Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Nikodem Wojciechowski

Nikodem Wojciechowski

Kraków

Nazywam się Nikodem Wojciechowski. Urodziłem się w 1984 roku. Mieszkam i pracuję w Krakowie. Jestem niezależnym twórcą filmowym. Piszę, reżyseruję, montuję, zajmuję się też efektami wizualnymi.

vimeo.com/nikodem

Ważniejsze filmy:

'Wirujący keks (2017 - w produkcji) - ok. 0:30'
'Żelazny obłok' (2014) - 0:42'
‘Krawędź ziemi’ (2012) - 0:29’
‘Równonoc’ (2011) - 0:17’
‘Rola’ (2010) - 0:10’
‘Daj popatrzeć!’ (2009) - 0:16’

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7902 PLN z 5000 PLN

113 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

158%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.07.2013.

Żelazny obłok (Iron Cloud) - polski, krótkometrażowy film SF

O projekcie

Cześć! Nazywam się Nikodem Wojciechowski i reprezentuję grupę filmową z Krakowa. Chcielibyśmy przedstawić Wam projekt naszego filmu krótkometrażowego pod tytułem “Żelazny obłok”. Mamy nadzieję, że zainteresuje Was on i zechcecie wesprzeć nas w jego realizacji.

Fabuła:

“Żelazny obłok” to dramat science-fiction opowiadający historię braci żyjących we wschodnim państwie totalitarnym. Gdy Młody zostaje zatrzymany i pobity a policja zastrasza Starszego oraz jego żonę i córkę, sytuacja robi się napięta. Młodemu udaje się zorganizować ryzykowną ucieczkę całej rodziny do sąsiedniego, zaawansowanego technologicznie, wolnego kraju. Technokratyczny “zachód” przywita imigrantów z otwartymi ramionami i zapewni im schronienie, ale niezupełnie w taki sposób, jakiego się spodziewali. Nowy dom, z pozoru idealne miejsce do życia, okaże się tylko kolejną odsłoną więzienia, jakie ludzie budują sobie nawzajem.





Treść i przesłanie:

Inspiracją do tematu filmu jest problematyka inżynierii społecznej prowadzącej do likwidacji zła i biedy, poruszana w literaturze przez autorów takich jak Stanisław Lem czy Phillip Dick. Czy eliminacja przemocy, która staje się możliwa dzięki nanotechnologii, wiedzie do stworzenia raju na ziemi? A może świata-więzienia, który niewiele będzie różnić się od totalitarnych państw krępowanych przez narzucone z góry idee?

W filmie poruszamy również zagadnienia ryzyka jakie wiąże się z prawem do posiadania broni, ale i ograniczenia wolności w przypadku jego braku. W kontekście ostatnich światowych wydarzeń jest to temat bardzo współczesny. Scenariusz staje również w kontrze do komiksowego ujęcia tematu zemsty, która nie przynosi tutaj ukojenia. Film nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, nie moralizuje. Zostawia widzowi pole do interpretacji.






Styl:

Naszym celem jest takie zagranie formą, które pozwoli stworzyć wiarygodny świat nieokreślonej przyszłości bez ryzyka otarcia się o niezamierzoną groteskę. Jak to osiągnąć? Dobre kino science-fiction nie jest pokazem efektów specjalnych. Jest opowieścią o spotkaniu człowieka z nieznanym - pretekstem do sprawdzenia jego zachowań w wyjątkowych okolicznościach i szukania uniwersalnych prawd w rezultatach takiej sytuacji. Cała reszta to tylko kostium. Świat naszego filmu nie będzie ubrany w kostium typowy dla fantastyki. Mógłby on tylko rodzić śmieszność i w przypadku kameralnej produkcji, niemal na pewno prowadzić do wpisania jej w nurt kiepskiego filmu gatunkowego. Zamiast tego, idąc tropem Tarkowskiego, zamierzamy pokazać wewnętrzny kosmos bohaterów, poruszyć kwestie psychologiczne, społeczne i etyczne, związane z istnieniem czynnika powstrzymującego agresję i stworzyć tym pole do popisu dla kunsztu aktorów. Bez silenia się na wielkie efekty specjalne i modne twarze, jednak z zachowaniem atrakcyjnych zdjęć i wartką akcją. By zrealizować taki plan wystarczy z rozmysłem pokazać fragmenty naszego świata, a efekt obcości budować, jak Godard - przez umieszczenie w nim obcych elementów: rekwizytów czy zachowań.



Dlaczego robimy ten film:

Jesteśmy niezależną grupą młodych ludzi, która realizuje swoją pasję. W przeciwieństwie do bohaterów naszego filmu, możemy pozwolić sobie na całkowitą swobodę wypowiedzi. Chcemy to wykorzystać. Według nas “Żelazny obłok” stawia niewygodne, ale ważne pytania. Jesteśmy zdeterminowani i całkowicie pewni, że warto opowiedzieć światu tę historię.

Chcemy również:

- spróbować przywrócić lekko zaniedbany gatunek science-fiction polskiemu filmowi;
- podnieść rangę filmu niezależnego w Polsce i pokazać, że da się ciekawie tworzyć poza głównym nurtem.

W czym potrzebujemy pomocy:

Jak widzicie na załączonym filmie, zaczęliśmy już pracę. Chcemy wykonać ją jak najlepiej. Do tego potrzebujemy Waszej pomocy. Każda, nawet najmniejsza, wpłacona przez Was kwota przybliży nas do celu, jakim jest ukończenie filmu. Wszystkie zebrane pieniądze posłużą nam do:

- pokrycia kosztów transportu,
- wynajmu niezbędnego sprzętu filmowego,
- stworzenia scenografii i kostiumów.

Nie potrzebujemy wiele by osiągnąć sukces, ale bez Was nie będzie to możliwe! Prosimy, dołączcie do nas i pomóżcie współtworzyć historię Żelaznego obłoku.


PS. Jeśli spodobał się Wam projekt i zechcecie nas wesprzeć inaczej niż finansowo, powiedzcie o “Żelaznym obłoku” swoim znajomym :) Zapraszamy też do śledzenia naszego projektu na Facebooku:

https://www.facebook.com/ironcloudshort

Obsada filmu:

Mateusz Mirek
Rafał Szumski
Diana Jędrzejewska
Maja Roehlich
Grzegorz Kliś
Maciej Słota
Michał Wojciula
grupa SPAP Kraków
Kamila Brodacka
Józef Więcławek
Michał Dziedzic
Katarzyna Gołąb
Joanna Komarow
Artur Wower
Ryszard Starosta
Norbert Burkowski
Maciej Ferlak
Dominika Janik
Filip Janik
Julia Rosa
Rafał Jędrysiak
Wojciech Szczurowski
Jędrzej Górnikowski
Olaf Jurdyga
Maria Surzycka
Ewa Rudkowska

W filmie pojawi się muzyka Dennisa Huddlestona aka '36' - http://3six.bandcamp.com/














Media o Twoim projekcie:

IRON CLOUD / ŻELAZNY OBŁOK

piksomania.wordpress.com | 2013-12-03

Iron Cloud został sfinansowany dzięki Crowdfundingowi, czyli każdy mógł się dołożyć do projektu. Pomysł tak mi się spodobał, że sam zostałem producentem filmu (producent to zbyt wielkie słowo, w każdym razie dołożyłem swoją cegiełkę do projektu). Zresztą nie tylko ja. Osób współfinansujących film była cała masa! Stąd wniosek, że Polacy chcą niezależnego kina. Warto też dodać, że zakładana przez twórców kwota została uzbierana 22 dni przed końcem zbiórki ! Czyli po około tygodniu. To bardzo dobry wynik. Ostatecznie projekt zebrał 160% planowanej sumy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.07.2013 00:12