Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Neony Białegostoku

Neony Białegostoku

Białystok

Oddolna akcja kulturalno-społeczna, której celem jest ocalenie białostockich neonów! Krok pierwszy - neon ŻONKIL w samym centrum Białegostoku! Zróbmy to rach-ciach :) rozpalmy Żonkila !

ekipa:
Mateusz Tymura
Piotr Szydłowski
Krystian Różycki
Wojtek Koronkiewicz
Radek Puśko
Damian Dworakowski
Łukasz Krysiewicz
Sebastian Łukaszuk
Kamil Siwek
Kamil Kopania
i cała masa ciepłych i serdecznych ludzi :)

https://www.facebook.com/ratujemyneonzonkil
neonybialegostoku@wp.pl

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10085 PLN z 8000 PLN

214 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

126%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.03.2015.

Ratujemy białostocki neon ŻONKIL / kwiatek ma zaświecić

O projekcie28 marca przy Rynku Kościuszki w samym centrum Białegostoku, wydarzy się rzecz szczególna. Pierwszy raz po kilkunastu latach znów zabłyśnie i zapłonie żółto-zielonym światłem piękny i niepowtarzalny neon ŻONKIL. Wydarzy się to dzięki Waszemu wsparciu. Zróbmy to! Wspólnie odpalmy ślicznego ŻONKILA na WIOSNĘ :)

 


Grupę RATUJEMY BIAŁOSTOCKI NEON ŻONKIL współtworzą: Mateusz Tymura, Piotr Szydłowski, Krystian Różycki, Wojtek Koronkiewicz, Radek Puśko, Damian Dworakowski, Sebastian Łukaszuk, Kamil Siwek i Kamil Kopania.

Jest to wesoły kolektyw rodzynków, ananasów, andrusów, wesołków, społeczników, artystów, smakoszy, rzemieślników, rowerzystów i kuglarzy ;) Akcję wspomaga grupa ciepłych i serdecznych ludzi z Białegostoku i okolic. Interesuje nas przyjazne, przejrzyste i uprzejme miasto. Działamy w organizacjach pozarządowych i tworzymy różnorodne inicjatywy kulturalno-społeczne, między innymi takie jak:

Teraz spotkaliśmy się, by rozpalić jeden z ostatnich białostockich neonów. W tym momencie jesteśmy w trakcie powoływania fundacji „Neony Białegostoku”, która zajmie się ochroną istniejących oraz renowację niszczejących białostockich neonów.


ŻONKIL to jeden z ostatnich neonów w naszym mieście, który przetrwał do obecnych czasów. Zaprojektował go w latach 70. nieżyjący już białostocki malarz i scenograf Józef Gniatkowski. Sama konstrukcja została najprawdopodobniej wykonana w nieistniejącej już Pracowni Projektowej Reklam Neonowych przy ul. Sienkiewicza.

W 2010 roku podczas remontu elewacji i ocieplaniu styropianem charakterystyczny napis „żonkil” uległ zniszczeniu. Na szczęście najpiękniejsza część, czyli trzy neonowe kwiaty dotrwały do dzisiaj. Wymagają jednak kompletnej renowacji - szkieletu, szkła i instalacji elektrycznej. Chcemy przywrócić świetność neonowi, który związany jest z Białymstokiem od wielu, wielu lat.


Na wszystkie działania związane z wyremontowaniem ŻONKILA potrzeba 8 000 zł. Renowacji dokona profesjonalna firma zajmująca się reklamą świetlną mającą duże doświadczenie w realizacji reklam neonowych.

Wierzymy, że przy Waszym wsparciu uda się to zrobić i już wkrótce każdego wieczora w centrum Białegostoku będziemy mogli podziwiać trzy rozświetlone neonowe kwiaty.

 


Każdą dodatkową złotówkę zebraną w tej akcji wrzucimy do skarbonki (na konto fundacji Neony Białegostoku) na restaurowanie kolejnych neonów w naszym mieście. W planach mamy naprawę niszczejącego neonu „czternastka” przy ul. Sienkiewicza. Marzy nam się również reaktywacja kultowego neonu na hotelu Cristal – pięknej „damy kameliowej”.

Jeśli kwota wsparcia przekroczy 10 000 zł. spróbujemy zrekonstruułować również napis "żonkil", który do 2010 r. wsiał jeszcze nad witryną kwiaciarni.


zdj. białystok według ani

 


Neony nawiązywały do miejsca, w którym je montowano. Były oryginalne, wytwarzane na zamówienie, często przez niezwykle utalentowanych plastyków i grafików. Dzięki nim, konkretne miejsca były kojarzone i rozpoznawalne.

W Polsce reklamy neonowe swoją świetność przeżywały od końca lat 50. Wnosiły kolor do szarej rzeczywistości peerelowskich ulic. Na początku lat 90., masowo zaczęto zastępować je bilbordami. Tak też było w Białymstoku.

Więcej o białostockich neonach na stronie internetowej Piotra Szydłowskiego :)

 
   
   


neonybialegostoku@wp.pl
koordynator projektu: Mateusz Tymura - 517 630 316
kontakt z mediami: Damian Dworakowski – 608 532 074
informacje techniczne: Piotr Szydłowski - 605 598 650

FB: https://www.facebook.com/ratujemyneonzonkil

Wierzymy w moc croundfoundingu. W grupie drzemie przecież olbrzymia siła! Każda, nawet najmniejsza wpłata rozpala białostockiego ŻONKILA i przybliża piękny i ciepły początek WIOSNY. Do zobaczenia zatem 28 marca, bo „kwiatek ma zaświecić" :)

Media o Twoim projekcie:

Ratujemy neon Żonkil i zbieramy stare fotografie

bialystok.naszemiasto.pl | 2015-03-19

Grupa "Ratujemy Białostocki Neon Żonkil", której na sercu leży ocalenie zabytkowych elementów architektury Białegostoku, organizuje zbiórkę funduszy na renowację charakterystycznego neonu w centrum miasta.

Uratujmy neon w centrum Białegostoku. Trwa zbiórka w serwisie Polak Potrafi

www.wiadomosci24.pl | 2015-03-18

Razem z grupą osób, którym na sercu leży ocalenie zabytkowych elementów architektury Białegostoku zorganizowaliśmy zbiórkę funduszy na renowację charakterystycznego neonu w centrum miasta.

Neon żonkil. Do uratowania neonu brakuje 1,5 tys. zł. Zbiórka trwa do niedzieli (wideo)

www.wspolczesna.pl | 2015-03-16

Chcemy ze wszystkim zdążyć, tak by neon był uruchomiony w sobotę, 28 marca - mówi Mateusz Tymura, jeden z założycieli profilu facebookowego "Ratujmy białostocki neon żonkil".

Ratujemy białostocki Żonkil. Województwo Podlaskie wspiera akcję

www.wrotapodlasia.pl | 2015-03-14

Podlaskie to tradycja, natura i nowoczesność. Zabytkowy neon „Żonkil” jest idealnym połączeniem tych trzech cech. To charakterystyczny element przestrzeni miejskiej Białegostoku sprzed lat, któremu wspólnie z grupą przedsiębiorczych Podlasian chcemy przywrócić dawny blask. To również symbol natury, która jest na co dzień obecna w naszym życiu i napędza nas do działania.

Kwiatek ma zaświecić! Neon Żonkil na Polak Potrafi [WIDEO]

bialystok.gazeta.pl | 2015-03-03

Pamiętacie białostockie neony? Niewiele z nich zostało, a teraz jest szansa rozświetlić jeden z najpiękniejszych - kwiaciarni Żonkil. Rozpoczęła się akcja zbiórki na rewitalizację tego zabytku. Kwiaty mają zaświecić na wiosnę. Potrzeba minimum 8 tys. zł.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.03.2015 23:11