O projekcie
O czym jest nasz film:
Krótkometrażowy film dokumentalny o czwórce przyjaciół z grupy wrocławskich ostrokolarzy przygotowujących się do Europejskich Mistrzostw Kurierów Rowerowych odbywających się w Szczecinie w wakacje 2018 roku. Tytuł Tragiczni odnosi się do nazwy grupy rowerowej Tragedia, która zrzesza wrocławskich zajawkowiczów ostrego koła.
Teaserowy trailer jest efektem naszej dokumentacji przeprowadzonej w Warszawie i Wrocławiu w sierpniu 2017 roku, zaś jego celem jest przede wszystkim zwizualizowanie naszych możliwości, przedstawienie bohaterów, na których się skupiamy oraz przybliżenie estetyki, do jakiej jest nam najbliżej. Trailer miał premierę 26.11.17, po tym kiedy dzień wcześniej został założony fanpejdż naszego filmu. Teaserowy materiał w ciągu pierwszych dwóch dni został udostępniony ponad 30 razy, tym samym docierając do ponad 20 000 odbiorców na Facebooku, zbierając bardzo pochlebne opinie oraz wiele propozycji wsparcia i współpracy. Mamy nadzieję, że równie pozytywny odzew przełoży się również na wsparcie projektu crowdfundingowego. Bez was nie damy rady!
Do czego są nam potrzebne te pieniądze?
Naszym celem jest zrobienie tego filmu i ponieważ mocno wierzymy w ten projekt każdy z członków ekipy zdecydował się poświęcić swój czas, talent i umiejętności rezygnując z jakichkolwiek wynagrodzeń. Środki finansowe, które chcemy zgromadzić w ramach zbiórki stanowią część budżetu filmu i pozwolą nam na sfinansowanie okresu zdjęciowego zaplanowanego na przełom lipca i sierpnia bieżącego roku. Zastanawiacie się dlaczego zbieramy pieniądze już teraz? Zdjęcia musimy zrealizować w konkretnym terminie, ponieważ w przeciwnym wypadku przepadnie nam kluczowe dla całej fabuły wydarzenie jakim są Europejskie Mistrzostwa Kurierów Rowerowych. Pół roku to wbrew pozorom niewiele czasu, a my chcielibyśmy mieć pewność, że będziemy mieli zabezpieczoną przynajmniej część budżetu pozwalającą nam na wystartowanie ze wszystkim na czas. Okres zdjęciowy planujemy na 15 dni. Zdjęcia będziemy realizować we Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu.
Zebrane pieniądze zamierzamy przeznaczyć na:
- honorarium dla dźwiękowca/asystenta kamery (to jedyna osoba, której brakuje w naszej ekipie realizacyjnej i którą musimy zatrudnić)
- wynajem sprzętu zdjęciowego (aparatu Sony A7S wraz pełnym zestawem obiektywów, kompendium oraz stabilizacją)
- wynajem sprzętu dźwiękowego (mikroporty, mikser, tyczka, mikrofon kierunkowy)
- wynajem skutera wraz z kierowcą na okres zdjęć w Szczecinie (podczas Mistrzostw) do realizacji zdjęć w ruchu
- transport i nocleg dla ekipy filmowej (we Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu)
- zakup dysków do archiwizacji materiałów
- ubezpieczenie ekipy
Kim są nasi bohaterowie?
Tragedia to wrocławska grupa zapaleńców jazdy na ostrym kole, którzy sami siebie określają mianem Pierwszej Punkowej Sekcji Torowej. Formalnie do ekipy należy 9 osób, które mieszka we Wrocławiu, lecz tak naprawdę (za ich aprobatą) z grupą utożsamia się ponad 50 osób z całej Polski, tym samym wpisując się w kontekst szerszego zjawiska.
Kultura ostrego koła jest w Polsce mocno zdecentralizowana, udział biorą w niej przede wszystkim 20-latkowie, jednak amatorskie wydarzenia, które są organizowane w obrębie tego zjawiska, często są bardziej popularne i przyciągają większą widownię i uczestników niż niejedne, profesjonalne mistrzostwa. Sama Tragedia, w ciągu ostatniego półtora roku zorganizowała ponad 30 alleycatów. Wydarzeniami, które organizowali były także przeróżne akcje charytatywne na rzecz ich koleżanki – Kingi Nowak, którą pod koniec października 2016 roku potrącił taksówkarz, w wyniku czego została sparaliżowana od pasa w dół. Środowisko rowerowe zareagowało na tę sytuację dość dynamicznie, przez co do dzisiaj pomogli uzbierać na jej kosztowną rehabilitację kilkadziesiąt tysięcy złotych.
O czym będzie nasz film?
Planujemy zrealizować dokument kreacyjny, który skupi się na Tragedii jako ekipie uosabiającej wszystkie cechy ostrokolarstwa w Polsce (undergroundowe korzenie, poczucie przynależności do grupy, szczerość, nonkonformizm). Jedynymi reżyserowanymi setkami będą kilkudziesięcio-sekundowe wypowiedzi ekspertów (m.in. Waldemar Mosbauer, Andrzej Szmitkowski, Czesław Woliński, Jurek Brodawka, Orłowski, Rychtarski czy Gromada) opowiadających o bliskich im zagadnieniach.
Naszym celem jest również przedstawienie relacji rowerzystów z miastem, bez której dyskusja o ostrym kole byłaby powierzchowna. Chcemy pokazać jak poszczególne miasta są przystosowane do jazdy na rowerze – jakie są pomiędzy nimi podobieństwa oraz różnice i z czego to wynika.
W materiale planujemy wykorzystać wiele wzbogacających technik filmowych takich jak: timelapsy, hyperlapsy, efekty vertigo, ujęcia POV oraz eksperymenty ze światłem czy nocne zdjęcia, którymi będziemy przeplatać cały materiał. W scenach skupiających się na jeździe w ruchu miejskim zamierzamy nagrywać ze skutera, tak aby zachować odpowiednią dynamikę całego materiału – chcemy skupić się na rejestracji zarówno normalnych jak i niebezpiecznych sytuacji, przeciskając się za naszymi bohaterami pomiędzy samochodami.
Styl wizualny
Wyznacznikiem wizualnym jest dla nas film MASH z 2015 roku (który nie posiada fabuły i składa się głównie z ujęć jazdy na rowerze), zrealizowany w San Francisco – nasz projekt planujemy zrobić w podobnym duchu, jednak wzbogacając go o treść i przesłanie.
Materiał zamierzamy nagrywać na bezlusterkowym aparacie SONY A7S, który zapewni nam wysoką jakość obrazu, kontrolę ważnych parametrów oraz kompaktowość i możliwość zachowania „przezroczystości” podczas pracy. Zamierzamy przy tym używać na tyle szerokiej optyki, na ile będziemy mogli sobie pozwolić, aby jednocześnie nie ingerować w naturalne zachowania bohaterów.
Wbijajcie na nasz tragiczny fanpejdż
O nas:
Jan Stąpor (rocznik 1991) – reżyser i scenarzysta projektu. Dziennikarz i vloger – współpracował m.in. z K-MAGiem, Onetem.pl, Interią.pl, Kinem Polska, kanałem History, oraz Filmoteką Narodową. Rozmowy z ludźmi, wywiady i poznawanie nowych zjawisk pochłaniają go na tyle, że nie wyobraża sobie innej pracy niż w dziennikarstwie czy filmie. Na szosie jeździ cały rok, a jego rekord to -22 °C i coraz częściej nosi się zamiarem zamiany przerzutek na ostre koło. Poza tym kończy magisterkę z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i gdyby miał możliwość to chciałby napić się z Gasparem Noé.
Rafał Kruszka (rocznik 1994) – operator i fotograf, który od 5 lat utrzymuje się tylko z tego i z ręką na sercu przyrzeka, że nigdy nie pracował w innym zawodzie. Do tej pory zrealizował m.in. reklamy dla Renault, Avivy; teledyski dla marki Prosto oraz materiały wydarzeniowe dla Teatru Polskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Od sportów letnich preferuje sporty zimowe, jak narty czy snowboard, jednak obecnie jest zbyt zajęty pracą, aby je uprawiać. Martwi się, że ostatnio zamienił książki antropologiczne i filozoficzne na filmy. Niedawno odkrył w sobie pasję do jeżdżenia na rowerach, jednak nieco się zniechęcił po tym jak zepsuł poprzedni rower Janka.
Daniel Gontarczyk (rocznik 1992) – montażysta, który współpracował już z wieloma firmami a teraz pragnie zrobić coś autorskiego. Do tej pory zrealizował materiały m.in. dla: Rockloud Live, Banku Millennium, Orange, Audi, Comedy Central czy ShowMax. Najbardziej jednak interesuje się teledyskami i muzyką filmową. Poza pracą, gra na bębnach i nie jeździ na rowerze, ponieważ nie przepada za pracą fizyczną, choć czasem podkrada Jankowi jego szosę, aby sprawdzić co traci. Odkłada pieniądze na Porsche 911, ale nie chce zdradzić w jakim kolorze.
Agata Walkosz (rocznik 1983) - producentka. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Współpracowała przy produkcjach takich reżyserów jak: Steven Spielberg, Jan Komasa, Waldemar Krzystek, Magdalena Łazarkiewicz i Przemek Wojcieszek. Pełniła również rolę producentki wykonawczej filmu “Ja, Olga Hepnarova”, który otworzył sekcję Panorama na MFF Berlinale oraz zdobyła wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach. Na ostrym kole jeździła raz w życiu i od tej pory swoje relacje z rowerami ogranicza do trzymanego w piwnicy Wigry 3.
Marianna Skórka (rocznik 1995) - asystentka produkcji. Absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi, prezeska stowarzyszenia Film 1, 2. Kierowniczka produkcji etiudy dokumentalnej „Plica Polonica” i filmu krótkometrażowego „Karma”. Współpracowała z łódzką firmą Isyrius (m. in. pełnometrażowy film 3D 4K „Czułość”). Miłośniczka kina azjatyckiego do tego stopnia, że studia w Łodzi zaliczała pracą o Wong Kar Waiu, a jej ulubioną potrawą jest ramen.