Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jacek Taran

Jacek Taran

Kraków

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia na Wydziale Filologicznym ukończyłem w 2001 roku. Współpracuję z Tygodnikiem Powszechnym jako fotoreporter i dziennikarz. W moim kręgu zainteresowań znajdują się głównie sprawy społeczne związane z wykluczeniem, uchodźstwem, brakiem akceptacji.
Od 2018 jestem również nauczycielem akademickim - przedmiot "fotografia w komunikacji społecznej" na Wydziale Polonistyki UJ.
Angażuję się w wolontariat związany z pomocą uchodźcom.
Pasjonuje się podróżami, fotografią, kinem i gotowaniem. Jestem ojcem dwóch córek. Na stałe mieszkam w Krakowie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

16570 PLN z 18000 PLN

177 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

92%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 18.06.2020.

Julia-Biała Jaskółka - powieść fantasy dla młodzieży

O projekcie

Cel projektu: wydanie, druk i promocja książki "Julia - Biała Jaskółka"
Nakład: 1000 egzemplarzy + e-book.

Budżet:
11 tys. - druk 1000 egzemplarzy, format A5, około 500 stron.
4 tys. - koszty redakcyjne, korekta, skład, opracowanie graficzne
3 tys. - koszty promocji

Data premiery książki: wrzesień 2020


Jeśli ostateczna suma zbiórki przekroczy zakładaną kwotę, to naddatek przeznaczony będzie na pomoc dzieciom uchodźców z Czeczenii mieszkającym w Polsce - zobacz tutaj: Dzieci z Dworca Brześć

 

O książce:

 

W sierocińcu na ulicy Burej każdy dzień zaczynał się tak samo. Pobudka o godzinie szóstej i zimna podłoga pod bosą stopą. Potem obskurna i śmierdząca grzybem łazienka, do której dziewczęta schodziły do piwnicy po wąskich, starych schodach. Kamienna klatka schodowa potęgowała odgłosy pierwszych, codziennych sprzeczek, złośliwych śmiechów, wyzwisk i szturchańców. Najgłośniej jednak przez ten poranny harmider przebijał się skrzekliwy głos wychowawczyni – szybciej, szybciej, sieroty niemyte, zafajdańce – jej nienawistne skrzeczenie niosło się przez wszystkie piętra starego, zaniedbanego budynku. Codziennie te same słowa. Zafajdańce – tak do nich mówiła.

 

 Tak zaczyna się książka Julia - Biała Jaskółka, której jestem autorem. To powieść z gatunku fantasy adresowana do młodzieży powyżej 12 roku życia. Opowiada o przygodach czternastoletniej Julii, na którą niespodziewanie spada zadanie na pozór przerastające jej siły i zdolności. Dziewczynka podejmuje się jego wykonania przeczuwając, że dzięki temu uda się jej odkryć własną tożsamość, poznać swoje pochodzenie i przeznaczenie. Warstwa fabularna, to jednak tylko pretekst do ukazania problemów tkwiących o wiele głębiej.

 

W kontekście baśniowej przygody toczy się walka nie tylko o przetrwanie wyimaginowanego świata, ale przede wszystkim o wartości nadrzędne – solidarność, szacunek dla mniejszości, przyjaźń, lojalność. Moja opowieść w sugestywny sposób odwołuje się do problemów naszego, współczesnego świata – kryzysy emigracyjne, kryzys klimatyczny, starania o przetrwanie tradycji i towarzyszących jej obrzędów.

 

Moją powieść adresuje do nastoletniego czytelnika, bo jako ojciec dwóch nastoletnich córek, jestem przekonany, że jest to wiek największej wrażliwości, najbardziej podatny na kształtowanie niezachwianych moralnie postaw. To też wiek, w którym młody człowiek uczy się empatii, odczuwa potrzebę buntu przeciwko niesprawiedliwościom i krzywdzie. Jestem przekonany, że nastoletni czytelnik znajdzie w lekturze mojej powieści nie tylko fascynującą przygodę, ale też źródło wartości, które w przyszłości mogą stać się ważnym elementem wyznawanych zasad. Wiem to, gdyż sam wyrosłem na lekturach, które stały mi się busolą i ważnym moralnym wskazaniem w życiu dorosłym. W związku z tym, że zdecydowałem się wydać moją książkę samodzielnie, bez pośrednictwa wydawnictw, przyznanie mi możliwości uzyskania środków za pomocą portalu PolakPotrafi.pl byłoby dla mnie bardzo cenne i pomocne. Dziękuję.

 

RECENZJA

 

Zapraszam też do przeczytania recenzji mojej książki napisanej przez Biserkę Čejović. Jest literaturoznawczynią współpracującą z Uniwersytetem Jagiellońskim i Międzynarodowym Festiwalem Literatury Dziecięcej w Rabce. Biserka publikuje w Książkach. Magazynie do czytania.

RECENZJA - JULIA - BIAŁA JASKÓŁKA

 

O autorze:

 Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia na Wydziale Filologicznym ukończyłem w 2001 roku.
Stale współpracuję z Tygodnikiem Powszechnym jako fotoreporter i dziennikarz. W moim kręgu zainteresowań znajdują się głównie sprawy społeczne związane z wykluczeniem, uchodźstwem, brakiem akceptacji.
Od 2018 jestem również nauczycielem akademickim - przedmiot "fotografia w komunikacji społecznej" na Wydziale Polonistyki UJ. Angażuję się w wolontariat związany z pomocą uchodźcom.
Pasjonuje się podróżami, fotografią, kinem i gotowaniem. Na stałe mieszkam w Krakowie.

Możesz też dowiedzieć się więcej o mnie śledząc moje profile w mediach społecznościowych:

Jacek Taran - facebook

Jacek Taran - Instagram

 

O czym jeszcze jest książka? Przeczytaj krótkie streszczenie - bez spojlerów! :)

Akcja rozpoczyna się w sierocińcu w kraju podobnym do Polski, w czasie podobnym do naszego. Bohaterką jest czternastoletnia Julia, mieszkanka sierocińca, która po brutalnym ukaraniu przez kierowniczkę ośrodka w magiczny sposób przenosi się do nieznanego kraju – do krainy Arkaland.

    Na miejscu okazuje się, że jest zapowiadaną w przepowiedniach bohaterką, która ma zapobiec zagrażającej Arkaland katastrofie. Aby tego dokonać musi udać się na Północ, gdzie pokona lodowego tyrana, Pana na Północy. Mieszkańcy Północy uciekają ze swoich domów, szukają nowego miejsca dla siebie i nie zawsze są mile widziani w nowym kraju.

    Julia decyduje się podjąć wyzwanie. Wraz z dwojgiem poznanych tam osób (morf Anatol i tajemniczy Norfed) wyrusza na Północ by wykonać zadanie. Docierają do ukrytego domku Jagi, królowej lasu. Tam Julia poznaje plan dalszej wyprawy i historię Norfeda.

    W czasie podróży poznaje legendy, historie, świat zamieszkany przez różnorodne i nieoczywiste postacie. Zmaga się nie tylko z przygodami, ale uczy się też poznawać emocje i uczucia, których nigdy nie poznała w sierocińcu. Doświadcza przyjaźni, spotyka pierwszą miłość, ale też poznaje gorzki smak straty, żałoby i zdrady.

    Dostaje się do niewoli, którą spędza głęboko pod ziemią w starej kopalni. Styka się tam z problemem uchodźstwa. Poznaje odmienne obrzędy, kulturę, język. Zaprzyjaźnia się z tymi, których nikt nie chciał znać w nowym kraju. Staje się przywódczynią – pomaga odzyskać wolność i powrócić do ojczyzny.

    Nie przestają też dręczyć ją pytania o swoje pochodzenie i prawdziwe imię. W końcu poznaje swoją matkę, ale wcześniej sama musi wziąć odpowiedzialność za losy małej Ulli, dziewczynki, która staje się jej przybraną siostrą. Uczy się korzystać z własnej mocy, poznaje siłę miłości i przebaczenia. Mocno wierzy w to, że zasady, którymi się kieruje mają wartość najwyższą
 

 

Bardzo proszę Cię o wsparcie mojego projektu.
Wierzę, że książki, które mówią o walce dobra ze złem, które pokazują, że warto być dobrym,
mają ogromną moc zmieniania świata.
Dzięki Twojemu wsparciu mamy szansę wspólnie uczynić ten świat lepszym.
Dziękuję i życzę dużo dobrego,
Jacek Taran

Media o Twoim projekcie:

Julia – Biała Jaskółka – powieść fantasy dla młodzieży

swoszowice.org.pl | 2020-05-09

Mieszkaniec naszej dzielnicy – Jacek Taran napisał powieść fantasy dla młodzieży pt. „Julia – Biała Jaskółka”. Obecnie książka czeka na wydanie. Można przyśpieszyć ten proces wspierając projekt na portalu PolakPotrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/julia-biala-jaskolka.

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 18.06.2020 22:10