O projekcie
Jesteśmy polską załogą startującą na olimpijskim katamaranie – Nacra 17. Po latach trenowania na dwukadłubowych łódkach, chcemy sięgnąć po najwyższe żeglarskie marzenie – Igrzyska Olimpijskie!
W tym roku stało się ono bardziej realne niż kiedykolwiek, ponieważ katamaran olimpijski zaczął „latać”, czyli pływać na foilach, w czym Tymek jest Vice Mistrzem Świata! Otrzymaliśmy również nominację do Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, co daje nam coraz więcej możliwości rozwoju. Naszym głównym celem są Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Aby wystartować na Igrzyskach Olimpjskich konieczne jest zdobycie kwalifikacji na imprezie rangi mistrzowskiej. Pierwszą okazją będą Mistrzostwa Świata w Aarhus, na których chcemy wystartować. Właśnie w tym celu zwracamy się do Was o wsparcie.
Część funduszy zapewnia nam Polski Związek Żeglarski, na część sprzętową udało nam się znaleźć środki własne i zewnętrznych sponsorów (Kaya Ropes, Forward WIP, Sail & Science) jednak do zamknięcia naszego budżetu ciągle potrzebujemy Waszego wsparcia. Żeby zrealizować plan na ten sezon i walczyć w Danii o kwalifikację do Tokio musimy zebrać 30 tysięcy złotych.
Data: 30.07 – 12.08.2018
Miejsce: Aarhus, Dania
Cel: TOP 10
NA CO WYDAMY PIENIĄDZE?
- Wpisowe do regat: 2 300 zł
- Zakwaterowanie: 4 500 zł
- Transport sprzętu (i ludzi): 1 900 zł
Sprzęt zapasowy:
- Płetwa sterowa: 4 300 zł
- Maszt: 15 800 zł
- Wynagrodzenie trenera: 3 000 zł
- Paliwo do motorówki: 1 200 zł
Razem: 33 000 zł
TYMEK:
Ma 27 lat i na katamaranach pływa ponad połowę swojego życia. Zaczynał od zera, na szkółkowych katamaranach Uczniowskiego Klubu Sportowego NAVIGO, w Sopocie, a w 2017 roku „poleciał” na podium Mistrzostw Świata w klasie A, w której licznie startują największe gwiazdy światowego żeglarstwa.
Zanim zaczął pływać na A klasie startował na katamaranach klasy F18 i kilku innych dwukadłubowych łódkach. W 2016 roku całkiem intensywny i nie pozbawiony sukcesów sezon spędził na 49'erze z Jackiem Nowakiem, ale jednak katamarany to jest TO! Rozwój Tymka następował równolegle z postępem klubu UKS Navigo w Sopocie, który teraz jest jednym z najlepszych ośrodków katamaraningu na poziomie światowym, co pozwala nam trenować w idealnych warunkach.
fot.Karol Kacperski
Pasja do fizyki umożliwia Tymkowi zrozumienie najnowszych technologii i współpracę z wiodącym na świecie producentem katamaranów klasy A – Exploderem. Taka wiedza jest bardzo przydatna, bo umiejętność "latania" nie zależy od samego prowadzenia łódki, ale też od poprawnego i dostosowanego do warunków, ustawienia sprzętu.
Tymek jest mega ambitny i we wszystkim dąży do perfekcji, co w sporcie jest bardzo ważne, a dzięki czemu my, ciągle znajdujemy nowe pola do rozwoju naszej załogi.
ANIA:
Dopiero skończyła 20 lat i jest najmłodszą seniorką w Kadrze Polskiego Związku Żeglarskiego. Równie wierna, jak jej sternik, katamaranom i klubowi UKS Navigo, gdzie stawiała swoje pierwsze żeglarskie kroki. Do zeszłego sezonu ścigała się na katamaranie szkoleniowym – Hobie Cat 16 i jest absolwentką Akademii Żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego i Catamaran Youth Team Poland, dzięki którym mogła się sprawdzić na arenie międzynarodowej.
W 2017, poza trenowaniem z Tymkiem na F18 spróbowała swoich sił na A class i startując, w Mistrzostwach Świata, zdobyła drugie miejsce w kategorii kobiet, czyli zaliczyła całkiem ładny debiut, jako sterniczka.
Ania jest bankiem pozytywnej energii i optymizmu naszej załogi, co w słabszych chwilach daje nam nadzieję, że pokonamy wszystkie trudności jakie niestety spotykamy, jako pionierzy w tej klasie olimpijskiej, w Polsce.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że zasługujemy, żeby w sierpniu 2018 roku zmierzyć się z naszymi rywalami do Tokio. Bardzo liczymy na Wasze wsparcie, bo bez niego będzie nam potrzeba dużo więcej banków optymizmu, żeby zrealizować nasz cel!
bendykswitajskasailing@gmail.com
Media o Twoim projekcie:
Zafoilowani: na latającym katamaranie do Tokio
Zafoilowani to nowy cykl rozmów z pełnymi pasji ludźmi, których sportowy sprzęt wyposażony jest w coraz bardziej popularnego foila, tzw. hydroskrzydło umożliwiające lewitowanie nad powierzchnią wody. Na pierwszą pogawędkę zaprosiliśmy polską załogę olimpijskiego katamarana Nacra 17 - Tymka i Anię.
Bendyk Świtajska Sailing!
Po wieloletnich staraniach udało się stworzyć pierwszą w historii polską załogę w olimpijskiej klasie Nacra 17. Cel jest prosty - Tokio 2020.