Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Anna Jackowska

Anna Jackowska

Rumia

Nazywam się Anna Jackowska, pochodzę z Rumi. Zajmuję się wieloma rzeczami, między innymi fotografią i filmowaniem.
Od kilku lat jestem związana ze środowiskiem kabaretowym, poprzez wolontariat przy Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie i uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach dotyczących tej dziedziny sztuki.
Należę do Kabaretu Od Jutra.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1401 PLN z 1300 PLN

32 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.03.2014.

Piękna Trzydziestoletnia, czyli dokument o PACE.

O projekcie

        Przegląd Kabaretów PAKA w Krakowie, obchodzi w tym roku swoje trzydziestolecie. Z tej okazji przygotowuję film dokumentalny.

 

            PAKA jest to jeden z najstarszych, a na pewno najważniejszy, z festiwali kabaretowych w Polsce. Przez sito eliminacji, półfinałów i finałów na PACE, przeszło 99% znanych, lubianych kabaretów. Laureatami są między innymi: Kabaret Koń Polski, Kabaret Potem, Ani Mru- Mru, Mumio, Grupa Rafała Kmity, Łowcy.B, Ireneusz Krosny, Kabaret Moralnego Niepokoju  i wiele innych znakomitych zespołów oraz solistów.

                              fot. Andrzej Płachetko

W filmie chcę pokazać jak ze skromnej, początkowo opozycyjnej, studenckiej imprezy urósł potężny festiwal, którego wygrana to swoisty znak jakości. Jak na PAKĘ patrzą jej pierwsi laureaci: Kabaret Koń Polski (w 1985 roku nazywał się Skąd żeś jest) i byli członkowie Kabaretu Potem (m. in. Władysław Sikora czy Joanna Kołaczkowska) oraz współcześni zwycięzcy.

            Kabaret Łowcy.B 19 PAKA, fot. Andrzej Płachetko

Chcę porozmawiać także z kilkoma członkami Jury, by pokazać ich wspomnienia z trzech dekad. Od początku istnienia PAKI w Jury zasiadają ludzie, których nazwiska wiele znaczą dla kultury i nauki naszego kraju, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktorzy, dziennikarze, satyrycy (m.in. prof. Lucjan Suchanek, Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym, Jerzy Stuhr).

Pragnę pokazać nastroje, nurty panujące na festiwalu i wpleść w to garść anegdot, których uzbierała się cała masa.

          W Jury VIII edycji PAKI zasiadali między innymi Krystyna Zachwatowicz, Zygmunt Konieczny, i Andrzej Mleczko

Po części wspomnieniowej dotyczącej samego Przeglądu, chciałabym przedstawić działalność Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA, które oprócz organizacji festiwalu, realizuje wiele projektów, od Warsztatów Kabaretowych począwszy, przez wydawnictwa płytowe i książkowe, na imprezach kabaretowych, znanych w całym kraju, takich jak: Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal Improwizacji Kabaretowej Improfest, skończywszy. 

Ostatnią część filmu chciałabym poświęcić zmarłemu w 2010 roku Mirosławowi Wujasowi, który był pomysłodawcą festiwalu oraz istniejącej na przełomie lat 80. i 90. Akademii Kabaretowej, Warsztatów Kabaretowych oraz wspominanego już Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA.

 

 Pomożecie? :)

 AJ

 

A tak MIchał Gawliński z Kabaretu Neonówka zachęca do wsparcia projektu:


Media o Twoim projekcie:

Polak Potrafi - wspomóż Anię i jej PAKĘ!

kabaret.tworzymyhistorie.pl | 2014-03-05

Już jako mała dziewczynka Ania wiedziała, że słowo "paka" musi oznaczać, poza więzieniem, "coś wesołego". Nie miała jednak na to dowodu... Z czasem przyszedł do niej on sam w postaci transmisji telewizyjnej z PAKI, krakowskiego Przeglądu Kabaretowego. Ania oglądała przekaz z zapartym tchem, ciągle powtarzając: "kiedyś tam pojadę". I pojechała, dokładnie 6 lat temu została wiernym widzem, a z czasem zaczęła współpracować jako fotograf. Dziś z okazji 30. PAKI chce przygotować film dokumentalny o festiwalu.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.03.2014 18:06