Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Anna Pruszyńska

Anna Pruszyńska

Warsaw, Poland

Jestem warszawską architektką i aktywistką. Podczas studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej wraz z przyjaciółmi założyłam Koło Naukowe Socjologii, Psychologii i Antropologii Miasta, z którym do dziś współpracuję. Od roku współtworzymy inicjatywę Żywa Ulica Litewska, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Litewskiej staramy się stworzyć projekt jej zmiany. Naszym celem jest przetestowanie go w formie prototypu, który stanie na Litewskiej w ostatnim tygodniu kwietnia. Wnioski z jego funkcjonowania (tego jaki wpływa na ruch samochodowy, rowerowy i pieszy, jak odbierany jest przez mieszkańców i przyjezdnych) zawrzemy w raporcie, który będzie mógł posłużyć Miastu do zaplanowania docelowej już przebudowy Litewskiej.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5868 PLN z 9000 PLN

95 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

65%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 16.04.2020.

Żywa Ulica Litewska

O projekcie

Żywa Ulica Litewska to inicjatywa skupiająca mieszkańców Śródmieścia Warszawy oraz studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wspólnymi siłami staramy się zmienić ul. Litewską w lepsze i bezpieczniejsze miejsce do życia. Chcemy stworzyć prototyp przebudowy ulicy w skali 1:1, który pozwoli tanio przetestować wypracowane rozwiązania urbanistyczne, zanim nastąpi faktyczny, kosztowny remont ulicy, którego - gdyby miał się okazać nietrafiony - nie będzie już tak łatwo odwrócić. 

Jak to zrobimy? Zacznijmy od początku.

Jesienią 2018 roku na spotkanie Koła Naukowego Socjologii, Psychologii i Antropologii Miasta działającego przy Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej przyszli badacze miasta i urbaniści: Paweł Jaworski, Dominika Misterka, Olga Sikorska, Iga Kalbarczyk i Małgorzata Komarnicka. Opowiedzieli nam o projekcie, który prowadzą od paru lat w różnych miastach Polski, a ostatnio także Ukrainy i Rosji. Projekt ten nazywa się Żywa Ulica i polega na eksperymentowaniu z przestrzenią publiczną. Zespół badaczy i projektantów nawiązuje współpracę z ludźmi, którzy wybrane miejsce użytkują na co dzień. Sprawdza też, w jaki sposób ten teren funkcjonuje, a następnie przygotowuje jego przekształcenie. Pomysł jest testowany w formie tymczasowej, co pozwala wykryć jego mocne i słabe strony, a potem ulepszyć zaproponowaną ideę. Dzięki temu na koniec mamy koncepcję rozwiązań, które warto byłoby wdrożyć na stałe.

Kiedy zapytano nas, czy chcielibyśmy przeprowadzić taki proces w Warszawie, zgodziliśmy się bez wahania. Pozostawało tylko wybrać odpowiednią ulicę, ale nie głowiliśmy się nad tym długo - parę tygodni później o Żywej Ulicy przeczytał w gazecie jeden z mieszkańców Litewskiej i zapytał nas, czy nie chcielibyśmy zorganizować jej właśnie tam. I tak jako grupa studentów i członków koła naukowego w składzie: Joanna Romaniuk, Anna Pruszyńska, Anna Januszkiewicz, Marta Marszycka, Monika Popkiewicz, Bartłomiej Bonawentura Kruk, Jakub Węgrzynowicz rozpoczęliśmy wielomiesięczny proces badawczo-projektowy, którego zwieńczeniem będzie stworzenie prototypu Litewskiej w kwietniu 2020. I to do tego potrzebujemy Waszej pomocy. Ale najpierw opiszemy co robiliśmy do tej pory. 

 

 

Wiosną 2019 roku odwiedziliśmy wszystkie kamienice stojące przy ul. Litewskiej, zapukaliśmy do każdego mieszkania. Czasem nam otwierano, czasem nie, ale w sumie odbyliśmy kilkadziesiąt rozmów z mieszkańcami. Pytaliśmy o to, jak im się tu mieszka, co im się podoba, a co nie, w jaki sposób poruszają się po Litewskiej, czy znają swoich sąsiadów, czy pozwoliliby swojemu dziecku pobawić się z kolegami i koleżankami na chodniku... Niektóre rozmowy trwały 3 minuty, inne przeradzały się w długą pogawędkę przy kawie. Wszystkie jednak pozwoliły nam zobaczyć ul. Litewską oczami jej najczęstszych użytkowników.

Po kilku tygodniach wywiadów zabraliśmy się za kolejny etap badań, polegający na zmierzeniu ruchu na Litewskiej. Liczyliśmy, ilu przemieszcza się niej pieszych, ilu rowerzystów, a ile samochodów - którą stronę najczęściej jadą, o której godzinie jest ich najwięcej, a o której najmniej. Okazało się, że piesi stanowią zdecydowaną większość użytkowników ulicy.

Po tych wstępnych badaniach socjologicznych i transportowych zaczęliśmy spotykać się z mieszkańcami grupowo. Zorganizowaliśmy warsztaty w Domu Spotkań z Ameryką Łacińską, podczas których na kilkumetrowym wydruku mieszkańcy zaznaczali swoje pomysły na konkretne odcinki Litewskiej.

We wrześniu urządziliśmy piknik sąsiedzki i spacer historyczny po ulicy, a w lutym zaprosiliśmy mieszkańców na pokaz filmu “Ludzki wymiar” w Teatrze Syrena.

W międzyczasie pracowaliśmy nad projektem zmiany Litewskiej. Stworzyliśmy koncepcję zakładającą zachowanie dwukierunkowości ulicy, przy jednoczesnym wymuszeniu na kierowcach szczególnej ostrożności i zwolnienia. Chcemy wprowadzić na jezdni dodatkowe szykany, które wykrzywią tor ruchu samochodów i uniemożliwią im rozwijanie wysokich prędkości. Część miejsc parkingowych zastąpimy parkletami, a na szerszych chodnikach dostawimy zieleń, ławki i krzesełka. Marzy nam się, by na ten jeden tydzień wprowadzić na Litewskiej strefę zamieszkania, zakładającą bezwzględne pierwszeństwo pieszych i limit prędkości 20 km/h. Projekt czasowej zmiany organizacji ruchu musi zostać zatwierdzony przez odpowiednie urzędy, więc w toku rozmów z urzędnikami może nieco ulec zmianie, ale to jest wizja, o którą będziemy walczyć. 

Prototyp naszej wymarzonej ul. Litewskiej będzie istnieć przez tydzień, zaplanowaliśmy go na dni 24-30 kwietnia. W tym czasie będziemy dalej prowadzić wywiady z mieszkańcami i przechodniami, liczyć samochody i rowery. Tak, aby po zakończeniu tego eksperymentu urbanistycznego móc uczciwie powiedzieć: “Tak, wypracowany z mieszkańcami miesiącami projekt działa zgodnie z założeniami i możemy promować stałą przebudowę ulicy w tym kształcie” albo “Pomyliliśmy się, prototyp to katastrofa, dobrze, że stał tylko tydzień - musimy szukać innych rozwiązań”. Żywa Ulica Litewska to przede wszystkim badanie, którego wyniki, przedstawione rzetelnie, pomogą mieszkańcom i urzędnikom wypracować ostateczny kształt ulicy możliwie najlepiej spełniający potrzeby wszystkich jej użytkowników. 

Naszą Żywą Ulicę Litewską zbudujemy ze skrzynek po jabłkach, palet i wszystkiego innego, co uda nam się do kwietnia zdobyć. Choć wiele niezbędnych elementów udało nam się uzyskać za darmo i liczymy na kolejne, to niektórych kosztów nie da się wyeliminować.

20% kwoty pozwoli nam na pokrycie kosztu kursu kierowania ruchem dorgowym oraz wydruki dokumentacji do urzędów.

Kolejne 40% umożliwi opłacenie zajęcia pasa ruchu, wypożyczenie i dokupienie zieleni oraz materiałów budowlanych do wybudowania parkletów oraz przystosowania drewnianych skrzynek do funkcji donic.

Następne 40 % budżetu to materiały promocyjne oraz materiały papiernicze i budowlane, które będą wykorzystane przy okazji wydarzeń towarzyszących : pokaz filmowy, warsztaty budowlane, wspólne sadzenie roślin, potańcówka międzypokoleniowa.

Założona kwota pozwoli na pokrycie wszystkich kosztów budowy prototypu. Jeśli natomiast uda nam się przekroczyć założony próg, pieniądze przeznaczymy na cykl pokazów filmowych dla mieszkańców związanych z tematyką przestrzeni publicznej w mieście.

Jako społecznicy nie pobieramy żadnej pensji za realizację Żywej Ulicy Litewskiej, jednak by doprowadzić ją do końca, potrzebujemy Waszego wsparcia. 9000 zł to kwota, która pozwoli nam na zbudowanie prototypu, jednak każda dodatkowa złotówka spowoduje, że będzie on bardziej dopracowany i lepiej będzie odwzorowywać potencjalną przyszłość Litewskiej. Lepszy prototyp, to lepsze badanie, zaś lepsze badanie to większa szansa na to, że Śródmieście będzie zmieniać się zgodnie z prawdziwymi potrzebami mieszkańców. Dziękujemy!

 

Wspólnie z partnerami projektu Żywa Ulica Litewska przygotowaliśmy dla Was mnóstwo ciekawych, pięknych i mądrych nagród. Te z nich, które nie są np. warsztatami czy spacerem, wyślemy do 31 marca przesyłką priorytetową na adres, który podacie nam w swoim zgłoszeniu. Wyjątkiem są bilety do Teatru Syrena, które dostępne będą od razu, gdyż przedstawienie odbędzie się już 28 lutego. W przypadku, gdy do wyboru jest np. kilka grafik w tej samej cenie, a Wam zależy na konkretnej, albo gdy potrzebne jest dogadanie terminu realizacji (jak choćby przy warsztatach czy cieście), po wybraniu nagrody prosimy o wiadomość na maila: zywaulicalitewska@gmail.com. Te z nagród, które mają fizyczną postać i dało się im zrobić zdjęcie, możecie obejrzeć poniżej - pozostałe opisane są z boku!

 

1. Pocztówki oraz printy A4 szkiców z ul. Litewskiej rysowane przez studentów Wydziału Architektury

1. Ambasada Słowacji; 2. Litewska 12; 3. Litewska 5; 4. Litewska 10; 5. Litewska 3; 6.WUM

-jedna pocztówka -10 zł, komplet pocztówek - 50 zł

-jeden print -40 zł, zestaw - 150 zł

 

3. Bawełniane torby klubu Świetlica  - 30 zł 

 

4. Butelka wina z zaprzyjaźnionej Świetlicy na Marszałkowksiej 17  - 60 zł 

 

5. Książki przekazane Żywej Ulicy przez klimatologa, popularyzatora nauki i współtwórcy bloga "Nauka o klimacie", Marcina Popkiewicza. 

1."Nauka o Klimacie" - 55zł ; 2."Rewolucja Energetyczna. Ale po co? " - 55zł;  3. "Odliczanie. Ostatnia nadzieja na przyszłośc naszej planety?"  - 50 zł; 4. "Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich" - 35 zł; 5. "Jak rowery mogą uratować świat" - 40 zł

6. Książki Beaty Chomątowskiej z autografem autorki

 1. "Stacja Muranów" -70 zł ; 2. "Jakoś to będzie. Live the Polish Way of Life"  - 40 zł ; 3. "Betonia" -70 zł

 

9. Bon na obiad dla dwojga w zaprzyjaźnionej restauracji Radio Cafe  - 150 zł 

 

10. Podwójne zaproszenia na pokaz przedpremierowy spektaklu "Kapitan Żbik i żółty saturator" w Teatrze Syrena  - 190 zł 

 

11. Płócienna torba Teatru Syrena  - 30 zł 

 

12. Domowej roboty ciasto na imprezę ;) (przodujemy w cieście à la rafaello i w wegańskim cieście czekoladowo-orzechowym - ale dogadamy się!)  - 30 zł lub 50 zł 

 

13. Grafiki Anny Mardyły : 

nr 1,2,3,4 - rozmiar 10,5x14,8 cm  - 20 zł ; nr 5,6,7 - A4  - 50 zł 

 

14. Oprawione grafiki Weroniki Reroń  - pojedyncza praca - 80 zł 

1. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu ; 2. Kościół Świętego Jakuba w Częstochowie ; 3. Most wiszący w Sieradzu ; 4. Ratusz w Koszalinie 

 

15. Grafiki Mateusza Gawrona - 50 zł 

1. Blue - 30cm x 40cm; 2.  Ptak2 - 30cm x 40cm; 3. Ptak1- 30cm x 40cm; 4.Hostele - 30cm x 38cm ; 5. Krecik- 45cm x 28cm; 6. Indianie- 30cm x 35cm 

 

16. Akwarela Ewy Peplinskiej  - 80 zł 

 

17.Patchworkowe plakaty o wymiarach 60cm x 90 cm Pawła Kłudkiewicza przedstawiające dzielnice Warszawy oraz jej charakterystyczne obiekty, cena jednego plakatu - 150 zł 

1. Mokotów; 2.Ochota; 3. Żoliborz; 4.Praga; 5. Śródmieście; 6.Wola 

 

Będziemy wdzięczni za Wasze wsparcie!

Zespół Żywej Ulicy Litewskiej:
Joanna Romaniuk, Anna Pruszyńska, Anna Januszkiewicz, Marta Marszycka, Monika Popkiewicz, Bartłomiej Bonawentura Kruk, Jakub Węgrzynowicz, Adam Piotrowski, Beata Chomątowska, Iwona Szymacha, Jakub Wrzosek

 

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 16.04.2020 22:10