Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Mustang

Mustang

Trójmiasto, Kraków

W maju 2014 roku do buddyjskiego Królestwa Lo powszechnie nazywanego Mustangiem położonego w północnym Nepalu wyrusza polska ekipa wspinaczy i dokumentalistów.

Projekt pod patronatem National Geographic Polska jest realizowany w dwóch etapach w latach 2013-2014.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1359 PLN z 16000 PLN

27 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

8%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.04.2014.

Mustang Art&Climb Expedition 2014

O projekcie

MUSTANG ART&CLIMB EXPEDITION 2014 

Największa tajemnica Himalajów

 

 

Czy są jeszcze na Ziemi miejsca nieodkryte i niezbadane? Zaginione Himalajskie królestwo Mustangu przez ostatnie 600 lat było całkowicie schowane przed światem. Zamknięte dla turystów i wpływów współczesnej cywilizacji.  Zamrożone w czasie. Jego tajemnic strzegła miejscowa ludność i… demony. Te ostatnie ponoć do dziś bronią dostępu do grot skrywających tajemnice sprzed wielu, wielu wieków.

Polscy odkrywcy chcą stawić im czoła – wejść do skrajnie niebezpiecznie położonych grot, gdzie wysoko w górach kiedyś toczyło się życie. Jakie? Tego dowiedzieć się można tylko wchodząc tam, gdzie nikt współczesny jeszcze nie postawił swojej stopy.  Wejść tam można wraz z Mustang Art&Climb Expedition.

 

 

W maju 2014 roku do buddyjskiego Królestwa Lo powszechnie nazywanego Mustangiem położonego w północnym Nepalu wyrusza polska ekipa wspinaczy i dokumentalistów. 

Projekt pod patronatem National Geographic Polska jest realizowany w dwóch etapach w latach 2013-2014.

W kwietniu 2013 roku celem Mustang Art&Climb Expedition było zebranie materiału o charakterze naukowo-dokumentacyjnym z jedynego tak dobrze zachowanego obszaru dawnego Tybetu. Niestety poprzez rozpoczętą budowę drogi wzdłuż najgłębszej doliny świata miejsce to bezpowrotnie zmieni swoje oblicze… W wyprawie uczestniczyli Eliza Kugler, Paula Rettinger-Wietoszko, Krzysztof Gutteter i Piotr Mila.

Strona projektu: www.mustang2014.pl www.mustang2013.pl

Blog NG: www.national-geographic.pl/uzytkownik/relacje-z-podrozy/mustang2013/

 

 

Obok wielu bezcennych i degradowanych przez cywilizację zabytków na terenie Mustangu znajdują się miejsca nieodkryte - to setki grot wykutych w górskich zboczach, z których część zdobiona jest unikalnymi polichromiami. Groty były używane jako domy, pustelnie, miejsca pochówku i odosobnień medytacyjnych zarówno dla buddystów, jak i dla praktykujących starą religię bon. Do dnia dzisiejszego odkryto tylko część z grot ze względu na trudny dostęp wymagający wysokich umiejętności wspinaczkowych.

www.facebook.com/mustang.krolestwo.lo

www.facebook.com/krolestwo.mustang2014

 

Cele planowanej ekspedycji w maju 2014 r.:

- eksploracja i dokumentacja nieznanych dotąd XVI i XVII wiecznych grot mieszkalnych i medytacyjnych, w których znajdują się unikalne elementy kultury i sztuki Mustangu

- dokumentacja bezpowrotnie ginącego życia i kultury mieszkańców Królestwa

- organizacja pomocy medycznej i analiza potrzeb mieszkańców

 

Dzięki niezbędnemu wsparciu finansowemu w 2014 roku będziemy mieli szansę skoncentrować się na pozyskaniu specjalistycznych zezwoleń (dla przykładu: permit na wstęp do górnego Mustangu to koszt - 500$/os., permit na wykonanie fotodokumentacji - 2000$ za wyprawę, permit wspianczkowy - 2000$), pokrycie kosztów transportu w nagłębszej dolinie Himalajów - 1000$,  zakup dodatkowego sprzętu wspianaczkowego (kotwy, liny, stanowiska asekuracyjne) oraz niezbędnego ekwipunku służącego do eksploracji unikalnych i pełnych tajemnic grot - 500$ (transport z Polski nieopłacalny).

Całkowity koszt wyprawy wynosi 48 000 PLN/ 4 os.

 

 

 

Od ubiegłego roku wiemy również o istnieniu cennych skarbów, które w tzw. grotach pochówkowych były składane wraz z ciałem człowieka. To rzadkość ze względu na zupełnie inne tradycje i zwyczaje pochówku w tym regionie.

 

 

W grotach Mustangu znajdują się m.in.: XVI-XVII wieczne manuskrypty, stare, bezcenne, święte księgi, często ilustrowane, zapisy, które mogą przybliżyć nam kulturę i życie Mustangu z tamtych czasów. Odpowiedzieć na wiele pytań i odkryć liczne zagadki dotyczące historii tego fragmentu świata. Te bezcenne dzieła sztuki i kultury pozostają zupełnie niezabezpieczone, narażone na czynniki atmosferyczne i czas. Dziś wiją w nich gniazda gołębie i orłosępy himalajskie. Naukowcy - historycy, historycy sztuki i konserwatorzy zabytków na całym świecie są niezwykle zainteresowani tajemnicami, które kryją groty Mustangu. Jednak bardzo trudny dostęp i wysokie koszty związane z eksploracją skutecznie oddalają zmianę tej sytuacji.

 

  

To ostatni moment - rok, może dwa zostały by zobaczyć świat i kulturę Tybetu takie jakimi były kilkaset lat temu. Prostotę i ciszę. Naturalny rytm życia mieszkańców Mustangu. Skromne domy bez podłóg, prądu i wody. Wioski, do których dojedzie się tylko konno lub dojdzie pieszo - Mustang leży w Himalajach nad rzeką Kali Gandaki, która onegdaj stanowiła szlak komunikacji  i wymiany handlowej między Chinami, a Indiami. Stąd też jego bogactwo kulturowe i religijne. Zamknięty przez setki lat na wpływy zewnętrzne niemal zastygł w przeszłości. Otoczony łańcuchem najwyższych szczytów  Annapurny (8061m n.p.m.) i Dhaulagiri (8167m n.p.m.) był odgrodzony od świata i zapomniany. Dziś zbyt mało urodzajny i zbyt odległy żeby mieć wartość gospodarczą czy polityczną.

 

 

W latach 1450-1992 obszar Królestwa Lo (górna część Mustangu) był zamknięty dla wpływów zewnętrznych i wstępu turystów. Leżące na terytorium Nepalu Królestwo miało swoją autonomię, która pozwoliła zachować  ów  fragment kultury tybetańskiej w formie praktycznie niedotkniętej wpływem cywilizacji - pierwotnej, surowej i nieskażonej kulturowo. Dziś Mustang utracił część swej niezależności politycznej jednak ludzie nadal żyją tam tak, jak kilka wieków temu. Nadal czują się mieszkańcami swojego Królestwa. Mimo obywatelstwa nepalskiego składają daniny rodzinie królewskiej i z najwyższą pokorą czczą swojego króla i królową. Niebawem powstanie w Mustangu, finansowana przez nepalski rząd droga, która pokryje w dużej części obecny szlak trekkingowy. Zamiast iść - turyści wjadą tam jeepami i na motocyklach. A wraz z nimi cywilizacja. Krępe konie zastąpią ciężarówki. Zniknie cisza, himalajskie powietrze.

 

 

 

UCZESTNICY:

 

 

 

Krzysztof Gutteter: podróżnik, fotograf, wspinacz. Odwiedził ponad 40 państw. Pierwsze w historii wejście na szczyt Kilimanjaro – 5895m n.p.m. z niewidomym kolegą, Pawłem Urbańskim (2007). Zdobycie szczytów: Elbrus – 5642m n.p.m. (Kaukaz), Jabal Tubklal – 4167m n.p.m. (Atlas Wysoki). W 2009 roku wybrany do grona prelegentów na Ogólnopolskie Spotkania Podróżników „Kolosy” za udaną wyprawę do Tybetu. Ponadto jako jachtowy sternik morski przepłynął ponad 3000 Mm w międzynarodowych rejsach.

Eliza Kugler: wyczynowo zajmuje się wspinaczką sportową. Pierwsze w Polsce kobiece przejścia dróg w skale o trudności VI.5. Autorka nowych dróg skalnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnik wyprawy do Indii, Nepalu i Bhutanu (2007). Wyprawa na Mount Blanc - 4803m n.p.m. (2008) Organizator corocznych wyjazdów wspinaczkowo-szkoleniowych na całym świecie. Wicemistrzyni Polski we wspinaczce sportowej, wielokrotna finalistka Pucharu oraz Mistrzostw Polski i Europy we wspinaczce, Sędzia Główny Polskiego Związku Alpinizmu.

Paula Rettinger-Wietoszko: artysta grafik i fotografik. Fotograf krajobrazu i przyrody, podróżnik, wspinacz. Podróżuje głównie tam gdzie są góry i skały - Alpy, Dolomity, Góry Skaliste, Sierra Nevada, Wyżyna Colorado Plateau, Meksyk, północna Afryka – Maroko, półwysep Synaj, Jordania, Syria. Poszukuje niezwykłych formacji skalnych jako inspiracji artystycznych. Studia w zakładzie konserwacji zabytków stały się inspiracją do poszukiwań związanych z ginącymi obszarami kulturowymi.

Piotr Mila: filmowiec, fotograf, ekonomista, logistyk, od lat zaangażowany w projekty filmowe, rozwija swoje umiejętności w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie na specjalności operatorskiej, pasjonat sportu.

 

Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc w realizacji marzeń!

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.04.2014 18:06