Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

rafalzaremba

rafalzaremba

Gdańsk, Polska

Jesteśmy trójką zupełnie zwykłych osób. Na śniadanie jemy chleb z masłem i dżemem. Gdybyśmy skończyli bibliotekoznawstwo, pracowalibyśmy w bibliotece. Pech chciał, że jeden z nas skończył geografię, drugi informatykę, trzeci jest tłumaczem. Przez to nie możemy znaleźć sobie miejsca na Ziemi. Poszukamy go w Iranie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6048 PLN z 6000 PLN

71 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.09.2016.

Irangutan — wyprawa badawcza

O projekcie

Dzień dobry, cześć, hej

Przedstawiamy Państwu projekt wyprawy o podłożu naukowym mającej na celu potwierdzenie braku występowania orangutanów na odcinku Jedwabnego Szlaku od Teheranu do Taszkientu.

 

Skład wyprawy:

 

Mgr Inż. Przemek „Wujek” Skolimowski

Zachodniopomorzanin, informatyk.

Rola: bieżące zabezpieczanie wyprawy przed niechcianym oprogramowaniem.

Prowadził badania m.in w Mongolii, Maroko, Malezji i innych krajach na literę M.

Zasłynął rzeźbą marynistyczą „Mewa i Ewa” oraz wyprawą badawczą do Bangladeszu „W poszukiwaniu twórcy pirackiej kopii Wiedźmina”.

 

  
zdjęcia z wyprawy (kliknij)

 

 

Mgr Paweł „Pietrzyk” Pietrzyński

 Mierzejak wiślany, geograf.

Rola: bieżące określanie rysu geograficznego podczas wyprawy.

Prowadził badania m.in. w Timorze Wschodnim, Kirgistanie, Rosji i innych krajach, które nie wiadomo, gdzie leżą. 

Napisał w 2002 r. poradnik dla początkujących ogrodników pt. „Moja pierwsza działka” (do dziś niewydany), a zasłynął wyprawą motocyklową dookoła Azji o nazwie „No Experience Expedition”, za którą otrzymał wyróżnienie na Kolosach.

film z wyprawy

  

Mgr Rafał (po prostu) Zaremba

Pomorzanin, tłumacz.

 Rola: bieżące tłumaczenie istoty wyprawy osobom postronnym i uczestnikom.

Prowadził badania m.in w Brazylii, Indonezji, Indiach i innych krajach o długiej, czasem poszarpanej linii brzegowej.

Zasłynął nieudaną próbą przeskoczenia szczytu Wierzyca w 1999 r. oraz wyprawą rowerową z Gdańska do Maroka „A co ja Ci będę tłumaczył”. Współautor bloga paisai.pl; publikował między innymi w czasopismach Extremium i n.p.m.

 
film z wyprawy

  

Szczegółowy opis projektu badawczego:

Celem projektu jest organoleptyczne potwierdzenie niewystępowania orangutana z gatunku Pongo abelii w Iranie, Turkmenistanie i Uzbekistanie na odcinku Teheran-Taszkient. Badacze poruszać będą się rowerami, aby nie wystraszyć orangutanów. Obserwacja z drogi i przydrożnych terenów powinna być wystarczająca, ponieważ większość terenu to stepy, półpustynie i pustynie(?), na których orangutany raczej nie występują. Orangutany występują właściwie wyłącznie w wilgotnych lasach deszczowych, także celem pośrednim wyprawy będzie organoleptyczne potwierdzenie niewystępowania lasów deszczowych w wyżej wymienionym terenie.

Termin wyprawy: wrzesień – październik 2016

Trasa: poszukiwania odbędą się na odcinku około 2500 km. 

 

Wyzwania i cele zbiórki:

Badaniom występowania orangutanów na tych terenach zagraża, a czasem wręcz je uniemożliwia, biurokracja poszczególnych państw, mnożąc wymogi wjazdowe i komplikując przepisy wizowe. Przy współpracy z autochtonami i poprzez pośrednika (agenta) można jednak ten problem rozwiązać. Do agenta dostępu bronią jednak znacznej wielkości bariery finansowe.

Jeśli uda się zebrać ustaloną kwotę, środki zostaną w całości przekazane na realizację procesu uzyskiwania wiz dla uczestników. W przypadku uzyskania nadwyżki zostanie ona przeznaczona na transport badaczy wraz z rowerami do miejsca docelowego.

Udział kosztu wiz w kosztorysie całej wyprawy oraz szczegółowe rozbicie kosztów wiz przedstawiają poniższe wykresy:

 

 

Plan B.

Istnieje spore niebezpieczeństwo nieuzyskania dla badaczy wizy do Turkmenistanu (powody odmowy nie są podawane). W tym przypadku badacze po przedostaniu się do Iranu zdobędą najwyższy szczyt kraju, a zarazem drugi najwyższy wulkan Azji, Damewend (5610 m n.p.m.), aby przeprowadzić krótkoterminowe obserwacje występowania orangutanów na dalszej trasie za pomocą lornetki. Przez następne 2 tygodnie pobytu w Iranie badacze planują wyznaczyć śladem swojej podróży na mapie Iranu kształt rozwianej wiatrem łzy jako symbol rozwianych marzeń i utyskiwania nad losem.

 

Ukryty cel:

Ukrytym celem wyprawy jest zainteresowanie Szanownego Czytelnika liczebnością orangutana sumatrzańskiego, zmniejszającym się obszarem lasów deszczowych i ich znaczeniem dla Ziemi, zwrócenie Jego uwagi, na fakt, że nasze działania po jednej stronie globu mogą wpływać na sytuację po drugiej, a także promowanie roweru jako środka transportu, który nie płoszy zwierząt.

O kurczę! To nie tylko beka? Nie boję się i chcę stawić czoła innym poważnym informacjom!

Patronem medialnym wyprawy jest magazyn Poznaj Świat.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.09.2016 15:03