O projekcie
Celem projektu jest zebranie funduszy na nagranie i wydanie (w wersji klasycznej i cyfrowej) audioboooka z przekładem świetnej powieści współczesnego autora rumuńskiego, Filipa Floriana, zatytułowanej "Dni króla". Przekład, wydany przez wrocławskie wydawnictwo AMALTEA, znalazł się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Europy Srodkowej ANGELUS w 2017, a książka była tłumaczona na wiele języków.
Twórcy projektu:
- Radosława Janowska-Lascar: tłumaczka literatury polskiej na język rumuński i literatury rumuńskiej na język polski, trzykrotna finalistka Nagrody Literackiej Europy Srodkowej ANGELUS, autorka przekładu powieści "Dni króla" (finalista ANGELUSA 2017), muzykolożka, klarnecistka
- Paweł Palcat: aktor Teatru H. Modrzejewskiej w Legnicy i teatrów offowych Wrocławia, dramaturg, reżyser, nauczyciel akademicki, laureat wielu prestiżowych nagród branżowych
- Andrzej Janiga: akustyk, aranżer, kompozytor i pianista związany z Teatrem H. Modrzejewskiej w Legnicy
- Renata Michajłow: graficzka związana z Teatrem H. Modrzejewskiej w Legnicy, prowadzi Pracownię Artystyczną "Reńka Niewidzialna"
Projekt zostanie zrealizowany w okresie: 15.09 - 31.10.2018
Przewidziane są atrakcyjne nagrody, m. in. kolacja z twórcami audiobooka, egzemplarze audiobooka z wyczytanym nazwiskiem darczyńcy i osobistymi podziękowaniami od twórców, fotosy twórców, książka "Dni króla".
Kontakt z szefową projektu, Radosławą Janowską-Lascar: profil audiobooka na fb (Dni króla), e-mail: rjanowskalascar@gmail.com
Promocja projektu będzie odbywała się na bieżąco, w miarę postępu zbiórki na portalu polakpotrafi.pl (przez profil projektu na fb, profil szefowej projektu, profile dziennikarzy związanych z Legnicą, portal lca.pl, blogi literackie zaprzyjaźnionych blogerów).
Promocja audiobooka odbędzie się w listopadzie 2018 w Legnicy, a następnie na targach książki, w których uczestniczy szefowa projektu (Wrocław, Warszawa, Kraków itd.) oraz wszystkimi wymienionymi powyżej kanałami.
Nasz audiobook będzie niewątpliwie gratką dla miłośników Rumunii, jej kultury i literatury. Książka Filipa Floriana jest wartościowa z dwóch zasadniczych powodów: opowiada o najważniejszym okresie we współczesnej historii Rumunii, czyli o czasie, kiedy kształtowała się państwowość rumuńska. Nie jest to jednak nudny, historyczny wywód, a wartka, pełna literackiej fantazji, przedstawiona piękną, barokową, nasyconą frazą opowieść. Filip Florian to bowiem jeden z największych mistrzów słowa wśród przedstawicieli nowego nutru literatury rumuńskiej.
Do graficznej wizualizacji projektu wykorzystałam fragment okładki książki autorstwa Pauliny Zielonej.