Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Srilanka

Srilanka

Warszawa

Joanna i Hala- studentki Hodowli i Ochrony Zwierząt dzikich i Towarzyszących. Postanowiłyśmy połączyć swoje pasje do zwierząt, które co nieco się różnią od siebie i pojechać razem na Sri Lankę do sierocińca dla słoni. Obie bardzo wrażliwe i empatyczne, kochające zwierzęta. Każda z nas chce pracować na rzecz zwierząt i uchronić je od okrucieństwa. Zwłaszcza od tego jakie potrafią zgotować im ludzie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

277 PLN z 16000 PLN

14 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.04.2015.

Projekt Sri Lanka- na ratunek słoniom indyjskim

O projekcie

 Human&Animal Project

NA RATUNEK SŁONIOM

Podczas miesięcznego pobytu w ośrodku dla słoni znajdującym się w miejscowości Randeniya na Sri Lance, planujemy nakręcić film ukazujący nie tylko życie codzienne pracowników i wolontariuszy tego miejsca, ale również ich stosunek do tej pracy i relacje jakie tworzą ze zwierzętami, którymi codziennie się zajmują. Film będzie publikowany na spotkaniach edukacyjnych w szkołach, domach kultury i klubach podróżniczych. Stworzymy biuletyn informacyjny w formie cyfrowej i papierowej, który zostanie rozesłany do organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Chcemy także zachęcić młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

 Chcemy udowodnić, że "kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". 

Sri Lanka - raj na Ziemi. Tak nam się wydaje kiedy przeglądamy folder biura podróży. Nie podejrzewamy, że dla niektórych może to być piekło. Po 30 letniej wojnie domowej i po przejściu tsunami potrzeby słoni lankijskich spadły na ostatnie miejsce.  Ludzie przejęli ich naturalne siedliska i słonie zostały sprowadzone do roli zwierzątka domowego. Te piękne i dumne zwierzęta stały się dla niektórych symbolem statusu społecznego. Są chętnie kupowane, ale niestety ludzie bardzo szybko przekonują się, że nie jest to typowy pupil domowy. Słonie potrzebują ogromnej przestrzeni i dużych nakładów finansowych chociażby na wyżywienie. Słoń lankijski potrafi zjeść od 80-150 kg owoców i warzyw dziennie. Najczęściej w przypadkach kiedy właściciel przestaje sobie radzić z opieką nad słoniem i nie jest w stanie nad nim zapanować- zostawia go samego sobie, spętanego łańcuchami, w małym pomieszczeniu, nieleczonego i głodującego. W takich przypadkach Millenium Elephant Foundation stara się przejąc opiekę nad zwierzęciem.  W ośrodku są odpowiednio karmione, leczone, a pracownicy ośrodka i ich wolontariusze starają się odbudować zaufanie tych zwierząt do ludzi. Jednocześnie fundacja edukuje lokalną społeczność w  zakresie praw zwierząt i stara się wprowadzić równowagę  między reprezentowaniem praw zwierząt,a potrzebami mieszkańców Sri Lanki.

 

Cele projektu

  • Stworzenie filmu dokumentalnego ukazującego pracę i życie wolontariuszy i pracowników ośrodka 
  • Współpraca z fundacją w zakresie propagowania i wspierania działalności na rzecz słoni lankijskich
  • Wzmocnienie postaw proekologicznych wśród młodych ludzi dzięki przygotowanym przez nas prelekcjom
  • Zwiększenie świadomości wśród ludzi na temat gatunków ginących poprzez rozsyłanie naszych biuletynów
  • Fizyczna praca na rzecz ośrodka. Jedziemy jako wolontariusze. Do naszych zajęć będzie należała pomoc w opiece nad słoniami (pielęgnacja, kąpiele w rzece, sprzątanie, zabawa, karmienie), ale też pomoc w sadzie, skąd świeże owoce, warzywa i zioła trafią nie tylko na słoniowe stoły, ale również do lokalnego sklepu. Ponadto asystowanie weterynarzom przy zabiegach, także poza ośrodkiem
  • Poznanie potrzeb i zwyczajów słoni  oraz ich behawioru przez obserwowanie ich, a także tworzenie etogramów. Będziemy obserwować, dokumentować, analizować zachowania słoni, ich interakcje zarówno między sobą jak i z człowiekiem. Będziemy rozmawiać z opiekunami na temat historii poszczególnych słoni i ich zmiany zachowania.
  • Poznanie i przedstawienie na blogu i fanpage lankijskiej kultury i zabytków
  • Poznanie problemu istniejącego od lat na Sri Lance pomiędzy słoniami i ludźmi
  • Zebranie materiałów do prac inżynierskich na temat behawioru słoni, a także ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem
  • Propagowanie kierunku studiów jakim jest Hodowla I Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich na SGGW
  • Pomoc w nauce angielskiego lokalnej społeczności

 

Jak to będzie wyglądało?

  • Wyjazd na Sri Lanke i praca w ośrodku przez 30 dni
  • Zorganizowanie po powrocie prelekcji dla 10 liceów Warszawskich na temat gatunków ginących
  • Zorganizowanie dwóch spotkań na terenie Łodzi i Warszawy na którym opowiemy o realizacji naszego projektu, wyświetlimy dokument nakręcony przez nas, a także rozdamy nagrody
  • Zorganizowanie konkursu z nagrodami dla przedszkolaków związanego z tematyką ochrony gatunków zagrożonych
  • Analiza zachowań osobników w ośrodku za pomocą etogramów
  • Zwiedzanie zabytków Sri Lanki
  • Na miejscu, razem z fundacją przeprowadzimy cykl spotkań edukacyjnych z lokalnymi "rolnikami"
  • Wydanie informatorów, biuletynów z informacjami o ginących gatunkach, jak można przeciwdziałać wyginięciu tych zwierząt
  • Przeprowadzenie wywiadów z wolontariuszami, pracownikami, a także farmerami, aby poznać dokładnie obie strony medalu.

Co osiągniemy?

  • Uświadomienie ludziom skali problemu
  • Informacja o programie wolontariackim, a także o fundacji MEF dotrze do dużej ilości organizacji i innych ludzi
  • Zebranie materiałów do prac inżynierskich
  • Zebranie materiałów umożliwiających propagowanie wartości proekologicznych 

 

 

Miejsce projektu

Millenium Elephant Foundation zostało założone w 1999 r. Jej działalność polega na ratowaniu słoni rannych, bądź żyjących w nieodpowiednich, złych warunkach i umieszczaniu ich w ośrodku, w którym otrzymują odpowiednią opiekę oraz indywidualnego opiekuna. Organizacja utrzymuje się z darowizn oraz wolontariatu. Główne cele fundacji to polepszenie opieki, ochrony ale również traktowania słoni na Sri Lance. Fundacja MEF jest jedyną certyfikowaną organizacją non-profit, działającą na Sri Lance, która pracuje ze słoniami nie mogącymi żyć na wolności. 

 

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na: przelot w obie strony dla dwóch osób, nocleg, wyżywienie na miejscu, wizy, szczepienia, potrzebny sprzęt taki jak np. moskitiery i ubezpieczenie.

Dodatkowe środki umożliwią nam poruszanie się po Sri Lance, zwiedzenie i poznanie jak największej części tego wspaniałego kraju. A także wydrukowanie większą ilośc biuetynów i dotarcie z nimi do wiekszego grona ludzi.

 

Kim jesteśmy?

Joanna - Jestem studentką III roku kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Postanowiłam zajmować się behawiorystyką zwierząt, ponieważ jako empatyczna i wrażliwa osoba, zawsze bardzo interesowałam się psychologią i zachowaniami tych, którzy za siebie mówić nie mogą. Rozwijanie tych zainteresowań jest dla mnie kluczowe, dlatego czytam wiele tematycznych książek, a także uczęszczam na tego typu kursy i szkolenia. W listopadzie bieżącego roku wystąpiłam jako prelegent na Międzynarodowej Konferencji Naukowej, ze swoją pracą naukową dotyczącą inteligencji kognitywnej koni. W przyszłości zamierzam pracować z problematycznymi zwierzętami (resocjalizacja), badać i analizować zwierzęcy behawior.  

Na wyjeździe, w wolnym czasie planuję obserwować, ale również poznać historię wszystkich słoni przebywających w schronisku. Te dane wykorzystam do napisania pracy inżynierskiej na temat zmiany stosunku do człowieka i zmiany zachowania słoni pod wpływem przebywania w ośrodku.  

 

Hala - Nazywam się Halina Jurczak i jestem rodowitą Łodzianką. Jestem osobą bardzo empatyczną i wrażliwą na krzywdę zwierząt. Aby realizować swoja pasję do zwierząt, przyrody i ochrony środowiska zdecydowałam się na dwa kierunki studiów. W Warszawie Studiuję Hodowlę i Ochronę Zwierząt Dzikich i Towarzyszących w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a w Łodzi Biomonitoring na Uniwersytecie Łódzkim. Działam również w Miedzywydziałowym kole Biologów gdzie zajmuję się sekcją jeżową. Od nowego sezonu zaczynamy w sekcji badania nad populacją jeży europejskich w Parku Łazienkowskim i badania nad ektopasożytami jeży europejskich. Na co dzień opiekuję się moim grubym kotem, który patrzy pogardliwie na świat, a także jeżem pigmejskim o imieniu Sparta. Od dziecka marzyłam o pracy ze zwierzętami lub na ich rzecz, a wzięcie udziału w tym projekcie pozwoli mi zrealizować to marzenie :)

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.04.2015 18:06