Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Karol Barcki

Karol Barcki

Poznań

Karol Barcki: Student kierunku Elektronika i Telekomunikacja na
Politechnice Poznańskiej, założyciel grupy teatralnej "Pomarańcze w
Uchu na Skarpie bez Kartki" oraz stowarzyszenia "Smartness". Organizator lub współorganizator
wielu mniejszych lub większych wydarzeń powiązanych z kulturą m. in.
Majowa Akcja Kulturalna, Łaknienia, Chichot, Bramat, Krzykowisko, Wiejski Festiwal Sztuki oraz "Ofensywa Teatralna:
REMONT". Za swoją działalność przez Teatr
Terminus A Quo i Nowosolskie Alternatywne Stowarzyszenie Artystów
nagrodą "Złoty P'TAQ" w 2011 roku.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

352 PLN z 350 PLN

23 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2013.

Zjazd Ligi Teatrów Studenckich w Poznaniu

O projekcie

O zjeździe Ligi Teatrów Studenckich:

Jest to mini-festiwal teatralny, gdzie oprócz spektakli (Teatry: S.tr.a.c.h, Nie Ma, Makoma, Kingdom of the Curvy Fork, Krzywa Scena, Bez Vat) będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach teatralnych, zobaczenia kilku performance (Grupy: Concrit, MonsterHurricaneWihajster oraz Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki) w przerwach pomiędzy spektaklami, zorganizowana zostanie także wystawa prac malarskich oraz rzeźb poznańskich studentów, a wszystko zostanie zwieńczone koncertem (KakofoNIKT) oraz dyskusjami i wymianą myśli zarówno pomiędzy teatram, widzami jak i ze specjalnie zorganizowanym jury, którego celem jest udzielenie wskazówek występującym grupom.

Sam widz jest dla Nas najistotniejszy chcemy mu dać jak najlepszą możliwość zaznajomienia się ze sztuką studencką, dlatego też w czasie przerw, a także już po części teatralnej będzie można spędzić czas z wykonawcami, postaramy się także zorganizować jakąś dyskusję na temat tego jak działają takie grupy, a także pokazać, że wykonawca to też człowiek i namówić do tego, aby aktywizowali do działania własne środowiska i ludzi dookoła siebie.

Wydarzenie na Facebooku, aktualizacje każdego dnia:

https://www.facebook.com/events/568106139896409/

O Lidze:

Liga Teatrów Studenckich to żywe zjawisko teatralne, które mamy nadzieję na stałe zapisze się w kalendarzu artystycznym Polski.
Hasło I edycji : CIESZMY SIĘ GRĄ
Celem LTS jest:
- rozpowszechnianie i przyczynianie się do rozwoju twórczości polskich teatrów studenckich
- nawiązanie współpracy pomiędzy grupami teatralnymi biorącymi udział w LTS oraz środowiskiem teatralnym
- wymiana doświadczeń i poglądów pomiędzy polskimi grupami teatralnymi
- rozwój umiejętności i świadomości artystycznej uczestników i widzów
- promocja teatru studenckiego jako alternatywa dla teatrów instytucjonalnych
- kontynuacja tradycji polskiego teatru studenckiego
- szerzenie kultury w szczególności wśród społeczności akademickich.

Termin i miejsce:

18 Maja 2013 r. w Teatrze 8 Dnia, w Poznaniu, następnie koncerty i performance na skłocie Od:zysk

Dlaczego pojawiliśmy się na PolakPotrafi.pl?

Naszym zamiarem jako stowarzyszenie "Smartness" oraz grupa teatralna "Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki" jest zorganizowanie Trzeciego Zjazdu Ligi Teatrów Studenckich, ktory tym razem odbędzie się w Poznaniu. (organizowaliśmy między innymi Ofensywę Teatralną https://www.facebook.com/OfensywaTeatralna/events)

Wynajęcie sali, części sprzętu, ugoszczenie teatrów (nocleg, wyżywienie dla około 50 osób) to dość duże koszta, dlatego szukamy wsparcia na polakpotrafi.pl chociaż pomimo kwoty jaką ustalamy (350 zł) jeszcze dwa razy tyle będziemy musieli dołożyć z własnej kieszeni (koszt całość to około 1200 zł) lub ewentualnych biletów. których jednakże chcielibyśmu uniknąć lub zminimalizować ich cenę. Dlaczego więc taka kwota na polakpotrafi.pl? Bo możliwe, że większej możemy nie uzbierać, dlatego nawet taka suma, bardziej pewna, mocno Nas ratuje.

--------------------

O teatrach i spektaklach:

--------------------

Teatr S. tr. a. c. h. - "Moje szczęście"

Strach

Misja
Tworzymy teatr zmuszający ludzi do myślenia, działania, trudnych analiz. Spotykamy się na scenie, by budować spektakle w nurcie niezależnym, offowym a przede wszystkim, by dotknąć widza – czasem subtelniej, a czasem ostrzej. Słowa, muzyka, taniec, plastyka – dzięki nim przekazujemy nasze emocje. Nie uciekamy od scenicznych tradycji. Poszukujemy kolejnych środków wyrazu artystycznego, dlatego każdy spektakl to dzielenie się oddechem, spojrzeniem i gestem. Czasami te wymiany są pozornie nieuchwytne – jak ptaki.

TEATR s.tr.a.c.h.
Strasznie Trudno Analizować Czyjąś Historię

Działamy przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie od 2007 roku. Jesteśmy, ponieważ kochamy teatr. Naszym celem jest promowanie teatru alternatywnego oraz dzielenie się nim z naszą publicznością. Spotykamy się na scenie, by budować spektakle w nurcie niezależnym, a przede wszystkim, by dotknąć widza. Słowa, muzyka, taniec, plastyka – dzięki nim przekazujemy nasze emocje. Nie uciekamy od scenicznych tradycji. Poszukujemy nowych środków wyrazu artystycznego, dlatego każdy spektakl to dzielenie się oddechem, spojrzeniem i gestem.
Efektem naszej działalności są m.in. Nocne Teatralne Strachy, które w 2011 roku uzyskały miano międzynarodowego festiwalu teatrów alternatywnych. W ramach festiwalu prowadzimy wakacyjne warsztaty teatralne, podczas których pracujemy z młodzieżą nad ruchem ciała, emisją głosu i dykcją oraz uczymy techniki performance, teatru cieni, lalek a także pisania recenzji teatralnych. Po zakończeniu cyklu spotkań nasi podopieczni mają możliwość zaprezentować zdobyte umiejętności na otwarciu naszego festiwalu, w spektaklu, który wspólnie przygotowaliśmy.

Organizowane festiwale: Nocne Teatralia Strachy, Małe Teatralia
Strachy.

Zrealizowane wydarzenia: Teatr Intymnie.

Od 15 czerwca 2012 r. działamy już oficjalnie jako Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h.

--------------------

Teatr Nie Ma - „Zielona Gęś 2.0, czyli Bal u Profesora Bączyńskiego”

Nie Ma

Druga odsłona ‚niemackiej’ „Zielonej Gęsi” w reżyserii Mateusza Figla! W odświętnym, premierowym nastroju, z rozmachem otwieramy, jak się wydaje, mogący nigdy się nie skończyć, wyśmienity, wyborny, gustowny i niezwykły „Bal u Profesora Bączyńskiego”! Zachwycające stroje, trunki, humory, niebanalne osobowości oraz porywająca oprawa muzyczna! Miłość, taniec i alkohol! Tak wystrzałowo, radośnie i wytwornie!

A skończy się jak zwykle...

Premiera:
16.03.2013r. – ACK US

Teatr „nie ma” powstał we wrześniu 1999 roku w IX Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie z inicjatywy jednej z uczennic. Wkrótce do opieki nad teatrem została zaproszona reżyser Teatru Polskiego Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz. Swoją siedzibę miał m.in. w Klubie 13 Muz, Miejscu Sztuki OFFicyna, grywał w Kontrastach, Willi Lentza, gra w Teatrze Krypta oraz przeróżnych miejscach niekoniecznie będących z założenia ośrodkami kultury – zarówno na festiwalach krajowych jak i zagranicznych. Obecnie stałą siedzibą Teatru jest Akademickie Centrum Kultury US, a od roku 2003 odbywają się regularnie organizowane przez Teatr „nie ma” festiwale – „Goło i Wesoło” (obecnie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO-CONTRA) w Szczecinie oraz „Teatr w Stodole” w Nastazinie w gm. Maszewo.

Teatr wystawił do tej pory ok. 50 sztuk. Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych w Andrychowie, Gryfinie, Krakowie, Pułtusku, Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie, Tychach, Zakopanem i  Zbąszyniu, a także w  Berlinie, Lwowie, Moskwie, Pradze i Stralsundzie.

Zespół tworzą zafascynowani teatrem młodzi ludzie, średnio w wieku okołostudenckim, których łączy zamiłowanie do sceny. Pod artystycznym kierownictwem Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz, własnoręcznie tworzymy teatr od opanowania tekstu, przez dobór kostiumów, opracowanie muzyczne, scenograficzne, by w końcu niektórzy z nas sami pojawili się w roli reżyserów – powstały bowiem 4 spektakle wyreżyserowane przez dwóch „niemackich” aktorów.

--------------------

Teatr Bez Vat - "Po drugiej stronie..."

Bez Vat

Opowieść o Alicji z Krainy Czarów jest tylko pretekstem do przedstawienia historii kobiety, która przechodzi różne metamorfozy w swoim życiu. Widzi siebie w krzywym zwierciadle. Miłość, złość, nienawiść, niechęć do świata zewnętrznego, wreszcie próba pogodzenia się ze sobą samą i tym, co dookoła. Trzy kropki w tytule stanowią o formule otwartej spektaklu, bo być może widz po tej drugiej stronie lustra odnajdzie coś jeszcze...

Reżyseria: Marta Świerkowska
Choreografia: Marta Świerkowska
Współpraca choreograficzna: Marika Pyrszel
Obsada: Marika Pyrszel, Aleksandra Ławniczak, Ada Ogrodnik, Jowita Gawron, Aleksandra Górecka, Mikołaj Cieśliński

Teatr Bez Vat to pierwsze dziecko Marty. Mimo że grupa ma dopiero 6 lat, to młodzieńczą intuicję traktujemy jako atut i tryskamy swobodą improwizacji. Nie boimy się pracować w sali, nie boimy się pracować na ulicy. W 2007 roku zatrzęśliśmy w mediach społeczną akcją „Rząd piję kawę nie czyta Kafki”. Rok później sypnęliśmy pokazami spektaklu „Purgatorium” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie. Robimy różne rzeczy i znamy swoją wartość. Przetrwaliśmy już różyczkę i świat na nas czeka.

--------------------

Teatr Krzywa Scena (Stargard Szczeciński) - "Najsmutniejsza komedia i najokrutniejsza śmierć Pyrama i Tysbe"

Krzywa Scena

Opis fabuły

Grupa rzemieślników z Aten zbiera się, by wspólnie przygotować sztukę uświęcającą ślub księżniczki Hipolity i księcia Tezeusza. Ich próby odbywają się w lesie, z dala od oczu ciekawskich gapiów. Reżyser Piotr Pigwa, zdeterminowany i pracowity prowodyr przedsięwzięcia, stoi przed trudnym zadaniem stworzenia, z gromady robotników, obsady do spektaklu, ochrzczonego tytułem „Najsmutniejsza komedia i najokrutniejsza śmierć Pyrama i Tysbe”. Ochotnicy jednak nie wykazują należytej dyscypliny, potrzebnej przy tak ważnym wydarzeniu.
O spektaklu

„Najsmutniejsza komedia…” to jeden z naszych najmilej przyjmowanych przez publikę spektakli. Ze względu na swą komediową formę jest łatwy w odbiorze. Jego konwencja opiera się o komizm postaci, których przesadnie wyeksponowane charaktery kształtują całą akcję na scenie.

Występują:

Piotr Pigwa – Michał Rybak / Agnieszka Borkowska
Mikołaj Denko – Radosław Barczyk
Franciszek Fujarka – Kamil Zasada
Cichy Stolarz – Szymon Loduchowski
Kobieta – Agnieszka Głowacka
Upierdliwiec – Adrian Szkutnik

Grupa założona została ponad 10 lat temu jako pracownia teatralna prowadzona przez reżyser Teatru Polskiego w Szczecinie Tatianę Malinowską-Tyszkiewicz. Przez pierwsze lata działalności teatr realizował spektakle na podstawie tekstów autorów sztuk dramatycznych, powieści i nowel o tematyce psychologicznej i tragicznej. W zakres działalności wchodziły też produkcje o charakterze profilaktycznym a także bajki dla dzieci. Grupę stanowiła młodzież wczesnoszkolna ze Stargardu Szczecińskiego. Skład się zmieniał w miarę upływu lat, lecz momentami liczył nawet ponad 20 osób.

Obecnie teatr tworzy około 12 członków. Są to studenci i licealiści ze Stargardu i okolic. Nasza działalność to przede wszystkim praca w tworzeniu spektakli autentycznych i szczerych, pobudzających do refleksji, ale nie uciekamy także od komediowego repertuaru. Inspiracją dla sztuk są teksty wybitnych twórców dramatu m.in. Antoniego Czechowa, Williama Szekspira, Eugeniusza Szwarca, Erica Emmanuela Schmitta i innych. Spektakle te wystawiamy później na festiwalach teatralnych, na scenie Stargardzkiego Centrum Kultury (jako spektakle dla szkół oraz pokazy dla publiczności lokalnej) a także na konkursach i przeglądach.

Nadal współorganizujemy festiwale „Teatr w Stodole” (IX edycja w 2011r.) oraz „Pro Contra” (dawny festiwal „Goło i Wesoło”[IX edycja w 2011r.]). Od 2009 roku działamy w Kamieniu Pomorskim urządzając coroczny Festiwal teatralny „Pod Motyką”(III edycja w 2011r.) współorganizowany przez Kamieński Dom Kultury KADEK.

--------------------

Teatr Makoma (Katowice) - "Skup Idiotów"

Makoma

"Skup Idiotów" - sztuka, której akcja to albo świat alternatywny, albo niezwykle zironizowana teraźniejszość, w której dzieli się ludzi na wartościowych i tych którzy nic do życia nie wniosą - czyli idiotów. Władza opierająca się właśnie na tym odnosiła sukcesy na całym świecie. Powstają skupy idiotów - każdy obywatel (nie będący idiotą) może z niego korzystać. Dochodzi do sytuacji paradoksalnej, w której każdy człowiek może oddać do skupu kogo tylko zechce. Skupy zostają zamieszkane przez elitę, a na świecie paradoksalnie szerzy się idiotyzm. To gwoli wstępu.
Historia którą przedstawiamy, to czas kiedy mieszkańcy zostają zdani tylko na siebie. I powoli odkrywają prawdę tego jak się w skupie znaleźli, co ciągnie za sobą nieodwracalne skutki.

Scenariusz i reżyseria: Kornel Sadowski
Występują:
A. Mucha, M. Sikowska, M. Ploch, M. Banek, M. Skiba, K. Sadowski

Teatr Makoma powstał w 2010 roku, aktualnie działa przy MDK „Bogucice-zawodzie” w Katowicach. Makoma zawsze była grupą przyjaciół, którzy spotykali się ze sobą od czasu do czasu, głównie po to by dobrze się bawić. Dlaczego teatr? Sami tego nie wiemy. Ale jest coś co chcemy przekazać ludziom, którzy przychodzą na nasze sztuki. Próbujemy zaznaczyć naszą obecność tworząc sztuki autorskie o zróżnicowanej tematyce. Rzeczy na temat których tworzymy, są to sprawy nas dotyczące, często utożsamiamy się z postaciami naszych przedstawień. Każdy z nas (a jest nas ósemka) ma swój własny, nie powtarzalny wkład w prace zespołu. Przez doświadczenie teatralne(mimo, że jest ono niewielkie) Makoma już od paru lat wyróźnia się własnym stylem na scenach polski. Sztuki gdzie poważna tematyka wiiąże się często niebanalnym dowcipem i ciekawą formą. Łączy nas nie tylko teatr ale także, a nawet przede wszystkim przyjaźń. Gramy głównie dla ludzi i to kiedy wychodzą z naszych sztuk zadowoleni cieszy nas najbardziej.

--------------------

Kingdom of Curvy Fork (Goleniów/Szczecin/Kraków) - "Męskie Rozmowy"

Kingdom

Opis grupy przygotowany na "Międzynarodowe Spotkania Teatralne Bramat 2011".

Kingdom of Curvy Fork - Czasy świetności imperium przypadły na XV i pierwszą połowę XVI wieku. Państwo jednak istniało dużo wcześniej, niektórzy mędrcy powiadają, że istniało nawet przed samym stworzeniem świata. Charakterystyczną cechą obywateli KCF jest ich absurdalne podejście do rzeczywistości, pędzące z prędkością fotonu obrazy I dźwięki rozczepiają połączenia synaptyczne I pozostawiają w głowie pewne zakodowane informacje. Mędrcy Królestwa CF opowiadają historię całego wszechświata poczynając od stworzenia świata I człowieka a kończąc na marcepanowych tablicach rejestracyjnych które utrudniają oficerom policji odczytanie numeru identyfikacyjnego. Mędrcy ci są niczym nomenklatura binominalna, nie mogą istnieć osobno. Jeden z obywateli KCF w młodości uprawiał z sukcesami boks i podnoszenie ciężarów. Za osiągnięcia sportowe otrzymał tytuł Mistrza Sportu ZSRR. W 1962 roku ukończył Państwowy Instytut Medyczny w Winnicy ze specjalizacjami "lekarz psychiatra" i "lekarz psychoterapeuta". Następnie przez 25 lat pracował jako lekarz w szpitalach psychiatrycznych. W 1987 roku został psychoterapeutą radzieckiej kadry narodowej w podnoszeniu ciężarów – pogratulujmy mu.

Występują:
Dominik Murach
Daniel Żmudziński
Maciej Ratajczyk
Piotr Nykowski

--------------------

Grupa Concrit (Poznań) - "CULTURE PRODUCTION"

Concrit

Czy pracujące za półdarmo dzieci i dorośli w krajach trzeciego świata, w szwalniach produkujących markową odzież, są w równym stopniu jej uczestnikami, tak jak konsumenci tej odzieży w krajach rozwiniętych? Czy żyjąc w zalewie brandów jesteśmy świadomi ich narzucającej się i właśnie kulturoTWÓRCZEJ działalności. A może żyjemy „pomiędzy”, w Kampie opisanym przez Susan Sontag, szyderczo zdając sobie sprawę z korporacyjnych podstępów i dzięki temu uzyskujemy niezależność umysłu od narracyjnych tworów których nie chcemy uznać? Co łączy konsumenta i wytwórcę? Tylko marka? Jak wygląda rola mediów w kształtowaniu naszych opinii, są tylko obiektywnym pasem transmisyjnym dla każdej informacji? Czy człowiek, uczestnik kultury, posiada narzędzia by móc w pełni krytycznie i niezależnie ocenić sprzedawane mu idee Wskazujemy (nie pierwsi), że niepokojące hasło z futurystycznej powieści A.Huxleya: „Wspólność, Identyczność, Stabilność” ziszcza się właśnie teraz a jego finał jest bliższy niż nam się wydaje.

Grupa Concrit Nazwa grupy to połączenie CONstructive i CRITique. Działalność grupy skupia się zatem na komentowaniu obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Pragniemy na nowo włączyć się w tkankę miejską, która zarosła jednostajnymi schematami. Staramy się spojrzeć na miasto z innej strony, ogarnąć je wszystkimi zmysłami.

--------------------

Konferansjerzy, którzy poprowadzą zjazd:

Paweł "Raven" Sobczyński - reporter kulturalny poznańskiego Radia Afera, student kierunku "Komunikacja Społeczna", zawodowy komentator gier e-sportowych m. in. DOTA 2. (http://dota2.pl/)

Joanna Wojciechowska - absolwentka filologii romańskiej UAM, filologii rumuńskiej na Uniwersytecie 1 Decembrie 1918 w Alba Iulia, Rumunia, oraz Dyplomacji Kulturalnej w Collegium Civitas w Warszawie. Pracowała przy różnych festiwalach teatralnych i filmowych w Polsce oraz zagranicą. Z pasji zajmuje się prowadzeniem audycji kulturalnych w poznańskim Radiu Afera.


--------------------

Współpraca:

Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna
Teatr Graciarnia
Teatr Ósmego Dnia
Stowarzyszenie Smartness
Stowarzyszenie Dworzec Kultury

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2013 00:12