Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Wysokie Loty

Wysokie Loty

Legionowo, Polska

Nasz zespół składa się z dwóch osób. Od wielu lat robimy razem projekty, które prezentujemy na festiwalach naukowych. Mieliśmy okazję m.in. stworzyć działającą makietę inteligentnego domu, skonstruować samochodzik dostarczający pizzę czy też stworzyć własny smartwatch.
Rok temu podjęliśmy się nagrania ziemi z perspektywy balonu meteorologicznego. Efekt był niesamowity, ale nie usatysfakcjonował nas na tyle, żebyśmy uznali projekt za zakończony.
Postanowiliśmy więc rozszerzyć ten eksperyment, wypuszczając jeszcze większy balon i gondolę pełną elektroniki, starannie dobranej tak aby w całości przetrwała lot.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1785 PLN z 1500 PLN

16 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

119%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.05.2016.

Wysokie Loty

O projekcie

Blisko rok temu w Zespole Szkół w Legionowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na przyszkolnym boisku zgromadzili się uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami, by obserwować napełnienie helem i start balonu stratosferycznego. Był to kolejny projekt naszego zespołu. Zespołu, który co prawda składa się tylko z dwóch osób ale od kilku lat wciąż kipi pomysłami. Z części pomysłów rezygnujemy już na etapie dyskusji a część z nich przekształca się w projekty, którym poświęcamy wówczas cały swój czas, energię i pomysłowość.

Tak też było z projektem "I believe we can fly". Pomysł wysłania w stratosferę balonu narodził się około pół roku przed jego startem. Sporo czasu zajęło nam zdobycie funduszy na zakup sprzętu, z tego też powodu spora część oprzyrządowania była używana lub wręcz zezłomowana.

Własnymi siłami doprowadziliśmy je do stanu używalności. Nasz projekt wzbudził duże zainteresowanie podczas festiwalu projektów "Szkoły z Klasą 2.0"

Co prawda niektóre kamery i czujniki uległy awarii tuż po starcie ale z pozostałych danych mogliśmy wywnioskować, że balon osiągnął pułap około 20 000m, przebył blisko 104 km i był w powietrzu przez 2 godziny. Na szczęście nie zawiódł moduł GPS i nadajnik, dzięki którym bez trudności zlokalizowaliśmy miejsce lądowania i odzyskaliśmy gondolę wraz ze sprzętem.

W tym roku podnosimy poprzeczkę! Zgodnie z nazwą projektu zamierzamy osiągnąć pułap minimum 30 000m. W tym roku balon poleci wyżej, dalej i szyb... nie! Szybciej nie poleci. Chcemy uzyskać znacznie więcej materiału! Obiektywy kamer i aparatów zarejestrują mnóstwo ujęć i fotografii zarówno ziemi widocznej po gondolą jak i nieboskłonu, ku któremu będzie podążał balon. Będzie co podziwiać, 30 km to niemalże czarne niebo, to prawie kosmos! W tym samym czasie inne czujniki będą notować temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza.

Startujemy podczas pikniku naukowego, który zorganizujemy w ramach projektu. Miejsce startu Zespół Szkół w Legionowie. Podczas pikniku uczniowie szkoły będą mieli okazję przedstawić swoje projekty i dokonania ostatniego roku szkolnego a studenci Politechniki Warszawskiej wygłoszą prelekcje, pokazy i warsztaty.

Spotkajmy się więc w Legionowie 4 czerwca 2016! Zapraszamy!

Realizacja projektu wymaga budżetu w wysokości około 2 700zł. Dzięki pomocy firmy Wideorejestratory24 mamy już jedną kamerę. Jest to profesjonalny model SJCAM 5000+, który rejestrował będzie oddalającą się powierzchnię Ziemi podczas całego cyklu wznoszenia oraz  opadania gondoli po eksplozji balonu. Balon wybuchnie nie z powodu naszego błędu a za sprawą różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz swej lateksowej "skóry". Zresztą co to za frajda wypuścić balon z gondolą wypełnioną najnowszą technologią i nigdy jej nie odzyskać oraz nie obejrzeć zdjęć i filmów?

Drugi sponsor - firma Nettigo wyposażyła nas już w większość niezbędnej elektroniki. Otrzymaliśmy moduł kamery HD, czujnik wilgotności, czujnik temperatury, czujnik UV oraz kartę microSD 32GB no i najważniejsze! Raspberry Pi 2B! Jest to taki mały komputer, który za pomocą napisanego przez nas oprogramowania odpowiadał będzie za sterowanie i nadzorowanie prawidłowego funkcjonowania całej tej nowoczesnej technologi upchniętej w gondoli.

 

Finansowo wsparło nas też już kilka osób prywatnych. Do realizacji projektu brakuje nam jeszcze około 1500zł. Kwota ta, pozwoli nam zakupić za granicą balon meteorologiczny o odpowiedniej średnicy (średnica określa pułap maksymalny). Wraz z balonem kupimy również spadochron i specjalne linki, którymi połączymy balon z gondolą. Linki muszą ulec zerwaniu w przypadku uderzenia w nie innego aparatu latającego!

Musimy jeszcze zakupić: powerbank czyli przenośne źródło zasilania i dodatkową kamerę HD, której zadaniem będzie filmowanie obrazu horyzontalnie czyli w poziomie. W przybliżeniu koszty rozkładają się następująco: balon+linki+spadochron - 750zł, dodatkowa kamera HD - 300zł, powerbank - 100zł. A! I jeszcze jeden ważny zakup! Hel! Przecież balon musimy czymś wypełnić! Hel - 350zł. Z własnych środków sfinansujemy zakup jeszcze kilku niezbędnych elementów wyposażenia: tracker czyli lokalizator GSM+GPS,  nadajniki radiowe, materiał potrzebny do zbudowania gondoli czyli styrodur oraz reflektor sygnału radarowego. Jeśli wsparcie finansowe będzie wyższe od oczekiwanego wówczas zależnie od kwoty zmodyfikujemy wyposażenie naszej gondoli. I tak na przykład:

  • wpłata większa o 300zł
    • w gondoli zamontujemy dodatkową kamerę HD, której zadaniem będzie fotografowanie Ziemi. Będzie ona skierowana w dół.
  • wpłata większa o 700zł -
    • w gondoli zamontujemy dodatkową kamerę HD, której zadaniem będzie fotografowanie Ziemi. Będzie ona skierowana w dół.
    • balon o większej średnicy. Większa średnica pozwoli na osiągnięcie wyższego pułapu.
  • wpłata większa o 1500zł
    • montujemy dodatkową kamerę rejestrującą obraz w zakresie 360°.
  • wpłata większa o 1800zł
    • w gondoli zamontujemy dodatkową kamerę HD, której zadaniem będzie fotografowanie Ziemi. Będzie ona skierowana w dół.
    • montujemy dodatkową kamerę rejestrującą obraz w zakresie 360°.
  • wpłata większa o 1900zł
    • montujemy dodatkową kamerę rejestrującą obraz w zakresie 360°.
    • balon o większej średnicy
  • wpłata większa o 2200zł
    • w gondoli zamontujemy dodatkową kamerę HD, której zadaniem będzie fotografowanie Ziemi. Będzie ona skierowana w dół.
    • montujemy dodatkową kamerę rejestrującą obraz w zakresie 360°.
    • balon o większej średnicy        

Tak, jak napisaliśmy na wstępie będzie to nasz drugi projekt związany z balonem stratosferycznym.

W gondoli wyniesionej przez balon znajdzie się wiele kamer, czujników i innych urządzeń. Zacznijmy od tego, że gondolę wykonamy własnoręcznie ze styroduru, który jest materiałem wytrzymałym a przy tym lekkim i zapewniającym odpowiednią izolację termiczną. Biorąc jednak pod uwagę temperatury panujące na  tych wysokościach, gondola dodatkowo oklejona będzie metalizowaną taśmą. Wnętrze gondoli wypełnione zostanie materiałem izolującym oraz zapewniającym ochronę zamocowanej tam elektronice. Sama zaś gondola nie może być w 100% szczelna, gdyż niskie ciśnienie na zewnątrz spowodowałoby jej rozerwanie! W gondoli umieścimy kamerę lub kamery ( w zależności od ilości środków finansowych )

Kamera nr 1 ufundowana przez Wideorejestratory24 skierowana będzie prostopadle w dół. Dzięki niej obejrzymy piękne ujęcia oddalającej się Ziemi widzianej z coraz szerszej perspektywy.

Kamera nr 2 ufundowana przez Nettigo umieszczona zostanie poziomo a jej zadaniem będzie rejestrowanie obrazu horyzontalnie, w pewnym momencie coraz wyraźniej zaczniemy dostrzegać krzywiznę naszej pięknej planety.

Kamerę nr 3 ( o ile będziemy mieli środki finansowe) zamocujemy w pokrywie gondoli, jej obiektyw skierujemy ku górze dzięki czemu uzyskamy film ukazujący dolną powierzchnię balonu ale przede wszystkim zmieniający się kolor nieba, od błękitu po czerń, a gdzieś w oddali nasza gwiazda, Słońce. Liczymy również na zarejestrowanie momentu wybuchu balonu.

 

Jednym z ważniejszych aspektów technicznych stojących przed nami będzie takie zamocowanie kamer, by zapobiec zaparowaniu ich obiektywów!   Oprócz kamer na pokładzie gondoli znajdzie się również cały szereg czujników badających i zapisujących temperaturę powietrza na zewnątrz, wilgotność tegoż właśnie powietrza oraz promieniowanie UV. Jeśli środki finansowe pozwolą to znajdzie się  tam również urządzenie przekazujące nam informację o położeniu gondoli względem stron świata. A właśnie! Bardzo ważne będą informacje odnośnie pozycji i pułapu gondoli! Moduły GSM+GPS na bieżąco przekazywały nam będą informacje, które za pomocą odpowiedniego oprogramowania i wizualizacji określą, gdzie w danej chwili znajduje się nasz sprzęt. Dzięki tym właśnie informacjom odzyskamy gondolę po wylądowaniu! Zasilanie to kolejne wyzwanie! W sprzedaży raczej nie znajdziemy akumulatora o odpowiednio dużej pojemności a jednocześnie lekkiego i wytrzymałego na niskie temperatury! Zwykłe akumulatory w temperaturze - 50 stopni Celsjusza "kończą życie" już po 5 minutach! Własnoręcznie przerobimy i udoskonalimy powerbanki tak, by urządzeniom w gondoli nie zabrakło zasilania przez cały okres podróży.

Najważniejszy element naszego projektu - balon! Balon zamówimy za granicą ponieważ w Polsce nikt nie produkuje balonów stratosferycznych! Należy zdawać sobie sprawę z faktu iż, powłoka balonu jest tak delikatna, że można ją dotykać tylko w rękawiczkach lateksowych! Odrobina tłuszczu pozostawiona przez nasze palce może spowodować zniszczenie balonu już po kilku minutach lotu! Do balonu podczepiony zostanie na specjalnych linkach spadochron o odpowiedniej średnicy a do niego gondola. Wszystko po to, by po eksplozji balonu odzyskać w całości gondolę z nieuszkodzonym sprzętem. Napisaliśmy, że linki są specjalne i to prawda. Ich struktura zapewnia łatwe zerwanie w przypadku uderzenia w nie na przykład samolotu!

W ramach projektu organizujemy również piknik naukowy w Zespole Szkół w Legionowie. Przez cały czas jego trwania będzie można posłuchać ciekawych prelekcji lub oglądać projekty uczniów gimnazjów. Zaprosimy studentów Politechniki Warszawskiej, by poprowadzili część wykładów. Przewidziane są również warsztaty, prelekcje i pokazy. Punktem kulminacyjnym będzie start naszego balonu. Na żywo będzie można oglądać jak balon powoli odlatuje w przestworza. Potem pozostanie nam już tylko odzyskać gondolę. Trzymajcie kciuki! Gdy gondola znajdzie się już w naszych rękach,  czeka nas jeszcze wiele pracy związanej z odzyskiwaniem nagrań oraz danych zarejestrowanych przez czujniki. Przy pomocy specjalistycznego oprogramowania zinterpretujemy wyniki, a następnie przygotujemy wideo podsumowujące. Tak zmontowany materiał w postaci klipu wideo umieścimy na stronie www.30km.pl. W klipie zobaczysz lot filmowany z kilku (w zależności od środków finansowych) kamer, zdjęcia, wizualizację trasy i pułapu przelotu.

Tak więc, spotkamy się 4 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Legionowie!

Jesteśmy dwoma fanatykami elektroniki i informatyki, z tego zresztą powodu obaj uczymy się w szkołach ponadgimnazjalnych o profilu informatycznym. Pracujemy razem już od kilku lat!   Komputery to nasz żywioł, piszemy programy, projektujemy i konstruujemy!  Czasami mamy tyle pomysłów, że musimy je zapisywać, by nie uciekły nam w niepamięć! Ostatnie nasze projekty dotyczyły na przykład skonstruowania i wykonania prototypu smartwatcha! Wymyśliliśmy! Polutowaliśmy! Działa! Inny projekt, bardzo ciepło przyjęty przez większość kolegów i koleżanek, to zdalnie sterowany samochodzik z podgrzewaną platformą do przewozu pizzy. Niby nic trudnego ale tylko do momentu, gdy zdamy sobie sprawę, że człowiek leżący na kanapie przed telewizorem potrzebuje czasami ciepłego posiłku! I tu właśnie przydaje się nasz wynalazek, samochodem naszej konstrukcji można sterować prawie wszystkim! Można sterować tabletem lub telefonem komórkowym. Nie klawiaturą ale samym przechylaniem urządzenia w przód, tył lub na boki! Można sterować joystickiem lub po prostu specjalnym programem zaimplementowanym przez PC.

 

Gdzieś w tak zwanym między czasie był projekt inteligentnego domu oraz projekt systemu nadzorującego wilgotność roślin doniczkowych w domu i samoczynnie podlewającego je.

Wiele projektów wykonaliśmy tak po prostu sami dla siebie, nikomu o nich nie mówiąc. Dopiero od trzech lat za namową nauczycielki informatyki - Pani Agnieszki Czarkowskiej, postanowiliśmy "wyjść na zewnątrz".

 

W zeszłym roku skupiliśmy się na projekcie "I believe we can fly". Zaczęto o nas mówić w mediach, zaczęliśmy też pojawiać się na różnych imprezach naukowych. Nasze stoisko podczas Festiwalu "Szkoła z klasą 2.0" cieszyło się naprawdę wielkim zainteresowaniem, między innymi obcokrajowców a o projekcie "I believe we can fly" padła wzmianka w telewizyjnym programie "Świat się kręci"

Projekt ten był szeroko komentowany w prasie:

http://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/legionowo/legionowo-lot-balonu-badawczego-uczniow-klasy-3b-z-gimnazjum-nr-4/

http://www.legio24.pl/legionowo-z-os-piaski-pod-wyszkow

http://www.ceo.org.pl/pl/szkolazklasa2zero/news/latac-z-klasa-czemu-nie

http://www.ceo.org.pl/pl/szkolazklasa2zero/news/szkola-moze-latac

 Uwaga!!!

Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo niepowodzenia projektu (na przykład w przypadku utraty sprzętu, spowodowanego lądowaniem pod kołami pojazdu, w wodzie itp). Nie gwarantujemy wówczas realizacji nagród związanych z w/w projektem.

 

Wsparcie za przynajmniej 1zł: Imienne podziękowania na maila 

Wsparcie za przynajmniej 5zł: Imienne podziękowania na stronie www.30km.pl i wszystko co wyżej.

Wsparcie za przynajmniej 10zł: Twoje imię i nazwisko znajdzie się wśród sponsorów na ściance gondoli i wszystko co wyżej.  

Wsparcie za przynajmniej 15zł: Twoje imię i nazwisko znajdzie się wśród sponsorów wymienionych w filmie podsumowującym projekt umieszczonym na stronie www.30km.pl i wszystko co wyżej.  

Wsparcie za przynajmniej 20zł: Słowo "Dziękujemy" wraz z Twoim imieniem i nazwiskiem na małym balonie napełnionym helem wypuszczonym podczas Pikniku Naukowego tuż po starcie balonu stratosferycznego i wszystko co wyżej.  

Wsparcie za przynajmniej 30zł: Pocztówka ze zdjęciem Ziemi wykonanym przez jedną z kamer, dostarczona za pośrednictwem PP i wszystko co wyżej.  

Wsparcie za przynajmniej 50zł: Płyta DVD ze zdjęciami wykonanymi przez kamery,dostarczona za pośrednictwem PP i wszystko co wyżej.   

Wsparcie za przynajmniej 70zł: Płyta DVD z rozszerzoną edycją filmu podsumowującego zawierającego Twoje imię i nazwisko na ekskluzywnej liście sponsorów , dostarczona za pośrednictwem PP i wszystko co wyżej.  

Wsparcie za przynajmniej 100zł: Zestaw 3 plakatów A4 ze zdjęciami wykonanymi podczas lotu i wszystko co wyżej.   

Wsparcie za przynajmniej 150zł: Zestaw 2 plakatów A3 ze zdjęciami wykonanymi podczas lotu i wszystko co wyżej.  

Wsparcie za przynajmniej 300zł:  Koszulka T-shirt z logiem projektu "Wysokie loty" i wszystko co wyżej.   

Wsparcie za przynajmniej 500zł:  Twój "ładunek" poleci w naszej gondoli razem z całym osprzętem! Przed wybraniem tej nagrody koniecznie skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów i wszystko co wyżej.  

 

Wysyłanie nagród rozpocznie się po zebraniu materiałów z balonu - około 18 Czerwca

Napisz do nas:

wysokieloty@30km.pl

fb.com/WysokieL

www.30km.pl

i odwiedź strony sponsorów i patronów medialnych:

www.wideorejestratory24.pl

www.nettigo.pl

www.whatnext.pl

www.komputerswiat.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.05.2016 11:11