Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Zapytaj Mokoszy

Zapytaj Mokoszy

Czeladź, Polska

Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Projekt wystawy Zapytaj Mokoszy związanej z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet, w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat herstorycznej przeszłości narodowej, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Ewa Mrozi

Ewa Mrozi


4171 PLN z 15950 PLN

49 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

26%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.06.2018.

Zapytaj Mokoszy

O projekcie

Projekt Zapytaj Mokoszy jest tworzony przez nas oddolnie i niezależnie. Otrzymał on już częściowe dofinansowanie od Festiwalu Industriada, któremu w tym roku będzie towarzyszyć jej otwarcie. Jednak kosztorys realizacji profesjonalnej wystawy, na jaką zasługuje ten wartościowy projekt, wykracza poza otrzymane środki.

 

 

 

Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Nasza wystawa zaprasza odbiorców do zbierania opowieści kobiet ziemi Zagłębia Dąbrowskiego. Inspiracją stworzenia projektu jest  historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej, w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Na ekspozycji będzie panował pełny matriarchat, Zapytaj Mokoszy stworzy nową krainę narracji historycznych, opartych głównie na tzw. herstory -  widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Ten nowy region będzie ciekawy, pełen odważnych bohaterek, frapujący i nie zawsze łatwy do zwiedzania. 

 

Jesteśmy już wyróżnione zaufaniem i wsparciem artystek, które zgodziły się wziąć udział w projekcie. Część z nich stworzy prace specjalnie dla "Zapytaj Mokoszy". Nie musimy chyba dodawać, że jesteśmy fankami ich twórczości! 

 

 

 

zaproszone artystki: 

 

Katarzyna Balicka, Agnieszka Bastrzyk,  Bogna Burska, Chór CzarownicIwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Anna Maria Karczmarska, Joanna Kawicka, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś   

 

 

 

 

Liczymy na Waszą pomoc: feministki, humanistki, badaczki lokalnych historii, miłośniczki baśni, słowianki, niezależne kuratorki, które musiały podczas organizacji wystaw „dokładać ze swoich”, artystki, których praca nie zawsze jest wynagradzana.

Projekt "Zapytaj Mokoszy" nie będzie składać się jedynie z wielopoziomowej analizy historycznych bohaterek. Publiczność także będzie ją tworzyć, bezpośrednio dokładając się do zaistniałych już narracji. Podczas warsztatów towarzyszących wystawie uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi opowieściami i stworzyć własne herstoryczne światy.

 

w ramach I odsłony projektu będą towarzyszyć warsztaty prowadzone przez:  

Monikę Drożyńską, Annę Rulecką, Katarzynę Katę i Wiktora Łosia 

 

 

 

 

 

Brakujące fundusze są nam niezbędne do profesjonalnego zfinalizowania projektu. Chcemy wypłacić honorarium każdej artystce za udział w projekcie, zapewnić transport, nocleg oraz przeznaczyć dodatkowe środki na promocję projektu.

 

 

 

 

 Poznaj nasz mini-SZTAB ORGANIZACYJNY ;) 

 

 

Organizatorki projektu „Zapytaj Mokoszy” – dwie zakręcone kobiety, które postanowiły stworzyć krytyczną, feministyczną wystawę sztuki współczesnej w Czeladzi. Najsławniejsza obywatelka tego miasta – czarownica Katarzyna Włodyczkowa rzuciła na nas klątwę empatii, czujności i spostrzegawczości, do sztuki współczesnej skłonności miałyśmy już wcześniej. Nasza matronka zapomniała sypnąć forsą i odleciała w symboliczne przestworza, które my pokażemy Wam na organizowanej wystawie! 

 

 

Ewa Mrozikiewicz - współzałożycielka poznańskiej galerii FWD:, artystka, animatorka działań, kuratorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dwukrotna laureatka Stypendium Rektora  dla najlepszych studentów. Od 2013 roku pod nazwą Wyobraźnia Utrudnia Życie organizuje swój autorski program kuratorski złożony z wystaw, organizowanych spotkań, warsztatów i działań w przestrzeni miejskiej Poznania. Kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach.Wybrane projekty kuratorskie: Awaria tez jest jakąś okazją w Collegium Maius, Don't Fix It w lokalu prywatnym w Poznaniu, Art At First Sight i Are You Still Alive w prowadzonej galerii FWD:, Work In Progress oraz Szklarnia w CSW przy Starym Rynku w Poznaniu. Oficjalnie twierdzi, że najlepiej radzi sobie w sytuacjach kryzysowych i brzydzi się propagandą sukcesu. 

 

Anna Rulecka - artystka wizualna, założycielka marki Folkisz, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka Narodowego Centrum Audiowizualnego z Luksemburga, obecnie uczestniczka programu mentorskiego Sputnik Photos. Jej głównym zainteresowaniem w praktyce artystycznej jest wchodzenie w dialog ze słowiańskimi korzeniami, obrzędami przejścia i momentami symbolicznymi. W swojej praktyce miesza kody folkloru i tradycji ludowych, fetyszu kultu i klasyfikacji semi-naukowych przy użyciu współczesnego języka artystycznego. Aktualnie zajmuje się projektem “Rózga zamiast bukietu” wskrzeszając zapomniany obiekt  plastyki obrzędowej rózgę weselną i towarzyszący jej zwyczaj rózgowin. Kocha minimalistyczne formy, taniec współczesny oraz ceramikę w kolorze royal blue. 

 

 

W ramach projektu tworzone jest piękne wydawnictwo ilustrowane przez Agnieszkę Bastrzyk, poświęcone zapomnianym kobiecym biografiom. Jeśli wesprzecie naszą zbiórkę, będziemy mogły je wyprodukować i chętnie się nim podzielimy! Nie będzie ono wyglądało jak na naszych wizualizacjach - będzie jeszcze piękniejsze! Stań się właścicielem tego unikatowego albumu!  Będzie to 100 stron i 50 kartek mądrych historii i wizualnej przyjemności. 

 

 

        

   Kasia Balicka, Kawusia

 

 

 

 

 

 PIĘKNE BROSZKI Z AUGUST DESIGN STUDIO !!

 

Plakat do wystawy autrostwa Oli Majzel 

 

Nagrody będą mogłybyć odebrane osobiście w  lub wysłane pod wskazany adres. Liczymy na Wasze wsparcie!

 

PROJEKT ZAPYTAJ MOKOSZY

pierwsza odsłona Czeladź

 

www.zapytajmokoszy.pl

wystawa@zapytajmokoszy.pl

www.facebook.com/zapytajmokoszy

@zapytajmokoszy

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Kobiety zrobią niezwykłą wystawę w elektrowni

silesion.pl | 2018-05-27

W starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy! Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata (...)

ZAPYTAJ MOKOSZY

www.entertheroom.pl | 2018-05-23

Mokosz to prasłowiańska bogini, która właśnie została patronką wystawy odnoszącej się do kobiecej wspólnotowości. Nie mogło być inaczej: wystawę organizują i współtworzą kobiety, artystki. Data premiery coraz bliżej, jednak tej inicjatywie potrzebne jest nasze wsparcie. Wydaje nam się, że crowdfundi

Czeladź: Realizują interesujący projekt o kobietach i dla kobiet

www.radiopiekary.pl | 2018-05-22

Zapytaj Mokoszy – prasłowiańska bogini organizuje wystawę sztuki współczesnej najwyższych lotów. Impreza ta odbędzie się w Czeladzi.

Wystawa Zapytaj Mokoszy

www.silesiakultura.pl | 2018-05-22

Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.06.2018 22:10