Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

bylismytam

bylismytam

Bydgoszcz

Cześć tu Magda i Maciej.
.
Naszą pasją są podróże. Te dalsze i te bliższe.
Nie mamy wygórowanych ambicji podróżniczych. Na co dzień mamy obowiązki jak każdy. Wychowujemy syna, co też statystycznie ogranicza nam terminy wyjazdów dopasowanych do jego szkoły. Długość urlopów – ustawowo. Nie dysponujemy dużym budżetem. Czyli jesteśmy tacy jak Wy. Jesteśmy osobami niepelnosprawnymi.
.
Staramy się słuchać i korzystać z doświadczeń własnych i innych. Dzięki temu możemy choć w części realizować nasze marzenia. Wszystkie nasze wyprawy są niskobudżetowe i realne do zrealizowania dla każdego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

333 PLN z 2000 PLN

14 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

16%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.05.2016.

Niepełnosprawni śladami Beniowskiego -króla Madagaskaru

O projekcie

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pomysłem i wsparcie go w każdej dowolnej kwocie. To dzięki Wam mamy szanse na realizację naszego projektu.
Napisz lub zadzwoń do nas a dowiesz się więcej kontakt@BylismyTam.pl, tel 606 118 887

   Każdy z nas jest żądny przygód. My również w dzieciństwie czytaliśmy książki przygodowe, między innymi Arkadego Fiedlera o zagubionej w dżungli wiosce Ambinanitelo. Gdzie kiedyś założył swoją faktorię inny Polak Maurycy Beniowski. Opowieści te większość z nas traktowała jako wspaniałą przygodę. Jednak my postanowiliśmy nie tylko dowiedzieć się ile w niej jest prawdy, ale i poznać to intrygujące miejsce. Szczególnie, że wyspą tą przez pewien czas władał nasz rodak. Więcej, nie zdobył jej siłą (choć takie były wstępne plany), a umiejętnościami negocjacji i integracji plemion Madagaskarskich, których zdobył sobie wielki szacunek.

   Przez wiele lat postać samego Beniowskiego jak i Madagaskaru w Polsce była mało znana, postanowiliśmy poznać ją i przybliżyć naszym słuchaczom. Chcemy też spróbować odnaleźć na wyspie ślady po Polaku – królu Madagaskaru. Dowiedzieć się jak znana i oceniana jest postać króla wśród współczesnych Malgeszy. Czy w Ambinanitelo są jakieś pamiątki po Beniowskim i czy pamięta się postać Fiedlera, który mieszkał tu przez prawie dwa lata opisując to ciekawe miejsce. Czy do dzisiaj jest ono tak ciekawe i trudno dostępne jak za ich czasów.

   Infrastruktura komunikacyjna Madagaskaru niewiele zmieniła się od tamtych czasów, będziemy musieli na bieżąco modyfikować nasz plan do bieżącej sytuacji. Dzięki temu taka podróż jest jeszcze bardziej ciekawa i ekscytująca, a sytuacje jakie nas spotkają dadzą okazję do ciekawej opowieści o tym projekcie. Oczywiście nie skupimy się tylko na jednej wiosce, przy okazji chcemy poznać jak najwięcej ciekawych miejsc na Madagaskarze. Głównie jego przyrodę i mieszkańców.

   Ponieważ lubimy stawiać sobie dodatkowe zadania i jednocześnie dać pozytywny przekaz innym niepełnosprawnym do tego, że nawet jak się ma problemy, można starać się realizować swoje marzenia, chcemy wspiąć się na najwyższy szczyt pobliskiej wyspy Reunion – Piton des Neiges (3070 m n.p.m.). Co nie jest dla nas takie proste, bo jak wspominaliśmy jesteśmy osobami niepełnosprawnymi.

    
pamiątki po Beniowskim

    O próbie skolonializowania Madagaskaru dla Polski pewnie słyszało wielu – jednak tak naprawdę nigdy nie miało to realnego bytu. Niewielu za to słyszało o Polaku, który naprawdę został królem jednej z największych wysp świata – Madagaskaru.
  
beniowskiBył nim Maurycy August Beniowski konfederat barski, który uciekając z rosyjskiej zsyłki na Kamczatkę, trafił na Madagaskar. Jego sposób podejścia do Malgeszy – mieszkańców Madagaskaru, tak się im spodobał, że w celu ochrony swojego kraju przed francuską kolonizacją wybrali go w 1776 roku na swojego prawowitego króla – Ampansakabe.
   Jako jeden z pierwszych i nielicznych osób, historią madagaskarskiej przygody Beniowskiego zainteresował się sam Arkady Fiedler, który postanowił odwiedzić i opisać w książce „Gorąca Wieś Ambinanitelo” założoną przez Beniowskiego miejscowość.

   Nasza wyprawa „Madagaskar 2016 – śladami Maurycego Beniowskiego – Króla Madagaskaru” ma na celu odwiedzenie ukrytej w dżungli wsi Ambinanitelo. Poznanie jej mieszkańców, znalezienie, śladów obecności Polaków Beniowskiego i Fiedlera na Madagaskarze oraz powieszenie tabliczki upamiętniającej obecność i rolę Polaków na Madagaskarze. Spróbujemy poznać i nawiązać kontakt z ludźmi żyjącymi w tym odizolowanym miejscu. Niestety po Beniowskim zostało bardzo mało śladów, które chcieli byśmy odnaleźć.

   Drugim etapem naszej wyprawy ma być zdobycie najwyższego szczytu wyspy Reunion – Piton des Neiges (3070 m n.p.m.). Będzie dla nas to o tyle trudne, że oboje jesteśmy osobami niepełnosprawnymi.

Magda i Maciej – to my :)

   Na co dzień jak każdy mamy codzienne obowiązki. Wychowujemy syna, co też statystycznie ogranicza nam terminy wyjazdów dopasowanych do jego szkoły. Długość urlopów – ustawowo. Praca na etacie. Gdyby nie nasza pasja byli byśmy tacy jak większość osób nas otaczających. Staramy się słuchać i korzystać z doświadczeń własnych i innych. Dzięki temu możemy choć w części realizować nasze marzenia. Mimo naszych niepełnosprawności staramy się udowadniać sobie oraz innym, że gdy się bardzo chce można osiągnąć wymarzony cel. Dzięki naszym planom i determinacji możemy poznawać i popularyzować inne kultury.

Magda Olesińska
ur. 1976 r. absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki, członkini Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych. Bardzo lubię aktywnie spędzać czas. Odkrywanie dzikich i ciekawych rejonów świata to moja pasja.

O sobie: ” … bo wszystko zaczyna się w naszych głowach.„

Maciej Szramka

ur. 1974 r. absolwent Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska. Od dwudziestu lat pracuje w branży reklamowej. Jestem osobą niepełnosprawną.

O sobie: ” … lubię poznawać świat, inne kultury, docierać tam gdzie nie docierają komercyjne wycieczki„.


 

   Jedną z ważnych rzeczy, które zostają nam po naszych wyprawach to są pamiątki związane z miejscami które odwiedzamy. Dlatego nie możemy zapomnieć o Was i w zamian za wsparcie i pomoc w realizacji naszych planów mamy dla Was kilka ciekawych propozycji.
W menu po prawej stronie znajdziecie pakiety upominków, a poniżej ich opis.

Imienny certyfikat

W ramach podziękowania, otrzymasz od nas po powrocie imienny, opracowany graficznie i stylizowany certyfikat. Podbity specjalną okolicznościową pieczątką.

dostępne w pakietach:
filantrop, dobrodziej, zbieracz, przystojniak, kolekcjoner, praktyczny, rok wspomnień, exclusive, marzyciel, romantyk, imprezowicz, biznesmen

Zdjęcia

Kilka naszych najlepszych zdjęć idealnie na pulpit Twojego komputera w ramkę lub na ścianę.

dostępne w pakietach:
dobrodziej, zbieracz

Pocztówka z Madagaskaru

Dostaniesz od nas specjalną pocztówkę z Madagaskaru z naszymi pozdrowieniami i specjalną pieczątką.
W pakiecie Kolekcjoner dostaniesz nie jedną a kilka pocztówek z Madagaskaru.

dostępne w pakietach:
zbieracz, kolekcjoner, imprezowicz

 

Twoja unikalna koszulka

Dostaniesz od specjalną limitowaną koszulkę z logo naszej wyprawy. Możesz też wybrać koszulkę z Twoim kompletnie dowolnym nadrukiem (może z Twoich wakacji)

dostępne w pakietach:
przystojniak, bisnesmen

Twój unikalny kubek

Dostaniesz od specjalny limitowany kubek z logo naszej wyprawy. Możesz też wybrać kubek z Twoim kompletnie dowolnym nadrukiem (może z Twoich wakacji)

dostępne w pakietach:
praktyczny, imprezowicz, bisnesmen

Twój unikalny kalendarz

Dostaniesz od specjalny limitowany kalendarz z zdjęciami z naszej wyprawy. Możesz też wybrać kalendarz z Twoimi zdjęciami (może z Twoich wakacji)

dostępne w pakietach:
rok wspomnień

Ekskluzywny certyfikat

W ramach podziękowania, otrzymasz od nas po imienny, opracowany graficznie i stylizowany certyfikat. Wykonany na metalowej blasze i drewnianym podkładzie. Idealny do powieszenia na ścianie.

dostępne w pakietach:
 exclusive

Flakonik lub woreczek z ziemią

Słynna czerwona ziemia madagaskarska lub pachnący oceanem piasek. nabierzemy specjalnie dla Ciebie piasku, zapakujemy w ozdobne opakowanie, abyś miał/a namacalny kawałek Madagaskaru we własnym domu. Dodatkowo moment pozyskiwania ziemi sfilmujemy.

dostępne w pakietach:
marzyciel

 

List w butelce

Kto z nas chodząc po plaży nie marzył o odnalezieniu butelki z listem. Teraz samemu masz szanse na wysłanie takiego listu. Napisz go lub my go za Ciebie napiszemy i wyślemy na plaży w Madagaskarze. Może ktoś za wiele lat się do Ciebie odezwie?
Dodatkowo moment pozyskiwania ziemi sfilmujemy.

dostępne w pakietach:
romantyk

 

Spotkanie przy piwie

Zaprosimy Cię na piwo (może uda nam się przywieźć oryginalne piwo z Madagaskaru) i opowiemy dokładnie o całej naszej wyprawie.

dostępne w pakietach:
imprezowicz

 

Prezentacja

Niepowtarzalna i wyjątkowa okazja dla Ciebie, Twoich bliskich, a może i całej Twojej firmy. Przyjedziemy do Was i zrobimy Wam prezentację i opowiemy o naszej wyprawie.

dostępne w pakietach:
biznesmen

Podziękowania w filmie

W filmie który planujemy nakręcić, podziękujemy Ci imiennie lub Twojej firmie.

dostępne w pakietach:
biznesmen

 

   Pieniądze uzyskane z tego przedsięwzięcia chcemy przeznaczyć na ubezpieczenie. Niestety jest to bardzo wysoki koszt, bo tak jak wspomnieliśmy jesteśmy osobami niepełnosprawnymi (z chorobami przewlekłymi) a takie ubezpieczenie jest kilka razy droższe niż standardowe ubezpieczenie wyprawy do Afryki, które i tak nie jest tanie.

   Część uzyskanej kwoty będzie przeznaczone na szczepienia (te, które jeszcze nam zostały), a w szczególności na zabezpieczenie przeciw malaryczne.

   Pozostała kwota, lub ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona na opłacenie lokalnego przewodnika z pirogą (małą drewniana łodzią), który jest niezbędny, aby udało nam się dojść do ukrytej w dżungli wsi Ambinanitelo.

Muzeum Arkadego Fiedlera - patron wyprawyMarek Fiedler Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera. Muzeum przybliża odwiedzającym klimat i kulturę najdalszych zakątków świata – Ameryki Północnej, Południowej, Azji i Afryki. Muzeum Arkadego Fiedlera funkcjonuje od 1974 roku w willi zakupionej przez podróżnika od państwa w 1946 roku, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W muzeum czeka na nas bardzo różnorodna, bogata ekspozycja prezentująca eksponaty przywiezione z licznych wypraw odbytych przez A. Fiedlera, a także pamiątki związane z jego udziałem w II wojnie światowej.

Fiedler     pismo_zieba

   Albert Zięba w imieniu swoim i Stowarzyszenia Polsko-Malgaskiego „POLka” objął zaproszenie objęcia  Patronatem Honorowym nad wyprawą mającą na celu upamiętnienie obecności sławnych polaków na Madagaskarze Arkadego Fiedlera oraz Maurycego Beniowskiego „Madagaskar 2016 – śladami Maurycego Beniowskiego – Króla Madagaskaru”. Stowarzyszenie jak i Pan Zięba wesprą nas swoim doświadczeniem na Madagaskarze.

Prezydent Miasta Bydgoszczy
Rafał Bruski
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki


 

travelch_logo    tvp3 

tvp_historia    travelme 

tvs   

Globtroter.pl   bezdroza 
radio_koszalin  radio_lublin   radio_sochaczew
     
kontynenty  fabryka_podroznika 


 

Wejdź na link - www.BylismyTam.pl lub www.MadagaskarBeniowskiego.pl - i zobacz co o naszej wyprawie pisały ostatnio media.
Pamiętaj, że wspierając finansową wyprawę jednocześnie promujemy Ciebie i Twoją firmę.
Owocnej współpracy

Media o Twoim projekcie:

Wspieramy wyprawę na Madagaskar

hejtu.pl | 2016-04-06

Polski król Madagaskaru? To historia warta naocznego sprawdzenia. Dwoje podróżników zainspirowanych opowieściami Arkadego Fiedlera i wieloma wzmiankami o Maurycym Beniowskim, postanowiło wybrać się na Madagaskar. Cel jest konkretny. Odszukanie śladów naszego rodaka, który na przekór panującym niegdyś trendom (rok 1776), zyskał władzę przez zaufanie i umiejętności bez użycia siły.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.05.2016 10:10