Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Adam Borowski

Adam Borowski

Poznań

Aktor Teatru Ósmego Dnia, współtwórca wszystkich jego przedstawień od 1974 roku.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6576 PLN z 6000 PLN

114 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.10.2014.

Festiwal Okupacyjny w Teatrze Ósmego Dnia

O projekcie

OKUPUJMY!!! Od 19 października do 16 listopada! Spotkajmy się w Teatrze Ósmego Dnia! Oglądajmy spektakle! Rozmawiajmy o twórczości i polityce! O sytuacji instytucji kultury i ich pracowników! Złóżmy się na Festiwal Okupacyjny! 

Drodzy Widzowie, Koledzy, Przyjaciele!

W związku z odwołaniem Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektor naczelnej i artystycznej Teatru Ósmego Dnia oraz w reakcji na coraz częściej motywowane politycznie decyzje władz Poznania dotyczące kultury, postanowiliśmy na przełomie października i listopada zorganizować trwający miesiąc Festiwal Okupacyjny. 

Chcemy pokazać, że Teatr Ósmego Dnia jest miejscem, które należy do nas – ludzi kultury, sztuki, społeczników, mieszkańców zainteresowanych obecnością na mapie miasta instytucji, w której jest miejsce na niezależne, nieszablonowe, wolne działania, a także do artystów, naukowców, widzów, którzy przyjeżdżają tu od lat z innych miast Polski i świata, by tworzyć i prezentować swoją twórczość, uczestniczyć w debatach, spektaklach, koncertach i festiwalach. 

Mamy zamiar spotkać się i porozmawiać o szczególnym momencie, w którym się znaleźliśmy i podjąć ważne dla nas wątki w sztuce i debacie społecznej. 

W ramach Festiwalu pragniemy pokazywać spektakle, czytania performatywne, performanse (m.in. Pawła Demirskiego, Akademii Ruchu, Pawła Hajncla, Aleksandry Jakubczak, Krzysztofa Szekalskiego), zorganizujemy dyskusje dotyczące kultury i jej relacji z władzą, sposobów jej finansowania, praw pracowniczych w instytucjach kultury, związków zawodowych, ubezpieczeń artystów... Wśród naszych gości znajdą się twórcy, związkowcy, prawnicy, ekonomiści, działacze społeczni, dziennikarze.

Festiwal Okupacyjny jest wydarzeniem realizowanym bez dotacji, dlatego organizujemy zbiórkę pieniędzy, które pomogą zapewnić naszym gościom noclegi i wyżywienie, a także zwrócić koszty podróży. 

Będziemy wdzięczni za Waszą pomoc!

Do zobaczenia w Teatrze Ósmego Dnia!

 

Organizatorzy:

Adam Borowski - aktor, Marcin Kęszycki - aktor, Paulina Skorupska - teatrolożka, Michał Wybieralski - dziennikarz, Witold Mrozek - krytyk teatralny

 

O Teatrze Ósmego Dnia:

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Założony przez grupę studentów polonistyki, w latach 70. stał się jednym z najważniejszych zespołów alternatywnych.

Zapisał się w historii 2 poł. XX wieku nie tylko dzięki zasługom dla rozwoju światowego teatru eksperymentalnego, lecz także dzięki aktywnemu włączeniu się Zespołu w proces walki o przemiany demokratyczne w Polsce w latach 1975-1989. Za tę działalność grupa zapłaciła wysoką cenę – w latach 1984-1986, skazana została przez władze PRL na oficjalny niebyt, działała w drugim obiegu, a gdy możliwości tworzenia w Polsce się skończyły – poza granicami kraju, na emigracji.

Teatr wrócił do Polski w 1990 roku na zaproszenie ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego i minister kultury Izabeli Cywińskiej. Od początku lat 90. prowadzi w Poznaniu ośrodek kultury alternatywnej, w którym prezentuje własne przedstawienia, produkuje spektakle twórców niezależnych, organizuje debaty., spotkania, projekty interdyscyplinarne poświęcone kulturze i problemom społecznym.

Tworzy przedstawienia społeczne i polityczne, niezmiennie czerpiące inspiracje ze współczesnej rzeczywistości. Zarówno spektakle salowe, jak i widowiska plenerowe, adresowane do wielkiej publiczności, prezentowane są na międzynarodowych festiwalach całego świata. Wiele z nich trwale zapisało się w historii teatru, m.in. „Przecena dla wszystkich” (1977), „Ach, jakże godnie żyliśmy” (1979), „Więcej niż jedno życie” (1981), „Raport z oblężonego miasta” (1983), „Cuda i mięso” (1984), „Piołun” (1985), „Ziemia niczyja” (1991), „Sabat” (1993), „Tańcz, póki możesz” (1994), „Szczyt” (1998), „Arka” (2000), „Portiernia” (2003), „Czas Matek” (2006).

Zespół Teatru Ósmego Dnia rozwinął własną metodę pracy nad przedstawieniem, której istotą jest technika aktorskiej improwizacji i wciąż poszukuje nowych form opowiadania o współczesnym świecie – w ostatnich latach coraz częściej sięga po formułę teatru dokumentalnego, wykorzystując ją zarówno w przedstawieniach salowych, jak „Osadzeni. Młyńska 1” (którego scenariusz został oparty na historiach więźniów), jak i w widowiskach site-specific realizowanych w zapomnianych przestrzeniach miast, m.in. „Drugie Miasto” na Śródce w Poznaniu, „Podwórko. Zgierska 38” na łódzkich Bałutach w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, „Ceglorz” w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Teatr Ósmego Dnia współpracuje z wieloma grupami artystycznymi w Polsce i na świecie. W tym roku wraz z niezależnymi twórcami i działaczami społecznymi przygotuje plenerowe wydarzenie „Manifestacja” na Placu Wolności w Poznaniu – w symbolicznym miejscu, przy którym znajduje się siedziba Teatru.

Na przestrzeni lat Teatr Ósmego Dnia został uhonorowany wieloma nagrodami, do najważniejszych należą:

1982 – Nagroda Kulturalna Tymczasowej Komisji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” za działalność w roku 1982;

1985 – Fringe First Award na festiwalu w Edynburgu za spektakl Auto-da-fé;

1992Nagroda Artystyczna Miasta Poznania za całokształt twórczości;

1994 – Nagroda im. Konrada Swinarskiego przyznana przez miesięcznik „Teatr” za całokształt działalności artystycznej;

2000 Nagroda Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za zasługi dla kultury polskiej;

2007 – Nagroda Specjalna za spektakl Teczki w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej;

2007 – Nagroda za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą przyznana przez Sekcję Krytyków Teatralnych Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI.

***

Dlaczego crowdfunding? Festiwal Okupacyjny w zamierzeniu jest przedsięwzięciem demokratycznym, tworzonym kolektywnie przez ludzi połączonych wspólną wizją współczesnej instytucji kultury - debatujemy razem, organizujemy razem - zrzucamy się!

***

Na co wydamy zebrane 6 000 zł? Na noclegi, wyżywienie i koszty podróży artystów, aktywistów, związkowców i naukowców, którzy odwiedzą nas pomiędzy 19 października a 16 listopada, by prezentować spektakle i  performanse, uczestniczyć w debatach oraz wygłaszać wykłady.

***

Co się stanie, jeżeli zbierzemy kwotę większą niż 6 000 zł? Zobowiązujemy się przeznaczyć ją w całości na organizację gościnnych wydarzeń artystycznych z udziałem młodych twórców teatralnych w Teatrze Ósmego Dnia.

Media o Twoim projekcie:

Poznań. Wesprzyj Festiwal Okupacyjny na PolakPotrafi.pl

www.e-teatr.pl | 2014-09-01

W dniach 19 października - 16 listopada w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się Festiwal Okupacyjny. Idea Festiwalu zrodziła się z reakcji na politykę kulturalną władz Poznania, w tym m.in. podejmowane w okresie wakacyjnym decyzje dotyczące Galerii Miejskiej Arsenał, czy Teatru Ósmego Dnia.

FESTIWAL OKUPACYJNY W POZNAŃSKICH ÓSEMKACH

www.teatralia.com.pl | 2014-08-31

Idea Festiwalu zrodziła się z reakcji na politykę kulturalną władz Poznania, w tym m.in. podejmowane w okresie wakacyjnym decyzje dotyczące Galerii Miejskiej Arsenał (lato 2013) czy Teatru Ósmego Dnia (lato 2014).

Zrzuć się na Festiwal Okupacyjny

kultura.poznan.pl | 2014-08-21

Festiwal Okupacyjny w Teatrze Ósmego Dnia ma potrwać od 19 października do 16 listopada. Na jego organizację artyści zbierają pieniądze za pomocą popularnego portalu crowfundingowego.

Wesprzyj Festiwal Okupacyjny

www.dziennikteatralny.pl | 2014-08-20

Grupa artystów, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych, związkowców z całego kraju weźmie udział w Festiwalu Okupacyjnym realizowanym od 19 października do 16 listopada w Teatrze Ósmego Dnia. - Złóżmy się na niego! Wykorzystajmy ideę crowdfundingu! - apelują.

Poznań. Wesprzyj Festiwal Okupacyjny w Ósemkach

www.e-teatr.pl | 2014-08-19

Grupa artystów, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych, związkowców z całego kraju weźmie udział w Festiwalu Okupacyjnym realizowanym od 19 października do 16 listopada w Teatrze Ósmego Dnia. - Złóżmy się na niego! Wykorzystajmy ideę crowdfundingu! - apelują.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.10.2014 18:06