Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Łukasz Drozda

Łukasz Drozda

Warsaw, Poland

Łukasz Drozda (ur. 1990) – jestem politologiem, doktorantem w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentem dwustopniowych studiów w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentem studiów inżynierskich z gospodarki przestrzennej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stale współpracuję z polską edycją „Le Monde Diplomatique”, publikowałem także na łamach wielu innych mediów drukowanych i internetowych. Moje badania naukowe koncentrują się wokół historii polityki, ruchów społecznych i konfliktów przestrzennych. Zawodowo zajmuję się komunikacją społeczną, pracując w organizacji pożytku publicznego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5636 PLN z 4400 PLN

98 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

128%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.06.2015.

Lewactwo - książka o dyskursie radykalnej lewicy w Polsce

O projekcie

Wielu bohaterów mojej książki jest przekonanych, że naszą rzeczywistością rządzą Żydzi i mityczny rząd światowy. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to władcom Ziemi ta publikacja nie mogła się spodobać. Rząd światowy nie zdecydował się dofinansować jej wydania, dlatego też proszę o Waszą pomoc!

Dzięki akcji crowdfundingowej będę w stanie sfinansować jej wydruk. Jeżeli uda mi się zebrać większą kwotę, zadbam o to, aby szybko opracować jej wersję ebookową. Zależy mi, aby obie były dostępne równocześnie. Książka jest już w pełni napisana i opracowana, a jej redakcję i skład przygotowuje wydawca. Wydanie planujemy na lato 2015 roku.

Lewactwo. Historia dyskursu lewicy radykalnej w Polsce to książka objaśniająca jak narodziło się pojęcie lewactwa. Kiedyś rzadko spotykane, dzisiaj stanowi jeden z najbardziej znanych epitetów nadwiślańskiej polityki. Pozwala znajdywać swoje miejsce na mapie ideologicznych podziałów, obrażać przeciwnika, czy ironizować na temat samego siebie.

W swojej książce pokazuję jak wyglądały narodziny lewactwa, a następnie badam jego ewolucję w Międzywojniu, czasach PRL i rzeczywistości po 1989 r. Szukam odpowiedzi na pytanie jak to się stało, że język bolszewików z Dziecięcej choroby „lewicowości” w komunizmie Lenina i późniejszych, twardogłowych stalinistów, przeniknął do ust i myśli dzisiejszych fanów Korwin-Mikkego, nastolatków w bluzach „Żołnierzy Wyklętych”, czy neonazistów, a także wszystkich osób szczególnie zainteresowanych warszawską tęczą z placu Zbawiciela, manifestujących swoje poglądy każdego 11 listopada. Swoją książkę polecam tak „lewakom”, jak i przeciwnikom „ideologii gender”!

Moja publikacja jest dobrze udokumentowanym, bogatym źródłowo tekstem naukowym. To jednak zarazem opracowanie dalekie od czysto akademickiej piły, poruszające ciekawy i zarazem niezbadany wcześniej temat. Praca powstała w oparciu o moją pracę magisterską, przygotowaną pod okiem jednego z najbardziej znanych polskich historyków polityki, prof. Rafała Chwedoruka, obronioną z wyróżnieniem w 2014 roku w Instytucie Nauk Politycznych UW.

Przygotowując pracę uparłem się, że napiszę ciekawą i rzetelną książkę na temat, którego wcześniej nie poruszono, zamiast skupiać się na prostym odfajkowaniu kolejnego etapu w życiu młodego naukowca. Publikacja opiera się zarówno na badaniach archiwalnych, skrupulatnej kwerendzie PRL-owskich wydawnictw propagandowych i ówczesnej prasy, jak i analizie mediów współczesnych: od „Frondy” i „Najwyższego Czasu!”, po „Politykę” i „Gazetę Wyborczą”. To również wnikliwy monitoring różnych miejsc w internecie. Badania te wsparły przeprowadzone przeze mnie wywiady z „lewakami” różnych epok, takimi jak niekojarzona zazwyczaj z trockizmem Barbara Labuda, inni lewicowi opozycjoniści z historycznej „Solidarności”, czy idol współczesnych korwinistów, „lewak z telewizji”, Piotr Szumlewicz.

Liczę na to, że dzięki Twojemu wsparciu efekt moich półtorarocznych badań nie pójdzie na marne, a trafi do polskich księgarń i bibliotek, zaspokajając ciekawość i pomagając wszystkim badaczom polskiego życia publicznego. Książka będzie mieć wysoką wartość merytoryczną dzięki rzetelnej procedurze recenzji naukowej.

Mam nadzieję, że zdecydujesz się wesprzeć mój projekt, wybierając jedną z opcji dostępnych po prawej stronie ekranu. Liczy się wsparcie w każdej formie! Wśród nagród, które dla Was przygotowałem przede wszystkim oferuję książki oraz podziękowania wydrukowane w książce. Możliwe będzie także otrzymanie specjalnej, "lewackiej" ekotorby wg poniższego wzoru. W sam raz na lato lub inne dni w roku, o ile nie będziecie nosić jej 11 listopada w Warszawie.

Łukasz Drozda (ur. 1990) – jestem politologiem, doktorantem w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentem dwustopniowych studiów w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentem studiów inżynierskich z gospodarki przestrzennej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stale współpracuję z polską edycją „Le Monde Diplomatique”, publikowałem także na łamach wielu innych mediów drukowanych i internetowych. Moje badania naukowe koncentrują się wokół historii polityki, ruchów społecznych i konfliktów przestrzennych. Zawodowo zajmuję się komunikacją społeczną, pracując w organizacji pożytku publicznego.

Wydawnictwo Książka i Prasa to jedno z najbardziej znanych polskich wydawnictw lewicowych. Publikuje głośne tytuły z zakresu ekonomii, filozofii i nauk społecznych. To jego nakładem ukazują się od wielu lat cenione tytuły prasowe, jak polska edycja jednego z największych światowych miesięczników społeczno-politycznych, „Le Monde Diplomatique”, czy kwartalnik „Bez Dogmatu”. Wśród wydawanych przez KiP tytułów znalazły się polskie przekłady autorów takich jak Judith Butler, David Harvey, Slavoj Żiżek, Jacques Ranciere, Alain Badiou, Christopher Hitchens, Enzo Traverso, Mike Davis i wielu innych, czy polscy autorzy: Tadeusz Kowalik, Piotr Szumlewicz i Leokadia Oręziak.

Media o Twoim projekcie:

Choroba lewactwa

www.vice.com | 2015-06-17

Polska to dość dziwny kraj, w którym przezponad 40 lat rządzili prawicowi komuniści, o socjalizm oskarżana jest ultrakatolicka partia, za której rządów zaczęto wprowadzać podatek liniowy, a najbardziej znana partia z „lewicą" w nazwie ma z tą lewicą tyle wspólnego, co świnka morska z morzem. Nic dziwnego, że w Polsce lewakiem można nazwać prawie każdego, może poza samym Korwin-Mikkem.

Dlaczego lewactwo ma tak czarny PR? "To skutek prawicowej propagandy serwowanej nam już w szkole"

natemat.pl | 2015-06-17

– Środowiska skrajnie prawicowe od lat zatruwały życie lewicy. Na tyle skutecznie, że dziś kojarzy się ona z wielkim złem i narodową krzywdą. Mimo powszechności zjawisk, takich jak umowy śmieciowe, licznych nierówności ekonomicznych, to właśnie idee antylewicowe kojarzą się nam z rozwojem gospodarczym, wolnością, czymś, czego nie było w PRL-u – mówi w rozmowie z naTemat Łukasz Drozda, politolog i autor książki "Lewactwo. Historia dyskursu lewicy radykalnej w Polsce".

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.06.2015 10:10