Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

justyna.jakubczyk

justyna.jakubczyk

Lublin, Polska

Zawodowo czytam książki. Czytam, sprawdzam, poprawiam, projektuję, składam i łamię. Piszę recenzje. Książki też czasem piszę. Do omnibusa mi daleko, ale się staram...

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3600 PLN z 3500 PLN

40 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2016.

Widzieć uszami – niepełnosprawny przyjaciel

O projekcie

Dlaczego...

W pewnym wieku dzieci zaczynają pytać – najpierw „Co to?”, i wtedy po prostu odpowiadamy, że to np. motyl, dżdżownica czy samolot. Ale potem już pytają „Dlaczego...?”. I wśród tych pytań zdarzają się takie: „Dlaczego ten chłopiec nie ma nogi?” czy „Dlaczego ta dziewczynka ma taką INNĄ twarz?”. Wtedy często ze strachem strofujemy je: „Nie mów tak głośno!”, „Nie pokazuj palcami!”. I najchętniej uciekamy, bo w sumie sami nie wiemy, co odpowiedzieć.

Mogą być też pytania „Dlaczego wszyscy się na mnie patrzą?” i „Dlaczego nikt nie chce się ze mną bawić?”. Jeszcze trudniej znaleźć odpowiedź?

Na wszystkie pytania dzieci na pewno nie damy Państwu odpowiedzi. Ale nieco spróbujemy ułatwić – np. początek rozmowy na temat niepełnosprawności, chorób, odmiennego wyglądu i „innych inności”, które dzieci mogą dostrzec u drugiego człowieka. Taką rozmowę warto zacząć wcześniej, nie dopiero wtedy, kiedy już dziecko, pokazując kogoś palcem, głośno pyta: „Dlaczego on jest taki dziwny?”.

„On jest taki biedny, ma poparzoną twarz...” – mówimy czasem. I wtedy dziecko koduje sobie, że tego „biednego” to lepiej omijać. Bo co z takim „biednym” można robić? Jeszcze ta „bieda” przejdzie na nas...

A tu jest inna historia – chłopiec odwiedza mamę pracującą w szpitalu i poznaje różne przebywające tam dzieci. Pyta, dziwi się, wysłuchuje opowiadań nowo poznanych osób. Ale chyba nikt mu nie powiedział wcześniej, że to „biedne” dzieci, bo... zaprzyjaźnia się z nimi.

I o to właśnie chodzi – o pokazanie, że te „inne” dzieci tak naprawdę są takie same jak pozostałe – potrafią się śmiać, bawić, mają podobne marzenia. Nie chcą być „biedne”, nie chcą, by ktoś się im przyglądał i współczuł. Chcą mieć przyjaciół i z nimi poznawać świat.

O Autorce bajki

Gabriela Przybylska-Strelczuk jest z zawodu nauczycielką języka angielskiego. Prywatnie szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Jej inspiracją, a jednocześnie pierwszą recenzentką była bratanica w wieku 5 lat, która widząc niepełnosprawne dziecko w sklepie, zareagowała jednocześnie przerażeniem i ciekawością. Pani Gabriela pomyślała wtedy, że istnienie niepełnosprawności jest przez rodziców często pomijane w rozmowach, być może dlatego, że nie wiadomo, jak taką rozmowę zacząć.

Bajka została napisana przy współpracy z psychologiem dziecięcym, Małgorzatą Grudzińską.

 

O Autorce ilustracji

Aleksandra Smit jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ma troje dzieci. Pracuje w szkole.

 

Od Wydawcy

Temat niepełnosprawności jest coraz częściej poruszany w literaturze i środkach masowego przekazu. Niestety, jest to często obraz jeszcze bardziej pogłębiający stereotypy na temat osób niepełnosprawnych – ukazuje je albo jako ludzi bardzo nieszczęśliwych, albo biernych społecznie, albo przeciwnie – dokonujących niezwykłych rzeczy. Bardzo ważne jest to, by zmieniać to stereotypowe spojrzenie już u najmłodszych. A ponieważ często nam, dorosłym, trudno rozmawiać ze zdrowymi dziećmi o niepełnosprawności innych, w tym właśnie może pomóc książka pani Gabrieli.  Książka „Widzieć uszami” jest wartościowa przede wszystkim dzięki temu, że przedstawione w niej niepełnosprawne dzieci są ukazane jak wszystkie inne, które potrzebują przyjaźni i zabawy. Nie ma tu epatowania nieszczęściem, nie ma zbytniego współczucia – są zwykłe rozmowy, proste wytłumaczenia, które łatwo zrozumieć dzieciom. Owszem, życie dzieci, które spotyka w szpitalu zdrowy chłopiec, jest nieco inne niż jego rówieśników. Co ważne, autorka nie skupia się na niepełnosprawności swoich bohaterów, w pewnym momencie ich choroba zaczyna być drugoplanowa, a na pierwszy plan wysuwa się przyjacielska relacja z innymi. To bardzo ważne, bo osoby niepełnosprawne bardzo często podkreślają, że chciałyby być traktowane nie przez pryzmat swojej choroby, ale po prostu jako kolega, koleżanka, współpracownik. Chcą, by nie odnosić się do nich jak do niewidocznych, nieistniejących, ale – tak jak mały bohater książki – po prostu spróbować nawiązać z nimi relację.  Autorce udało się uciec od schematycznego pokazywania osób niepełnosprawnych i wzbudzania litości wobec nich. Wierzę, że ta książka będzie ważnym elementem burzenia stereotypów i przede wszystkim pomoże dzieciom zrozumieć ich niepełnosprawnych rówieśników.  

Justyna Jakubczyk, Wydawnictwo Omnibus

 

Na co zostaną przeznaczone pieniądze
zebrane na portalu Polak Potrafi?

Pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na druk książki. Na pewno będzie wydrukowana w pełnym kolorze. To książka dla najmłodszych, więc nie może być za długa – projekt przygotowany jest na 24 strony.

  • Minimalna kwota 3500 zł wystarczy na druk 1000 egzemplarzy w miękkiej oprawie.
  • Jeśli zbierzemy 6000, książkę będzie można wydać w twardej okładce, co znacznie przedłuży jej trwałość.
  • Dodatkowe środki będą przeznaczone na zwiększenie nakładu  i akcje promocyjne.

Współpracę z portalem Polak Potrafi wybraliśmy, ponieważ koszty druku książek są za wysokie na nasze możliwości finansowe. Część nakładu chcemy przeznaczyć na cele charytatywne (zapraszamy fundacje do współpracy!). Poza tym Polak Potrafi to bardzo dobry sposób na sprawdzenie, ile osób – tak jak my – uzna ten temat za wart poruszenia w książce.

 

Kontakt

Justyna Jakubczyk. Wydawnictwo Omnibus

ul. Biskupińska 53/1

20-830 Lublin

NIP: 9211808198

REGON: 061388689

tel. 506 48 48 36

e-mail: justyna.jakubczyk@wydawnictwoomnibus.com.pl

Facebook:https://www.facebook.com/JustynaJakubczykWydawnictwoOmnibus

 

Termin realizacji

Książka jest gotowa do druku – zostały tylko poprawki graficzne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (czyli uda nam się zebrać pieniądze na druk), książka zaraz po 15 marca trafi do drukarni, więc gotowe egzemplarze powinniśmy otrzymać w kwietniu. Właśnie wtedy będziemy wysyłać nagrody.

 

Nagrody

Jako nagrody za wsparcie projektu można wybrać książki Wydawnictwa Omnibus:

  • "Widzieć uszami"
  • "Dlaczego Filonek. Bajki i opowiadania dla dzieci z cukrzycą i ich przyjaciół"
  • "Moje przedszkole"
  • "Wojtuś u lekarza"
  • "Niejadek. Spotkanie z dietetykiem"
  • "Łakomczuszki. Piramida żywieniowa dla dzieci"
  • "Niesamowity wszechświat"
  • "Przyroda i pory roku"
  • "Konie biłgorajskie"
  • "Zwierzęta parków krajobrazowych Lubelszczyzny"

 Oto ich okładki:

    

  

      

Więcej informacji o książkach przeznaczonych na nagrody na stronie www.wydawnictwoomnibus.com.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2016 12:12