Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Artur Krawczyk

Artur Krawczyk

Jelenia Góra, Polska

Inżynier teleinformatyk. Obecnie student informatyki na wydziale elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z jaskiniami zaczął 2 lata temu na kursie wspinaczki linowej. W tym roku skończył kurs taternika jaskiniowego. W wolnych chwilach lubi jeździć po Europie na dwóch kółkach, pływać kajakiem, żeglować, chodzić po górach, wspinać się.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

120 PLN z 2000 PLN

3 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.08.2016.

Wyprawa Meduza 2016

O projekcie

Jaskina Đalovića Pećina jest najdłuższą jaskinią Czarnogóry, liczącą sobie ponad 11km długości korytarzy. W latach 2003 – 2013 systematyczne działania naszych czeskich kolegów, zaowocowały odkryciem ponad 2km nowych korytarzy, ukrytych za 1. i 2. syfonem. W roku 2014 zorganizowaliśmy wraz z czeskimi partnerami kolejną wyprawę, której celem było podjęcie próby nurkowania w 3. syfonie. Mimo świetnego zaangażowania obu stron i pokonania wielu trudności organizacyjnych, do nurkowania nie doszło – zatrzymał nas wysoki poziom wody w jaskini i zalany po strop korytarz, uniemożliwiający dotarcie do syfonów. Wykonaliśmy natomiast ogrom prac kartograficznych, mierząc i dokumentując fotograficznie niezalane partie jaskini. Efektem prac było uszczegółowienie ogólnego planu jaskini na odcinku 2,8km. Dopiero w roku 2015, wielkim nakładem środków, pokonano 3. syfon, odkrywając 645m jaskini. Dalsze 159m dało odkrycie Kryształowego Korytarza, znajdującego się pomiędzy 2. a 3. syfonem. Korytarz ten posiada unikalne formy naciekowe z bogatą szatą krystalicznych tworów, nie spotykanych dotychczas w tej jaskini.

Wyprawa Meduza 2015 pozwoliła także na uszczegółowienie dokumentacji jaskini. Dokończono mierzenie głównego ciągu jaskini, osiągając wynik 4779m długości korytarza od wejścia do 1. syfonu. Jest to bardzo długa droga, którą każdy członek ekspedycji musiał kilkukrotnie pokonać, przenosząc sprzęt niezbędny do nurkowań.

 

Cele Wyprawy

  1. nurkowanie w 4-tym syfonie i eksploracja partii za syfonami – strona czeska
  2. eksploracja kominów przed 1. syfonem – strona polska
  3. dokończenie kartowania znanej części jaskini (Pomorsky Put) – wspólnie
  4. eksploracja powierzchniowa w okolicach Wielkiego Zawału – strona polska

 

Realizacja Celów

Trudności pojawiające się przed członkami wyprawy rosną z roku na rok. Coraz to większe ilości niezbędnego do nurkowań sprzętu wymagają większej liczby czynnie zaangażowanych „tragarzy”. Planowana eksploracja kominów w okolicach 1. syfonu. wymagać będzie dobrze przygotowanego, kilkudniowego biwakowania w jaskini. Eksploracja powierzchniowa w gorącym słońcu czarnogórskiego plateau oraz dokończenie kartowania znanych partii jaskini to zajęcie dla osób cierpliwych, sumiennych i zdeterminowanych.

 

Mając na uwadze doświadczenia z minionych ekspedycji, podobnie jak w latach minionych, wyodrębniliśmy kilka niezależnie działających ekip:

 

  • ekipa nurków-eksploratorów – miejscem ich działań będą partie za syfonami, a ich zadaniem będzie odkrycie dalszej części jaskini, znajdującej się za 4. syfonem.
  • ekipa wspinaczy-eksploratorów – niezwykle trudna i niebezpieczna podziemna wspinaczka hakowa to ich specjalność. Zajmą się przede wszystkim dwoma wytypowanymi rok wcześniej kominami, które rokują na dalsze odkrycia.
  • ekipa kartografów – będzie mierzyć znane a jeszcze nie w pełni udokumentowane partie jaskini, głównie w okolicy Pomorskiego Putu.
  • ekipa od zadań specjalnych – główne zadanie specjalne to znalezienie dziury w całym czyli eksploracja powierzchniowa nad Wielkim Zawałem w ciągu głównym jaskini.

 

Kim jestesmy?

Łączy nas zamiłowanie do gór, podróży i podziemnych pustek. Wielu z nas ma już na swoim koncie niejedną wyprawę górską, jaskiniową lub do opuszczonych kopalń. W tym roku po raz kolejny zbieramy się razem i jedziemy na południe, do słonecznej Czarnogóry, aby tam, na przekór pogodzie, tego słońca nie oglądać. Każdy z nas posiada inne umiejętności, które przydadzą się w jaskini Đalovića. Swoje miejsce odnajdą tam amatorzy wspinaczki, konstruktorzy sprzętu oświetleniowego, a także najbardziej wytrwali eksploratorzy. Wszystko to zostanie uwiecznione i pokazane światu przez miłośników podziemnej fotografii. Na naszej wyprawie każdy jest potrzebny i ma do wykonania ważne zadanie.

Strona polska

adam Adam Pyka
Kierownik polskiej części wyprawy, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Swoją obszerną wiedzę w zakresie elektroniki wykorzystuje między innymi do modyfikacji na potrzeby jaskiniowe sprzętów takich jak HeyPhone (radio jaskiniowe), modyfikacje wiertarki czy agregatu prądotwórczego. Adam jest także najbardziej doświadczonym grotołazem w naszej grupie.
Marcin Bacia Marcin Bacia
Doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Konstruktor różnych sprzętów wyprawowych, z zamiłowania fotograf. Pasjonuje się również reeksploracją obiektów pogórniczych i innych podziemi.
pawel Paweł Fromont
Pracownik Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, amator fotografii i wideofilmowania wyprawowego. Pasjonat eksploracji terenów pogórniczych – sztolni, szybów, ruin powierzchniowych. Interesuje się także poszukiwaniem informacji o kopalniach w archiwach, obejmujących dawne plany, mapy i dokumenty dotyczące działalności zakładów.
Ola Aleksandra Fryń
Inżynier Fizyki i licencjonowany geolog. W wolnych chwilach lubi pobawić się aparatem, szczególnie przy zdjęciach makro. Doskonale czuje się na snowboardzie, rolkach czy podczas górskich trekkingów.
Maciek Maciej Fryń
Tryskający energią "człowiek renesansu" - z zawodu jubiler, fotograf i informatyk, z wykształcenia fizyk. Jaskiniami zarażony przed niespełna 5-laty przez (obecnie już małżonkę) Olę. Podczas wyprawy Meduza 2016 administrator strony www, koordynator działań marketingowych i nie tylko.
Róża Hinc
Studentka elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Swoją wiedzę związaną z elektroniką wykorzystuje w zakresie automatyki domowej. Wolne chwile lubi spędzać na jeździe konnej w terenie bądź wspinaczce. Interesuje się także sportami wodnymi, w tym: kajakarstwem, pływaniem oraz nurkowaniem. Miłośniczka pieszych wędrówek po lesie.
Artur Krawczyk
Inżynier teleinformatyk. Obecnie student informatyki na wydziale elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z jaskiniami zaczął 2 lata temu na kursie wspinaczki linowej. W tym roku skończył kurs taternika jaskiniowego. W wolnych chwilach lubi jeździć po Europie na dwóch kółkach, pływać kajakiem, żeglować, chodzić po górach, wspinać się.
Kamil Kamil Kuś
Obecnie student elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Fan wszelkiego rodzaju podróżowania z szczególnym naciskiem na kajakarstwo, wspinaczkę oraz "survival". Miłośnik zabytkowych jednośladów oraz ogólnie pojętego majsterkowania.
Ala Alicja Marzec
Inżynier Architekt. Zakręcona na punkcie wspinania. W mieście najczęściej można ją spotkać na ściankach wspinaczkowych, natomiast każdy weekend spędza w skałach lub górach. Ostatnio wielbiciel ultramaratonów i biegów na orientacje. Nie wyobraża sobie miesiąca bez ani jednego startu na dystansie 100 km. Cięgle w biegu, ciągle w ruchu.
Andrzej Andrzej Mazur
Inżynier ds. jakości w firmie Gotec Polska Sp. z o. o., absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Na co dzień produkuje części zamienne m.in. do naszych samochodów wyprawowych, natomiast w wolnej chwili wyrusza w góry, do jaskiń, czy na kajaki. Podczas wyprawy skupi się na kartowaniu i transporcie sprzętu w głąb jaskini.
Piotr Naumowicz Piotr Naumowicz
Wyprawowy mechanik, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Pasjonat motoryzacji, znający w szczegółach każdy samochód. W wolnym czasie odkrywa mechaniczne tajniki aparatów fotograficznych podczas różnych wypraw w zakątki Europy.
agata Agata Pęciak
Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Świeżo upieczony taternik jaskiniowy. Na wyprawę jedzie po raz drugi. W wolnych chwilach chętnie podróżuje, jeździ na rowerze, czy smaży naleśniki. Lubi, kiedy dużo się dzieje i także dlatego jedzie na tę wyprawę.
Olek Ramut
Student Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Fascynujący świat jaskiń poznał dzięki Klubowi Speleogicznemu PWr. W wolnym czasie jeździ rowerem, maluje krajobrazy, interesuje się wędkarstwem i hodowlą ryb akwariowych.
   
 

 

 

 

Harmonogram Wyprawy

  • 20. 08 (sob.) – wyjazd z Wrocławia
  • 21. 08 (niedz.) – przejazd przez Serbię
  • 22. 08 (pon.) – przyjazd do Czarnogóry na Plateau Đalovića, rozłożenie bazy
  • 23. 08 (wt.) – zaporęczowanie jaskini, transport niezbędnych sprzętów
  • 24. 08 (śr.) – praca w ekipach
  • 25. 08 (czw.) – eksploracja powierzchniowa, przyjazd Czechów

Ekipa nurków:

  • 26. 08 (pt.) – wyjście nurków do jaskini, dotarcie pod 1. syfon, biwak przed syfonami
  • 27. 08 (sob.) – przepłynięcie 1. i 2. syfonu, transport sprzętu do biwaku w Sali Big-Brother, biwak
  • 28. 08 (niedz.) – transport sprzętu do 3. syfonu, biwak
  • 29. 08 (pon.) – pokonanie 3. syfonu, próba nurkowania w 4. syfonie, biwak
  • 30. 08 (wt.) – eksploracja w parze za 4. syfonem, transport sprzętu na biwak, biwak
  • 31. 08 (śr.) – powrót zza syfonów, wyjście nurków z jaskini

Poszczególne ekipy:

  • 26. 08 (pt.) – transport sprzętu nurkowego do jaskini
  • 27. 08 (sob.) – odpoczynek, eksploracja powierzchniowa
  • 28. 08 (niedz.) – praca w ekipach
  • 29. 08 (pon.) – praca w ekipach
  • 30. 08 (wt.) – praca w ekipach
  • 31. 08 (śr.) – transport sprzętu nurkowego z jaskini

 

  • 01. 09 (czw.) – transport pozostałego sprzętu z jaskini, wieczór pożegnalny
  • 02. 09 (pt.) – pakowanie bazy, wyjazd z Đalovići
  • 03. 09 (sob.) – przejazd przez Serbię
  • 04. 09 (niedz.) – przyjazd do Wrocławia

 

SUKCES WYPRAWY

 

Sukces wyprawy przyniesie wymierne korzyści zarówno dla nauki jak i ogółu społeczeństwa. Dane kartograficzne pozwolą na wyciągnięcie szerszych wniosków o budowie geologicznej Plateau Đalovića oraz wspomogą w rozwoju teorii zjawisk krasowych. Nowe odkrycia za syfonami poszerzą naszą wiedzę o tej jaskini, jej genezie i szacie naciekowej. Wykonane zdjęcia oprócz funkcji dokumentacyjnej będą również stanowiły aspekt sztuki – będą prezentowane na szeregu wystaw oraz prelekcji tematycznych.

Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy. Każda pomoc pozwoli nam na rozwijanie naszych pasji, które koncentrują się wokół nieodkrytego, „ósmego kontynentu”, jakimi są jaskinie!

 

Budżet projektu

Koszty, jakie musi ponieść każdy z uczestników wyprawy na paliwo, ubezpieczenie, wyżywienie i uzupełnienie brakującego sprzętu osobistego, wynoszą conajmniej 1000zł na osobę, co daje sumę ponad 15 000 zł.

 

Ponadto aby osiągnąć założone cele, musimy wspólnie zakupić sprzęt potrzebny do eksploracji (wiertarki, wiertła, liny, kotwy itd.) za ok. 2000 zł.

Wasze wsparcie jest dla nas szalenie ważne! Tylko razem osiągniemy sukces i zrealizujemy wszystkie założone cele, dlatego przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcyjnych nagród i upominków. Pocztówki oczywiście wyślemy z Czarnogóry, banery reklamowe pojadą z nami na wyprawę, a albumy, naklejki i inne gadżety wyślemy Wam po powrocie.

 

 

 

 

Dlaczego crowdfunding?

 

Wyprawa Speleologiczna Meduza 2016 nie jest przedsięwzięciem komercyjnym.

W skład polskiej części wyprawy wchodzą studenci oraz świeżo upieczeni absolwenci. Koszty wyprawy są znaczne, nasze zasoby gotówki niewielkie, nie ponosimy żadnych korzyści finansowych. Zeszłoroczna wyprawa wywarła na nas ogromne wrażenie. Na tyle mocne iż uznaliśmy że jaskinia Đalovića Pećina jest miejscem, które z całą pewnością zasługuje na to, aby zostać pokazane szerszej publiczności, a nie tylko naszym rodzinom i pasjonatom speleologii.

Projekt ten pozwoli nam nie tylko na uchwycenie piękna oraz nastroju tej jaskini na starannie wykonanych fotografiach, ale będzie także stanowił platformę łączącą nasze prace z ludźmi, którzy osobiście nie mają możliwości doświadczenia wyjątkowości tej jaskini i których mogłyby one zachwycić, zainspirować, zainteresować…

 

Kontakt oraz informacje dodatkowe

 

Czekamy na kontakt pod adresem: a.krawczyk@speleomeduza.eu

ARTUR KRAWCZYK

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej:

speleomeduza.eu

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.08.2016 21:09