Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

AnnaKsiazek

AnnaKsiazek

Łódź

Hej!

Jestem Anna, podróżniczka, trenerka, aktywistka... Na co dzień prowadzę szkolenia, coaching, uczę języków, koordynuję projekty, między innymi w takich organizacjach jak ZHP czy Ashoka. Bliskie są mi prawa człowieka i edukacja globalna. Nie służy mi bycie w jednym miejscu, wciąż ciągnie mnie w nowe rejony, do nowych ludzi, punktów widzenia, nowych doświadczeń. Jakiś czas temu wymarzyłam sobie podróż dookoła świata, która pozwoli nie tylko wyrwać się z europocentryzmu, ale też udowodni coś światu. Mam w sobie ogromną niezgodę na to, jak świat dziś wygląda i wierzę, że zmiana jest w zasięgu ręki. Potrzebujemy tylko wszyscy po nią sięgnąć.

Więcej o mnie na: http://annaksiazek.strikingly.com/

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5010 PLN z 4000 PLN

82 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

125%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.08.2015.

Podróż dookoła świata How to (ex)change the world

O projekcie

Nazywam się Anna Książek, razem z Andreą Pucci postanowiliśmy jechać w podróż dookoła świata. Nasza wyprawa, nazwana How to (ex)change the world, rozpocznie się we wrześniu 2015 roku w Azji Południowo-Wschodniej.

Naszym celem jest szukanie tzw. changemakerów, ŚWIATOZMIENIACZY, ludzi którzy w różnych miejscach zmieniają świat na lepsze. Chcemy opisywać ich doświadczenia, rozpowszechniać je, szukać odpowiedzi na pytania: kim są światozmieniacze? Co ich łączy? Co potrzebne jest by zmieniać świat? 

Metodą podróży będzie wymiana: chcemy podarować nasze umiejętności i wiedzę (np. uczenie angielskiego, włoską kuchnie, organizowanie warsztatów) w zamian za miejsce do spania i jedzenie.

 

  •  Opisane historie ludzi, którzy zmieniają świat w różnych zakątkach Ziemi. Zebrany materiał prezentowany będzie w formie wpisów na bloga, newslettera Dobrych Wieści (GoodNewsLetter), artykułów, wywiadów,  filmików.
  • Zbiór zdjęć prezentujących pracę światozmieniaczy, ale też odwiedzane miejsca, kultury, zwyczaje.
  •  Tworzenie sieci osób zmieniających świat.
  • Opisane inne elementy kultury danego kraju warte rozpowszechnienia np. księga złotych myśli płynących z filozofii i podejścia do życia mieszkańców/ek, przepisy kulinarne, zwyczaje i tradycje.
  • Bieżące relacjonowanie doświadczeń z podróży opartej na wymianie.

 

     Anna Książek, Polka (Łodzianka :)

 

     Andrea Pucci, Włoch

 

Przede wszystkim podróżnikami. Mamy za sobą takie wyprawy jak:

Przede wszystkim jesteśmy podróżnikami. Mamy za sobą takie wyprawy jak:

·        Wędrówki piesze: Camino de Santiago (trasa północna, francuska, portugalska), Via Francigena (z Bologni do Rzymu)

·        Szczyty: Kilimandżaro, Mont Blanc, Tubkal, Olimp

·        Wycieczki autostopem: Bałkany, Gruzja, Półwysep Iberyjski

·        Doświadczenie życia w różnych krajach: Włoch, Polska, Portugalia, Korea, Francja

 

Oprócz tego sami działamy na rzecz praw człowieka, odpowiedzialnej konsumpcji i szeroko pojętego rozwiązywania problemów społecznych. Od lat współpracujemy z międzynarodowymi organizacjami, które czynią świat lepszym, a o których więcej poniżej.

 

 

Wyobraź sobie, że rozpoczynasz dzień nie od konfliktów i tragedii, których pełne są media, czy od maila ze spisem obowiązków od szefa, ale od ciekawej, inspirującej historii kogoś, kto zmienia świat na lepsze, kto ma świetny pomysł i zapał, by wprowadzić go w życie. Czytasz o jego/jej idei, motywacji, działaniach, o ludziach, którzy są w to zaangażowani i których życie staje się lepsze. Stajesz się spokojniejszy/a, pełniejszy/a wiary w ludzi, być może gotowy/a by samemu/ej zrobić coś dobrego. 

 

To właśnie chcemy oferować Wam przede wszystkim. Newsletter Dobrych Wieści (GoodNewsLetter), historie inspirujących ludzi na Waszym mailu przynajmniej raz w tygodniu.

 

Wiemy że tacy istnieją. Od lat działając w różnych organizacjach pozarządowych widzimy ich i spotykamy na co dzień. Wiemy też jak ich szukać w najróżniejszych miejscach świata. Mamy pierwsze kontakty dzięki takim organizacjom jak Ashoka, Amnesty International czy Skauting, które postanowiły wesprzeć nas i stać się częścią naszej wyprawy.

 

Partnerzy

 

       

 

Patronaty

Wspierają nas największe organizacje skupiające światozmieniaczy. To dzięki nim znajdujemy pierwsze osoby, z którymi warto rozmawiać, a one wskażą nam kolejne. By wyruszyć w podróż potrzebujemy jednak również Waszego wsparcia.

 

Naszą metodą podróży będzie wymiana - nasze umiejętności (np. uczenie angielskiego, gotowanie, praca na farmie, prowadzenie warsztatów) w zamian za miejsce do spania i jedzenie. Nie tylko pozwoli nam to zmniejszyć budżet, ale przede wszystkim wniknąć w daną społeczność, stać się jej częścią.

Przemieszczać chcemy się głównie autostopem, czasem pieszo czy rowerem. Wydatki w czasie drogi będą więc niewielkie. To czego nam brakuje to pieniądze na wizy i szczepionki, czyli te elementy podróży, które są trudne, jeśli nie po prostu niemożliwe do wymiany.

Naszą podróż rozpoczynamy we wrześniu 2015 roku. Do czerwca 2016 roku chcemy odwiedzić następujące kraje:

·                       Indie

·                       Chiny

·                       Indonezja

·                       Wietnam

·                       Laos

·                       Kambodża

·                       Malezja

·                       Bangladesz

·                       Nepal

·                       Filipiny

·                       Birma

·                       Tajwan

·                       Sri Lanka

 

Koszt wiz oraz szczepień do tych miejsc to 2000 zł na osobę. A że jest nas dwójka, łączny koszt to 4000 zł i taką też kwotę chcemy uzbierać za pomocą Polak(Polka!) Potrafi.

Jeśli uda nam się zebrać więcej, dodatkowe pieniądze przeznaczymy na wizy do kolejnych krajów, jako że Azja Południowo-Wschodnia to jedynie pierwsza część naszej podróży dookoła świata.

A teraz najważniejsze, czyli...

 

Przede wszystkim chcemy podarować Wam Newsletter Dobrych Wieści (GoodNewsLetter) dlatego też jest to nagroda, którą otrzyma każda osoba bez względu na wpłaconą kwotę. Oprócz tego do każdej kwoty dobraliśmy unikalną nagrodę, a do nagrody – jej patrona/kę, światozmieniacza/kę, osobę która w jakiś sposób zmieniła świat i mniej lub bardziej abstrakcyjnie związana jest z daną nagrodą.

1. PATCH ADAMS (5zł) - Big Hug czyli wielkie przytulenie i dozgonna wdzięczność

Patch Adams – aktywista społeczny, lekarz, aktor i klaun. Założyciel Gesundheit Institute. Znany głównie dzięki filmowi stworzonymi na podstawie jego biografii, który serdecznie Wam polecamy.

2. SHERYL SANDBERG (10 zł) – imienne podziękowania na FanPagu projektu oraz stronie internetowej

Sheryl Sanberg -  była wiceprezes Global Online Sales and Operations Google, była szefowa personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, od 2008 szefowa operacyjna Facebook Inc. Zaangażowana w działania na rzecz kobiet, zachęcamy do obejrzenia jej przemówienia w tej sprawie na TEDtalks: http://www.ted.com/talks/sheryl_sandberg_why_we_have_too_few_women_leaders?language=pl

3. GAJUSZ CILNIUSZ MECENAS (15 zł) – moneta albo znaczek pocztowy albo podkładka pod piwo albo cokolwiek o podobnej wartości do Twojej kolekcji (lub kolekcji kogoś Ci bliskiego) z wybranego z odwiedzanych przez nas krajów.

Gajusz Cilniusz Mecenas – rzymski polityk, poeta i patron poetów, od jego imienia wzięła się nazwa protektora sztuki i nauki. „Kolekcjonował” on szeroko pojętą sztukę, dając możliwość tworzenia licznym artystom.

4. MARCO POLO (20 zł) – pocztówka z wybranego z odwiedzanych przez nas krajów.

Marco Polo – wenecki kupiec i podróżnik.

5. JÓZEF MELZER (25 zł) – zbiór przepisów od prawdziwej włoskiej Babci w wersji pdf.

Józef Melzer - twórca rogali świętomarcińskich, które rozdawał ubogim.

6. CARLO PETRINI (30 zł) - zbiór przepisów z odwiedzanych przez nas krajów w wersji pdf.

Carlo Petrini – założyciel ruchu Slow Food. Więcej na stronie slowfood.com.

7. TREVOR MCKINNEY (35 zł) – filmik z dedykowanym podziękowaniem nakręcony specjalnie dla Ciebie w wybranym z odwiedzanych przez nas krajów.

Trezor McKinney – to właściwie fikcyjna osoba, bohater filmu Podaj dalej (Pay it forward). Wymyślił on jednak niesamowitą ideę zmieniania świata. Zachęcamy więc do obejrzenia filmu i do wcielania jego idei w życie.

8. ROBERT BADEN POWELL (40 zł) – dwa skautowe gadżety (np. chusta, pierścień, plakietka) z wybranego z odwiedzanych przez nas krajów.

Robert Baden Powell – założyciel skautingu. Zapraszamy na stronę zhp.pl oraz polska2023.pl.

9. JACEK STRYCZEK (45 zł) – prezent niespodzianka z wybranego z odwiedzanych przez nas krajów.

Jacek Stryczek - polski duchowny katolicki, duszpasterz akademicki oraz prezes Stowarzyszenie Wiosna, pomysłodawca między innymi Szlachetnej Paczki.

10. SENEKA (50 zł) – własnoręcznie zrobiona książeczka z cytatami i sentencjami odkrytymi w odwiedzanych przez nas krajach.

Seneka – rektor, pisarz, poeta, filozof rzymski, stoik, przeciwnik walk gladiatorów.

11. ALBERT EINSTEIN (55 zł) – wydrukowany kalendarz na ścianę ze zdjęciami z wyprawy.

Albert Einstein – nie ma pewnie wielkiej potrzeby wyjaśniania kim jest, więc zacytuję tylko jego słowa: „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić”.

12. CLAUDIO GUBITOSI (60 zł) - DVD z wszystkimi zdjęciami i filmikami z wyprawy.

Claudio Gubitosi – założyciel Giffoni Film Festiwal, festiwalu filmów dla młodych widzów (http://www.giffonifilmfestival.it/en/).

13. JANUS FRIIS, NIKLAS ZENNSTROM (65 zł) rozmowa przez skype z wybranego z odwiedzanych przez nas krajów. Odpowiemy na każde pytanie! ;)

Janus Friis, Niklas Zennstrom – twórcy skypa.

14. PAUL RICE (70 zł) - Kubek z nadrukowanym zdjęciem z wyprawy oraz herbata z wybranego z odwiedzanych przez nas krajów

Paul Rice – zaangażowany w tworzenie ruchu Fair Trade.

15. SZARBAT GULA (75 zł) – wybrane zdjęcie wydrukowane w  dużym rozmiarze (przynajmniej 20/30) i oprawione.

Szarbat Gula (Afgan Girl) – dziewczyna z najsłynniejszego zdjęcia National Geographic.

16. REZA DEGHATI (80 zł) – własnoręcznie robiony album ze zdjęciami z podróży.

Reza Deghati – twórca organizacji AINA, która pomaga odbudowywać silne i demokratyczne społeczeństwo obywatelskie w Afganistanie poprzez rozwój i rozprzestrzenianie mediów, w tym fotografii.

17. RYSZARD KAPUŚCIŃSKI (100 zł) – własnoręcznie robiona książka ze zbiorem najciekawszych historii „changemakerów” spotkanych podczas wyprawy.

Ryszard Kapuściński – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf zwany „cesarzem reportażu”.

18. VIRGINIA WOOLF (100 zł) – specjalna edycja własnoręcznie robionej książki, historie changemakerek (kobiet, które zmieniają świat w różnych zakątkach ziemi)

Virginia Wolf – angielska pisarka i feministka.

19. MARIA MONTESSORI (150 zł) - dwie własnoręcznie robione książki (historie changemakerów oraz specjalne wydanie z historiami kobiet)

Maria Montessori – włoska lekarka, twórczyni systemu wychowania dzieci zwanego metodą Montessori.

20. CARL ROGERS (200 zł) – sesja coachingowa (life coaching lub business coaching).

Carl Rogers - amerykański psycholog i psychoterapeuta, jeden z głównych przedstawicieli psychologii humanistycznej.

21.  RICHARD SAUL FURMAN (300 zł) - Prezentacja wspomnień i efektów podróży w dowolnym miejscu w Polsce (np. w kawiarni, organizacji, itd.)

Richard Saul Furman – jeden z pomysłodawców i współtwórców TEDtalks.

22. LUKULLUS (400 zł) – specjalna, prywatna prezentacja wspomnień i efektów podróży połączona z ekskluzywną kolacją.

Lukullus – wódz rzymski i polityk, znany ze swoich wystawnych uczt.

 

 Bohaterowie

Anna

  • Polka
  • Wulkan energii i pomysłów, z których wszystkie powinny zostać zrealizowane natychmiast
  • Przeciwieństwo cierpliwości
  • Uwielbia pracę z ludźmi, góry i ruch
  • Zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka

 

Andrea

  • Włoch
  • Typowo włoskie poczucie czasu: spokojnie, zdążymy, może jutro albo pewnego dnia
  • Przeciwieństwo szybkości
  • Uwielbia pracę z ludźmi, najlepiej z kuflem piwa w pobliżu oceanu
  • Zaangażowany w rozwijanie kucharskich zdolności

 

 

Change 1 - Początki 

Poznali się w Portugalii, ona na Erasmusie, on na studiach doktoranckich. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, spotykali się dość często na różnych wydarzeniach. Zaiskrzyło dopiero na jednej z erasmusowych imprez, koło 4 rano, kiedy na parkiecie zostało już niewiele osób. I zaczęły się opowieści o marzeniach, o wyprawie na Kilimandżaro (www.przekroczycgranice.zhpwidzew.pl). Trzeba było jednak kolejnych kilku miesięcy by spotkać się na kawę. Wszystko rozegrało się podczas ostatnich pięciu dni Anny w Portugalii. Niekończące się rozmowy, całodzienne spotkania, nagłe uczucie pogłębiające się z każdą spędzoną razem minutą. Pięć intensywnych dni wystarczyło, by chwile po powrocie do Polski, po roku nieobecności, zacząć myśleć jak dostać się z powrotem do Portugalii. Dwa tygodnie później Anna przemierzyła autostopem niemal całą Europę, by znów znaleźć się w Aveiro. Spędziła tam kolejne trzy tygodnie. Wyjeżdżając wiedziała, że to dopiero początek historii. Niełatwej historii, kolejny rok to związek na odległość, gdzieś między Polską, Portugalią a Włochami. Weekendowe spotkania, wieczna tęsknota, problemy ze Skypem. I tak przez rok aż do lipca 2012 gdy postanowili położyć temu kres…

 

Change 2 – Stabilizacja (?)

Ich życie razem rozpoczęło się od Camino de Santiago. Po uroczych spotkaniach raz na miesiąc, nagle przyszło im zmierzyć się z wzajemną obecnością 24h na dobę przy ogromnym zmęczeniu i wyzwaniach, jakie stawia przed nimi Camino. Ujmując to łagodnie: nie było łatwo. Wkroczyli jednak do Santiago ramię w ramię wiedząc, że niewiele może ich pokonać. A ich życie razem na zawsze naznaczone zostało drogą. Po Camino przyszedł czas na względną stabilizację jeśli stabilizacją nazwać można trzykrotne zmienianie miejsca zamieszkania. Od Bolonii, przez Weronę aż do Warszawy. Po drodze każde z nich porzuciło swój wyuczony zawód: Anna mieszkając we Włoszech zamiast psychologii uczyła angielskiego, Andrea w Polsce zrezygnował z chemii na rzecz uczenia włoskiego. Języki powoli zaczęły opanowywać ich zawodowe i niezawodowe życie…

 

(Ex)change 3 - Languages

Uczenie języków nie było złe, choć wiecznie czegoś w nich brakowało. Uczenie języka dla samego języka nie zmieniało świata. Od początku chodziło im po głowie coś na kształt szkoły językowej, w której język będzie jedynie wymówką do rozmowy o ważnych społecznie sprawach. W końcu w styczniu 2015 ruszyli z cyklem sayBabel workshops, które z jednej strony pozwalały osobom uczestniczącym ćwiczyć język angielski, z drugiej dawały wiedzę i umiejętności z takich dziedzin jak odpowiedzialna konsumpcja, prawa człowieka czy umiejętności miękkie. Babel oznaczał dla nich nie tylko różnorodność, ale i wiarę (wybudujemy wieżę, wierzę wierzę wierzę…), przełamywanie barier, wspólny wysiłek. Warsztaty opierały się na zasadzie „tips”, uczestnicy/czki mogli/ły anonimowo wesprzeć inicjatywę dowolną kwotą po zakończeniu spotkania. Coraz ważniejsza stawała się również koncepcja wymiany, w której nie tylko pieniądze odgrywają rolę.

Tak upływały kolejne tygodnie, a stabilizacja zaczynała męczyć… Trudno powiedzieć skąd i kiedy dokładnie przyszła myśl o podróży dookoła świata. Pewnego dnia już po prostu była, nie dając o sobie zapomnieć. Zamienić sayBabel w moveBabel. Ale jak, gdzie, za co? Początkowo myśleli o tym, by rzucić wszystko, jechać na Bliski Wschód, zarobić trochę pieniędzy i zacząć podróżować. A jednak od samego początku coś w tej idei nie grało…

 

Exchange 4 – Eureka

Pomysł pojawił się pewnego marcowego wieczoru. Anna szła na spotkanie myśląc jak zwykle o planowanej podróży, kiedy oświeciła ją myśl: a gdyby zamiast zarabiać więcej pieniędzy -  mniej ich wydawać? Zaoferować wiedzę i umiejętności w zamian za miejsce do spania i jedzenie? Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, ale i prawdziwie wniknąć w społeczność, wyrwać się ze stereotypowej roli turysty/ki. I podważy system, w którym pieniądze są jedynym wyznacznikiem sukcesu i warunkiem realizacji marzeń.

Anna podekscytowana weszła na spotkanie z Elą, by opowiedzieć o nowym pomyśle i planowanej za kilka miesięcy podróży. Zanim jednak zdążyła się odezwać Ela powiedziała, że ma dla niej ciekawą propozycję. Jej znajoma z Ashoki szuka koordynatorki do nowego projektu Changemaker schools...

Pomysł wyprawy potrzebował jeszcze trochę czasu na rozwinięcie i doprecyzowanie, w gruncie rzeczy jednak idea EXCHANGE i CHANGE spotkały się w tym właśnie momencie. EXCHANGE jako metoda podróży, CHANGE jako cel.

Nie moveBabel, a exchangeBabel.

 

 

facebook.com/exchangebabel

exchangebabel.com

 

 annaksiazek.strikingly.com

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.08.2015 18:06