O projekcie
Cześć, nazywam się Michał Chojecki i chciałbym zaoferować Ci współudział w budowie Chatki w Himalajach.
Pomysł jest prosty: chciałbym zbudować kryjówkę, w której każdy z nas może się schować, gdy uzna, że współczesny świat mu nie pasuje. Chodzi o stworzenie sytuacji, w której żaden z nas nie będzie mógł powiedzieć, że nie miał wyboru. Teraz wybór już jest: można uciec w Himalaje, mityczne miejsce odosobnienia, kryjówkę w skali globalnej.
Realizacja tego przedsięwzięcia nie jest skomplikowana technicznie, wiąże się natomiast z długim czasem spędzonym w podróży, wielkim wysiłkiem organizacyjnym i żmudną pracą własnymi rękoma.
Miejsce:
Himalaje - najwyższe góry świata, mityczne miejsce odosobnienia.
Prowincja Ladakh, najdalej na zachód wysunięta część wyżyny tybetańskiej. Terytorium Indii.
Przedmiot:
Chata, górski dom z kamienia, wykonany w tradycyjnej ladakhisjkiej metodzie, najprostszymi i najbardziej prymitywnymi metodami. Prosta ascetyczna budowla spełniająca jednocześnie wszystkie wymogi miejsca, w którym można przetrwać bez potrzeby kontaktu ze światem.
Finanse:
Pieniądze potrzebne do realizacji tego projektu to w pierwszej kolejności:
- koszty dotarcia do celu oraz pobytu dla budowniczych
- podstawowe wyposażenie chaty: piec, narzędzia, naczynia
Wnioskowana przeze mnie kwota jest szacunkowym kosztem dotarcia do celu oraz miesięcznej pracy dla dwóch osób (minimum). Każda kwota ponad minimum pozwoli nam lepiej przygotować Chatę i wyposażyć ją, aby możliwe było przebywanie w niej cały rok i/lub na stałę.
Co się stanie, gdy przybędę na miejsce a Chatkę już ktoś zamieszkuje?
Najważniejszym pytaniem stawianym przy okazji tego projektu jest, czy chcę zostać tu gdzie żyję i wziąć odpowiedzialność za świat, w którym uczestniczę - czy chcę od niego uciec, uznać że mi nie odpowiada? Podejmując decyzję o negacji tego naszego świata, musimy pozbyć się wszystkiego, co ten świat nam oferuje, również korzyści.
Chatka w Himalajach jest przede wszystkim miejscem ucieczki od pewnej uciążliwej formy cywilizacyjnej, niekoniecznie musi się wiązać z alienacją od ludzi. Zamieszkanie w Chatce więcej niż jednej osoby może wiązać się po prostu z zalążkiem nowej, oczyszczonej przez góry społeczności.
Każdy wspierający staje się automatycznie współwłaścicielem Chatki, otrzymuje prawo pobytu w niej w dowolnym wymiarze czasowym.
Nagrody:
O mnie:
Jestem artysta sztuk wizualnych, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się przede wszystkim hodowlą idei, które realizują się w postaci projektów w różnych mediach: wideo, malarstwo, książki, grafika. W ciągu ostatnich lat odbyłem kilka wielomiesięcznych podróży na Kaukaz, Syberię, do Azji Środkowej, Indii. Są one źródłem wielkiej inspiracji w pracy artystycznej.
www.michalchojecki.com
Doświadczenie:
Nie jest to mój pierwszy projekt tego typu. W czasie podróży na Syberię wraz z Wawrzyńscem Skoczylasem zrealizowaliśmy pracę z miejscową ludnością pod tytułem WROTA. Praca ta stała się inspiracją do książki "What was, what is and what will happen", która sfinansowała podróż do Ameryki.
Geneza:
Co sprowokowało mnie do realizacji projektu? Wiąże się to z diagnozą, którą postawiłem w filmie o tym samym tytule: