O projekcie
Stowarzyszenie "Chwała Bohaterom" z Jastrzębia Zdroju - od lat zajmuje sie upamiętnianiem mało znanych faktów historii Polski i regionu. We współpracy z "Domem Polskim im. Żwirki i Wigury" w czeskim Cierlicku - przygotowaliśmy wsparty unijnym groszem projekt upamiętniający tych wybitnych przedwojennych lotników. W jego ramach kilka tysięcy młodych ludzi na pograniczu polsko-czeskim miało okazje zobaczyć poświęconą im wystawę i/lub uczestniczyć w prelekcjach na temat znaczenia ich gigantycznego, niewyobrażalnego dziś sukcesu. W ramach tego projektu zrealizowany został także 50 minutowy film dokumentalny (z elementami fabuły) z zamysłem prezentowania go odwiedzającym miejsce katastrofy Żwirki i Wigury na Zaolziu. Film opowiedziany jest z punktu widzenia mieszkańców miejsca, gdzie Żwirko i Wigura zginęli we wrześniu 1932 roku. Mamy nadzieję, ze podobnie jak ubiegłoroczny debiut autora filmu - Pawła Bogocza ("Happy Olo" o kajakarzu Aleksandrze Dobie) - także i ten film trafi do dystrybucji kinowej i będzie zbierał nagrody na najbardziej prestiżowych filmowych festiwalach.
Chwała Bohaterom
Wspomnienie Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury
Film "Chwała Bohaterom" - został zrealizowany w przygranicznym Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Karwinie, Cierlicku, Będzinie i Warszawie.
Najwybitniejsi polscy specjaliści od filmu dokumentalnego - zachęcają nas do dalszego rozwijania projektu, bardzo wysoko oceniając jego potencjał i punkt do którego już dotarliśmy. Niestety, podczas finalnych prac - niespodziewanie zmarł nasz dźwiękowiec, wybitna postać polskiej kinematografii i pasjonat lotnictwa - Paweł Fidala (znany m.in jako twórca ścieżki dźwiękowej do filmu "Pitbull"). Powiedzenie o "ludziach niezastąpionych" nabrało dla nas specjalnego znaczenia.
Pragniemy zebrać kwotę 25 tys. złotych, która umożliwi nam ponowne udźwiękowienie filmu, oraz przygotowanie kopii do publicznych prezentacji filmu z przestrzennym dźwiękiem kinowym (tak jak Paweł to wymyślił) a nie - dźwiękiem telewizyjnym (stereo). Jeśli uda nam się zdobyć więcej środków - rozbudujemy film do 70 minut - temat zapomnianych patronów polskiego lotnictwa bardzo się o to prosi. Bez ich światowego sukcesu przed wojną - nie było by np. Dywizjonu 303... .
Trailer filmu
Zamysł filmu
Ten film w swym zamyśle - to także niezwykle ważny głos w trwajacej właśnie dyskusji o tożsamości narodowej Ślązaków. To także uświadomienie sobie faktu, że choć w każdym polskim mieście - jest ulica im. Żwirki i Wigury - to mało kto ma dzisiaj wiedzę kim oni byli i na czym polegało znaczenie ich sukcesu dla przedwojennej Polski i Polaków. Ten film to przypomnienie złotego czasu światowej awiacji, pochwała "polskości" i polskiej myśli technicznej. Legendarny samolot RWD-6 który pokonał wszystkie ówczesne konstrukcje świata był w istocie zaprojektowany i wykonany przez Koło Naukowe Studentów Mechaniki Politechniki Warszawskiej (tak jak niezatapialny kajak Aleksandra Doby był pracą dyplomową studentów Politechniki Szczecińskiej).
Film ten jest potwierdzeniem tezy, że "Polak - potrafi!". To pełna uroku opowieść o paradoksach zbiorowej pamięci, wykreowana w unikalnych technikach animacyjnych, oparta o współpracę z Zakładem Nowych Mediów Uniwersytetu Śląskiego i twórcami symulatorów lotniczych dla polskiej armii (Wojskowa Akademia Techniczna).
Na temat projektu wypowiada się Andrzej Celiński - reżyser dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy (za reżyserię i montaż).
W rolach Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury zobaczymy łudząco do nich podobnych znakomitych, trzymających się z dala od telenowel i seriali młodych aktorów: Aleksandra Blitka (Teatr Zagłebia) i Wojciecha Żaka (Teatr im. Dormana).
Współbohaterami filmu są miasta Cieszyn (gdzie 100 lat temu rodziła się nasza polska NIEPODLEGŁOŚĆ), obchodzące 55-tą rocznicę nadania praw miejskich - Jastrzębie Zdrój (gdzie w 1988 roku walił się berliński mur) i kilkudziesięciotysięczna grupa, niezwykle aktywnej społeczności narodowości polskiej w Czechach.
Linia czasu
Projekt ma już za sobą długą i wyboistą drogę. Poniżej przedstawiamy krótkie streszczenie już wykonanych działań.
Film decyzją aktualnego zarządu województwa śląskiego (PO/SLD/Ruch Autonomii Śląska) nie został wsparty przez śląski fundusz wspierania projektów filmowych. Nasze stowarzyszenie gratuluje głównej beneficjentce tego konkursu - p. Agnieszce Holland - nie możemy się wręcz doczekać efektów inwestycji śląskiego podatnika w jej historię walijskiego dziennikarza działającego przed wojną na Ukrainie. Mając jednak na uwadze trudną sytuację naszego filmu, ale i jego znaczenie nie tylko dla środowisk związanych z lotnictwem, dla mieszkańców pogranicza, czy choćby dla współczesnych relacji polsko-czeskich - z pokorą zwracamy się do Was o dobrowolne wsparcie. To jedyna droga jaka daje nam szanse na propagowanie pamięci i jej rekonstruowanie - co jest nadrzędnym celem naszej organizacji. O Polsce i patriotyzmie można i trzeba mówić niebanalnie. Dajcie nam szanse to udowodnić.
Informacja o nagrodach
Wszystkie nagrody rzeczowe, zostaną rozesłane do końca 2018 roku.
Nagrody w postaci elektronicznej będziemy rozsyłać w najkrótszym możliwym czasie, po zakończeniu projektu
Media społecznościowe
Skontaktuj się z nami za pośrednictwem dowolnego z mediów.
Media o Twoim projekcie:
FILM „CHWAŁA BOHATEROM” POTRZEBUJE WSPARCIA
Przed rokiem Stowarzyszenie „Chwała Bohaterom” z Jastrzębia-Zdroju we współpracy z Domem Polskim im. Żwirki i Wigury zrealizowało film dokumentalny upamiętniający wybitnych przedwojennych lotników. Teraz brakuje pieniędzy na wersję kinową.
Uroczystości w Cierlicku: Młode Żwirkowisko
W 85. rocznicę tragicznej śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury PZKO organizuje uroczystości wspomnieniowe i w Domu Polskim, i na Żwirkowisku. 11 września tego roku minie 85 od katastrofy lotniczej, w której zginęli pilot porucznik Franciszek Żwirko i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura...
Chwała Bohaterom - rozwinięcie projektu filmowego
28 sierpnia - w dniu Święta Lotnictwa Polskiego, ustanowionego by upamiętnić zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challange 1932 - rusza akcja na Polakpotrafi.pl, której celem jest wsparcie finansowe właśnie powstającego filmu...
Nie dostał grosza na film o Żwirce i Wigurze. Ogłosił kwestę
Krzysztof Paweł Bogocz rok temu nakręcił fabularyzowany dokument o asach polskich skrzydeł. Teraz chciał go rozszerzyć do wersji kinowej i wielokanałowej. Starał się o wsparcie od Śląskiego Funduszu Wspierania Projektów Filmowych. Przegrał z Agnieszką Holland tworzącej film o...
[video] Powstaje dokument o Żwirce i Wigurze. Organizatorzy zapytali Warszawiaków. Efekt dramatyczny
Pytaliśmy Warszawiaków kim byli Żwirko i Wigura. Otrzymaliśmy bardzo dziwne odpowiedzi. Mówiono nam, ze to bohaterowie czeskiej kreskówki, mówiono nam, że to bohaterowie polskiej baśni, mówiono nam, że to Wikingowie z komiksu. Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, ze projekt, którego dotknęliśmy (...)