O projekcie
For English scroll down
Skąd się wzięły kozy w Jolinkowie? Czyli krótka i romantyczna historia Joli, Fidela i Hrabianki...
Czasem śnił mi się dom w górach, w miejscu gdzie las i cisza. Kiedyś byłam „miejską Panią”. Gdybym mogła spojrzeć w lustro i zobaczyć w nim tamtą krakowską Jolę, byłaby to dla mnie teraz obca osoba. Miejska Jola w życiu nie szorowałaby drewnianej podłogi szczotką ryżową, nie biegałaby do kóz, nie doiła ich, nie robiła serów, nie przyjmowała kozich porodów, nie grzebała w ziemi, nie nosiła drew do pieca, nie rozpalałaby o świcie pod kuchnią. Ta przemiana stała się możliwa także dzięki moim zwierzętom. 10 miesięczna „Hrabianka” przyjechała do Jolinkowa z jednej z nielicznych hodowli kóz karpackich w kraju, dzielnie znosząc niemal 400 kilometrową podróż. Do Hrabianki niebawem dołączył okazały kozioł (i wielki pieszczoch), czyli Fuksik vel Fidel, który sprawdził się jako ojciec i w lutym 2012 roku, w środku mroźnej zimy, urodziła się parka – koziołek i kózka.
Budujemy nowy dom dla „karpatek” w Jolinkowie – czyli o tym co chcemy zrobić i jak nam możesz pomóc...
Poznajcie Hrabiankę, Helę, Galę, Lutka i Fidela. Są przedstawicielami rzadkiej rasy kóz karpackich. Ich aktualny dom to stara drewniana stodoła, śpią w skleconych boksach. W zimie w tej prowizorycznej koziarni temperatura spada do -6°C. Wybudowanie nowej koziarni z prawdziwego zdarzenia, która będzie spełniała odpowiednie warunki to duże wyzwanie finansowe przerastające moje możliwości. Dlatego zwracam się o Waszą pomoc. Każdy z Was może dołożyć swoją cegiełkę. Wierzę, że dzięki Wam nie będą nam już straszne śniegi i mrozy.
Do czego wykorzystamy zebrane fundusze?
Po pierwsze do nowej koziarni doprowadzimy wodę i prąd. Na parterze znajdą się odpowiednio skonstruowane kojce ze swobodnym dostępem do pożywienia i wody, osobne dla kozłów, dla matek z dziećmi a także przestrzeń do zabawy dla koźlątek. Znajdzie się też osobne miejsce do dojenia. Na poddaszu będzie składowana słoma i siano dla kóz.
ZESTAWIENIE KOSZTÓW:
-
wylanie fundamentów 3000 PLN
-
doprowadzenie wody i prądu 2500 PLN
-
rozebranie, przeniesienie i złożenie konstrukcji drewnianej 13 000 PLN
-
pokrycie dachu 5000 PLN
-
ocieplenie budynku 1000 PLN
-
wykonanie boksów dla kóz 500 PLN
Co zrobimy jeżeli uzbieramy więcej funduszy?
Jeśli coś zostanie, albo jeśli będziecie tacy hojni, że projekt skończy z nadwyżką, przeznaczę fundusze na drewnianą konstrukcję po której koźlęta będą się mogły wspinać, a która zostanie umieszczona na parterze w koziarni. Jak widzicie na zdjęciach koźlęta uwielbiają się wspinać jak są na łące. Chciałabym im stworzyć taką możliwość wewnątrz przy niepogodzie. Oczywiście musi to być konstrukcja stabilna i niezbyt wysoka by nie doszło do niepotrzebnych urazów u młodych kóz.
Dlaczego Polak Potrafi?
Jest to ambitny projekt i dlatego apeluję o Waszą hojność. Zapraszam do współudziału! Można wesprzeć nas niejednokrotnie, różnymi kwotami – wiążą się z tym nagrody, które własnoręcznie przygotowaliśmy! Mam również nadzieję, że spotkamy się w Jolinkowie! Zapraszamy razem z Hrabianką, Helą, Galą, Lutkiem i Fidelem!
NAPISALI O JOLINKOWIE:
Adela Pârvu – jurnalist home & garden
INSTRUKCJA PŁATNOŚCI
NIEKTÓRE Z PREZENTÓW ZA WSPARCIE PROJEKTU:
Paczka dekoracyjnych zapałek z grafiką Jolinkowa
Breloczek do kluczy
Figurki z grosikiem na szczęście
Zawieszki w kształcie serca z juty, z filcowanym portretem kozy karpackiej i z dzwoneczkiem
Drewniany magnes z logo
Woreczek do szafy na lawendę
Zestaw 3 drewnianych świeczników
Worek na chleb
Zestaw 5 drewnianych świeczników
FAQ - najczęściej zadawane pytania
1. Dlaczego kozy karpackie?
Jest to stara rasa kóz, licznie występująca na przełomie XIX i XX na terenach górskich i podgórskich, m.in. Podkarpacia (w Polsce odmiana biała, na Ukrainie i w Rumunii odmiany barwne), z czasem wypierana przez uszlachetnione gatunki, aż do niemal całkowitego zaniku. W 2005 roku odnaleziono kilka, być może ostatnich, egzemplarzy kóz karpackich w Polsce, a Instytut Zootechniki w Balicach k.Krakowa podjął starania uratowania tej ginącej rasy. Na początku 2012 roku w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej stado kóz osiągnęło stan 40 matek...
Koza karpacka to rasa typowo górska, cechuje się dużą odpornością i mniejszymi wymaganiami bytowymi. Kozy osiągają masę ok. 40-45 kg przy wysokości w kłębie do 55 cm, a kozły ok. 50 kg przy wysokości do 60 cm. Są to kozy o umaszczeniu białym, sierści półdługiej: u kóz długość włosa sięga 20 cm, u kozłów 30 cm. Posiadają bródkę (u kozłów bardzo obfita) i charakterystyczną grzywkę nad oczami, która samcom dodaje specyficznego, 'zalotnego' uroku. U kóz rogi są cienkie i skierowane ku tyłowi, u kozłów potężne i rozłożyste (nawet do 1,5 metra), z charakterystycznym skrętem. Kozy karpackie reprezentują typ mleczny. Urzekły mnie dużą odwagą i zadziwiającym charakterem; potrafią być tak dzielne, jak przyjazne i ufne.
2. O co chodzi w crowdfundingu?
Crowdfunding jest formą finansowania społecznego różnorodnych projektów. U jego podstaw jest wspólne działanie, wsparcie i współtworzenie projektu. Są to także wielkie emocje i specjalna więź jaka się tworzy pomiędzy darczyńcami, którzy stają się częścią swoich ukochanych projektów.
3. Co z moją kasą jak nie uda się zebrać 100% wsparcia?
Wraca do Ciebie! W projekcie Polak Potrafi obowiązuje finansowanie typu „wszystko albo nic”. Jeśli przed upływem przewidzianego czasu na uzyskanie dofinansowania nasz projekt nie osiągnie zakładanego celu finansowego to kozy zostają w starej stodole a Twoje wsparcie wraca do Ciebie nie pomniejszone ani o grosz. Ale jak się uda zdobyć 100% albo i więcej to wtedy my jesteśmy zobowiązani zrealizować i dostarczyć Ci nagrodę jaką wybrałeś:)
4. Mogę wybierać wiele nagród, a nie tylko jedną?
Tak! Na PolakPotrafi.pl uruchomiono możliwość wyboru wielu nagród. To znaczy, że jeżeli żaden pakiet nie spełnia Twoich oczekiwań to znaczy, że możesz sobie dobrać własny :)
5. Jak wygląda proces płatności?
Wszystkie wpłaty obsługuje Serwis Transferuj.pl . W procesie płatności należy wybrać bank, z którego chce się dokonać przelewu, a następnie wykonać go – postępując dokładnie i zgodnie z wyświetlaną instrukcją. Ważne jest, aby umieścić prawidłowy tytuł przelewu, wygenerowany przez serwis Transferuj.pl. Bez tego tytułu wpłata nie zostanie zaksięgowana na poczet projektu tylko zwrócona po kilku dniach! Po poprawnym zaksięgowaniu pieniądze będą czekać na termin realizacji projektu. Jeśli finansowanie będzie udane – środki są przekazywane do twórcy projektu. Jeśli finansowanie będzie nieudane (nie zostanie osiągnięta kwota zakładana przez twórcę projektu), środki zostaną zwrócone na konto, z którego zostały wpłacone.
6. Czy są jakieś dolne limity wpłat?
Dla wpłat z Polski nie ma takiego limitu. Natomiast płatności z zagranicy możliwe są przez Paypal od kwoty powyżej 30 pln.
Where it all began – a short and romantic history of Jola and Fidel and Hrabianka...
A long time ago I had a dream. In that dream there was a house in the mountains, in a quiet place surrounded by a forest. I used to be a city girl. If I was able to look into the mirror and see the ‘Krakow’ Jola, she would be a stranger to me now. That former Jola would not kneel with a brush cleaning the old wooden floor, would not run in the fields after the goats, would not milk them, make cheese, help deliver the goat babies or carry the wood and make the kitchen fire at the crack of down. That big change was also possible because of my animals. A 10-month old ‘Hrabianka’ (The Countess) came to Jolinkowo from one of the few Carpathian mountain goat farms after braving a 400 km journey. And soon she was joined by Fidel – the father of our goat family – and in February of 2012 in a middle of an icy cold winter they became the proud parents of Jolinkowo first goat babies – a boy and a girl.
We’re building a new house for Jolinkowo goats – so here’s what we want to do and how you can help us...
Please say hello to Hrabianka, Hela, Gala, Lutek and the senior of the flock – Fidel. They are a family of a rare breed of Carpathian goats. Their current house is an old wooden barn, their sleeping boxes are makeshift and hardly adequate. In winter the temperature in the barn drops to -6C. There’s no electricity or running water. The construction of a new stable, which will meet the appropriate conditions is a big financial challenge which exceeds my means. That is why I decided to collect money via crowdfunding. Each of you can help and every donation will help us with reaching the goal. I believe that thanks to you we will not be afraid of the snow and the cold again.
How we will use the funds?
The building will have electricity and running water. The ground floor will have appropriately constructed pens with free access to food and water. The males will be separate from the mothers with children and there will be a separate play area for the youngsters. In the new barn there will be a separate place for milking. The hay and straw will be stored at the attic.
What will we do if we exceed our financial goal
If the project will end with a surplus those funds will be used for the wooden structure on which the youngsters will be able to climb, and which will be located on the ground floor of the barn. As you can see in the pictures the little goats love to climb when they are roaming the fields. To ensure the harmonious development and physical and psychological comfort for the young it is good to build a wooden structure for them, so the young goats can practice climbing and jumping even when they stay indoors in the bad weather. Of course it must be a well designed piece, not too high to avoid injuries.
Why Polak Potrafi?
As you can see this is a very ambitious project and therefore I would like to appeal for your generosity. Please support us. You can make more than one contribution – and receive different rewards in return – they are all handmade. I also hope you will visit us in Jolinkowo soon. Hrabianka, Hela, Gala, Lutek, Fidel and myself will be happy to see you!
Payment Instruction
FAQ - Frequently Asked Questions
1. Why Carpathian mountain goats?
The Carpathian mountain goats are a historical breed which populated the mountainous regions of Carphatia in 19th and 20th centuries (in Poland they were mainly of white variety, while other varieties were popular in Ukraine and Romania). With time other more refined species have pushed them to near extinction. In 2005 the last few survivors have been found in Poland and the Zootechnical Institute of Krakow in Balice has attempted to save the perishing race. In the beginning of 2012 the Experimental Zootechnical Institute in Odrzechowa could boast a herd of 40 mothers...
The Carpathian mountain goats - a breed typical for mountainous regions is characterized by high resistance and low living requirements. The females reach a weight of about 40-45 kg and the height of 55 cm, and the males about 50 kg at a height of up to 60 cm. They have a white coat with longish hair: their hair length reaches 20 -30 cm. They have a beard (for males it's very abundant) and the characteristic fringe above their eyes, which adds to their 'flirtatious' charm. The females horns are thin and directed towards the rear, while the males horns are powerful and expansive (up to 1.5 meters), with a distinctive twist. Carpathian goats are a milking breed. Their great courage and amazing character is truly enchanting; they can be as brave as friendly and trusting.
2. What is crowd-funding about?
Crowd-funding is a form of collective funding and is based on a collective action, support and co-creation of project. It generates a great excitement and helps to facilitate a special bond between the donors, who become part of their beloved projects.
3. What happens to my $$ if you don't collect 100% of your goal?
It comes back to you! The governing rule of the Polak Potrafi crowd-funding is "all or nothing". If, we fail to reach our financial goal by the required deadline the goats remain in their old barn and all your money gets transferred back in the exact amount. But if we manage to collect 100% or more then we are obliged to execute the project and deliver your selected prize :)
4. Can I select more than one reward?
Yes! you have a choice of many rewards. This means that if any package does not meet your expectations, you can pick and choose your own :)
5. What is the payment process like?
All payments are supported by Transferuj.pl. You should choose a bank from which you want to make a transfer, and follow the displayed instructions. It is important to put the correct title of the transfer, generated by Transferuj.pl. Without this due payment will not be credited towards the project but returned after a few days! If funding is successful - the funds are transferred to the creator of the project. If the funding is unsuccessful - the funds will be returned to the account from which they were paid.
6. Are there any payment limits?
There are no limits for payments made from Poland. For international transfers there's a limit of 30 PLN - those payments are processed via PayPal.
Media o Twoim projekcie:
Pani z miasta i karpackie kozy - wywiad z Jolantą Jasińską, która próbuje uratować ginącą rasę
Czy jak koza ma gorące rogi, to znaczy, że jest chora? Czy obsługi kozy karpackiej można nauczyć się z internetu? Justyna Prus-Wojciechowska rozmawia o tym z Jolą Jasińską, która porzuciła miejskie życie, by założyć w górach nowy dom, w którym najważniejsi lokatorzy to stadko kóz. Jola prowadzi małą agroturystykę dla gości, którym nie przeszkadza, że koza rozkłada się na ich kocyku i pcha się na kolana.
Jolinkowo z kozim domem
Hrabianka, Hela, Gala, Lutek i Fidel – bohaterowie naszej opowieści – są przedstawicielami rzadkiej rasy kóz karpackich.
Kozy z Jolinkowa potrzebują nowego, ciepłego domu. Można im pomóc
Pani Jolanta Jasińska, właścicielka Jolinkowa, niewielkiego gospodarstwa znajdującego się przy szlaku turystycznym w Beskidzie Makowskim, niespełna 20 km od Rabki-Zdrój, postanowiła skorzystać z tzw. finansowania społecznościowego i tym samym zwrócić się do internautów o wsparcie finansowe. Na co zbiera? Na budowę nowej koziarni!