O projekcie
"Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2016" to efekt mojej osiemnastoletniej pracy przy katalogowaniu polskich singli i płyt z gatunku rocka ale także popu, metalu, bluesa czy jazzu. Zawiera bardzo dokładny opis ponad 8 tysięcy krążków, uwzględniający reedycje, wydania specjalne, kolekcjonerskie, a czasem edycje fanowskie (bootlegi). Dodatkowo do książki dołączona będzie płyta DVD ze zdjęciami (skanami) płyt. Znajdziecie tam ponad dwadzieścia tysięcy plików z okładkami, tyłami, wkładkami i lejblami. Wszystkie wykonane przeze mnie lub przez przyjaciół "Archiwum…" pod moim czujnym okiem.
Projekt zakłada wydanie dwutomowego zbioru – każdy po około 800 stron w formacie B5 plus płyta DVD. Próbkę składu książki możecie obejrzeć ściągając ze strony portalu www.polskirock.art.pl w formacie PDF.
Premiera książki przewidziana jest na 9 lipca 2016 roku – w XVI rocznicę powstania portalu! Przez te lata udało mi się wydać "Archiwum…" już dwa razy: w 2005 i 2008 roku. Dodatkowo trzy razy ukazał się "Katalog cen płyt używanych" za lata 2008 – 2010. Oficjalna prezentacja książki odbędzie się podczas Festiwalu Jarocin w Spichlerzu Polskiego Rocka.
Całą produkcją zajmuję się osobiście. Skład i dobór materiałów graficznych to ja, natomiast nieocenioną pomocą przy grafice zawsze służy mi Jacek Tomaszewski (autor okładek poprzednich wydań) i Michał Guździk (autor okładki i logo). Dobrymi duchami "Archiwum…" są Leszek Gnoiński (mój guru, autor m.in. "Encyklopedii Polskiego Rocka"), Kamil Wicik (wspaniały dziennikarz muzyczny młodego pokolenia, autor książki "Farben Lehre – Bez pokory", animator kultury i wszystkiego co medialnie dzieje się wokół mojej książki) oraz Grzegorz Grudziecki (ojciec chrzestny "Archiwum…", właściciel antykwariatu "Muzant" z którego mogę zawsze czerpać garściami).
Koszt całego projektu to 20 tysięcy złotych. Dzięki dotacjom od Prezydenta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego zebrałem połowę tej kwoty. O resztę proszę Was. Za uzbieraną kwotę można wydrukować 500 kompletów po dwa tomy, także wytłoczyć płyty DVD ze zdjęciami. Im więcej uda się uzbierać, tym koszt druku staje się tańszy a nakład większy.
Jeżeli uda się przekroczyć łącznie 20000 złotych, to deklaruję, że jeszcze pod koniec tego roku ukaże się suplement, gdyż dzięki pomocy m.in. Leszka Gnoińskiego i Krzysztofa Nieporęckiego (Antykwariat Hey Joe) mam materiału na przynajmniej jeden tom więcej!
Limit tej zbiórki to 3000 złotych. Liczę na kwotę około 10000. Jeżeli nie uzbieramy minimum, to każdy kto wpłacił dostanie swoje środki z powrotem. Jeżeli nie będzie 10000 to też świat się nie zawali i z całych sił będę się starał aby do wydania doszło w takiej formie jak Wam przestawiłem.
Crowdfunding jest rewelacyjną formą wsparcia dla twórców kultury, którzy często w pojedynkę dążą do realizacji swoich marzeń. Jest też bardzo uczciwym rozwiązaniem dla darczyńców, którzy mają pewność, że w razie niepowodzenia pieniądze będą im zwrócone, a w przypadku sukcesu zostaną obdarowani przez kwestującego. W tym przypadku proponuję gratyfikację z zakresu od uścisku ręki po reklamę w książce i na płycie DVD. Będzie też można zamówić sobie książkę jeszcze przed premierą, a także płyty które przez lata udało mi się zebrać na ten właśnie cel o różnych wydawnictw i zespołów!
Zbiórka trwa przez 42 dni. Kontakt ze mną możecie nawiązać poprzez Facebook, a także stronę www.polskirock.art.pl
Na koniec kilka słów od Przyjaciół:
Bardzo serdecznie dziękuję!
Daniel Wolak
Media o Twoim projekcie:
Kochasz polskiego rocka? Pomóż zebrać pieniądze na wydanie książki "Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2016"
Dwa tomy liczące około 800 stron, opis 8 tys. polskich płyt rockowych - tak w skrócie prezentuje się "Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2016". W serwisie PolakPotrafi.pl prowadzona jest zbiórka na te wyjątkowe dzieło.