O projekcie
Idąc 440 km brzegiem Bałtyku - spełniamy marzenia, inspirujemy do zmiany i wspieramy kobiety
z niepełnosprawnością, aby w pełni uczestniczyły w życiu. We współpracy z samorządami nadmorskimi i osobami zamieszkującymi Wybrzeże pracujemy nad modernizacją polskich plaż tak aby były one dostępne dla wszystkich.
- Przejść 440 km wzdłuż polskiego Wybrzeża i spotkać się z Wami na trasie:-)
- Pomóc Elżbiecie Pindel z Krakowa przesiąść się na aktywny dopasowany do jej potrzeb wózek, który da jej szanse na aktywne i samodzielne życie. Wózek i podnośnik, dzięki naszej podróży zostanie zasponsorowany przez firmę Sunrise Medical. Chcemy także pomóc Eli w: znalezieniu pracy, dostaniu się pierwszy raz w życiu na wywiadówkę syna (niedostępna szkoła), przeprowadzce 10 piętra na parter (zamiana mieszkania).
- Zachęcić Was do wstąpienia do Klub 440 km po zmianę - zachęcamy wszystkich, by chodzili razem z nami w każdym miejscu i w ten sposób wyrażali wsparcie dla naszego projektu "440 km po zmianę". Pomoże w tym specjalnie przygotowana aplikacja w Endomondo, dzięki której liczysz swoje kilometry. Jeśli nie masz Endomondo nie martw się, licz po swojemu i wyślij nam z trasy twojego chodzenia zdjęcie z hasłem "Idę z wami". Jeśli chcesz wstąpić do Klubu wypełnij formularz: http://440km.pl/#club
- Wzmocnić obecność kobiet z niepełnosprawnością ruchu w przestrzeni publicznej poprzez spotkania z niezwykłymi Ambasadorkami projektu 44O km po zmianę na trasie podróży.
- Sprawdzić w trakcie podróży jakie zmiany na polskich plażach zostały wprowadzone dzięki naszym rekomendacjom do planów modernizacji wejść na plaże.
Nowohucianka od 37 lat czyli od urodzenia. Jeśli coś robi to robi to dokładnie i wkłada w to całe serce. Przyjaciele mówią o niej, że jest „cholernie twarda” ale i jej zdążają się dni, w których zadaje sobie pytanie „dlaczego ja?”. Jako 10 – latka zachorowała na dystrofię mięśni. Nie uważa się za kogoś wyjątkowego ale swoją postawą pokazuje, że można cieszyć się życiem pomimo choroby. Wystarczy chcieć – a ma dla kogo żyć. Od 8 lat jest mamą, od kilku lat wychowuje syna sama. To rola, której bała się najbardziej na świecie. Lubi: podróżować, zjeść coś dobrego i słuchać muzyki - prawie każdej. Nigdy nikogo nie udawała dlatego przenigdy nie zrezygnowałaby z bycia sobą. Marzy o tym, żeby jej problemy zdrowotne się unormowały. Chciałaby zobaczyć Paryż i Rzym oraz, żeby ludzie byli bardziej otwarci i milsi dla osób z niepełnosprawnościami. Chciałaby także wziąć udział w wywiadówce swojego syna, na którą nie może się dostać ponieważ przestrzeń szkoły jest dla niej niedostępna. Szuka pracy - przez 9 lat pracowała zdalnie tworząc bazy danych i chętnie do tego wróci. Stara się wierzyć w siebie. Chciałaby być zapamiętana jako dobry człowiek.
Fot: Kamila Buturla
- spotkanie z Ambasadorkami projektu w Gdyni (warsztaty, pokazy filmów, spotkania w formule "Żywa biblioteka" - 23 i 24 lipca 2016.
- wystawa fotograficzna (bohaterkami sesji są Ambasadorki projektu). Sesja jest jednym z elementów kampanii społecznej pt: „Znajdź podobieństwa. Więcej nas łączy. Plaże dostępne dla wszystkich” - podejmującej temat braku równej dostępności do odpoczynku nad polskim morzem osób z ograniczeniami sprawności. Celem wystawy jest także promowanie dobrych zasad komunikacji w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością odpoczywającymi na plaży.
- Powstanie muralu z okazji V edycji projektu 440 km po zmianę
- Dystrybucja materiałów promocyjnych plakatów i pocztówek na całej linii polskiego Wybrzeża.
- Piknik w przestrzeni miejskiej.
Rok 2013
Wszystko zaczęło się od pierwszego kroku w 2012 roku w Świnoujściu, kiedy to pomysłodawczyni projektu – Sylwia Nikko Biernacka, fotografka i trenerka idąc za swoją wizją i pomysłem – wyruszyła w samotną pieszą podróż brzegiem polskiego morza, z plecakiem i namiotem promując ideę i poszukując partnerów i partnerek do jej realizacji.
Rok 2013 i 2014
Urszula Kosmal – Krauze ma 65 lat, rodzinę, wnuki, przyjaciół i… miała tylko jedną zdrową nogę - Dzięki naszym podróżom otrzymała protezę nogi od firmy Otto Bock Polska i wsparcie psychologiczne od Fundacji MyMind Polska, które przez 4 lata wzmacniały jej samodzielność i pozwalały na jazdę ukochanym maluchem. Niestety choroba dopadła drugą nogę Uli. Obecnie Urszula porusza się na wózku. Dzięki współpracy z Fundacją Jaśka Meli "Poza horyzonty" oraz Fundacją Poland Business Run - obecnie Ula korzysta ze wsparcia psychologicznego i konsultacji związanych z dopasowaniem odpowiedniego do obecnej sytuacji Uli wsparcia sprzętowego.
Fot. Metka Studio
Rok 2015
- Wspólna podróż Kobiet Machiny: Sylwii Nikko Biernackiej, Kasi Heród, Olgi Glińskiej i Danuty Zdrojewskiej, która była możliwa również dzięki wsparciu otrzymanym od Was na tym portalu. Dzięki niej Angelika Boniuszko z Gdyni otrzymała aktywny wózek o wartości 11 500 zł. .
Angelika Boniuszko - Najzabawniejszą rzeczą jaką zrobiła w życiu było…wyjście za mąż. Nigdy nie zrezygnowałaby z bycia aktywną, spacerów z psem i wspólnego z mężem oglądania filmów. Pomimo wyższego wykształcenia i licznych szkoleń, które odbyła nie pracuje zawodowo. Sama nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Nie załamuje się - jeśli tylko jest taka możliwość pracuje na umowę – zlecenie. Jako wolontariuszka wspólnie ze swoim ukochanym psem odwiedza szkoły podstawowe i przedszkola, ponieważ uważa, że miarą naszej cywilizacji jest empatyczny stosunek do zwierząt, dzieci i osób z niepełnosprawnością i to stara się przekazać dzieciom. Czerpie z życia ile się da – dlatego znajomi mówią o niej: „Gdzie diabeł nie może, tam Angelikę pośle”. Genetyczna choroba, która powoli odbiera jej sprawność w rękach i nogach ocaliła ją przed byciem niewrażliwą na potrzeby innych. Chciałaby być zapamiętana jako pełna energii kobieta, ani lepsza, ani gorsza od innych.
- Odbył się również koncert Moniki Kuszyńskiej, naszej Ambasadorki - która zagrała dla nas charytatywnie oraz spotkanie z Ambasadorkami projektu w Gdyni.
Spełniłyśmy też nasze marzenie – powstał Klub 440 km po zmianę, zrzeszająca sympatyczki i sympatyków naszego projektu. Z częścią z Klubowiczek i Klubowiczów oraz osób, które wspierały nas na tym portalu, spotkaliśmy się na trasie. Jeśli jeszcze nie należycie do naszego Klubu, koniecznie wypełnijcie formularz: http://440km.pl/#club
Fot. Janek Ratecki
- Powstała publikacja "Plaże dostępne dla wszystkich" - Lubimy plaże, na których swój wolny czas mogą spędzać osoby z dziećmi, starsze, z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – my wszyscy – nie zakopując się w piasku i z pełnym dostępem do morza. Projektowanie terenów zielonych z dostępem do wody zaczyna się już od wjazdu do miejscowości. Możecie o tym poczytać w naszej publikacji, która jest efektem konsultacji społecznych z udziałem różnych grup osób. „Wspólne rozmowy – Plaże dostępne dla wszystkich” to projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, którego operatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego.
Więcej o naszym projekcie "Wspólne rozmowy - plaże dostępne dla wszystkich" możecie przeczytać tutaj: http://440km.pl/dostepne-plaze/
A tak wygląda wykorzystanie naszych rekomendacji w praktyce przez gminę Jastarnia:
- Powstała też sesja zdjęciowa "Znajdź podobieństwa" - Bohaterkami sesji są Ambasorki oraz Przyjaciółki projektu - każda z nich sama zadecydowała o tym, jak chce pokazać się na "plaży". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na to, że w sposobach i stylach spedzania wolnego czasu nad morzem więcej nas łączy niż różni, a tego czego nam potrzeba to więcej dostępnych plaż i lepsza znajomość zasad komunikacji. Efekty możecie zobaczyć poniżej, a w ramach wsparcie naszego projektu polecą do Was wydane w wersji limitowanej pocztówki z efektami sesji. Fot. Sylwia "Nikko" Biernacka.
NIKKO - Inspiratorka, fotografka, trenerka. Założycielka Fundacji, pomysłodawczyni projektu. Potrafi obserwować i słuchać. W trudnych czasach szuka sposobów do zmiany a nie powodów do rezygnacji. Stara się dobrze wykorzystać dany jej czas ograniczony. Wspiera kobiety w drodze do pełnego i na równych prawach uczestnictwa w różnych sferach życia. Nigdy nie zrezygnowała by z morza, własnej ścieżki, medytacji i miłości. Uważa, że dbanie o swoje potrzeby wzmacnia siłę dzięki której, można pomagać innym. Wizjonerka. Na pokładzie Machiny od samego początku. Od kwietnia - mieszkanka Gdyni. Dwa razy przeszła całość trasy sama. Za nią 1420 km po zmianę.
OLGA - lubi chodzić, bo jak chodzi to myśli. Olga jest na pokładzie Machiny od 2014 roku – wówczas pokonała trasę z Gdyni do Sopotu. Już po raz drugi, w tym roku przejdzie trasę 100 kilometrów. W Machinie ubiera w papierki i cyferki szalone wizje Nikko. Z wykształcenia psycholożka, z praktyki specjalistka ds. rozliczeń projektów. Szefowa krakowskiego oddziału Fundacji.
KASIA – na pokładzie Machiny od 2015 roku. Szefowa oddziału Fundacji w Oświęcimiu. Animuje projekty artystyczno – rozwojowe dla kobiet. Z wykształcenia polonistka i pedagog specjalny, w praktyce koordynatorka działań edukacyjnych w oświęcimskiej Bibliotece Galerii Książki, trenerka edukacji medialnej. W ubiegłym roku przeszła 100 km, w tym roku w planach ma 200 kilometrów :) Uwielbia to, co robi, wyznając zasadę, że "projekty są dla ludzi, nie dla idei".
DANKA – w 2014 i 2015 roku pokonała trasę 100 kilometrów. Przyjaciółka Fundacji, fascynatka projektu. Nauczycielka matematyki, mediatorka i radna miejska. Wymyśla co chwilę nowe projekty i promuje te, które są tego warte. Zwolenniczka dialogu na każdy temat. W tym roku przejdzie kolejne 100 kilometrów już 3 raz, bo uważa, że warto.
MONIKA KUSZYŃSKA - Krucha śpiewaczka wyśpiewująca nadzieję. Jej misją jest zaszczepianie w ludziach pozytywnego myślenia i wsparcie w przeżywaniu cierpienia. Pokazuje innym, że można podnieść się z upadku i zmienić swoje życie na lepsze. Zmienia stereotypy dotyczące kobiet z niepełnosprawnością. Chciałaby aby ludzie doceniali to co jest im dane i nauczyli się tym cieszyć. Fot. Michał Korta
IWONA KRZYŻAK - Potrafi słuchać ludzi i sprawić, że czują się wyjątkowo. W pracy nie odpuszcza rządzącym, broni zwykłych ludzi. Kiedyś ciężko pracowała, żeby udowodnić, że kulawa POTRAFI. Dzisiaj już niczego nie musi. Wie, że jest dobra w tym co robi. Uwielbia sprzątać w mieszkaniu, nagrywać radiowe materiały, chodzić do kina i zaszyć się w domu z książką. Chciałaby być zapamiętana jako trochę szalona i zawsze fajnie ubrana. Od niedawna babcia cudownej Alicji, na której punkcie po prostu oszalała. Pracuje w Radio Merkury.
AGNIESZKA HARASIM - Jest osobą, która nie boi się wyzwań. Chciałaby zostać zapamiętana jako rewolucjonistka wprowadzająca trwałą zmianę w świecie osób z niepełnosprawnością po to, żeby żyło im się lepiej. Uważa że to, co daje się od siebie innym ludziom, powraca ze zdwojoną siłą, dlatego chce żyć tak, żeby móc zawsze spojrzeć w swoją twarz w lustrze. Zafascynowana sportem szczególnie jazdą na handbiku.
MONIKA JANKOWSKA - RANGELOV - Ekscytuje ją różnorodność zaklęta w każdej osobie. Uważa, że ciała się nie wybiera, czasem nie wiele można z nim zrobić ale to nie ono decyduje, kim jesteśmy. Chciałaby aby Polacy i Polki zrozumieli, że niepełnosprawność to nie INNOŚĆ to PRAWDOPODOBIEŃSTWO, które pewnego dnia może dotknąć każdą osobę. Szczęsliwa mama Zuzi. Od nie dawna coachka. Pracuje w międzynarodowej firmie.
ANNA RUTZ - Prywatnie i zawodowo zajmuje się przełamywaniem mitów i stereotypów. Lubi szokować i wzbudzać dyskusję – po to, by ludzie z niepełnosprawnością i bez niej przestali bać się siebie nawzajem. Chce promować wizerunek kobiet z niepełnosprawnością jako KOBIET aktywnych w różnych rolach społecznych. Prezeska Fundacji Elektrownia Inspiracji.
MARTA CZACHOR - Dziewczyna, która zaraża uśmiechem. Lubi pomagać innym, dlatego od 2 lat jest wolontariuszką w Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie i aktywnie działa w innych stowarzyszeniach i fundacjach. Swoją aktywnością obala mity na temat osób z niepełnosprawnościami. Chciałaby, żeby plaża w Jastarni, z której pochodzi była dostępna dla niej i dla innych osób z niepełnosprawnościami, dlatego jako koordynatorka Klubu Doradczego zaangażowała się w projekt „Plaże dostępne dla wszystkich”.
PAULINA "POLKA" POHL - Doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, która marzy o tym, żeby w końcu znaleźć czas na poważne “zabranie się” za pisanie doktoratu. Skończyła kulturoznawstwo na specjalizacji audiowizualnej. Jej największą pasją są film i muzyka. Zajmuje się tym, co lubi, a lubi dzielić się swoją wiedzą i zainteresowaniami: współorganizuje wydarzenia naukowe i kulturalne, koordynuje program festiwalu SLOT Pomorze. Od ponad roku prowadzi edukacyjne zajęcia filmowe z dzieciakami i studentami. Udział w projekcie „440 km po zmianę” to dla niej możliwość rozwoju w dziedzinach, w których się spełnia i masa nowych fantastycznych znajomości.
MAGDA BIEGAŃSKA - W niczym nie czuje się profesjonalistką ponieważ uważa, że człowiek uczy się całe życie. Od 11 lat wychowuje synka i to jest najistotniejsza rola w jej życiu, z której nigdy by nie zrezygnowała. Kiedyś jej życie wydawało się skończone, były wzloty i upadki ale było też dla kogo żyć. Dzięki tym doświadczeniom jest tym kim jest i robi to co robi, w otoczeniu cudownych ludzi. Pracuje w Referacie ds. osób z niepełnosprawnością w Urzędzie Miasta Gdyni. W ramach “Gdyńskiego Poruszenia” prowadzi zajęcia sportowe i boccie dla osób z ograniczoną sprawnością, współpracuje z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji.
ANNA SAMEL - Nie wyobraża sobie życia bez porannej herbaty i kontaktów z bliskimi. Marzy o tym, żeby świat był coraz bardziej dostępny dla wszystkich – sama porusza się na wózku i temat barier zna doskonale. Uwielbia tańczyć, podróżować, śpiewać podczas samotnej jazdy samochodem. Na co dzień zajmuje się księgowością a społecznie wspiera Fundację Aktywnej Rehabilitacji w organizowaniu zajęć dla dzieci poruszających się na wózkach. Jest członkinią Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo - zrzeszającego kobiety z niepełnosprawnością.
Przejście 440 km brzegiem Bałtyku wiąże się z bardzo ważnymi wydatkami bez których podróż nie mogłaby się odbyć. Są to: noclegi dla osób podróżujących (jeśli akurat w danej miejscowości nikt nas nie przenocuje), jedzenie, bilety, materiały promocyjne (ulotki, przypinki, nadruki na plecaki, koszulki), zwrot kosztów podróży dla Ambasadorek projektu, pokrycie kosztów noclegów dla Ambasadorek oraz organizacji dodatkowych wydarzeń (wystawa fotografii, malowanie muralu). Chcemy sfinansować podróż i działania animacyjne na trasie wyprawy. Dlatego potrzebujemy waszego wsparcia na portalu Polak Potrafi.
- 4000 zł wydamy na pokrycie częsci kosztów podróży – przejazdy uczestniczek i Ambasadorek projektu na Wybrzeże, niezbędne noclegi i wyżywienie
- 500 zł wydamy na wyprodukowanie gadżetów promocyjnych projektu i Klubów 440 km po zmianę
- 500 zł wydamy na prowizje dla Polakpotrafi.pl i dla Transferuj.pl
- 8000 – wydamy na wydruk, oprawę i transport wystawy ze zdjęciami Ambasadorek, zakup materiałów do malowania muralu, pokrycie reszty kosztów związanych z organizacją podróży (noclegi, bilety, koszta paliwa).
- 12000 – wydruk kolorowanek dla dzieci, zakup materiałów na warsztaty i organizacje spotkań z Ambasadorkami i organizatorkami w szkołach, bibliotekach i domach kultury (2016/2017), przygotowanie scenariusza lekcji antydyskryminacyjnej dla szkół.
Bo wyznajemy zasadę, że RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ. RAZEM MOŻEMY ZMIENIAĆ RZECZYWISTOŚĆ, KTÓRA NAS OTACZA, MOŻEMY MIEĆ NA NIĄ REALNY WPŁYW. Fundacja Machina Fotogafika od 9 lat wzmacnia zmiany społeczne, inspiruje kobiety i mężczyzn poprzez działania artystyczne i rozwojowe, by w pełni i na równych prawach uczestniczyły w różnych sferach życia. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom więcej osób uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować bez względu na stopień sprawności, nasze plaże staną się dostępne i otwarte dla wszystkich, a my staniemy się bardziej otwarci / otwarte na różnorodność prosimy Was o wsparcie, które przyczyni się do realizacji naszej WIZJI MORZA ZMIAN.
W ubiegłym roku się udało. Z niektórymi z Was spotkałyśmy się na trasie. Wierzymy, że w tym roku będzie podobnie :)
POCZTÓWKI:
POCZTÓWKI Z EFEKTAMI SESJI FOTO:
WLEPKA:
PRZYPINKA:
TORBA:
OPASKA:
NADRUK NA PLECAK LUB KOSZULKĘ: