Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Wstęga Pamięci

Fundacja Wstęga Pamięci

Kraków

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3596 PLN z 120000 PLN

29 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2020.

Zwycięski Lot w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Organizator akcji crowdfundingowej postanowił zawiesić akcję w związku z zagrożeniem realizacji ze względu na pandemię koronawirusa

ZWYCIĘSKI LOT 303 - VICTORIOUS FLIGHT 303 !

 

Sylwetki polskich asów myśliwskich wracają na wybrzeże Anglii - mobilna instalacja wystawowa na cześć lotników będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych Bitwy o Anglię takich jak np. Muzeum Battle of Britain Bunker w  Londynie, Portsmouth, Southampton, Dover i inne. Buduj z nami mobilne instalacje na cześć polskich lotników! Dołącz do Zwycięskiego Lotu 303 ! 

 

Termin realizacji projektu: maj 2020 - pażdziernika 2020 z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię

 

80 rocznica Bitwy o Anglię, obchodzona w tym roku w Wielkiej Brytanii, jest uważana za najważniejsze wydarzenie historyczne na Wyspach Brytyjskich. W tym wypadku, nie może brakować pamięci o najlepszych pilotach, asach myśliwskich z Polskich Sił Powietrznych, którzy wnieśli ogromny wkład w walce o wolność nie tylko Anglii ale całej Europy.  Mobilne instalacje autorstwa Aleksandra Smagi przypominają światu szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w zwycięstwo nad niebem Anglii w 1940 roku.  

Sylwetki polskich Asów Myśliwskich wracają na wybrzeże Anglii - mobilna instalacja wystawowa na cześć lotników będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych Bitwy o Anglię.  

 

Sylwetki są integralną częscią wystawy edukacyjnej w języku angielskim i polskim i muszą być odpowiednio przedstawione. 

 

 

Chodzi o stworzenie mobilnych instalacji na cześć polskich lotników w Anglii i w Polsce. Głównymi osobami oglądającymi angielską wersje wystawy będą Brytyjczycy, Polonia i turyści z całego świata. Przewiduje się także powstanie polskiej wersji dla odbiorców z kraju. Wszystkie napisy mobilnej wystawy będą w języku angielskim. Wystawa będzie redagowana przez historyków Polish Air Force Memorial Commitee w Londynie pod kierownictwem Richarda Kornickiego, prezesa komitetu.

 

Przewidywane przystanki angielskiej instalacji: Londyn Muzeum Bitwy o Anglię, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Norholt, Duxford, i miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire. Przewiduje się także umiejscowienie instalacji na festiwalach polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. 

 

Przewidywane przystanki polskiej instalacji: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk itp.

 

WYBIERZ TWOJEGO BOHATERA LOTNIKA A MY ZBUDUJEMY JEGO SYLWETKĘ W ARTYSTYCZNEJ FORMIE ! 

 

Sylwetki bohaterów lotników będą zbudowane w Polsce w polskiej stalowni i przewiezione do Anglii. Projekt powstał z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię, którą obchodzimy w tym roku 2020!  "Zwycięski Lot 303" to mobilne instalacje, które przypominają światu o wielkim wkładzie polskich lotników w zwycięstwo w Bitwie o Anglię w 1940 roku. - Dowiedź się więcej o naszym projekcie i dołącz do "Zwycięskiego Lotu 303"

 

Możesz robić wybór. Każdy uczestnik akcji może wybrać swojego bohatera. Wyślij nam swój wybór a my będziemy go brali pod uwagę !  Dołącz do naszej akcji !!!

 

Z OKAZJI DNIA KOBIET, KTÓRY PRZYPADA 8 MARCA 2020 POWSTAŁA SYLWETKA PORUCZNIKA PILOTA JADWIGI PIŁSUDSKIEJ !

Wskaż imię Twojego bohatera. Każdy może uczestniczyć !

 OPIS I SPECYFIKACJE SYLWETEK:

 

 

 

 

SYLWETKI BĘDĄ CZĘŚĆIĄ WYSTAWY EDUKACYJNEJ

 

Sylwetki są integralną częscią wystawy edukacyjnej w języku angielskim i polskim i muszą być odpowiednio przedstawione. 

 

Chodzi o stworzenie mobilnych instalacji na cześć polskich lotników w Anglii i w Polsce. Wystawa ma charakter czasowy i będzie podróżowała po symbolicznych miejscach pamięci Bitwy o Anglię. Mobilna instalacja autorstwa Aleksandra Smagi przypomina światu szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w zwycięstwo nad niebem Anglii w 1940 roku. Inicjatorem projektu jest Fundacja Wstęga Pamięci. Projekt został objęty Honorowym patronatem Ambasady RP w Londynie.

 

AS architekci we współpracy z Fundacją Wstęga Pamięci mają przyjemność przedstawić Państwu projekt międzynarodowej mobilnej wystawy pt. roboczym „Za naszą i waszą wolność – For our freedom and yours – Pour la notre et la votre liberté” z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię. 

 

 

 

MOTYWACJA:

80 rocznica Bitwy o Anglię obchodzona jest w Wielkiej Brytanii i jest uważana za najważniejsze święto historyczne. Nie może w tym wypadku brakować pamięci o najlepszych pilotach bitwy z Polskich Sił Lotniczych.

 

 

 

NA POCZĄTKU BYŁ SZKIC:

 

 

Sylwetki są integralną częscią wystawy edukacyjnej w języku angielskim i polskim i muszą być odpowiednio przedstawione. 

 

TRANSPORT:

Projekt będzie zbudowany w Polsce po czym przewieziony do Anglii.

Daty wystawy: maj 2020 - 30 listopada 2020

 

Kalendarz uwzględnia najważniejsze historyczne daty Bitwy o Anglię. Projekt przewiduje uczestnictwo żyjących kombatantów przy odsłonięciu wystawy. Wystawa jest przede wszystkim skierowana do Brytyjczyków i zwraca się do każdej grupy wiekowej. Projekt odtwarza szlak bojowy Polskich Lotników podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku. 

 

Przewidywane przystanki: Londyn, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford, i miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire. Przewiduje się także umiejscowienie instalacji na festiwalach polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. 

 

 

Maj - sierpień 2020 -  Londyn - Southampton -  Coventry - Portsmouth - Plymouth - Dover - Kent itp.

 

Otwarcie mobilnej wystawy w maju 2020 z okazji przybycia polskich lotników do Anglii w ramach Polish Heritage Days zgodnie z propozycją Ambasady RP w Londynie

10 lipiec - Rozpoczęcie niemieckich ataków na Wielką Brytanię 2 sierpień - Data utworzenia Dywizjonu 303 - pierwszy rozkaz dzienny

13 sierpień - Eagle's Day/Adlertag - zmasowany rajd 1000 niemieckich samolotów na Anglię

31 sierpień - The Greatest Day - pierwsza gotowość operacyjna Dyw 303 1 oficjalna misja Dywizjonu 303

18 sierpień - The Hardest Day - Najcięższy dzień 

 

Wrzesień 2020  Muzeum Bitwy o Anglię w Londynie

1 wrzesień - Squadron Day (Urodziny Dyw 303) - 81 rocznica niemieckiej inwazji na Polskę

7 wrzesień - Brawurowa obrona Londynu przez Dywizjon 303

15 wrzesień - Oficjalne Święto Bitwy o Wielką Brytanię - The Battle of Britain Day

 

Październik 2020

 

31 październik - Dzień uważany przez historyków jako zakończenie Bitwy o Anglię

 

 

 

 

Listopad 2020

1 - 30 listopada - wystawa zagości w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Organizator informuje o ostatecznym terminie otwarcia wystawy w osobnym newsletterze.

Organizator informuje o ostatecznym terminie otwarcia polskiej edycji wystawy w osobnym newsletterze.

 

 

80 rocznica Bitwy o Anglię jest obchodzona w Wielkiej Brytanii i jest uważana za najważniejsze święto historyczne. Nie może w tym wypadku brakować pamięci o najlepszych pilotach bitwy z Polskich Sił Lotniczych.

  • uhonorowanie wkładu Polskiego Lotnictwa na zachodzie

  • stworzenie wizualnego hołdu w obszarze kultury, historii i sztuki

  • projekt z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię wzmacnia rolę Polaków na Wyspach Brytyjskich

  • przypomnienie o historycznym fakcie

 

 

 

 

 

Czeka na Ciebie pula wyjątkowych nagród !

  • Sprawdź dostępność nagród w zielonym okienku polakpotrafi po prawej stronie.
  • Realizacja nagród za udział  w "Zwycięskim Locie 303" nastąpi do 20.06.2020.

 

Autor wraz z Fundacją Wstęga Pamięci będą współpracować przede wszystkim z Ambasadą RP w Londynie czyli głównym patronem i partnerem projektu w dziedzinie promocji i transportu wystawy na terenie Wielkiej Brytanii. Partner pomaga w wyborze przystanków wystawy i w rozmowach o jej ulokowaniu. W wyniku zaangażowania Ambasady RP prowadzono już wstępne rozmowy z muzeum The Battle of Britain Bunker Uxbridge: londyńskie muzeum oferuje przestrzeń wystawową i wspólną uroczystość otwarcia wystawy we wrześniu. Kolejnym ważnym partnerem jest The Polish Air Force Memorial Committee w Londynie: PAFMC pomaga w zakresie przygotowania głównych treści wystawy, kooperacji z archiwum i z historykami.

Organizator zamierza zrealizować projekt we współpracy z polskimi i angielskimi partnerami takimi jak np. The Polish Air Force Memorial Committee Trust w Londynie, The Battle of Britain Bunker in Uxbridge London, The RAF Museum in London itp.

Bitwa o Anglię jest jedną z najsłynniejszych bitew drugiej wojny światowej a jej historia jest znana na cały świat.  Obecność polskiej historii podczas najważniejszych uroczystości daje możliwość do wspólnego oddawania hołdu bohaterom Bitwy o Anglię. Przypomnijmy Brytyjczykom wielki wkład Polaków w zwycięstwie podczas Bitwy o Anglię! 

 

DLACZEGO MOBILNA INSTALACJA?

1) Wystawa stanowi wizualny i artystyczny hołd dla polskich lotników i tworzy ważny symbol obecności tej najlepszej formacji Polskiego Lotnictwa na Zachodzie w czasie obchodów 80 rocznicy Bitwy o Anglię.

2) Instalacja wpisuje się w każde miejsce poświęcone pamięci polskich lotników.

3) Mobilna wystawa aby osiągnąć jak najwięcej miejsc odbiorczych i beneficjentów.

4) Środek przekazu przedstawia temat w sposób artystyczny, formą śmigła polskiego Spitfire. Idea będzie rozpracowana przez zespół projektantów.

5) Idea dostosowana do widzów współczesnych. Koncepcja została zainspirowana śmigłem samolotu Spitfire i przemawia do wszystkich grup wiekowych. Jedną z głównych atrakcji wystawy będzie ściana z dużym kolorowym zdjęciem Dywizjonu 303 w skali człowieka. Fotościanka tworzy tło dla zdjęć pamiątkowych. Sylwetki słynnych polskich lotników myśliwskich tworzą integralną częscią składową wystawy. Artystyczny hołd polskim lotnikom !

 

  • Mobilna wystawa ma wpływ na wizerunek Polaków na Wyspach.
  • Większa wiedza o Polsce może również zachęcać Brytyjczyków do zwiedzania Polski.
  • Zaznaczenie roli Polaków historii militarnej ma zachęcić do zwiedzenia Polski i zgłębienia wiedzy o jej historii.

 

MEDIA O NAS:

 

Rzeczpospolita

https://www.rp.pl/Historia/303049888-Polscy-weterani-wezma-udzial-w-paradzie-zwyciestwa-w-Londynie.html

 

British Poles

https://www.britishpoles.uk/zwycieski-lot-303-w-holdzie-polskim-lotnikom-bitwy-o-anglie/

 

PolandIn

https://polandin.com/46986778/polish-veterans-to-take-part-in-london-victory-celebrations

 

Dlapilota.pl

 

https://dlapilota.pl/wiadomosci/polakpotrafipl/wesprzyj-projekt-zwycieski-lot-303

 

 

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Polskich Lotników w Normandii odbyła się 9 czerwca 2019 na 75 rocznicę DDAY.

 

 

Pomnik Polskich Lotników w Normandii

W hangarze Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyła się prezentacja a zarazem uroczyste pożegnanie pomnika Polskich Lotników w Normandii przed jego drogą do Francji. Rzeźba inspirowana pasją i bohaterstwem lotników, symbolizuje zwycięski lot Lotników Polskich w samolotach Spitfire Mk IX.

 

http://www.propertydesign.pl/architektura/104/pomnik_polskich_lotnikow_w_normandii_to_projekt_autorstwa_architekta_alexandra_smagi,24005.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Polscy weterani wezmą udział w paradzie zwycięstwa w Londynie

www.rp.pl | 2020-03-05

Polscy weterani wezmą udział w paradzie zwycięstwa, która zostanie zorganizowana 8 maja w Londynie w 75. rocznicę zakończenia wojny. Projekt instalacji „Zwycięski lot 303\" został stworzony przez Alexandra Smagę. Smaga jest również autorem pomnika Polskich Lotników w Normandii, ...

“Zwycięski Lot 303” w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię

www.britishpoles.uk | 2020-03-04

Jest to mobilna instalacja z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię, w hołdzie Polskim Lotnikom w Anglii zwanym “The Polish Few”. Wystawa będzie miała charakter czasowy a jej zadaniem ma być podróżowanie po symbolicznych miejscach pamięci Bitwy o Anglię. Mobilna instalacja autorstwa Aleksandra Smagi przy

Powstaje mobilna instalacja w hołdzie polskim lotnikom

www.emito.net | 2020-03-04

Obchodzona w tym roku 80. rocznica Bitwy o Anglię będzie najważniejszym wydarzeniem organizowanym zarówno przez rząd brytyjski, samorządy, jak i organizacje pozarządowe i zwykłych obywateli. Z tej okazji powstaje też projekt mobilnej instalacji pt. Zwycięski Lot !

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2020 19:07