation.
Thanks to a crowdfunding campaign, I want to gather the sum of money (8500 PLN) still required. Without it, it might not be possible for me to go. Any additional amount of money will be allocated to the singers and informants as additional remuneration and to buy support equipment (e.g. additional microphone, recorder, USB disc).
About the Festival
The Buriats are the indigenous Siberian people living in the South of Russia. They make 30 percent of the population in the Buriat Republic and a few percent in the neighbouring regions of Irkutsk Oblast and Zabaykalskiy Kray. Colonized in the sixteenth century, the Buriats were subject to political repressions and cultural oppression for centuries. After the fall of the Soviet Union, Buriat culture flourished or emerged from hiding. The Altargana festival also aims to revitalise Buriat language and culture.
The Altargana festival is an international feast for the Buriats coming in large numbers from Buryatia, from the neighbouring regions of Irkutsk and Chita, and also from distant territories of Russian Federation, Mongolia and China.
The first festival took place in 1994 in Mongolia and it is a movable event happening in different cities. The festival’s mission is to foster Buriat culture in all its forms and to act for its revitalization and rebirth, and its continuous revival. Lasting for three days, the festival is rich in cultural events, sport and art contests. Mongolian wresting, archery, horse races and the traditional song contest are among the most popular. Strong emotions are also raised by the uligershin contest, i.e. the contest of improvised epic poetry.
The Uligershin Contest
Undeniably, the contest of the uligershins, singers of traditional heroic epics called uliger often performed with an accompaniment of traditional stringed instruments such as morin khuur and shubun khuur, is one of the most interesting parts of the festival programme. Singers come to the festival from remote places in Buryatia, Mongolia and China (Inner Mongolia) and compete for the title of the best bard (three prizes are awarded). Improvised epics are often a few dozen verses long and depict Buriat heroes and events (only part is performed). The audience watches performances with flushed cheeks and cheers for the singers, who represent different generations and epic traditions.
Detailed Fieldwork Plan
26 June – Flight to Irkutsk
28 June – Journey from Irkutsk to Ulan-Ude
29-30 June – Conference: Russia and the Mongol World: Vector of Rapprochement
1-3 July – Altargana festival: uligershin contest, One Day of the Buriat contest and Buriat songs contest
4-5 July – Meetings and interviews with singers and representatives of the Buriat cultural and academic community
6-7, 14-15 July – Research in the archive of the Institute of Mongolian, Buddhist and Tibetan Studies of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences in Ulan-Ude (rich folklore collections)
8 July – Maidari khural, a Buddhist ritual in hounour of the Maitreya Buddha (in Mongolian Maidari) in Ivolginsk
11-13 July – Naadam festival in Ulan-Ude
17-28 July – Fieldwork in the Irkutsk Oblast (Yelanty, Anga, Nagalyk, Bayanday, Kharantsy, Khuzhir).
29 July – Departure for Poland
About Me
I came upon Buriat folklore and oral tradition by accident during a trip to Lake Baikal. That encounter transformed into a fascination with Buriat culture and an urge to explore one of the richest of the world’s oral traditions. In 2015, I finished my graduate studies at the Department of Asian Studies at the Adam Mickiewicz University. During my studies, I conducted fieldwork in the Buriat Republic, Irkutsk Oblast and Zabaykalskiy Kray (2009–2012), also studying Buriat language. In 2011–2012, I held the first A.B. Lord fellowship at the Centre for Studies in Oral Tradition in Columbia, MO.
Project Ambassadors
Jacek Hugo-Bader – a journalist, reporter and traveller fascinated with Russia and the former Soviet Republics, he sailed along Lake Baikal in a canoe. He is the author of, among other books: “W rajskiej dolinie wśród zielska” (2002), “White fever” (2009) containing reportages from Buryatia and elsewhere, and “Kolyma Diaries” (2012). He is currently promoting his newest book “Skucha”.
Aleksander Doba – traveller, kayaker, conqueror and explorer, he rowed along the shores of Lake Baikal in a kayak (2009) and crossed the Altantic Ocean twice, also in a kayak under his own power, winning the Traveller of the Year title in 2015 in a National Geographic contest. He is currently preparing for his third kayak trip across Atlantic.
Honorary Patronage
Section of Turkic, Mongolian and Korean Studies Adam Mickiewicz University in Poznań |
Budget
3500 PLN –airplane and train return tickets (Warsaw-Irkutsk-Ulan-Ude)
500 PLN – visa and insurance
2000 PLN – recorder ZOOM H6 + microphone MM-BSM-9 (MMAudio)
2000 PLN – accommodation
1500 PLN – transport to the villages
3000 PLN – symbolic remuneration and gifts for singers, shamans and consultants (50 interviews 60 PLN each)
+7.4 per cent of the raised amount for PolakPotrafi commission
+taxes
All 15,000 PLN
Project Documentation
http://theburiatologist.tumblr.com/
Facebook Fanpage: https://www.facebook.com/The-Buriatologist-1248493985179643/
Materials from Previous Fieldwork
https://www.instagram.com/theburiatologist/
https://issot.org/features/Matkowska
https://amu.academia.edu/AgnieszkaMatkowska
INSTRUCTION HOW TO MAKE A PAYMENT FROM ABROAD
1. CHOSE A REWARD
Chose a reward from the list on the right (it’s a long list so you might need to scroll down to see all the rewards).
Click on the chosen reward. Once it turns green, click on the small green box "Wesprzyj projekt" meaning Support the Project.
2. CONFIRM YOUR REWARD CHOICE
Enter any amount in PLN equal to or higher than the pledged amount and click “Wesprzyj” (Support).
3. LOG IN OR REGISTER
Log in if you are a registered user or register
To register
A. fill out Pierwszy raz na PolakPotrafi.pl? with
Line 1: your e-mail ("Twój e-mail"),
Line 2: repeat your email (“Powtórz e-mail”),
Line 3: password (“Hasło”),
Line 4: repeat the password (“Powtórz hasło”).
and accept the Terms and Conditions (Akceptuję regulamin serwisu i politykę prywatności).
B. Or log in via Facebook
4. SELECT THE PAYMENT METHOD AND PAY
Choose PayPal from the payment method listand proceed to the PayPal gateway (Click “Zapłać” meaning Pay).
There is an additional 4.5% + 1.4 Polish zloty (circa 0.35 Euro) charge on PayPal transactions.
Media o Twoim projekcie:
Bajkowa wyprawa z Poznania do Buriacji
Chętnie czytamy reportaże o innych wyjątkowych światach, śledzimy wyprawy Jacka Hugo – Badera czy Aleksandra Doby. Gromadzenie wiedzy o innych kulturach, choć bardzo przyjemne jest też bardzo pracochłonne i kosztowne. Ale czytając opowieści zgromadzone na kartach książek stajemy się częścią podróży, poznajemy intrygujący świat, który zanika. Pasją dr Agnieszki Matkowskiej z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza są Buriaci – rdzenny lud syberyjski zamieszkującym południowe tereny Rosji. Badaczka przygotowuje właśnie wyprawę, podczas której zamierza zbierać materiały dokumentujące konkursu poezji epickiej podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Ałtargana w Ułan-Ude, stolicy Republiki Buriackiej. Wyprawę można wspierać na portalu Polak Potrafi. Patronami przedsięwzięcia są Jacek Hugo-Bader i Aleksander Doba.