Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jacek Haja

Jacek Haja

Damasławek, Polska

Nauczyciel matematyki i informatyki, instruktor i sędzia szachowy. Organizator turniejów szachowych PITS w Wapnie. Autor programu nauczania informatyki "Dzikie koty w szkole". Maratończyk - Poznań 2015' 3:55. Autor wielu filmików edukacyjnych z matematyki i szachów - "Dzielenie pisemne" wkrótce osiągnie ćwierć miliona wyświetleń.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2260 PLN z 10000 PLN

10 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

22%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.02.2016.

100 zegarów dla szachistów -arcymistrzowie dla amatorów

O projekcie

Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy (PITS) od 1999 r. w Wapnie, małej miejscowości na granicy województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, co roku gromadzi około setki znakomitych szachistów. Potrafią przejechać setki kilometrów, aby zagrać właśnie w tym turnieju. PITS ma już swoją markę a relacje z rozgrywek można zobaczyć na stronach http://wapno-pits.blogspot.com Turniej jest organizowany dzięki życzliwości lokalnych, małych sponsorów. Kilkanaście lat temu udało się dzięki akcji „Dobre szachy dla Wapna” zakupić profesjonalny sprzęt szachowy (szachy, szachownice i zegary). Sprzęt służy nie tylko uczniom miejscowej szkoły. Często jest nieodpłatnie wypożyczany na imprezy szachowe organizowane w powiecie i w województwie. Jednak w branży szachowej również następuje postęp i obecnie standardem na turniejach szachowych stają się zegary elektroniczne, które wypierają zegary mechaniczne. W naszym powiecie (wągrowieckim) jest formalnie tylko jeden klub szachowy i ten klub też nie ma sprzętu.

Celem projektu jest zakup 100 elektronicznych zegarów szachowych na rzecz środowiska szachowego w powiecie wągrowieckim.

Kwota 10000 zł orientacyjnie wystarczy na zakup około 100 zegarów. Tak naprawdę, ze względu na koszty potrzeba zebrać trochę więcej. Jeśli uda się zebrać 15000 zł, to nadwyżka powinna wystarczyć na zakup około 50 kompletów szachów i szachownic. Gdyby jakimś cudem udało się zgromadzić jeszcze większą kwotę, to za kolejne nadwyżki byłyby zakupione zestawy szachownic do transmisji partii przez Internet.

Wybrałem crowdfunding ponieważ dosyć miałem już pisania projektów ze środków EU, gdzie musiałem „przemycać” jakieś dziwne pomysły, aby w końcu załatwić kolejnych kilka sztuk sprzętu. Gmina Wapno jest najmniejszą gminą powiatu o największym współczynniku bezrobocia. Tu nie ma się do kogo zwrócić o wsparcie, zwłaszcza że wszyscy tu szukają wsparcia. Projekt dotyczy szachów i jedyną szansę upatruję w szukaniu poparcia w środowiskach szachowych. Mam zamiar odwoływać się do motta Światowej Federacji Szachowej – „Gens una sumus” (Jesteśmy jedną rodziną).

 

Ten projekt jest właściwie odwróconym projektem, ponieważ najwięcej pracy będzie z pozyskaniem nagród dla mecenasów. Z tytułu projektu wynika, że to arcymistrzowie pomogą w zdobyciu tych 100 zegarów. Tylko czy arcymistrzowie zechcą? Normalną drogą zdobywania autografów jest przygotowanie zdjęć, przesłanie i zapewnienie koperty zwrotnej. Sam będąc amatorem szachów wiele pieniędzy własnych zainwestowałem w rozwój życia szachowego. To była moja prywatna sprawa. Teraz stojąc przed wyzwaniem rozpoczęcia projektu muszę dobrze rozważyć, czy warto inwestować własne środki? Istnieje przecież niebezpieczeństwo, że środowisko elity szachowej może mnie uznać za cwaniaka, który chce zarobić na ich naiwności.

Poniżej przykład nagrody, tego zdjęcia jeszcze nie mam, ale tak wyobrażam sobie nagrody. (zdjęcie od zaprzyjaźnionego blogera - Krzysztofa Jopka)

 

Przygotowany został dokument, na którym będzie można obejrzeć pozyskane zdjęcia.(<<<)

NAGRODY (EUREKA!)

Drugiego stycznia znów nie mogłem zasnąć i wtedy przyszła myśl. Skoro w Polsce nie widziałem artystycznych zdjęć szachistów. Skoro zagraniczny fotograf nie chce nieodpłatnie udostępnić swoich zdjęć słynnych szachistów. Trzeba przygotować artystyczne zdjęcia wykonane przez młodych polskich fotografów. Skoro mam w rodzinie i wśród znajomych ambitnych młodych ludzi, to może oni podejmą wyzwanie, aby pokazać piękno polskich szachów, szachistek i szachistów.

W takim przypadku będę mógł obniżyć cenę. Zdjęcia tańsze mogą wzbudzić zainteresowanie szerszego grona odbiorców. "Masse macht Kasse" mawiają Niemcy.
Nie pozostaje zatem nic innego jak zaangażować młodych, zdolnych i wyruszyć na Mistrzostwa Polski w Szachach 2016'. 
Odpadnie dylemat - kto zasługuje na to, aby znaleźć się w elitarnym gronie? Zdjęcia będą robione WSZYSTKIM uczestnikom MP. Następnie na stronie wystawi się efekt pracy fotograficznej. Mecenasi wybiorą sobie zdjęcia, które będą chcieli otrzymać. Wydrukuje się tyle zdjęć ile potrzeba. Zawodnicy podpiszą tyle zdjęć ile potrzeba. Nawet PZSzach będzie musiał być zadowolony, bo każdy "szum medialny" zwłaszcza pozytywny wokół naszej dyscypliny powinien cieszyć wszystkich szachistów.
Zawodnicy też chyba będą zadowoleni (a może sami sobie kupią?) w końcu ... darmowa sesja :)
Co z tymi zdjęciami, które ewentualnie nadeślą samodzielnie polscy i zagraniczni GM? Myślę, że ich wartość wzrośnie jeszcze bardziej i na pewno znajdą się amatorzy takich zdjęć. Natomiast przestanie mnie boleć głowa - jak zdobyć takie zdjęcia? Jak nie nadeślą, to trudno a jak nadeślą to SUPER - przecież każda złotówka może się przydać :) W końcu - co stoi na przeszkodzie, aby w wiejskiej szkole były szachownice do transmisji internetowej? Co stoi na przeszkodzie, aby do wiejskiej szkoły na turniej PITS przyjeżdżali polscy i zagraniczni arcymistrzowie?
Konkursy fotografii szachowej już były ... i są ale nadal jakoś mało widać te zdjęcia. Wapno też już trochę zaistniało w tej branży. W końcu jedna z absolwentek naszej szkoły zdobyła już kiedyś nagrodę w Konkursie Fotografii Szachowej. (w 2013 r. ?) 

20 zł – fotografia artystyczna uczestnika(czki) Mistrzostw Polski w Szachach 2016’ (10x15 cm, mat lub połysk do wyboru);

30 zł – fotografia artystyczna uczestnika(czki) Mistrzostw Polski w Szachach 2016’ (20x30cm, mat lub połysk do wyboru) ;

50 zł - fotografia artystyczna uczestnika(czki) Mistrzostw Polski w Szachach 2016’ (20x30cm, mat lub połysk lub jedwab do wyboru) z własnoręcznym autografem zawodnika(czki);

1000 zł – fotograficzny obraz grupowy na płótnie uczestników(czek) Mistrzostw Polski w Szachach 2016’ (60x90 cm) wraz z autografami.

__________ kolejne nagrody:

11 zł - radzieckie książki (po rosyjsku) w miękkiej oprawie z serii "arcymistrzowskiej", w bardzo dobrym stanie

35 zł - NRD-owskie książki (po niemiecku) w twardej oprawie, mogą być ozdobą każdej biblioteki. (wystąpiły w filmie "Szachista")

130 zł - HETMAT - świetne szachowe zegary mechaniczne polskiej produkcji, które obecnie są podstawowym sprzętem szachowym w naszej szkole. Sprzedaż zegarów nie będzie "okradaniem" szkoły :) te zegary zostały zakupione ze zbiórek i datków sponsorów, nie są w ewidencji szkolnej. W takiej cenie są sprzedawane obecnie (taka jest cena rynkowa), normalnie trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy - ja biorę ja na siebie :)

NAGRODY!!! OSTATNIEJ SZANSY!

(26.01.2016 - dwa zera, dwie jedynki, dwie dwójki, dwie szóstki) Osoby, które "śledzą" losy projektu wiedzą, że do dnia dzisiejszego zbiórka funduszy szła słabiutko. Teraz ma nastąpić ... nieoczekiwany zwrot akcji :) Jeśli kochasz szachy, jeśli wierzysz, że szachy mogą pomóc w rozwoju człowieka - chociażby ucząc wytrwałości, jeśli chcesz zostawić ślad dla potomnych - jaki byłeś dobry(a) dla innych, ... możesz być uwieczniony (lub Twój pseudonim lub Twój adres www) w napisach końcowych filmiku: "Szachy w kwadrans (niecały)

Zegar DGT960 (z autografem JKM) i 5 zdjęć z autografem JKM

TERMINY REALIZACJI NAGRÓD:

Mistrzostwa Polski planowane są na początku kwietnia. Sesja zdjęciowa będzie na początku turnieju. Przez kilka dni będzie można objerzeć efekty sesji fotograficznej i wybrać, te NAJLEPSZE i w drodze korespondencji zgłosić numer zdjęcia (musi być jeszcze czas na wydrukowanie i zdobycie autografów). Zaraz po turnieju zdjęcia będą rozsyłane do wspierających projekt. (czyli na pewno w kwietniu) Zdjęcia z XVIII PITS będą wysyłane od 4 maja 2016'. Czasopisma "MAT" będą rozsyłane pod koniec lutego. Napisy w filmie "Szachy w kwadrans (niecały) pod koniec marca.

 Dr IRENA ERIS obiecała nagrodzić specjalnymi zestawami ekskluzywnych kosmetyków 3 najhojniejszych mecenasów projektu!

Nie umiesz grać w szachy? Chciałbyś się nauczyć? Osiem lat temu przygotowałem 10 filmików dostępnych na YT, oto lekcja pierwsza :)

Chciałbyś zobaczyć "Bajkę szachową"? Pięć lat temu przygotowałem taki filmik :)

Ewentualnie zobacz - Interaktywny podręcznik szachowy 

Nie słyszałeś o turniejach PITS? Wpisz w okienko wyszukiwania Google :)

KONTAKT:

hajajacek@gmail.com

szachyibiegi.blogspot.com

YT

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.02.2016 18:06