Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Miko&Urzedowski

Miko&Urzedowski

Bydgoszcz

Kasia Miko - fotograf z artystyczną duszą i odmiennym spojrzeniem na świat. Patrzy ludziom w oczy i fotografuje ich dusze.
Marcin Urzędowski - niespokojny duch, związany od 20 lat z muzyką perkusyjną. Projektant mody postapokaliptycznej, twórca marki Prepostevolution.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

19170 PLN z 12000 PLN

180 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

159%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.09.2019.

Amputation - Kalendarz 2020

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

 

Połączyliśmy siły, by stworzyć niekonwencjonalny projekt fotograficzny z udziałem osób, które w wyniku choroby lub wypadku utraciły którąś ze swych kończyn. Projekt zakłada również udział osób, które urodziły się bez odpowiednio wykształconej kończyny. Efektem finalnym projektu  AMPUTATION będzie kalendarz na rok 2020  przedstawiający dwunastu  bajkowo ujętych post-apokaliptycznych wojowników życia! Kalendarzowi towarzyszyć będzie także foto-album, zawierający niepublikowane w kalendarzu kadry,  oraz zdjęcia making-off, wraz z krótką historią każdego z naszych bohaterów.  

 CEL:

Nasz kalendarz ma obalać stereotypowe pojmowanie niepełnosprawności jako niezdolność do korzystania z życia w pełni. Pragniemy zwrócić uwagę na konstruujące rzeczywistość słowo "niepełnosprawny" sprzeciwiając się zamykaniu osób po amputacjach w niepełnosprawności.

 

Dzisiaj w języku psychiatrii zaprzestano używać nie tylko takich słów, jak „wariat”, ale również takich słów, jak: „schizofrenik”, „depresyjny”, „dwubiegunowy”, zastępując je dłuższymi i trudniejszymi wyrażeniami, jak „pacjent/osoba/człowiek z diagnozą schizofrenii”. Dlaczego? No dlatego, że „schizofrenik” zamyka człowieka w jednym wymiarze, wymiarze choroby, a przecież ów „schizofrenik” może być jeszcze ojcem, mężem, kierowcą, czy wybitnym profesorem, a może też utalentowanym malarzem. Podobnie jak depresyjny. Rezygnujemy z tych słów zamykających ze względu na ich dobrze rozpoznany w psychiatrii i nauce o zdrowiu psychicznym potencjał stygmatyzacyjny. Tak, słowa stygmatyzują! I tu dochodzimy do kwestii „osoby niepełnosprawnej” w opozycji do „osoby z niepełnosprawnością”. Otóż to pierwsze wyrażenie jest podobne w swej funkcji do wspomnianego „schizofrenika”. Zamyka ową osobę w jego niepełnosprawności, konstruuje ją jako osobę o jednej cesze, a tą jedną cechą jest niepełnosprawność. To nie tylko nie ma sensu, ale stygmatyzuje!  Osoba z niepełnosprawnością zaczyna być podobna do osoby z pieprzykiem, a może i z teczką, czy z pieskiem. Innymi słowy, z atrybutem, który nie określa tejże osoby, który można odłączyć od niej, przynajmniej w przestrzeni społecznej. I z tego powodu należy właśnie używać wyrażenia „osoba z niepełnosprawnością”

 

Kalendarz przedstawia zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy mimo braku kończyny, udowadniają, że ograniczenia są tylko w naszej głowie. To ludzie pełni radości życia i pełni pasji, którzy inspirują innych do działania. 

 

O autorach projektu:

 

"Ludzie poznają się poprzez przywitanie, podanie sobie ręki, rozmowę. Los sprawił, że dwie bratnie dusze poznały się poprzez finalny efekt swoich prac, w których jest całe serce i dusza."

 

KASIA MIKO - rodowita bydgoszczanka związana zawodowo z fotografią od 20 lat, działa głównie w dziedzinie fotoreportażu i portretu, m.in. reportaż ślubny, sesje rodzinne, noworodkowe, dziecięce oraz sesje dla kobiet. W wolnej chwili oddaje się fotografii artystycznej, tworząc bajkowe obrazy na pograniczu rzeczywistości.

 

MARCIN URZĘDOWSKI - związany od 20 lat z muzyką perkustyjną, sztuką improwizacji oraz modą. W roku 2017 powołał do życia markę modową Prepostevolution, której recyklingowe projekty w ruchu Trashion inspirowane są wizjami postapokaliptycznego świata.

 

 

To co nas łaczy to ogroma kreatywność, otwartość, zaangażowanie w pracę twórczą oraz chęć pomagania innym poprzez sztukę.

 

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu. Przemierzyliśmy już tysiące kilometrów by wykonać dziewięc sesji fotograficznych z pełną stylizacją i zupełnie nowymi, ręcznie wykonanymi kostiumami. Poznaliśmy niesamowitych ludzi, pełnych determinacji i wielkiego dystansu do siebie. Przed nami jeszcze cztery inspirujące sesje w Warszawie oraz we Wrocławiu, gdzie czekają na nas najmłodsi uczestnicy projektu - Helenka i Oliwierek.

   

Projekt ten daje nam wiele radości i wyzwala w nas coraz większą kreatywność. Do pełni szczęścia potrzebujemy Waszej pomocy.

 

Na co zbieramy?

 

- wydruk 500 sztuk 12 stronicowego kalendarza na 2020 rok w formacie A3

- dystrybucja / wysyłka

- prowizja dla portalu polakpotrafi.pl

 

Premierę kalendarza przewidujemy na połowę listopada i pokryje się z wysyłką nagród.

 

Jeśli uda nam się uzbierać kwotę powyżej 16 000 zł, będziemy mogli zorganizoawać event promujacy kalendarz wraz z wernisazem prac, pokazem mody postapokaliptycznej przy muzyce na żywo. Wydarzenie planujemy zorganizować w Bydgoszczy pod koniec listopada 2019 roku.

Liczymy, że i to marzenie nam się spełni!

 

Poza kalendarzem, stworzony zostanie fotoalbum w formacie 30x30 cm (po rozłożeniu 30x60cm) z historią naszych bohaterów, oprawiony pięknymi zdjęciami ze wszystkich sesji fotograficznych oraz kadrami zza kulis powstawania projektu. Album będzie wydany w limitowanej wersji jako jedna z proponowanych nagród za wsparcie naszego projektu, a wysyłka nastąpi wraz z premierą kalendarza w połowie listopada.

 

  

Efekty naszych dotychczasowych wspólnych działań:

 

 Poznaj jednych z naszych bohaterów - Robert Rumiej, Agnieszka Michałowska, Danuta Bujok

Zapraszamy również o obejrzenia krótkiego filmu zza kulis powstawania kadrów do kalendarza:

 

  

Zapraszamy do śledzenia naszych fanpage'y, gdzie można obserwować relacje z naszej współpracy:

 

www.facebook.pl/MadamMikoFoto

 

www.facebook.pl/prepostevolution

 

 

 

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Madam Miko w wywiadzie dla QQmodels opowiada o amputacjach.

qqmodels.pl | 2019-08-12

Rozmawiamy z Madam Miko, współtwórczynią pierwszego w Polsce projektu fotograficznego, skupiającego się wokół super bohaterów, których dotknęła amputacja kończyn...

MODA I JA - patronem medialnym projektu AMPUTATION

modaija.pl | 2019-08-07

Portal Moda i Ja pisze: \"Projekt Amputation zapewne znany Wam jest już doskonale. Nie tylko naszym Czytelnikom ale i wszystkim korzystającym z mediów społecznościowych (gdzie rozprzestrzenia się z siłą viralowego wodospadu), tym, którzy interesują się modą i fotografią...\"

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.09.2019 22:10