O projekcie
Kobieta Górom – Korona Ziemi, to projekt, który ma na celu ukazanie wspinaczki na wszystkie szczyty Korony Ziemi z kobiecego punktu widzenia, a tym samym przedstawienie kobiecych granic wytrzymałości, przełamywania barier psychicznych i zwyczajowych, piętrzących się przed wspinaniem kobiecym, a przede wszystkim złamać stereotypy, że kobiet nie powinno się brać w góry. Projekt ten mam nadzieję, udowodni, że kobiety potrafią sprostać nawet najbardziej wymagającym górskim trudom.
Kiedy w latach 70. rozpoczynały się złote lata w polskim alpinizmie i himalaizmie, większość osób nie miała za wysokiego mniemania o kobietach wspinaczkach…
Kobiety nieustannie musiały walczyć o swoje prawa w górach, na każdym kroku udowadniać swoją siłę, odwagę i wytrzymałość, przełamywać stereotyp kruchej i słabej istoty…
Jednak Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i wiele innych kobiet udowodniło, że panie śmiało mogą wspinać się na równi z panami, nie są od nich ani gorsze, ani słabsze… To w końcu Polka była pierwszą zdobywczynią Mont Everest, a nie Polak (Wanda Rutkiewicz, 16.10.1978r.), ucierając tym samym nosa wszystkim niewierzącym i wątpiącym w kobiece możliwości mężczyznom. Dziś osiągniecia naszych himalaistek kontynuuje Kinga Baranowska, jednak to wciąż za mało pierwiastka damskiego w górach.
Chciałabym kultywować dziedzictwo naszych wspinaczek i dzielić się swoimi kobiecymi doświadczeniami w górach, może to zainspiruje i zmotywuje więcej kobiet do zmierzenia się z większymi szczytami świata oraz pokaże, że jesteśmy urodzonymi wojowniczkami, które potrafią sprostać zarówno wszystkim codziennym obowiązkom, jak i bardziej ekstremalnym czynom.
KORONA ZIEMI:
Korona Ziemi, to najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Kontynentów jest siedem, jednak szczytów jakie zdobywa się w Koronie Ziemi – dziewięć. Te dodatkowe wynikają ze sporów geografów i środowiska wspinaczkowego:
- Azja: Mount Everest (8850 m n.p.m.)
- Ameryka Południowa: Aconcagua (6960 m n.p.m.)
- Ameryka Północna: Denali (McKinley) (6195 m n.p.m.)
- Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
- Europa:
- (wg Międzynarodowej Unii Geograficznej) Mont Blanc (4810 m n.p.m.)
- (wg Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego) Elbrus (5642 m n.p.m.)
- Australia:
- (wg Bassa) Góra Koścuszki (2230 m n.p.m.)
- (wg Messnera) Oceania: Puncak Jaya (Piramida Carstensza) (4884 m n.p.m.)
- Antarktyda: Masyw Vinsona (4897 m n.p.m.)
Mój projekt wyróżniać się będzie od pozostałych przede wszystkim tym, że jako kobieta chciałabym zdobyć wszystkie 9 szczytów z listy Korony Ziemi (a nie 7) i zrobić to w jak najkrótszym czasie.
KRÓTKO O MNIE:
Daria Sieracka, lat 28. Filolożka, miłośniczka kultury, sztuki i gór.
Zdeterminowana Kobieta, walcząca ze stereotypami i kobiecymi mitami.
W aurze górskiej zakochana od zawsze. Chodzi po górach od dziecka, wspina się od 2 lat.
Jeszcze nie dość doświadczona alpinistka, ale zainspirowana polskimi himalaistkami, postanowiła kultywować wspinaczkę górską kobiet.
Więcej informacji na blogu: http://kobietagorom.pl/
Johann Wolfgang von Goethe pisał, że „najwyższym celem, jaki może osiągnąć człowiek, jest zachwyt” (Johann Wolfgang von Goethe, Teoria kolorów)
Mnie prawdziwie zachwycić potrafią tylko góry…
…nie mogę im się oprzeć, nie potrafię bez nich żyć…
W górach odkryłam całkiem inny świat, w którym czuje się realnie wolna i szczęśliwa.
Wanda Rutkiewicz twierdziła natomiast, że „…jeśli nie jest się odważnym, to nie żyje się prawdziwie”. (Gertrude Reinisch, Wszystko o Wandzie Rutkiewicz)
Odwaga i determinacja pozwoliła mi stanąć na Dachu Europy – w lipcu 2015 roku zdobyłam najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc (4810m n.p.m.)
Jednak jestem dopiero na początku swojej przygody, przede mną jeszcze 8 szczytów do zdobycia, jest to niestety niemożliwe bez wsparcia finansowego. Każda z gór mieści się na innym kontynencie, samo więc dotarcie do każdego z miejsc wiąże się z dużym nakładem finansowym, na który mnie po prostu nie stać. Wyprawę na Mont Blanc w 100% pokryłam z własnej kieszeni, od razu inwestując w część sprzętu, pochłonęło to więc całe moje oszczędności.
Nie jestem doświadczoną alpinistką i w tym cały urok, każde umiejętności i doświadczenia będę zdobywać razem z Wami, z zamiarem motywacji, a może nawet inspiracji innych niewierzących w siłę i determinację kobiet.
Poza zdobyciem Mont Blanc, do tej pory...
...przeszłam całe Tatry...
...ukończyłam kurs turystyki zimowej...
...ukończyłam kurs wspinaczkowy na ściance oraz kurs wspinaczki skałkowej...
WSPARCIE:
Projekt na portalu, to kolejny etap większego projektu, który już realizuje. W związku z tym na polakpotrafi zwracam się o pomoc w uzbieraniu pieniędzy na kolejny szczyt z listy Korony Ziemi – Elbrus.
Elbrus, to najwyższy szczyt Kaukazu. Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. Przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy (grań główną Kaukazu) niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.
Na chwilę obecną nie mam żadnych sponsorów, patronów medialnych, ani osób, które mogłyby mnie wesprzeć finansowo. Jedyną realną możliwością, która pomoże mi spełnić swoje marzenie i osiągać kolejne cele, jest prosić Was o pomoc! Możecie razem ze mną uczestniczyć w kolejnych wyprawach, przyglądać się moim dalszym zmaganiom, i mam nadzieję dopingować w przekraczaniu kolejnych granic kobiecych możliwości… Jeżeli wesprzecie mnie już na tym etapie, to będę zwracać się do Was również przy kolejnych wyprawach.
Zebrane środki przeznaczę na:
- Bilety lotnicze z Warszawy do Tbilisi i z powrotem
- Koszty dwutygodniowego pobytu na miejscu: transporty, noclegi, jedzenie
- Zakup dodatkowego sprzętu/wyposażenia do turystyki zimowej
- Wiza do Rosji
- Ubezpieczenie/Polisa
Dodatkowe środki zebrane w czasie trwania kampanii przeznaczę na zdobywanie kolejnych szczytów z listy Korony Ziemi.
Po zdobyciu każdego ze szczytów będą powstawać relacje pisemne i filmowe z punktu widzenia kobiety, które najpierw publikować będę na blogu http://kobietagorom.pl/, a następnie po zdobyciu ostatniego ze szczytów zostaną zebrane i wydane jako rodzaj poradnika dla kobiet z dołączonym filmem.
PATRONAT:
Media o Twoim projekcie:
Kobieta Górom – Korona Ziemi
Kobieta Górom – Korona Ziemi, to projekt, który ma na celu ukazanie wspinaczki na wszystkie szczyty Korony Ziemi z kobiecego punktu widzenia, a tym samym przedstawienie kobiecych granic wytrzymałości, przełamywania barier psychicznych, fizycznych i zwyczajowych, piętrzących się przed wspinaniem kobiecym.