Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Raptors

Raptors

Łódź, Polska

Jesteśmy drużyną przyjaciół, która rozpoczęła swoją przygodę z robotyką mobilną od studiów na Politechnice Łódzkiej. Połączyła nas zarówno pasja do elektroniki, mechaniki i programowania, jak i chęć do nauki nowych zagadnień i ich twórczego wykorzystania w praktycznych działaniach. Efektem naszych prac jest łazik marsjański, czyli sześciokołowy robot z wymiennymi modułami manipulatora i próbnika.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6925 PLN z 25000 PLN

82 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

27%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.05.2017.

Zostań z nami mistrzem (wszech)świata!

O projekcie

 

Prosimy Was o wsparcie w naszym wyjeździe do USA na kolejną edycję konkursu University Rover Challenge. Chcemy po raz kolejny sprawdzić nasze rozwiązania w upale na pustyniach w Utah. Ciągle pracujemy nad jeszcze większą modułowością robota (co już jest naszym znakiem rozpoznawczym), przy jednoczesnej próbie zgubienia kilku kilogramów w wadze całej konstrukcji. Staramy się także nauczyć naszego łazika autonomicznej pracy - robot nie zawsze chce nas słuchać, ale powoli znajdujemy wspólną płaszczyznę porozumienia. Wstępne testy badań próbek gleby mamy już za sobą, teraz projektujemy nowe wiertło, za pomocą którego łazik wykona zadanie konkursowe. Prace zmierzają ku końcowi, ale brakuje nam jeszcze środków na wyjazd. Pomożecie nam spełnić nasze marzenie? Zostaniecie razem z nami mistrzem (wszech)świata?

 

 

Drużyna

 

Jesteśmy drużyną przyjaciół, która rozpoczęła swoją przygodę z robotyką mobilną od studiów na Politechnice Łódzkiej. Połączyła nas zarówno pasja do elektroniki, mechaniki i programowania, jak i chęć do nauki nowych zagadnień i ich twórczego wykorzystania w praktycznych działaniach. Efektem naszych prac jest łazik marsjański, czyli sześciokołowy robot z wymiennymi modułami manipulatora i próbnika.

Rok temu, po konkursie University Rover Challenge, gdzie zajęliśmy 5 miejsce na świecie i 3 wśród polskich drużyn, uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy naprawdę dobrzy w tym co robimy. Tuż po powrocie rozpoczęliśmy współpracę z geografami z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przybliżyli nam temat badania próbek gleby i panujących warunków atmosferycznych, co jest bardzo potrzebne w tego typu konkursach. Skupiliśmy się także na udoskonaleniu samej konstrukcji robota i ulepszeniu kodu odpowiedzialnego za sterowanie łazikiem. Wygraliśmy konkurs European Rover Challenge, europejski odpowiednik amerykańskiego konkursu URC.

Jesteśmy obecnie mistrzami świata łazików marsjańskich!

 

Mateusz Kujawiński
lider drużyny, elektronik, mechanik

Kacper Andrzejczak
programista LabView

Damian Wroński
programista embeded system

Łukasz Chlebowicz
programista, elektronik

Bartłomiej Cybulski
programista, elektronik

Piotr Zieliński
programista

Łukasz Kędzierski
mechanik

Kuba Bikowski
mechanik

Marcin Kowalski
mechanik

Karolina Nowak
grafik, PR

Kaja Łapińska
kontakt z inwestorami

Luiza Wieczorek
geograf, meteorolog

Wiktor Piech
geograf, geomorfolog

Profesor Grzegorz Granosik
mentor drużyny

 

 

Łazik

 

Nasz robot składa się z ponad 2000 elementów, przy czym około 700 jest całkowicie przez nas zaprojektowanych. Łazik porusza się na 6 kołach, które przymocowane są do zawieszenia typu rocker-boogie. Sama konstrukcja robota składa się z kilku modułów, które pracują od siebie niezależnie. Jesteśmy w stanie zamienić działający moduł manipulatora na próbnik i uruchomić go w niecałe 40 sekund. Korpus, czyli prostopadłościan, do którego dodawane są wszystkie inne części robota, zawiera w sobie komputer pokładowy i baterie, które dostarczają energii na 90 minut ciągłej pracy. Ramię łazika może przenosić przedmioty o maksymalnej wadze 4 kg. Próbnik natomiast jest w stanie wydobyć około 10 g/min. Waga naszego robota różni się w zależności od konfiguracji, przy czym jego najcięższa wersja razem z manipulatorem waży 52 kg.

 

 

 

Konkurs

 

University Rover Challenge to najbardziej prestiżowy konkurs łazików marsjańskich na świecie. Sam dojazd na teren konkursu jest już swego rodzaju wyzwaniem, ponieważ baza Mars Desert Research Station znajduje się w samym sercu pustynnego stanu Utah. Dojazd tam możliwy jest tylko za pomocą samochodu typu SUV, który musimy wynająć na pobliskim lotnisku, przy czym pobliskie to znaczy Salt Lake City (400 km) lub Las Vegas (600 km).

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2007 roku. Aby dostać się do ścisłych finałów, musimy przejść eliminacje nazwane Critical Design Review, czyli napisać raport z postępu prac oraz przygotować film pokazujący obecny stan łazika. W kolejnych edycjach URC zadania lekko się zmieniają, jednak ich główny zamysł pozostaje nienaruszony. W finale zmierzymy się z:

  • Science Cache Task - łazik pobiera próbkę gleby, która zostaje wstępnie zbadana na pokładzie robota. Po zakończeniu zadania wyjmujemy próbkę i zawozimy ją do laboratorium, gdzie następnie mamy kilka minut na kolejne testy.
  • Extreme Retrieval and Delivery Task - łazik jeździ po bardzo trudnym terenie (kamienie, strome podjazdy), aby znaleźć dany przedmiot i przewieźć go we wskazane miejsce.
  • Equipment Servicing Task - łazik znajduje panel operatorski, na którym wykonuje określone polecenia, tj. przekręcenie zaworu, odczytanie danych na wyświetlaczu, czy przelanie wody.
  • Autonomous Traversal Task - łazik autonomicznie pokonuje wyznaczoną trasę z punktu A do punktu B.

Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 1-3 czerwca 2017. Będziecie z nami?

 

 

Budżet

 

Koszt minimalny wysłania 1 osoby

4 000 zł

Koszt dojazdu na teren zawodów (przelot Polska-USA-Polska, wynajęcie samochodu wraz z kosztami eksploatacyjnymi)

2 500 zł

Zakwaterowanie na czas zawodów

1 000 zł

Wyżywienie

7 500 zł

Razem

Na wnioskowaną kwotę 25 000 zł składa się koszt wysłania 3 osób na konkurs (22 500 zł) oraz koszt kampanii crowdfundingowej (2 500 zł).

Każde kolejne 7 500 zł pozwoli nam na wysłanie dodatkowej osoby na konkurs University Rover Challenge. Trzy osoby są wystarczające do obsługi robota, jednak dopiero 7-8 osób jest w stanie szybko reagować na niespodziewane zdarzenia występujące podczas konkursu, tj. 2-minutowe naprawy robota. Trzy osoby to optymalna liczba do sterowania robotem i opracowywania strategii zadania. Dodatkowo wymagana jest przynajmniej jedna osoba nadzorująca jeżdżącego łazika, przy czym w sytuacjach wymagających jego przeniesienia, dopiero 2 osoby są w stanie to zrobić. Kolejne 2 osoby są konieczne do wykonania badań laboratoryjnych na próbce pobranej gleby.

 

 

Osiągnięcia

 

Konkursy

10-12
WRZ
2016

1 miejsce
European Rover Challenge
Jasionka, Polska

2-4
CZE
2016

5 miejsce
University Rover Challenge
Hanksville, USA

16-18
MAR
2017

6 miejsce
Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

16-17
WRZ
2016

6 miejsce
Robotour
Deggendorf, Niemcy

12-13
MAR
2016

4 miejsce freestyle
Robot Challenge
Wiedeń, Austria

21
LIS
2015

2 miejsce freestyle
Sumo Challenge
Łódź, Polska

  

Nagrody

3
KWI
2017

Łódzkie Eureka 2016
Wyróżnienie honorowe przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne

 

Media

1

Dzień Dobry TVN

2

TVN24

6

TVP Łódź

6

Dziennik Łódzki

4

Gazeta Wyborcza

1

Wiedza i Życie

4

Radio Eska

7

Radio Łódź

2

Radio Plus

 

Inne

24-25
PAŹ
2016

European Forum of Young Innovators

12
PAŹ
2016

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego

13-14
CZE
2016

Pokazy na rynku Manufaktury z okazji 70-lecia Politechniki Łódzkiej

18
GRU
2015

Uroczysta premiera filmu "Star Wars" w kinie Helios

13
PAŹ
2015

12
PAŹ
2016

Konferencje NIDays

7-8
PAŹ
2015

5
PAŹ
2016

VI i VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna

14
LIS
2015

23
KWI
2016

1
PAŹ
2016

Noce Wytwórców łódzkiego FabLabu

 

 

Kontakt

 

http://raptors.p.lodz.pl

http://fb.com/plraptors

pl.raptors@gmail.com

 

 

Galeria

 

Film tytułowy projektu zamieszczony na górze strony został wykonany przez Michała Młynarskiego z Klubu Fotograficznego Politechniki Łódzkiej. Dziękujemy! 

 

Film z serii Nauka Movi(e) promujący naszą drużynę i naszą uczelnię. Wykonany przez Centrum Multimedialne mieszczące się na Politechnice Łódzkiej. Jeszcze więcej informacji o naszej drużynie!

 

Zdjęcia z międzynarodowego konkursu European Rover Challenge 2016, które zakończyliśmy z 1 miejscem. Jesteśmy mistrzami świata! 

 

Zdjęcia z udziału w konkursie University Rover Challenge 2016, gdzie zajęliśmy 5 miejsce na świecie i 3 wśród polskich drużyn. Teraz chcielibyśmy uzyskać jeszcze lepszy wynik!

 

 

Media o Twoim projekcie:

Polacy mogą wysłać swój łazik na Marsa

www.geekweek.pl | 2017-04-14

Polscy studenci z Politechniki Łódzkiej pracujący w zespole Raptors, ubiegłoroczni zwycięzcy zawodów "łazików marsjańskich" European Rover Challenge, potrzebują Waszego wsparcia, aby pojechać na zawody University Rover Challenge do Stanów Zjednoczonych. Fundusze na wyjazd próbują zebrać poprzez portal PolakPotrafi.pl.

Raptors: Zostań z nami mistrzem (wszech)świata!

www.robotyka.com | 2017-04-11

Gdyby zebrać dziesięć największych powodów do dumy z naszej rodzimej robotyki, to z pewnością w tym zestawieniu znalazłaby się drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej. Ta drużyna pasjonatów, kierowana przez prof. Grzegorza Granosika, niejednokrotnie udowodniła swój kunszt konstruktorski i programistyczny, wygrywając European Rover Challenge 2016 i zajmując wysoką pozycję na University Rover Challenge 2016.

Studenci Politechniki Łódzkiej na portalu polakpotrafi.pl przystąpili do akcji crowdfundingowej.

www.p.lodz.pl | 2017-04-11

Członkowie drużyny Raptors konstruującej łazika marsjańskiego w finale prestiżowego konkursu University Rover Challenge w USA  zmierzą się z drużynami z całego świata w 4 konkurencjach, gdzie łaziki będą musiały jeździć po bardzo trudnym terenie (kamienie, strome podjazdy), odnajdywać przedmioty i przenosić je w wyznaczone miejsce, wykonywać polecenia przy panelu operatorskim z zaworami i wyświetlaczami, pobierać i badać próbkę gleby, czy pokonać samodzielnie trasę z punktu A do B.

Lodz Solar Team i Raptors, czyli Polak Potrafi

mlodziwlodzi.pl | 2017-04-11

Członkowie drużyny Raptors konstruującej łazika marsjańskiego zakwalifikowali się do ścisłych finałów prestiżowego konkursu University Rover Challenge w USA. Cały czas rozwijają swój projekt. Im także potrzeba finansów i dlatego przystąpili do akcji crowdfundingowej https://polakpotrafi.pl/projekt/zostan-z-nami-mistrzem-wszechswiata, Chcą uzyskać na swój projekt 25 tysięcy zł.

Raptors w drodze po kolejny tytuł

zu.p.lodz.pl | 2017-04-10

Członkowie drużyny Raptors konstruującej łazik marsjański zostali zakwalifikowani do ścisłych finałów prestiżowego konkursu University Rover Challenge w USA.

Drużyna Raptors potrzebuje wsparcia na wyjazd na zawody łazików studenckich w USA

www.urania.edu.pl | 2017-04-10

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej, ubiegłoroczni zwycięzcy zawodów "łazików marsjańskich" European Rover Challenge, potrzebuje wsparcia, aby pojechać na zawody University Rover Challenge do Stanów Zjednoczonych. Fundusze na wyjazd próbują zebrać poprzez portal Polakpotrafi.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.05.2017 23:11