This project is also available in english version. Click here to change language.
O projekcie
Naszym celem jest przeprowadzenie pierwszej w historii polskiej podwodnej ekspedycji archeologicznej do Gwatemali (projekt naukowy będący projektem doktorskim, który realizują doktoranci z Uniwerytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Russian State University For The Humanities w Moskwie)!
Wspólna pasja połączyła nas by odkryć sekrety spoczywające na dnie dwóch zbiorników wodnych w odległej Gwatemali. Pierwszym z nich jest jezioro Petén Itzá, nad którym znajdował się ostatni bastion Majów – Tayasal; na jego wodach odbyła się ostateczna bitwa między Majami Itzá a hiszpańskimi konkwistadorami. Drugim zbiornikiem jest zalana jaskinia, która mogła pełnić podobną funkcję do znanych cenot – świętych studni, w których Majowie składali ofiary, aby wkupić się w łaski bogów.
Aby poznać te tajemnice – wkraczamy my!
GDZIE CHCEMY LECIEĆ?
POZNAJCIE NASZĄ EKIPĘ!
-
BUDŻET
Mamy wspaniałą ekipę, doświadczenie, pasję, a ponadto sprzęt oraz większość środków potrzebnych na realizację projektu.
• 7 biletów lotniczych: 5 000 zł x 7 = 35 000 zł
• Transport: Ciudad de Guatemala – Flores – Ciudad de Guatemala: 2 000 zł
• Transport sprzętu nurkowego: 25 000 zł
• Wyżywienie: 7 000 zł
• Zakwaterowanie: 10 000 zł
• Benzyna do sprzężarki: 3 000 zł
• Wynajem lub kupno łodzi: 4 000 zł
• Wynajem samochodu do przewozu sprzętu + benzyna: 4 000 zł
• Ubezpieczenia nurkowe: 7 x 200 zł = 1 400 zł
• Koszty nieprzewidziane: 6 000 zł
SUMA: 97 400 zł
Niestety wciąż brakuje nam funduszy na przetransportowanie sprzętu nurkowego do Gwatemali.
Jeśli udałoby nam się zebrać większą kwotę niż wnioskowaną - moglibyśmy sobie pozwolić na przebadanie jeszcze większej części tajemniczego jeziora!
NAGRODY
Dla każdego, kto nas wspomoże mamy przewidziane atrakcyjne nagrody.
Wszystkie imienne podziękowania na facebooku zamieścimy tuż na początku naszej wyprawy! Pocztówki również wyślemy na samym początku naszego pobytu w Gwatemali (początek wyprawy planujemy w pierwszej połowie sierpnia), tak, by dotarły do Was w momencie, gdy jeszcze będziemy na miejscu.
Upominki, prezenciki i prezenty z Gwatemali wyślemy tuż po powrocie do Polski, żeby przypadkiem nie ucierpiały podczas długiej międzykontynentalnej podróży.
Każda osoba, która nas wesprze - zanurkuje z nami w gwatemalskich głębinach!: imię każdej osoby, która pomoże nam osiągnąć cel zostanie umieszczone na naszych butlach.
A tutaj przedstawiamy nasze logo, które znajduje się na naszywkach oraz limitowanych nagrodach: "Brzuszek" nurka to Ha' - zapis glificzny wody w piśmie starożytnych Majów.
Do wyboru są czapki w kolorystyce niebieskiej lub czarnej.
W przypadku kubków również do wyboru są dwa kolory: niebieskie lub czarne logo na białym tle.
KONTAKT
Serdecznie zapraszamy do śledzenia relacji z naszej wyprawy na naszym profilu na facebooku:
https://web.facebook.com/Last-Bastion-of-Maya-Underwater-Archaeological-Expedition-to-Guatemala-169578100386508/
W razie jakichkolwiem pytań prosimy o wiadomości na naszym fb lub pod adresem e-mail: mag.krzemien@gmail.com
Jesteśmy bardzo blisko, ale bez Waszego wsparcia nam się nie uda. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc - nawet najmniejsza kwota zbliży nas do upragnionego celu! Zostań naszym bohaterem i tym samym stań się częścią naszej ekspedycji!
Media o Twoim projekcie:
Underwater archaeologists will explore the last bastion of Maya independence in Guatemala
Polish underwater archeologists will study the relics of the last of the pre-Columbian Mayan capital located on Lake Petén Itzá, Tayasal - the last bastion of Maya defense against European conquerors. They expect cult vessels and traces of battles against conquistadors.
Archeolodzy podwodni z Polski zbadają ostatni bastion Majów w Gwatemali
Relikty ostatniej stolicy prekolumbijskich Majów, Tayasal, położonej nad jeziorem Petén Itzá - czyli bastionu obrony przed europejskimi zdobywcami - zbadają archeolodzy podwodni z Polski. Spodziewają się tam naczyń kultowych i śladów po walkach z konkwistadorami.