O projekcie
Głównym celem naszego projektu jest wydanie książki, którą chcemy uczcić 80. urodziny Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy, które obchodzić będziemy 6 lipca 2015 r. W tym celu zebraliśmy już niewielkie fundusze, co pozwoliło na rozpoczęcie prac. Teraz potrzebujemy Waszej pomocy, ale książka mogła mieć właściwą dla wagi okazji oprawę.
Z tej wyjątkowej okazji zaprosiliśmy do współtworzenia publikacji kilkanaście osób, reprezentujących różne środowiska. Są wśród nich dziennikarze i dziennikarki, podróżnicy i podróżniczki, orientaliści i orientalistki, aktywiści i aktywistki. Wszyscy oni swoją działalnością wpisali się w różne działania popularyzujące tematykę Tybetu w Polsce a niektórzy z nich swoje działania prowadzą nieustannie od prawie 30 lat. Każdą z tych osób poprosiliśmy o krótkie teksty, impresje z Tybetu, z wyjazdów do regionów zamieszkałych przez Tybetańczyków, impresje ze swojej działalności i obecności Tybetu w Polsce. Dzięki temu będziecie mogli poznać historię niezwykłego spotkania z Dalajlamą w Mongolii w relacji prof. Stanisława Godzińskiego, niezwykłego człowieka i orientalisty, który wykształcił wielu współczesnych polskich tybetologów, historię zainteresowania Tybetem Marka Kalmusa - znanego podróżnika i autora wielu wspaniałych książek o Tybecie, dowiedzieć się, jak wyglądała podróż Joanny Mostowskiej, która jako pierwsza Polka przejechała Tybet na rowerze. Poznacie też historię młodego Tybetańczyka, uciekiniera z Tybetu, dziś studenta jednej z polskich uczelni, historię polskiej tybetologii opisaną przez dr Agatę Bareję-Starzyńską i dr Thuptena Kungę Chashaba. Na udział w projekcie zgodzili się również Radosław Siuda „Chopin”, który razem z Kingą Choszcz objechał świat autostopem, docierając m.in. do Tybetu, Robert Stefanicki - autor świetnych tekstów o Tybecie m.in. w Gazecie Wyborczej oraz książki „Czerwony Tybet”, dr Jerzy Bayer, sinolog i autor wydanej niedawno obszernej monografii chińskich i tybetańskich tekstów historycznych. Inni autorzy to Iwona Bartoszcze - podróżniczka, autorka bloga dachswiata.blogspot.com, Adam Sanocki - współtwórca Students For a Free Tibet w Polsce i współautor przewodnika po Lhasie, Bartek Dobroch – dziennikarz Tygodnika Powszechnego oraz współautor książki „Broad Peak. Niebo i Piekło”, dr Natalia Bloch – antropolożka kulturowa, aktywistka, dziennikarka i autorka monografii "Urodzeni uchodźcy. Tożsamość pokolenia młodych Tybetańczyków w Indiach", twórczynie Fundacji Sam Dżub Ling (Drolma) i Stowarzyszenia Dla Ziemi (Ewa Kozdraj), Elżbieta Dziuk-Renik i Krzysztof Renik – wieloletni autorzy relacji pisanych, filmowych i dźwiękowych z Tybetu i regionów tybetańskich, autorzy wspaniałej książki "Kultura na wygnaniu", dr Anna Szymoszyn - wspótwórczyni fundacji Nyatri czy dr Filip Kaczmarek – jedyny z gronie autorów polityk, europoseł, zaangażowany z sprawy tybetańskie od wielu lat.
To pierwsza w Polsce publikacja, która pozwoliła zebrać tak wiele wspaniałych osobowości w jednym miejscu.
Znacie ich z wykładów, ze spotkań, z niezwykłych opowieści, podróżowaliście ich śladami nie raz. Teraz poznacie ich tybetańskie impresje.
Dla wszystkich zainteresowanych Tybetem to naprawdę gratka!!!
Warto podkreślić, że wszyscy autorzy zgodzili się uczestniczyć w projekcie nieodpłatnie.
W książce pokażemy nie tylko ich sylwetki i teksty, ale również zdjęcia, których wyboru sami dokonali.
Naszym celem jest pokazać Tybet przede wszystkim jako miejsce, które inspiruje ludzi na całym świecie, miejsce magiczne, wyjątkowe i bardzo zagrożone. Ochrona jego jest ważna nie tylko dla samych Tybetańczyków, ale również dla Polaków, dla ludzi na całym świecie bo to niezwykłe dziedzictwo, z którego czerpią ludzie pod każdą szerokością geograficzną.
Chcemy, aby te historie ułożyły się ciekawą, jedyną w swoim rodzaju mozaikę obecności Tybetu w Polsce.
Książka składać się będzie z ok. 20 krótkich historii i 20 fotografii. Będzie wydana w formie niewielkiego albumu, opatrzonego grafiką tybetańską. Zdjęcia zostaną opracowane i wydrukowane na dużych planszach, które chcemy pokazać w formie wystawy towarzyszącej premierze książki.
Jako miejsce wybraliśmy Południk Zero, legendarne miejsce spotkań polskiej społeczności podróżników, które zgodziło się użyczyć sale i ściany na wystawę.
Tam chcemy w lipcu 2015 zorganizować spotkanie, połączone z premierą książki, które mogłoby stać się również okazją do niezwykłego spotkania z autorami.
Piotr Cykowski
Od 15 lat zaangażowany w działania na rzecz praw człowieka i wolności w Tybecie, zaczynał w warszawskiej grupie Amnesty International, następnie działał w Polskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Tybetu, wspołzakładał Fundację Inna Przestrzeń i od 2007 r. koordynuje w niej Program Tybetański, był członkiem Steering Committee International Tibet Network, współzałożyciel Students for a Free Tibet Poland, Fundacji Klamra, Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Fundacji "Phan Bde". Pomysłodawca wielu projektów aktywistycznych i edukacyjnych dotyczących praw człowieka w Tybecie, koordynator licznych kampanii o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Działa także na edukacji antydyskryminacyjnej, członek Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Ewa Gajewska
Od 25 lat podróżuje po Azji. W tym czasie odwiedziła niemal wszystkie kraje kontynentu, ale Tybet zajmuje wśród nich miejsce szczególne. Od ponad 10 lat wspólnie z Piotrkiem Cykowskim współpracuje w działaniach na rzecz ochrony tybetańskiej kultury, pamięci o Tybecie i pomocy samym Tybetańczykom. Na łamach polskiej prasy pisze zarówno o Tybecie, jak i o Chinach bo to Państwo Środka od lat pozostaje w zakresie jej głównych działań naukowych, zawodowych i prywatnych. Z wykształcenia orientalistka, zawodowo pilot wycieczek, na co dzień zajmuje się kierowaniem różnego rodzaju projektami, związanymi z Azją: turystycznymi, publicystycznymi, artystycznymi.
Czarli Bajka
Moja historia z Tybetem zaczęła się od malowania murali w Galerii Tybetańskiej. Od tego czasu jestem zaangażowana w różne projekty z nim związane.
Jestem absolwentka Akademii Stuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się m.in: grafiką, projektowaniem książek, rysunkiem, malarstwem /w tym malarstwem ściennym/ , fotografia i scenografią. Bardzo ważna jest dla mnie też muzyka. Śpiewam, gram na ludowych instrumentach i uczę się je budować. Jako że jestem typem włóczykija, nie wyobrażam sobie życia bez podróży i odkrywania, rozwijania się i poznawania nowych miejsc i ludzi. Niestety nie udało mi się jeszcze dotrzeć do Tybetu, ale na razie przybliżą mi go historie, umieszczone w naszej wspólnej książce :).
Zanim rozpoczęliśmy zbiórkę udało nam się zebrać już pewne fundusze. To pozwoliło nam rozpocząć prace oraz planować druk zdjęć, które będą towarzyszyły książce.
Środki zebrane podczas akcji na Polak Potrafi - 5500 PLN przeznaczymy na druk oraz wzbogacenie książki o wykonane ręcznie grafiki tybetańskie.
Chcemy, aby książka była nie tylko ciekawa i inspirująca poprzez opowiadane historie, ale estetycznie ładna i przyjemna dla czytelnika.
Jeśli projekt Wam się spodoba i zechcecie wspomóc nas dodatkowymi środkami będziemy mogli pozwolić sobie na większą promocję książki, więcej egzemplarzy, jeszcze lepsze i ładniejsze wydanie, w końcu jeszcze lepsze i ładniejsze grafiki.
Jednym słowem będzie więcej, więcej i jeszcze raz więcej, tak aby zainteresować Tybetem jak najwiecej osób.
Prace prowadzimy już od kilku tygodni. Uwzględniając okres zbiórki harmonogram najbliższych tygodni wygląda następująco:
do 10 maja - zakończenie pisania tekstów, redakcja, przygotowanie do druku.
4 maj - 6 czerwiec 2015 - zbiórka na Polak Potrafi
do 15 czerwca - zakończenie składu książki, przygotowanie grafik i przygoto-wanie wystawy.
20-27 czerwca - druk książki
5 lipca 2015 (niedziela) - premiera książki, premiera wystawy, pierwsze spotkanie tybetańskie w Południu Zero.
6 lipca 2015 (poniedziałek) - urodziny JŚ XIV Dalajlamy
od 6 lipca - wysyłka książek do sponsorów, możliwość odebrania i realizacji nagród a także kolejne spotkania :)
Jeśli masz ochotę do nas napisać pisz śmiało, nasz adres to: publikacja108@gmail.com
Znajdziesz nas też tu: Urodziny Dalajlamy
Informacje o wydarzeniu zamieszczać będziemy też na FB: Książka dla Dalajlamy
A tu znajdziecie informacje o szykowanych międzynarodowych obchodach urodzin JŚ Dalajlamy 6 lipca 2015.
Tradycyjna czapka i buty tybetańskie
Mamy dla Was jedyną w swoim rodzaju czapkę tybetańską i piękne ręcznie dekorowane botki tybetański z jaczej wełny. Do nagrody dokładamy również egzemplarz ksiażki "Kultura na wygnaniu" autorstwa Elżbiety Dziuk-Renik i Krzysztofa Renika z autografami.
Tradycyjna koszula tybetańska
Biała z pięknymi niebieskimi lamówkami i długimi rękawami koszula męska rozmiaru L.Wykonana ręcznie w Nepalu.
Khatak
Khatak to jedwabna i najczęściej biała szarfa, którą daje lub otrzymuje się na znak błogosławieństwa, ale również jako symbol podziękowań i dobrych życzeń. Khataki wiesza się na szyjach bliskich, lamów, ale również na posągach, ołtarzach i przy świętych buddyjskich wizerunach. Wiesza się je również na przełęczach, przy rzekach i na szczytach gór. Khataki mogą występować w pięciu kolorach, my mamy dla Was piękne i białe.
Przypinki z napisem Wolny Tybet
Znaczki, które przypiąć możesz do ubrania, czapki, plecaka czy czego tylko chcesz. Będą symbolem Twojego poparcia dla sprawy tybetańskiej. Mamy dla Was i małe i duże.
Flagi modlitewne małe
Te niweilkie flagi modlitewne z mantrą OM MA NI PADME HUNG zawiesić możecie w każdym miejscu, nawet na ramie rowerowej.
Zakładka z tybetańską flagą i cytatem
Zakładka made in Nepal z flagą tybetańską będzie miłym dodatkiem do książki.
Flagi modlitewne duże
Po tybetańsku "powietrzne konie". Flagi modlitewne niosą wydrukowane na nich modlitwy, powiewają przy każdym, nawet niewielkim wietrze. Mamy dla Was duże flagi modlitewne z nadrukowanymi mantrami i modlitwami w pięciu kolorach. Flagi powiesić można w dowolnym miejscu: na balkonie, na lampie, na drzewie. Będą niecodzienną ozdobą a poza tym będą oczywiście spełniały swoją podstawową funkcję czyli będą wysyłać modlitwy prosto w niebo.
Magnesy
Magnesy z wizerunkiem XIV Dalajlamy, góry Kailaś, mandal lub Tin Tina w Tybecie ozdobią każdą lodówkę. Przywieźliśmy je z Kathmandu, ze słynnej księgarni Pilgrim's.
Zwoje materiałowe z mantrą Dalajlamy
Nauki XIV Dalajlamy trafiają do milionów ludzi na całym świecie poprzez jego wykłady i książki. Teraz mogą dotrzeć do Ciebie poprzez te niewielkie proporczyki, które możesz zawiesić gdzie tylko chcesz, tak by te mądre i proste słowa towarzyszyły Ci każdego dnia.
Zegarek S.T.A.M.P.S.
Zegarek został zamówiony specjalnie dla nas, aby mógł służyć osobom zaangażowanym w sprawy tybetańskie i aby cieszył oko swoją oryginalnością. To kolekcja limitowana.
UWAGA: zegraki są bez baterii, trzeba ją kupić samemu. Działa w nim bateria SR626SW.
Flaga tybetańska
Zakazana w samym Tybecie, u nas na szczęście dostępna. Mamy dla Was duże flagi, które możecie powiesić lub zabrać przy najbliższej okazji, gdy warto ją będzie pokazać.
Plakat Students for a Free Tibet
Students for a Free Tibet Poland jest częścią globalnej sieci aktywistów prowa-dzących kampanię w obronie fundamentalnych praw Tybatńczyków a także na rzecz ochrony środowiska naturalnego Tybetu. Plakaty są wielkości 630 x 297 mm. Jeden przedstawia grafikę z Galerii Tybetańskiej, drugi zdjęcie Macieja Wojtkowiaka zrobione z Indiach. Idealne do powieszenia na ścianę lub na drzwi.
Rysunki dzieci z Tibetans Children's Home
Rysunki namalowane przez dzieci z Tibetans Children's Home, który mieści się w Dehra Dun w Indiach. Dzieciaki malowały laurki specjalnie z okazji zbiórki, więć to nielada rarytas.
Tu możecie zobaczyć jak powstawały rysynki.
Zdjęcia
Mamy dla Was 3 zdjęcia autorstwa Marcina Zaborowskiego, podarowane nam jako prezent. Zdjęcia zostały wykonane podczas jednej z podróży doTybetu w 2010 roku. Marcin Zaborowski to urodzony w 1978 r. i zamieszkały w Szczecinie uznany młody fotograf. Od 2009 wykonuje zdjęcia dla magazynu National Geographic Polska. Zdjęcia wydrukowane są na szczywnej płycie wielkości 60 x 90 cm. Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć Marcina zajrzyjcie na jego stronę www.marcinzaborowski.com
Zdjęcia ze starego Tybetu
Zdjęcia zrobione w latach 40. w Tybecie podczas misji amerykańskiej. Wywołane na papierze fotograficznym w rozmiarze A5.
Zdjęcie XIV Dalajlamy z matką
Zdjęcie przestawia młodego XIV Dalajlamę z matką, Dekyi Tsering. Jest czarno-białe i zostało przywiezione z Dharamsali.
Storybordy
Takiego komiksu jak "Tybet. Historie prawdziwe" jeszcze nie było a do zaofero-wania mamy 3 oryginalne ręcznie namalowane storyboardy. Storyboardy są autorstwa Nikodema Cabały i przez niego zostały podpisane. Gratka dla każdego miłośnika komiksu i Tybetu.
Komiks "Tybet. historie prawdziwe"
Od autorów: komiks "Tybet. Historie prawdziwe" to pierwsza w Polsce komikso-wa publikacja dotycząca Tybetu, tym bardziej szczególna, że oparta na autentycznych historiach. Scenariusz napisało życie, my sięgnęliśmy do dokumentów źródłowych, raportów i opracowań oraz przeprowadziliśmy wywiady z mieszkającymi w Polsce Tybe-tańczykami, aby jak najwierniej oddać realia codzienności dzieci z Tybetu.
https://www.youtube.com/watch?v=ZcBhjfBFVbA
Książka "Głos Tybetu"
"Głos Tybetu. Za wielkim murem cenzury" autorstwa Oystein Alme, Morten Vagen to jedyna jak dotąd na polskim rynku pozycja o szerokiej cenzurze w chińskich mediach. Ksiażka opowiada też historię Voice of Tibet (Głosu Tybetu), rozgłośni radiowej, której Chiny, mimo usilnych starań, wciąż nie mogą zagłuszyć.
Weganburger w Krowarzywa
Dzięki wsparciu Krowarzywa, najpopularniejszej burgerowni w Warszawie macie możliwość spróbowania jednego z lokalnych specjałów. Czeka na Was do wyboru: jaglanex, tofex, seitanex, warzywex, cieciorex albo burger tygodnia.
Thanka
Unikalna thanka, czyli religijne malowidło na jedwabiu. Przedstawia Białą Tarę, jedno z najważniejszych bóstw buddyzmu tybetańskiego.
Biała Tara powiązana jest ze współczuciem, długim życiem, z mocą uzdrawiania oraz pogodnością. Bóstwo to znane jest również jako Sitatara oraz Koło Spełniające Życzenia lub Cintachakra. Thanka została wydrukowana w Tybecie, zakupiona na terenie Barkhoru w Lhasie. Ma wymiary 30x40 cm. Jest to wydruk w obszyciu brokatowym z zasłonką i obciążnikami. wymiary całości: 53x70x90 cm
Kaligrafia tybetańska
Kaligrafia może być wykonana na zamówienie sponsora, może być tam napisane jego imię, sentencja, może być wykonana na dostarczonym przez sponsora materiale. Gwarantujemy dobrą jakość wykonania i niezwykłe umiejętności kaligrafa.
Zestaw książek "Buddyjski"
Zestaw 3 książek o filozofii buddyjskiej dla każdego.
Zestaw książek "Filozoficzny"
Zestaw 3 książek, w tym cytaty XIV Dalajlamy na każdy dzień roku wybrane przez Renukę Singh z prac (opublikowanych i nieopublikowanych).
Zestaw "Życie dalajlamy"
zestaw 3 ksiażek o historii XIV Dalajlamy, w tym unikalna historia ucieczki młodego lamy z Tybetu p wybuchu powstania w 1959 r.
Album specjalny w nagrodzie głównej
Album "The Dalai Lama. An Ocean of Compassion" wydany na 75 urodziny XIV Dalajlamy to unikatowy egzemplarz przywieziony z Dharamsali, niedostępny w Polsce.
Książka "Urodzeni uchodźcy" autorstwa Natalii Bloch
Mamy dla Was jeden egzemplarz książki z autografem naszej autorki.
Opis książki: Bohaterami tej książki są „urodzeni uchodźcy” – młodzi Tybetańczycy, którzy przyszli na świat już w Indiach, niejako dziedzicząc swój status po rodzicach. Stał się on główną osią, wokół której budują swoje autoidentyfikacje, o czym świadczy celowe podtrzymywanie stanu bezpaństwowości poprzez nieprzyjmowanie indyjskiego obywatelstwa. Przeczy to klasycznym teoriom uchodźstwa, które w przedłużającej się liminalności, interpretowanej jako obrzęd przejścia pomiędzy zerwaniem z dawnym życiem w kraju pochodzenia a ponownym „zakorzenieniem” w kraju przyjmującym, upatrują przyczyn społecznej degradacji i kryzysu tożsamości.
Diaspora tybetańska stanowi przykład pomyślnej reinterpretacji kategorii uchodźstwa, będącej źródłem podmiotowości i sprawczości. Jednocześnie jednak wytworzyła ona swoisty „uchodźczy reżim tożsamości”, narzucając jedną, oficjalną wersję tożsamości tybetańskiej. Książka analizuje proces powstawania takiego reżimu, który uczynił z „urodzonych uchodźców” więźniów ich wyidealizowanego i uromantycznionego wizerunku, oraz pokazuje szereg strategii oporu, jakie stosują wobec niego młodzi Tybetańczycy, walcząc o prawo do tworzenia własnych, alternatywnych autoprzedstawień.
Książka "Kora" Tenzina Tsundue
Tenzin Tsundue - tybetański poeta, publicysta i działacz niepodległościowy. Obecnie przewodniczy międzynarodowej organizacji Friends of Tibet. Podejmował spektakularne działania (wspinanie się na wieżowce i rozwieszanie tybetańskich flag) podczas wizyt chińskich polityków w Indiach. Dotychczas opublikował trzy książki "Crossing the Border", "Semshoook" i właśnie "Kora" (wydana także we Francji i Malezji). Jest Tybetańczykiem, ale urodził się w rodzinie emigrantów w Indiach. Do 1997 roku nigdy nie był w Tybecie. Właśnie w tym 1997 roku zdobył się na samotną, nielegalną wyprawę do ojczyzny. Oczywiście został aresztowany przez Chińczyków. Trzy miesiące spędził w więzieniach w Lhasie i Ngari. Bity, głodzony, przesłuchiwany. W końcu wyrzucono go z Tybetu. W 2008 roku - roku Olimpiady w Pekinie - próbował zorganizować nielegalny Marsz Powrotny z Dharamsali do Tybetu.
Biuletyn podpisany przez XIV Dalajlamę
Lunch lub kolacja z nami
Na lunch lub kolację z nami w jednej z tybetańskich restauracji w Warszawie zaprosimy jedną osobę z maksymalnie 2 osobami towarzyszącymi. Opowiemy o projekcie, w miłej atmosferze porozmawiamy o Tybecie, o podróżach i o czym tylko będziecie chcieli. Termin i godzina do ustalenia.
Naszą zbiórkę wspierają i patronatem obejmują:
Chcesz wspomóc naszą zbiórkę i stać się sponsorem?
Nic prostszego! Napisz do nas na publikacja108@gmail.com
Media o Twoim projekcie:
Powstaje książka na 80. urodziny Dalajlamy
Duchowy przywódca Tybetu XIV Dalajlama, obchodzi w tym roku osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji powstaje książka, która ma być prezentem i wyrazem poparcia Polaków dla jego działań. Projekt można wspomóc.