Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

krzysztof.dziwny

krzysztof.dziwny

Gdynia

Krzysztof Dziwny Gojtowski, Założyciel i lider Teatru Korkoro, Aktor, innowator społeczny, praktyk dramy pedagogicznej. Absolwent oraz współpracownik Stowarzyszenia Praktyk Teatralnych - Gardzienice, aktor w teatrze obrzędowym Stella Polaris - Norwegia. Związany z Sangą Zen Kwan Um buddyzmu koreańskiego. Miły, uśmiechnięty człowiek.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

AnkaB

AnkaB


555 PLN z 7400 PLN

7 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

7%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.02.2019.

Znane bajki... równościowo! - audiobook

O projekcie

Przearanżujemy i nagramy siedem popularnych bajek w wersji, która szanuje równouprawnienie. Opowiedziane będą językiem czerpiącym z nurtu porozumienia bez przemocy, pozostając wciąż ciekawymi i pełnymi przygód.
Przede wszystkim jednak:
Wolne od wszelkich stereotypów!

Nastepnie udostępnimy je w formie audiobooka na portalach typu youtube czy Vimeo, aby można było ze spokojnym sercem puszczać je swojemu dziecku.
[...] Po roku dobra królowa wzięła sobie drugiego męża...
Ojczym nie mógł znieść, że ktoś może być od niego piękniejszy. Codziennie pytał on zatem lusterko: "Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie" [...]

[...] Piękny i delikatny chłopak trzy dni leżał w szklanej trumnie... księżniczka pocałowała go, a ten otworzył oczy. Zakochali się w sobie i żyli... [...]

[...] Wtedy Roszpunka chwyciła miecz i pokonała wiedźmę, uciekając z wieży. Tymczasem książe szukał dziewczyny już kilka tygodni po całym lesie, walcząc ze zwierzętami i własnym strachem.... aż w końcu spotkali się po środku drogi!

Dziwnie się to czyta? To oryginalne teksty z bajek z kilkoma "poprawkami".
Na codzień trudno zauważyć, ile subtelności przekazywanych jest podprogowo w czytanych przez nas bajkach.
Dopiero po np. zmianie płci, czy roli społecznej, słyszymy treść bajek na nowo. Tak, jak słyszą je nasze dzieci.

Znane bajki.... Równościowo! - audiobook
Jako ojciec trzyletniej Jaśminy niemal zawsze muszę zmieniać treść czytanych przeze mnie bajek, aby były one dostosowane do wieku, płci i wyznawanych przeze mnie wartości. Jednocześnie cenię przekaz płynący z popularnych, tradycyjnych opowieści.

Zaczęło się od tego, że zapytałem moją córkę, kim jest główny bohater bajki "Yakari - Dzielny Mały Indianin". Dostałem odpowiedź, że jest to... dziewczynka. 
No jasne - pomyślałem.
Skoro jest dzielny, empatyczny i, tak samo jak moja córka, jeździ na koniu.
Ta zmiana perspektywy uświadomiła mi, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.  Jak dużo stereotypów jest przekazywanych nawet na poziomie delikatnych sugestii w zwykłych bajkach.
Marzę, aby tak przearanżować istniejące opowieści, 
aby były całkowicie i na głębokim poziomie równouprawnione.
Czego, mimo mojej ogromnej sympatii, nie spotkałem nawet wydawnictwach feministycznych.
Mówię tu o wersji, w której chłopak/mężczyzna czasem może zostać ukazanym jako słaby i potrzebujący pomocy, ale także o dziewczynkach/kobietach, które czasem muszą się zmierzyć ze smokiem.
Przy czym nie chodzi tu o zwykłe odwrócenie ról, a o głębokie zrozumienie, że my jako ludzie czasem jesteśmy słabi/e a czasem silni/ne.Mocno wierzę, że to takie małe cegiełki całkowicie zmieniają świadomość dziecka.

  • Nie zawsze koszyczek dla babci musi być przygotowany przez mamę.
  • Nie zawsze "księżniczka" musi czekać na mężczyznę, który ją uratuje.
  • Nie zawsze chłopiec musi być dzielny i odważny (choć taki też bywa, podobnie jak kazda ludzka istota).
  • Prezenty od wróżek nie muszą się kończyć na "bladych licach i piękności", może też otrzymać roztropność czy odwagę.
  • Królestwo nie zawsze dziedziczy syn.
  • A swoją drogą czemu ciągle w tych bajkach panuje monarchia? :)

Proponuję zdrowy balans w opowieściach, adekwatnie do naszych czasów.


Krzysztof Dziwny Gojtowski
http://facebook.com/krzysztof.dziwny
Założyciel i lider Teatru Korkoro, aktor. Przez lata współpracował z teatrami rytualistycznymi i antropologicznymi takimi jak Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" czy norweski teatr uliczny "Stella Pollaris".

Zrealizował szereg spektakli i widowisk ulicznych m.in parada płaczek Szekspir400, przywitanie brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku czy nagradzany spektakl dot. życia Ignacego Witkiewicza. Twórca i realizator koncepcji pracy z wolnością wewnętrzną. Miły, uśmiechnięty człowiek.

Anna Bielecka
Aktorka, kuratorka Pracowni Duży Pokój, socjolożka, trenerka umiejętności miękkich. Od lat związana z sektorem organizacji pozarządowych. Działa także na rzecz integracji i wzmacniania wspólnoty lokalnej na Pradze Północ.


Realizuję ten projekt przede wszystkim dla swojej córki. Częśc kosztów poniosę zatem samodzielnie czy prosząc o pomoc przyjaciół artystów, niezbędne jest jednak...


Na co zbieramy?
Wynajem studio nagrań:
3500 zł
Reżyseria i adaptacja:
1000
Konsultacja psychologiczna
800 zł
Honoraria dla aktorów:
800 * 2
Grafik:
500 zł
Wytłoczenie płyt z nadrukiem:
800 zł

Co pokrywamy:
Honoraria dla aktorów:
1500 * 2
Dzwiękowiec:
1000
Dramaturg:
800 zł
Inne drobiazgi

Czas realizacji:
Aby rzetelnie przygotować każdą bajkę powinniśmy mieć miesiąc na każdą. Mam nadzieję jednak że po chwili nabierzemy wprawy.
Chcę zacząć publikację bajek od czerwca do września.
Nagrody rzeczowe będą wysyłane po skompletowaniu wszystklich bajek czyli wrzesień/październik.

Dzięki, do usłyszenia i trwajmy w wolności!
Krzysztof & Ania

Media o Twoim projekcie:

Czy dziewczynka musi czekać na pomoc?

womenpowermedia.com | 2019-01-16

Nie zawsze. Tak jak nie zawsze koszyczek dla babci musi być przygotowany przez mamę. Nie zawsze chłopiec musi być dzielny i odważny (choć taki też bywa, podobnie jak każda ludzka istota). Takie założenia stoją za projektem Krzysztofa Dziwnego-Gojtowskiego, aktora, taty trzyletniej Jaśminy.

Znane bajki w wersji gender. Śnieżek zamiast Śnieżki i ojczym przeglądający się w lustereczku.

trojmiasto.wyborcza.pl | 2019-01-11

Krzysztof Dziwny Gojtowski – aktor, ojciec trzyletniej Jaśminy – chce przearanżować i nagrać siedem popularnych bajek w wersji, która szanuje równouprawnienie. Bajki w nowej wersji mają być wolne od stereotypów i opowiedziane językiem czerpiącym z nurtu porozumienia bez przemocy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.02.2019 22:10