Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Wstęga Pamięci

Fundacja Wstęga Pamięci

Kraków

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3596 PLN z 120000 PLN

29 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2020.

Zwycięski Lot w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię

Dodano: 17.03.2020, 16:52
Fundacja Wstęga Pamięci
Fundacja Wstęga Pamięci
Drodzy przyjaciele !

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy dotąd wzięli udział akcji pt. Zwycięski Lot. Ze względu na nadzwyczajną sytuację spowodowaną pandemią Koronawirusem COVID 19 zdecydowaliśmy zawiesić akcję i zwrócić wszystkie środki. Dziękujemy wszystkim za nadzwyczajne wsparcie i wyrażamy nadzieję, że przy wznowieniu akcji możemy na Was liczyć.
Wszystkich uczestników prosimy o ponowne wzięcie udziału po zakończeniu pandemii Koronawirusa.

Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia !

zespół Zwycięskiego Lotu 303
Dodano: 10.03.2020, 12:45
Fundacja Wstęga Pamięci
Fundacja Wstęga Pamięci
RZECZPOSPOLITA O NAS!

przeczytaj tutaj:
https://www.rp.pl/Historia/303049888-Polscy-weterani-wezma-udzial-w-paradzie-zwyciestwa-w-Londynie.html

Polscy weterani wezmą udział w paradzie zwycięstwa w Londynie

Polscy weterani wezmą udział w paradzie zwycięstwa, która zostanie zorganizowana 8 maja w Londynie w 75. rocznicę zakończenia wojny.
Zaproszenie ich do udziału w uroczystościach, to – jak wynika z artykułów brytyjskich mediów – rekompensata, za pominięcie żołnierzy Sił Zbrojnych na Zachodzie w udziale w paradzie zwycięstwa, zorganizowanej w 1946 roku. Uczestniczyli w nich tylko przedstawiciele komunistycznej władzy.

Potwierdzenie zaproszenia polskich kombatantów na uroczystości w tym roku, otrzymaliśmy z Ambasady Rzeczypospolitej w Londynie.

Równolegle w Wielkiej Brytanii odbędą się uroczystości 80. rocznicy bitwy o Anglię, w której uczestniczyli polscy piloci. Wiele imprez promujących nasz udział w tych walkach wspiera ambasada, będą one organizowane przez różne organizacje polonijne. Jednocześnie powstał projekt mobilnej instalacji poświęconej polskim lotnikom, która będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych bitwy o Anglię. Projekt instalacji „Zwycięski lot 303" został stworzony przez Alexandra Smagę, austriackiego architekta o polskich korzeniach, m.in. autora pomnika AK, który powinien powstać w Krakowie. Smaga jest również autorem pomnika Polskich Lotników w Normandii, odsłoniętego w zeszłym roku na 75. rocznicę D-Day. Projekt „Zwycięski lot 303" składa się dwóch elementów: instalacji wystawowej w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz sylwetek polskich asów myśliwskich ze stali.

Przewidziana jest ich ekspozycja w muzeum, ale także ustawienie ich na wybrzeżu morza, dzięki czemu wkomponują się w angielskie niebo. Wystawa będzie pokazywana od maja do października 2020 roku. Przewidywane przystanki angielskiej instalacji to m.in. Londyn, RAF Norholt, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford i miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire. W Polsce wystawa będzie pokazywana w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

Kulminacją projektu będzie przystanek wystawy w Muzeum Bitwy o Anglię – The Battle of Britain Bunker w Uxbridge w Londynie, we wrześniu 2020 r. Autor projektu poszukuje sponsorów do realizacji wystawy, prowadzona jest też zbiórka crowdfundingowa na www.polakpotrafi.pl.
Dodano: 08.03.2020, 13:31
Fundacja Wstęga Pamięci
Fundacja Wstęga Pamięci
Wszystkiego najlepszego z okazji DNIA KOBIET 2020 życzy zespół ZWYCIĘSKIEGO LOTU 303 !

W niedzielę 8 marca 2020 obchodzimy Dzień Kobiet. To święto, w którym swoim bliskim kobietom składamy życzenia. W związku z tym przygotowaliśmy specjalną sylwetkę w hołdzie Jadwigi Piłsudskiej córki marszałka Polski.

Jadwiga Piłsudska była pilotem m.in. szybowców, a w czasie II wojny światowej służyła w brytyjskim Air Transport Auxiliary (ATA). Ta cywilna organizacja zajmowała się rozprowadzaniem nowych i wyremontowanych samolotów z fabryk i warsztatów do wojskowych baz, na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Jadwiga Piłsudska była jedną z trzech Polek w całym ATA, wśród siedemnastu polskich pilotów. Te dwie pozostałe polskie pilotki to por. Stefania Wojtulanis i por. Anna Leska. Jak sama po latach Jadwiga Piłsudska mówiła, najbardziej ukochała podczas tej niebezpiecznej służby Spitfire’a. Doszła do stopnia porucznika, a za swoją służbę i dzielność została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Dodano: 08.03.2020, 9:45
Fundacja Wstęga Pamięci
Fundacja Wstęga Pamięci
Informujemy, że środki w kwocie 350 tyś. na Pomnik AK "Wstęga Pamięci", pochodzące ze zbiórki na portalu Polak Potrafi w 2016r. zostały wydane zgodnie z celami statutowymi na sporządzenie kompleksowej dokumentacji architektoniczno-rzeźbiarskiej Pomnika AK na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę nr 1765/2017 i pozwolenie konserwatora wojewódzkiego. Dokumentację wraz z pozwoleniem na budowy przekazano Miastu Kraków w darze zgodnie z ustaleniami listu intencyjnego podpisanego przez kombatantów i miasto Kraków. Zgodnie z preambułą umowy o darowiznę intencją było aby pomnik został zbudowany i odsłonięty na stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Miasto rozpisało przetarg na budowę pomnika AK w Krakowie, który z powodów od nas nie zależnych został anulowany. Podczas spotkania w styczniu 2019 Prezydent Krakowa dał kombantom AK obietnicę, że pomnik AK na Bulwarze Czerwieńskim będzie odsłonięty na 75 rocznicę Powstania Warszawskiego.

Nie stało się to do dziś z powodów od nas niezależnych RMK wycowała wszystkie uchwały o wzniesieniu pomnika i uchwaliła realizację ponownych konsultacji nt. upamiętnienia AK z panelem obywatelskim. Obecna uchwała RMK blokuje powstanie pomnika mimo pozwoleniu na budowę, mimo obietnicą daną ostatnim żyjącym kombatantom AK. Stanowczo zwracamy się przeciwko upolitycznionej kampanii antypomnikowej Gazety Wyborczej prowadzonej przez redaktora Gurgula, opartej na nieprawdziwych faktach.

Zwracamy uwagę, że to projekt historyczny a nie polityczny. Weterani zasługuja na godne upamiętnienie a nie na niekończącę się kontrowersję spowodowanę przez aktywistów, którzy nie szanuja obietnice dane ostatnim kombatantom.
Dodano: 08.03.2020, 2:44
Dawid Kozłowski (Koza)
Dawid Kozłowski (Koza)
Witam,
Chętnie bym wspomógł kolejną akcję owej fundacji i Pana Smagi ,gdyby nie fakt ,iż poprzednie akcja związana z wstęgą AK na Wawelu w bodajże 2016r. do dnia dzisiejszego nie doczekała się realizacji . Wielu ludzi wspomagających akcję wstęgi AK zostało wprowadzonych w błąd ,a obiecanych pakietów nie otrzymało. Pomijając już te pakiety ,sama akcja nie doszła do skutku i pomnika nie ma ,a fundusze z akcji PolakPotrafi gdzieś są ,albo ich nie ma ...nikt tego nie wie... Skoro pomnik nie wypalił to wypadałoby spytać darczyńców czy przeznaczyć fundusze na jakiś inny szczytny cel związany z AK. Tymczasem nie wiem czy to nie jest kolejna akcja tej Fundacji i Pana Smugi ,która będzie fiaskiem .. niestety. Pozdrawiam

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2020 19:07